Автор: asahi
Дата: 30-11-10 00:36
Ако сте съгласни да не политизираме темата мога да се включа. За начало малко въвеждаща официална информация:
Електроенергиен сектор
Екология, енергийна ефективност и ВЕИ
По-малко официални:
Особености на националния електро-износ
Някои уточнения по въпросите:
Електроенергията не е картоф да го произведеш и складираш. Поради това произвеждаш колкото можеш да консумираш в момента. Ако някой друг в момента има нужда можеш да му продадеш. Ако не можеш да произведеш в момента не можеш да проаддеш. В различен момент от денонощието и годината производството има различна себестойност, оттам и продажна цена. Ключовата дума е "на момента".
1. България има траен износ на ел. енергия към Турция и Гърция. Имаме обмен на ел. енергия с всичките ни съседи. Транзитира (пренася) румънска ел.енергия (вероятно и руска) към Турция.
2. Производството е около 7500 MWh, износът е около 6500 MWh с всичките условности във времето - годишно или денонощно. Инсталираните мощности са повече, като някои от тях са в т.нар. горещ резерв, други са в ремонт, а трети заради своята специфика не са във възможност да работят на 100% от времето.
3. Сумарната мощност от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) няма пряко отношение към горните процеси, защото това производство има цикличен и нередовен характер. То може да запушва евентуално някои дупки, при това на доста висока цена. Енергийната система не може да функционира нормално с повече от 20% ВЕИ, така че и това си има таван. В някои страни (Дания) успяват да балансират с по-високи проценти, но хич не им е лесно.
4. Енергийните политики на съседите ни са различни.
Гърция страда от недостиг на енергия и внася отвсякъде. И занапред ще внася.
Турция страда от недостиг на енергия и внася също отвсякъде. Предстои изграждането на няколко АЕЦ за задоволяване на собствените си нужди.
Сърбия ще търси все повече ел. енергия, защото се развива. Нямат сериозни собствени ресурси и производствени мощности.
Румъния е сериозен производител, но повече не знам.
Македония е вносител на ел. енергия, но е малка като потребление.
В България се очаква да отпаднат някои големи мощности, други се строят. Според мен можем да се справим и без нова AEЦ в близките 20 години. Дали ще е лесно е друг въпрос. Потреблението едва ли ще се увеличи, по-скоро обратното.
|
|