Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За домовете с изоставени деца
Автор: Нели   
Дата:   30-09-11 09:02

Мислех си нещо и просто исках да го споделя с вас да го обсъдим, да разбера какво мислите и вие. Защото може и да греша.
Винаги като сме събирали пари за децата, големият проблем е бил за какво точно да ги дадем. Едни казват "за храна", други - за лакомства, други - за дрехи и обувки, други - да им ги дадем да имат джобни и т.н. Но винаги всички са били единодушни по въпроса за какво да не се харчат - най-лошият вариант за нас е бил да попаднат в лелките (възпитатели, учители и т.н.)
В началото и аз мислех така. Сега обаче си мисля, че е точно обратното. Това, което им липсва на децата не е храна, нито лакомства, нито дрехи. Хранят ги добре и като цяло има какво да носят. Това което им липсва е грижа на ниво. А тя може да се осигури само със средства. В момента всички знаем положението какво е, колко мизерно е заплащането и какви са лелките.
Така че ако успея да намеря пари от някъде за децата, бих ги дала за хора, които да се грижат по-добре за тях.

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: мара   
Дата:   30-09-11 09:04

нели, я развий нататък в подробности тая мисъл...

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: Нели   
Дата:   30-09-11 09:06

Еми помогнете де [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: Marillion   
Дата:   30-09-11 09:08

Нели, проблемът е, че няма публичност и прозрачност.

Кой ще гарантира, че парите, които даваме, отиват точно за децата.

Нали знаеш, че по фактури ще ги отчетат, но реално може да ги приберат.

Това, което дава един човек за благотворителност го дава от сърце. Не ми се иска парите, които дам да отидат в някоя лелка. Винаги съм предпочитал ако давам да го направя като купя нещо, което ще върши работа при учебния процес.

Грижата децата да са добре е на държавата. Нека тя да си върши работата. Нашата е да помогнем с каквото можем и когато можем.

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: Нели   
Дата:   30-09-11 09:11

Ако в дома има 40 деца, а даренията са 200лв месечно, кое ще помогне повече на децата - 5лв на дете или ако се наеме човек за 200лв по-висока заплата?



Публикацията е редактирана (30-09-11 09:11)

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: orlindraganov   
Дата:   30-09-11 09:12

Да се купи златце и да се чака да чукне 1900 мдам ърм

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: lumix   
Дата:   30-09-11 09:22

....а защо за "лелки", а не за детски учителки?
В "нормалните" детски градини една учителка с 20г трудов стаж взима 450лв. "лелката" 250лв.

В "домовете" не знам какви са заплатите.
Не знам дали знаете, но "лелките" не носят никаква отговорност за здравето и обучението на децата ....отговорността е само на учителките...!


Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: Нели   
Дата:   30-09-11 09:22

Като разбира се имам предвид парите не да се дават на същите тези хора, защото на тази лелка ако ще и 3000лв. да й дадеш тя си остава същата тази лелка. А да се наемат други хора.

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: Нели   
Дата:   30-09-11 09:24

lumix, те посещават нормалните училища с останалите деца. Нямат вътрешно частно училище.

Всъщност ти говориш за децата под 7г.



Публикацията е редактирана (30-09-11 09:26)

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: lumix   
Дата:   30-09-11 09:29

Нели, ама все пак в дома има възпитатели нали?
Защо те да са "лелки", а не учители?

Една "лелка" с основно образование и 250лв/м на какво ще ги научи, ако изобщо има желание да ги научи?


Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: pif   
Дата:   30-09-11 09:32

Лелките и учителките не са там заради многото пари а защото така го искат и смятат, че с това им се занимава.
Дрехи и храна си имат. Нямат забавления. Какво пречи с теи пари да се водят на кино, лунапарк и всевъзможни други забавления като плуване и т.н.
Вярно е, че може да се направи много но няма кой и няма средства. Май нямането на кой е по големия проблем от средствата, защото тук таме в някой град се е намерил кой дето върши хубава работа.

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: Нели   
Дата:   30-09-11 09:33

Да, точно, висококвалифицирани кадри, които за съжаление работят за по-високи заплати [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: Нели   
Дата:   30-09-11 09:35

pif, тези може и да са там заради самата работа, но висококвалифицираните няма да отидат там за малко пари.

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: pif   
Дата:   30-09-11 09:43

Нели,
1. Висококвалифицирани кадри - няма
2. "Висококвалифицираните" се интересуват от пари и единственната им цел е да печелят пари
3. Това се прави от бедни хора със сърце и желание които да си посветят живота на това а не от "професионалисти" които така или иначе няма от къде да се вземат независимо от парите които им се дават.

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: Lalinda   
Дата:   30-09-11 10:06

По-добрата идея е да се заплаща повече на приемните семейства (ако се счита, че заплащането е недостатъчно) и децата да бъдат изведени от домовете.

Доколкото ми е известно, директивата е за извеждането на децата от домовете и закриването на последните.


Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: Marillion   
Дата:   30-09-11 10:07

Lalinda [smilie24]

Работим в тази посока. Време е тези домове да изчезнат и децата да живеят в семейна обстановка.

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: asahi   
Дата:   30-09-11 10:08

Лелките и учителите с по-високи заплати ще са си все същите. Заплатата не ги променя, поне не веднага.

Добре е пари да се дават за външни възпитателни или развлекателни дейности - курсове, тренировки, екскурзии.

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: Нели   
Дата:   30-09-11 10:35

Благодаря на всички за мненията [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: lillia   
Дата:   30-09-11 10:36

Автор: Нели
Дата: 30-09-11 09:02

Мислех си нещо и просто исках да го споделя с вас да го обсъдим, да разбера какво мислите и вие. Защото може и да греша.
Винаги като сме събирали пари за децата, големият проблем е бил за какво точно да ги дадем. Едни казват "за храна", други - за лакомства, други - за дрехи и обувки, други - да им ги дадем да имат джобни и т.н. Но винаги всички са били единодушни по въпроса за какво да не се харчат - най-лошият вариант за нас е бил да попаднат в лелките (възпитатели, учители и т.н.)
В началото и аз мислех така. Сега обаче си мисля, че е точно обратното. Това, което им липсва на децата не е храна, нито лакомства, нито дрехи. Хранят ги добре и като цяло има какво да носят. Това което им липсва е грижа на ниво. А тя може да се осигури само със средства. В момента всички знаем положението какво е, колко мизерно е заплащането и какви са лелките.
Така че ако успея да намеря пари от някъде за децата, бих ги дала за хора, които да се грижат по-добре за тях.



Евала, ти позна точно.
Работила съм две години в дом за деца.
Храна и дрехи децата си имат. Няма квалифицирана грижа. Заплатите са едни от най-ниските възможни. Представте си дали има квалифицирани кадри, които взимат заплати по малки от 500 лева.
Държавата обаче си храни изоставените деца. И то добре. Там където съм била аз не е имало гладни и голи. Повечето са циганчета. Не влагам расова дискриминация. Детето си е дете.
Проблем е че децата са изолирани. Освен учебния процес, нямат нищо друго. Рядко посещават културни мероприятия. Веднъж в годината имат летен лагер и толкова. Почват да се изнервят от еднообразието, а и най-важното нямат родители които да ги целуват вечер преди да заспят. Единственото нещо което искат децата е не шоколад и маратонки, а родители. Колко разочаровани деца имаше, когатото ги взимаха за коледа разни смейства. По някаква инициатива беше от рода на българската коледа. Разбити надежди и мечти. Все се надяваха , че ще се върнат за тях, но уви. Всичко беше само за коледа. Само за пред пресата.
Много ми беше чудно обаче, когато хората си хвърляха боклука от вкъщи в домовете. Дарения от типа, на мръсни надупчени килими, преносени, мръсни и изпокъсани дрехи, дори храна с изтекъл срок на годност. Дарения като за прасета и тези хора си живеят с мисълта, че са направили нещо добро. Моля, след подобни теми ако решите да бъдете благотворителни, не си изхвърляйте боклука от вкъщи по домовете.Веднъж една изкукуригала лелка беше решила да си изхвърли някакъв диван и някакви юргани. След като културно и обясних, че не можем да приемем стари юргани от хигиенична гледна точка, тъй като няма как да се перат защото не са олекотени, пък и са стари, а ние не сме кочина. Жената започва да ме заплашва с телевизия. Болни мозъци!!! Сърдиха ми се, че не приемам яйца по великден за децата. Ами не знаем кой и от къде ги носи, въпреки добрите намерения на хората.
Веднъж едно частно училище с деца на барвоци, бяха решили че ще правят благотворителност. Бяха напълнили един бус, с такива невероятни вехтории, но си доведоха преса и искаха благодарствено писмо. Дадохме им. После всичко отиде в боклука. Не са само те. Повечето са така. Естествено има и добри хора. За жалост рядко са българи. Бог да го прости бившия испански посланик, направи зала за физически упражнения и рехабилитицаия. Всеки ще го запомни с добро. Малко са като него за съжаление.
След 2 години разправии с ненормалници , реших да напусна, колкото и благотворително да ми беше присъствието там.

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: asahi   
Дата:   30-09-11 10:38

Децата имат нужда от родители, не от домове.

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: netLady   
Дата:   30-09-11 11:40

lumix написа:

> Нели, ама все пак в дома има
> възпитатели нали?
> Защо те да са "лелки", а не учители?
>
> Една "лелка" с основно образование
> и 250лв/м на какво ще ги научи, ако
> изобщо има желание да ги научи?


В домовете няма възпитатели, а има социални работници, откакто тези домове минаха на подчинение на социалното министерство.
Социалните работници нямат задължение да възпитават тези деца, нито да ги подпомагат в учебния процес. Те не са и настойници на децата. Те са чиновници, на които бройката вечерта трябва да е същата като тая сутринта.
Приемното родителство не е като осиновяването. Никой не става родител срещу пари. По начина, по който се практикува у нас - приемния родител няма никакви права. Не е той човека, който може да реши да заведе детето на лекар, ако прецени...напр. Приемният родител работи на договор, май едногодишен, някак си не ми изглежда да си родител на трудов договор.
Сбъркано е от всякъде.


Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: мара   
Дата:   30-09-11 12:38

лиле [smilie24]
предполагам, че ако се посъберат пари, няма как да се дадат на социалните работници. просто няма форма. ама някой празник да се отпразнува с кино и сладкарница...или даже макдоналдс(какво от тва, че аз лично съм против тия тамхрани?)

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: lillia   
Дата:   30-09-11 13:35

Не знам сега как са нещата. Преди имаше по един социален работник. Когато напусна тогава нашата социална работничка, временно изпълнявах нейната длъжност.
За тези две години ,които бях там, имахме една от възпитателките която беше наскоро завършила психология. Беше невереоятна в работата си. Но напусна. Предложиха и кабинет в частно училище и тя естествено прие. Другите гледат ден да мине. Хващат се на работа там, ако няма никъде другаде.
Въпросните лелки, подпомагаха възпитателите. Тоест децата ако са малки, лелята им сменя памперсите или ги води до тоалетна, къпе ги, приспива ги, помага за гардеробчетата, за дрехите на детето. Лелките бяха в стотици пъти по близки с децата. Техния живот не е много по-различен от на децата. Знаете вече с какви заплати са. В много случаи лелките са израснали по домове.
Киното и сладкарницата са добра идея. Стига да има кой да се наеме, освен да плати да организира и безплатен транспорт. Близките разходки и леките екскурзии, пак не са лоша идея, даже не се изискват много средства просто са нужни доброволци за такива неща и естествено разрешение им. Не може просто така да дойде непознат и да каже искам да водя деца от дома там и там. Между другото, имаше преди години и доброволци. Имаше и такива които често взимаха деца в къщите си. Но децата знаеха че отиваха на гости. Беше с друга нагласа.

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: мара   
Дата:   30-09-11 14:24

ами тук имаше такива неща. за един дом в панагюрище. доколкото знам, орешкови и досега ходят и помагат, както и други разни хора. курс по фотография им бяха организирали...ама малко е скъпо тва хоби...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За домовете с изоставени деца
Автор: ценослав   
Дата:   30-09-11 14:41

Според мен, а и по-гере беше споменато, май проблема не е толкова в тези домове, а в това, защо децата са там. Тези деца имат родители 2 + 4 - по две баби и двама дядовци. Общо 6 човека отговорни за това, че те са там. Част от децата са там и защото дадена система не работи добре. Съгласно НК на страната, извършването па полов акт с неполнолетно лице /включително и при съгласие от негово страна/ се наказва с лишаване от свобода. Че някои имали "обичай" да "правят на децата си деца", не ги оневинява пред закона. Предишното название на тези домове е било "Сиропиталище" - места за настаняване на сираци. В 90 процента от случаите сега, децата не са сираци и майките и бащите им, които си живуркат на социални помощи са заети да правят други нещастни деца като тях. Имам възможност да наблюдавам живота на тези нещастни деца. Може да ги заринем в играчки, дрешки и храна, но това не им липсва. Липсва им родителската ласка, незаменима и от най добрия персонал, който се грижи за тях.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.