Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Време е за ВИНОТО....
Автор: norman-kuk   
Дата:   12-10-11 12:32

Един малък но съществен винарски съвет искам [smile]

Всеки рано или късно както и да живее се връща в битовизма, та и аз така от бутиковия си начин начин на живот и изтънчен консуматор на алкохол, решех да стана производител [smile] ама само за кефа...Та значи купих бидон 120 литра, и 100 килграма грозде Мерло малко омешано с Каберне (тея вкусуве ми харесват, по-силнички) смачках го, сложих го всичко е ОК 100 грама серниста киселина (както пише по книгите). НО..има захарност 26 градуса...и всеки ми дава противоречиви съвети...едни казват сипи вода да падне на 24...други казват нищо не сипвай..в нета също пише различни препоръки [smile] Аз също не искам нищо да слагам...ама айде де... Та какво ще кажатголемите мастити с големите бурета? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: CanoniO   
Дата:   12-10-11 12:34

Върни времето назад и махни сернистата, после сложи малко вода, ако имаш място... щото 100 кила грозде в 120 литров бидон не стоят перфектно[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: lumix   
Дата:   12-10-11 12:41

Сернистата киселина се слага чак когато ферментацията е приключила т.е. да се спре по-нататъшна ферментация(оцетната ферментация).

Сега няма да има никаква ферментация ....!


Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: stoyan_5   
Дата:   12-10-11 12:50

Невероятно висока захарност имаш.
Не сипвай вода!
Ще стане по-силно и по-здраво вино.
Ще има да се сещаш на него ...

п.с. чувал си, че се говори, че през еди коя си година реколтата била добра ...
Захарността е тази дето определя реколтата.
И не е захар а фруктоза /по-висока фракция от захарта/.

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: norman-kuk   
Дата:   12-10-11 12:51

ТУК пише друго за сернистата киселина...а и всички казват, че се слага в самото начало.

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: lumix   
Дата:   12-10-11 12:56

....може би бъркам името, но се слагаше нещо за прекратяване на ферментацията!

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: asahi   
Дата:   12-10-11 13:06

От това вино ме съмнява да излезе.

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: CanoniO   
Дата:   12-10-11 13:13

Сернистата блокира ферментацията... Още повече пък както си сложил грам на литър. При такава захарност не се сулфитира директно. Взимат се 10-15 кила грозде и се мелят отделно, слага им се серниста (50 грама на 100 литра) и след 2-3 часа се сипват активни дрожди. Като се развихри тази малка доза, се изсипва в голямото количество.
26 захарност+серниста+студено време=[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: Славов   
Дата:   12-10-11 13:32

Ако няма загнило грозде, никаква серниста или калиев метабисулфит..... патил съм....

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: atin   
Дата:   12-10-11 17:38

Към Метро отива работата май

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   12-10-11 18:08

norman-kuk, и нищо да не се получи, после ще го снимаш и ще качваш кадрите тук в категорията "Експеримент" [smilie24]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: Yanki   
Дата:   13-10-11 11:57

Дай мейл да ти пратя литература по темата -(14mb pdf файл).

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: itilien   
Дата:   13-10-11 16:38

Днес стават 2 седмици откак сложих мойто вино. От домашните асми, калпаво грозде - викаме му "липа" - едно такова с аромат на... дива ягода може да се оприличи. Смесено с някакви други пак калпави. Предварително се консултирах с един селски, който е работил дълги години като технолог в лясковския винпром.
Относно сернистата киселина и калиевия метабисулфит - слагат се при меленето на гроздето, за да се предодврати евентуално вкисване от загнило грозде. За да стане виното трябва захарността да е между 19 и 25 процента мисля. Според технолога, колкото по-висока захарност, толкова по-бавно тръгва процеса.
Аз събрах 80 кила грозде, махнах чепките на 2/3 от него, смлях го и го сложих в еидн 120 литров бидон. Нямаше гнило, но добавих около 14 грама метабисулфит. Имаше странности в измерването на захарността. Два дена преди това изцедих един буркан шара да я измеря и ми даде 18, но след като смлях всичкото грозде и го сложих в бидона ми даде 20. Бях нагласил 4 килограма захар в около 3-4 литра вода и това трябваше да качи захарността с 4 процента, ама реално като го сложих, разбърках и измерих ми даде 21. На другия ден пак измерих - показа ми 20. Температурата на мазето е около 18 градуса. Затиснах материала с една кръстачка и голям камък. Първите няколко дена се образува лека пяна отгоре и в бидона се заформи една остра задушлива миризма, бих я определил като леко ацетонова. После обаче ферментацията тръгна сериозно и даже ми обръща камъка на два пъти, та го смених с един още по-голям и тежък и вече не мърда. Сега си шуми добре, но малко по-слабо от преди.
Иначе на 26 май наистина е било добре да се добави вода. Ама канонио е прав, че тоя 120 литров е малко малък за 100 литра материал, че може да излезе навън



Публикацията е редактирана (13-10-11 16:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: Gruyu   
Дата:   13-10-11 16:43

виното трябва да се претака, най-добре по 2 пъти на ден, аз по 1 път защото ме мързи...защото захарта се утаява на дъното, а горе процентния разтвор става слаб и може материала да вкисне и стане един хубав домашен оцет

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: itilien   
Дата:   13-10-11 16:50

Gruyu - технолога ми каза, че претакането е излишно и безсмислено, нямало никакъв смисъл защото ферментацията е бурна и си го обръща сама. А захарта няма как да се утаи, защото се внася разтворена. Поне аз така правя - разтворих я на котлона във водата и изчаках да изстине, чак тогава я сложих.

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: Gruyu   
Дата:   13-10-11 16:56

говорил съм с инженер-химици и те така ми обясниха, казаха ми че дрождите-културните работели "горе", а долу в "сладкото" на дъното не можели да обработят захарта...не споря, рецепти най-различни, грозде да има само, че напоследък хич го няма

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: itilien   
Дата:   13-10-11 17:00

По-скоро в претакането има друг смисъл - да се вкара кислород в материала, за да работят дрожките. Ама не знам на кого да вярвам, тоя технолог рече, че нямало смисъл, та знам ли... а то и моя бидон няма чучур отдолу и малко зор да се претака така....

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: Gruyu   
Дата:   13-10-11 17:02

и моя няма...с маркуча и две кофи итака 7-8 кофи източвам... да се обърне матриала както се казва

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: CanoniO   
Дата:   13-10-11 17:03

Да се преточва няма много смисъл, но се бърка задължително 2-3 пъти на ден. Идеята е да не застои шапката. Застои ли, вкисва и ти обърква схемата. Другото важно нещо е да не позволяваш на виненките да изпият алкохола. Оставиш ли бидона отворен, гориш....
Захарност 26 е висока и вариантите са два - разреждаш с вода до 23-24 веднага след меленето или засилваш с активни дрожди или мая.
При втория вариант може прекалено много да засилиш ферментацията, ако си неопитен. Най-добре е да не се слага гнило грозде и да не се сулфитира. Доливаш малко вода, слагаш малко настъргани ябълки и се кефиш на бурната ферментация.
Захарност се мери при меленето. Започне ли някаква ферментация, захарността пада, докато достигне минимални стойности.Така че, който мерил-мерил... После само на око....


Така се прави и материал за гроздова ракия.


Екстремно важен съвет - не правете глупостта да слагате серниста, мерниста и други подобни след като е започнала ферментацията.



Публикацията е редактирана (13-10-11 17:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: itilien   
Дата:   13-10-11 17:08

Канонио, това с бъркането също може да отпадне, ако джибрите се затиснат под шарата - да нямат достъп до кислород - така няма как да почне гниене. Аз затова съм ги затиснал с големия камък...

А я кажи как преценяваш кога е минала ферментацията и какво правиш тогава ?

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: bborissov   
Дата:   13-10-11 17:12

Да кажа и аз каквото знам [smilie5] :

Значи за захарността - 1% захари при ферментацията дават около 0,5% алкохол. Колкото повече се натрупва алкохола, толкова повече инхибира (затормозява) действието на дрождите. При 14% натрупан алкохол - прекратява развитието на дрождите. Та за това не се препоръчват захари по-високи от 24-25% за червени вина.
Сега за сернистата киселина - не е грешно поставянето и в началото на ферментацията - само че има една малка подробност - задължително след това трябва да се внесе чиста култура дрожди за да протече ферментацията..иначе ще пиеме шербет [beer] [beer] [beer]
Серниста киселина се добавя във вината и след като е преминала и тихата ферментация, но това е друга тема.
Дано не си закъснял с действията [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: bborissov   
Дата:   13-10-11 17:20

Относно шапката - когато е потопена под мъстта (гроздовия сок) не е наложително бъркане и претакане. Когато стои отгоре и има съприкосновение с кислорода започват окислителни процеси, които не влияят добре на виното и има опасност от вкисване.
Дрозофилите - или винарките [smilie5] [smilie5] [smilie5] - те не пият алкохола!! При тяхното размножзване и дейност се отделят вещества отново водещи до вкисване на виното за това не са за препоръчване. Ограничавайте достъпа им до шапката максимално много - тензух или мрежа поставена върху гърлото на бидона и т.н.



Публикацията е редактирана (13-10-11 17:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: CanoniO   
Дата:   13-10-11 17:23

И да няма джибри горе, ще има застоял слой с ципа, който пак е проблем.. Трябва да се бърка. Трябва да влиза и кислород и да излиза газа на дрождите:)

Ферментацията е минала тогава, когато ти решиш, че е минала. Много зависи от температурата. Ако стане много студено, ферментацията спира и после пак се възбужда. Падне ли шапката долу, вече можеш да вземеш течността и да я отделиш. Тя ще ферментира много тихо, докато се отдели на бистра течност и утайка...
Ако е много студено, виното ще е бистро, но сладко... значи захарността не е паднала до край и не си готов.. Трябва да се тества:)

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: bborissov   
Дата:   13-10-11 17:32

Не е за препоръчяане да се държат джибрите при виното до края на ферментацията. При хубаво време или при температури около 18-20 градуса за около 10-12 дена във виното се натрупват необходимите цветни вещества , аромати и дъбилни вещества (танини). По-нататъшното стоене на джибрите във виното огрубяват вкуса и виното не е вече така вкусно. По-бързото пк изваждане също не е добре защото танините са и необходимо зло - предпазват виното от развала. Така че трябва хем да ги има, ама и хем да не са толкова много

Отговори на това съобщение
 Re: Време е за ВИНОТО....
Автор: Miro__Slav   
Дата:   13-10-11 17:32

Моето вече е станало от снощи му се наслаждавам [smilie21]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.