Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За семейната история...
Автор: slivenski   
Дата:   22-09-11 13:24

[smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: slivenski   
Дата:   22-09-11 13:24

Знаете ли имената на своите прадядовци и баби. Колко поколения назад? Знаете ли как са живели? С какво са се занимавали? Не е нужно да разказвате. Просто дали знаете.

Питам, защото имам една теория, че българите сме малко безпаметни към историята като цяло и дори към историята на собствените си семейства.

Това е една от причините нещата все да вървят малко куцо или изобщо да не вървят. И затова на всеки 50 години в най-новата ни история почваме отначало. Защото не помним и не се учим от нея. И въпреки усилията накрая все сме прецакани и все не ни искат – ето сега в Шенген примерно. Три последователни войни в миналия век сме на губещата страна. Вече 22 години демокрация, а още не сме се демократизирали.

Може би причината за това се крие не в държавата или в обществото, като някакви абстрактни понятия, а във всеки от нас – като личност, като индивид, като интелект, като памет, в това число и памет за нещо толкова елементарно, като имената на предците. Защото ако човек няма почит към хората, които са го довели на този свят, какво уважение може да има към останалите…

Днес празнуваме 103 години Независимост. По този повод се сетих за един случай преди 7-8 години. Бях на Шипка. Вътре в самия храм-паметник видях едни турци. Цяло семейство. Възрастни, деца… десетина души. Живеят в Холандия. От разговорите им с някакви хора се оказа, че пра-дядото на мъжа е загинал в боевете при Шипка навремето. И те бяха дошли да се поклонят. И бяха съвсем приятелски настроени и се държаха толкова цивилизовано, че мен чак ме досрамя малко, като си помисля аз самият как съм реагирал в определени ситуации, свързани с турското владичество. Дали аз бих се държал така… Моят пра-пра-пра-дядо също е обесен от турците в Одрин. И дори не знам къде е гробът му… Поне му знам името – Стойо.

Преди години бях на една конференция с гости от всички страни в нашия регион. Най се сприятелих с един турчин всъщност… И с една румънка, но там „приятелството“ беше друго… [smilie5]

Темата не е политическа. По-скоро е социологическа… [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: atrifonov   
Дата:   22-09-11 13:32

знам ги
Даже имаме родословно дърво и се оказва, че фамилията ми идва от Хаджи Димитър[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: tnt   
Дата:   22-09-11 13:43

вписвам се в терорията ти идеално. Все се канех да питам, да ми разкажат...сега вече няма и кого да попитам. 90% от фамилията ми е разпръсната по света.
Единственото, което знам е, че линия на едната ми баба сме от Каравеловия род.

Някак не ми пречи да съм дърво без корен [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: danvan16   
Дата:   22-09-11 13:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: gogo   
Дата:   22-09-11 13:50

НЕ ПОМНИМ !!!

Не случайно Паисий пише "История... " За да припомни! Падането под турско не е станало изведнъж,а постепенно, плавно... и затова всичките ни царе и история са забравени!! И той пише нещо като паметка [smilie5] !!

От тогава не вярвам да сме мръднали много! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: GuitarString   
Дата:   22-09-11 13:58

Ами набързо обобщено, където католическата църква прилежно е водила статистика има и дълга семейна история, това у нас го е нямало уви...


Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: slivenski   
Дата:   22-09-11 14:03

Църковната или гражданската статистика е едно... Аз по-скоро имах предвид дали в самото семейство се помни и се разказва... Хайде, повечето от нас помнят дядовците си, и сигурно повечето знаят имената и да прадядовците си. Но оттам назад вече... Нали затова казвам - липса на интерес към паметта на предците. Хората нямат уважение към роднините си, а какво остава за чуждите, какво остава за институциите, какво остава за държавата... [smilie8] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: slivenski   
Дата:   22-09-11 14:07

Традицията в семейството облагородява и възпитава. Кара те да се чувстваш принадлежен. Да пазиш и почиташ. Да надграждаш, а не да рушиш. Да служиш на обществото, защото това означава да служиш на семейството си, а не обратното. И ния ги нямаме тези неща. Така си мисля. Може и да не съм прав... [smilie21]



Публикацията е редактирана (22-09-11 14:08)

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: tnt   
Дата:   22-09-11 14:27

Сливенски с това ти съждение "Хората нямат уважение към роднините си, а какво остава за чуждите, какво остава за институциите, какво остава за държавата..." изобщо не съм съгласна.

Темата е някак архаична, ми се струва. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: Lalinda   
Дата:   22-09-11 14:42

Помня само толкова, колкото ми е разказвано, и съм го разказвала тук.

По едно време у нас тук идва един човек, който събираше информация за рода на майка ми по бащина линия, но баща й само е носил името на съпруга на майка си, починал при катастрофа с камион, който пренасял покъщнината му от един дунавски град до София. Бил е кмет на този град и вероятно е станал депутат, тъй като от какъв зор му е трябвало да се мести по друг повод в столицата? Никой не помни какво е работил, между другото... Само името му е останало.

Тъй като и родителите на майка ми са починали съвсем млади, не помнеха и от кои точно войводи по майчина линия идвала баба ми - престарелите лели бъркаха Филип Тотю с Панайот Хитов и дори поп Харитон. Чела съм биографиите и на тримата, но така и не зная кой е бил...

Дядо ми бил икономически емигрант в САЩ. Тукашен познат твърдеше, че всички емигранти, които пристигали там, били записвани в граничните тефтери, има ги онлайн, с името, фамилията и населенето място. Но и бегъл преглед на тези архиви показва, че записите зависят от слуха, миии, на граничния полицай... Като бях дете, това не ме вълнуваше, само ми бе интересно, че нефтът тече покрай пътя, в канавките, и че нашите са били толкова неграмотни профсъюзно, че при стачка на американците отивали на работа, не разбирали смисъла на стачката, и стачкуващи ги наричали стачкоизменници. Помня и че баща ми ми разказваше как дядо ми напъхал обратно в корема червата на някакъв противников войник на фронта, пък оня взел, та оживял по-късно и му бил благодарен (или зъдължен, знам ли?).

Повече съм склонна обаче да вярвам, че баща ми е бил подхвърлено дете, осиновено от възрастни селяни, за да ги гледа (не му давали да ходи на училище до 9-г. възраст, искали да им е ратай), тъй като неизвестни благодетели непрекъснато плащали, за да се учи...

Да се свети името им. Вечна им памет.

Да, не помня по-далеч от 1876 г., годината на раждане на дядо ми. Но и той починал преди да се родя, малко, както казваше баща ми, след Сталин. Виждала съм само паметника му на селското гробище някъде из Западните покрайнини. И ордените му за храброст. Като се върнал от Америка, за да воюва за страната си, съселяните му го обявили за дезертьор, защото бил закъснял... Простотии. Завист.

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: мара   
Дата:   22-09-11 19:16

помня. и дърво имам. то баси и дървото - баобаб, каращисван с гигатнска секвоя. ама по едната линия - докъм 1850, а по другата - към 1780.
назад няма данни, уви, а и тези не са съвсем ясни за повечето люде от разклоненията [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: tantris   
Дата:   22-09-11 19:21

1730-та или 50-та. Но по майчина линия.

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: cameraman   
Дата:   22-09-11 19:35

Няма как да не ги зная поне до прадядото, щото има цяла витрина негова/с негови вещи и снимки/ в един музей... във Варна... Скромно казвам аз...

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: Lalinda   
Дата:   22-09-11 21:15

Има още нещо.

Слушах Дайнов преди малко да казва по БНР, че в България липсвала културната горница, която да удържала културната долница в допустимите за Европа норми...

Може и да има право.

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: мара   
Дата:   22-09-11 21:51

във високото налягането намалява и тежестта се понася по-леко [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: Onakava   
Дата:   22-09-11 21:57

Знам нещо си, да...не по всички линии и не до много далеч, но по повечето – България е една човешка длан, ще се окажем роднини повечето, ако дръпнем кълбото.
До едно време смятах, че семейната памет е ценност, след време реших, че е и бреме. Още не съм напълно сигурна кое тежи повече.
Мисля си, че трябва да гледаме на живота като на попътна гостилница - нищо не пречи да сме гостоприемни със странниците в нашата гостилница или да са гостоприемни с нас в чуждата. Тук сме пътьом, така или иначе.

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: El_Fuego   
Дата:   22-09-11 22:05

По бащина линия го знам само до прадядо ми, който е бил осиновен и е носил името на осиновилия го род. Ние носим неговото име за фамилно.

По майчина линия го имам документирано до Софроний Врачански.

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: aeobs   
Дата:   22-09-11 22:11

Миналото на рода ти и техните личностти са без никакво значение. Интересни факти, колкото за статистиката, но нямат никакво реално отношение към човек в сегашно или бъдещо време.

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: мара   
Дата:   22-09-11 22:21

ами статистиката не е много точна наука, ама според нея много е трудно тиква да роди коза. виж, ако андрей се намеси да й ашладиса нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: ценослав   
Дата:   22-09-11 22:28

Църквата е имала добър "архив" на всички лица, живели в дадено селище. Кръщенетата /извършвани в кратък период от време след раждането/ и опелата при смърт надлежно са се записвали в поименници или нещо подобно. След това тази функция се изземва от държавата. За съжаление в днешно време доста храмове бяха предмет на ограбване, и редица документи са изчезнали безвъзвратно. В кметствата се пазят /дори и при ония лошите/ "Емлячните регистри", на база но които основно се възтановиха земите на собствениците. Те също дават добра информация за личности и родове. Но в края на краищата всичко зависи от това, дали даден човек иска да знае историята на рода си. Аз лично пазя "Кръщелните свидетелства" и тези за "венчавка" от времето на пра, пра, пра дядо ми - Стан Колов Бушев. Стремя се да запозная с това децата си и виждам, че им е интересно.



Публикацията е редактирана (23-09-11 10:12)

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: sunnyshot   
Дата:   23-09-11 10:12

По тази тема не пишем ли отдавна?

Ето нещо старо от мен:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1257948&t=1257948


Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: NShte   
Дата:   23-09-11 10:18

>ами статистиката не е много точна наука, ама според нея много е трудно тиква да роди коза. виж, ако андрей се намеси да й ашладиса нещо...

всички сме тикви. възпитанието е 99%
(пак е статистически свързано със семейната среда на предните поколения)


Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: мара   
Дата:   23-09-11 10:26

е, така де. мое ли тиква да възпита коза?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За семейната история...
Автор: NShte   
Дата:   23-09-11 10:27

така да
но има и такива случаи (да се самовъзпиташ напук на средата)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.