Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: didesignbg   
Дата:   05-11-10 10:26

Предполагам вече доста хора ползват четци за книги. Та да обменим малко опит и практика.

Какъв четец ползвате?
С какъв фърмуеър?
Кой формат на книги предпочитате?
Как се справя с пдф?
Какъв софтуер ползвате?


Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: didesignbg   
Дата:   05-11-10 10:28


Темата не е за и против четците на електрони книги. Знам че си четете за без пари на смартфона/ипада/лаптопа/монитора. Това е ваш избор.

Аз ползвам Sony PRS-505, кирилизирал съм го по този метод - http://www.the-ebook.org/forum/viewtopic.php?t=7155
Най-добре се държат книгите в .LRF, с тях четеца е най-бърз и всичко е коректно.
Поддръжката на пдф не е лоша, но не е и нещо феноменално, ако държите да четете пдфи, по-добре е да премахнете полетата предварително. Четеца маха само част.
Софтуера който ползвам за организация на книгите и бързи конверсии е Calibre. Приятен и удобен интерфейс с достатъчно опции.
Когато се налага по-сложна конверсия, или пък искам всичко да е перфектно прибягвам към тежката артилерия BookDesigner. Програмката е сложна с много опции, но резултата си заслужава. Истински DTP софтуер за електронни четци.

Някои общи впечатления. Рийдъра е с много добра сглобка, тялото е от парче алуминий с две тапи от края. Идва с калъфче, изработката е на много високо ниво. Няма включено зарядно в комплекта, трябва да се купи отделно. Хубавото е, че е еднакво с това на PSP. Като цяло това за мен е един от истинските продукти на Сони, наред с Тринитроните, нищо общо с някои от полвинчатите им решения.


Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: ntonev   
Дата:   05-11-10 10:51

основно ползувам EPUB формат.
Чета на две устройства - с Freda на HTC HD2 когато няма друго под ръка. Софтуера се справя доста добре с формата.

Много по-добре е на iPAD с iBooks. Най-много се кефя на анимираното "прелистване" на страниците... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: Myth   
Дата:   05-11-10 13:03

Аааа, така и така никой не пише... някой ползва ли LG KP500 Cookie за четене на ел. книги и какъв софтуер ползва?

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: krist   
Дата:   05-11-10 13:11

Абе тия четци всички ли са с черно-бели екрани? Преди няколко дни пробвах Perfect Exposure на Майкъл Фрийман в pdf на един Киндъл 3 от малките - ми нещо не бях очарован - черно-бяло, требе да скролираш яко, скролът бавничък.. Ако трябва да се занимаваш и с преконвертиране на формати, много досадно.. Иначе добре седи в ръката, ама в крайна сметка се зачудих дали все пак нетбуук не е по-добрият вариант?

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: itilien   
Дата:   05-11-10 13:42

Аз имам Ectaco JetBook. За четене на обикновени книги е супер, но за пдф-и и особено пдф-и с картинки почти не става. Много е бавно, трябва да скролираш страниците на парче, картинките не се виждат почти никак. При четене на обикновени книги батерията му издържа около 600-700 екранчета, което прави около 300-350 истински страници

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: sas   
Дата:   05-11-10 14:03

Някой запознат ли е е-буук четците (не таблетите) какъв софтуер ползват и как може да се прави вмешателство в него?

За DRM-ите какво ще кажете?

(ако има тук някой, който да може да програмира за Андроид или iPhone да ми пише на лични)

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: ntonev   
Дата:   05-11-10 14:08

Автор: krist
Дата: 05-11-10 13:11

Абе тия четци всички ли са с черно-бели екрани?


E Ink технологията е много разпространена в специализираните устройства. Мен специално ме кефи, но пък ми е писнало да нося с мен по 3-4, че и повече джаджи и затова гледам да ги намаля колко се може повече...

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: didesignbg   
Дата:   05-11-10 14:08

itilen, интересен четец, не съм виждал такъв. От къде го купи и на каква цена? Поддържа ли кирилица?
Пдф-и се четат горе долу добре на доста малко устройства. Просто не е подходящ формат. Процесорите на четците са слабички, товарят се повече, горят повече ток. По-добре е да намериш формат, който хем да е удобен за устройството хем лесен за конвертиране, а и с поддръжка на опции. Примерно със .LRF формата на сонито имам удобно съдържание, помни всяка книга докъде, много бързо прелистване. Все приятни неща. Батерията на рийдъра пада доста по-бързо като се ползва външна карта. Очевидно се хаби повече ток като чете от картата.

Рийдъра е подходящ за четене на художествена литература, без картинки. Пдф и илюстрации са възможно най-лошия вариант. Цветни дисплеи може би ще има до края на другата година. Направиха голям пробив и съумяха да смъкнат цената на цветната технология.
Не исках да коментираме за или против ползването на електронен четец, като устройство. Моля, не го правете. Ако ви интересува разликата четец/книга/лцд. Това е при положение че се абстрахирате че лцд ползва подсветка.


Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: didesignbg   
Дата:   05-11-10 14:18

sas, всеки ебук ползва негова си операциона система. Не може да се говори общо.
Lbook който бяха първите официални в България се поддържат от Украйна ползват вариант на Linux. Sony ползват нещо тяхно, което е изтекло в нета като имидж, а също и емулатора, т.е. по него спокойно се пипа. Повечето устройства поддържат Javasript, или нещо подобно на което се пишат речници. Повечето нови имат и браузър, което също дава възможности за писане на приложения. Предполагам за това се интересуваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: sas   
Дата:   05-11-10 14:37

didesignbg, позна приблизително от какво се интересувам.

Мислех си, че има някакъв начин да се добавят неща към ридърите. За таблетите ясно, но за ридърите не знаех дали да ги разглеждам като капсуловани или отворени. Не знам и къде да чета синтезирана информация по темата [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: itilien   
Дата:   05-11-10 14:50

didesignbg - ектакото не е с е-инк, а с обикновен лсд дисплей, като на електронните часовници. Но се чете удобно и да, има кирилица. Книгите трябва да са с виндоус 1251 енкодинг и си вървят. Чета в тхт само. Смяната на страницата е доста бърза. Купих го от ибей миналото лято, преди да замина. Цената беше около 190 долара по груби спомени. Не ми начислиха никакво мито. Сега май са паднали. Чета от външна карта, а не от вградената памет.
Кофтито е, че батерията е 2100 мАч и се зарежда бая бавно. Но пък може да си четеш докато я зареждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: didesignbg   
Дата:   05-11-10 14:54

Аз харесвам форума на това място - http://www.the-ebook.org/
Проблема е че всяко устройство е различно, т.е. ще трябва да се насочиш към конкретно устройство. Напоследък навлиза и Андроид като ос за четци. Според мен няма смисъл да пишеш за чист рийдър, така или иначе рийдърите и таблетите ще се слеят като устройства. Предполагам ще се случи в момента в който имаме цветен дисплей с ниска консумация и без подсветка. 2 години? Дотогова е много по-рентабилно да пишеш за Андроид, айфон и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: didesignbg   
Дата:   05-11-10 14:56

itilien, ясно заради подсветката е толкова малък живота на батерията.
Тхт, няма съдържание, не ти ли е кофти?

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: itilien   
Дата:   05-11-10 14:58

ама то няма подсветка, както и часовниците нямат :)

А като чета художествена литература не ми трябва съдържание :)

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: dePhil   
Дата:   05-11-10 15:11

Ползвам Kindle DX за книги (и по-дълго четене) и iPad 3G за периодика (вестници, списания, блогове) и по някоя и друга страница през апликацията на Киндъл за айпад.

Всичко, което мога да чета на хартия, го чета на хартия (без периодиката).
Тоест - ползвам ги за неща от фирмените им магазини.
За пдф-и (почти не ползвам) айпадът е по-удобен. Ако нещо трябва да се конвертира - използвам фирмените им решения (киндълското, през мейл ми е по-удобно).

От чисто потребителска гледна точка - изключително добре са балансирани, удобни и красиви (макар и по различен начин) и двете. Вършат ми добре работите, които искам от тях.

Сони пробвах също (505), но на фона на горните две - не ме грабна с нищо и не го задържах.

Лек и хубав ден на всички!

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: PeterPAN   
Дата:   06-11-10 08:39

аз ползвам софта на мобипокет формата се Чете от всиЧко поЧти и мие удобен. ВсиЧко конвертирам към него[smilie5] ПиДиЕф не съм Чел незнам от кога.
Справя се много добре с графики и снимки показвани на малки крани ...

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: chicken   
Дата:   06-11-10 14:24

Четях само на хартия, защото така и не се видях с пари за нещо читаво (на компа да седна да чета е абсурд).
Един ден открих, че може да се прави .jar от .txt с енкодинга, за който спомена itilien. Това нещо работи на всеки телефон, има сериозно меню със сериозни настройки и във всеки един момент може да се промени всичко. Може да ви е смешно, но на на Нокия 5130 преполових поредицата за диска на Пратчет. Е, дисплея не е много голям, но е с голяма резолюция. Така съчетах плеър, телефон и рийдър в задния джоб [smilie5] Един приятел, който си взе htc основно за да го ползва и за книги се разболя от яд [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: bobihot   
Дата:   06-11-10 15:22

Е НТС няма ли приложения за четене?

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: cade   
Дата:   06-11-10 16:25

iriver story, fb2, s linux e, flash-va se trivialno samo sys sd [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: OrLIndraGanOv   
Дата:   06-11-10 16:27

Прос съм и не можем да четем

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: chicken   
Дата:   06-11-10 17:08

Е НТС няма ли приложения за четене?

Разбира се, че има. Ама като става и 3 пъти по-евтин телефон...
Истината е четеца, ама аз искам елинк, а не съм открил нищо под 400 пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: didesignbg   
Дата:   06-11-10 17:26

Кой е елинк? Новия киндъл е чувствително под 400 пари.
Аз още чакам китайците да пуснат техния киндъл за 99 долара.

Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: Vinsent   
Дата:   06-11-10 18:25

Вкарал съм си любими книги в тази NOKIA 9300i:

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pssj8338.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2010-11/xoil6451.JPG


Също така и книги които съм предвидил да чета на път, когато друг ме вози или при кратки командировки. [smile]

За сега съм засекъл едно неудобство, трудно се намират необходимите страници. Иначе чете текстови и pdf файлове добре и понеже резолюцията е перфектна, видимостта е много добра, дори на най-ситните шрифтове. Батерията е много издържлива, можеш цял ден да четеш или сърфираш в Интернет без междинни зареждания.


Отговори на това съобщение
 Re: Четци на електронни книги - софтуер и формати
Автор: chicken   
Дата:   06-11-10 18:42

За 100 щатски пари веднага взимам четец. Кога ше го пуснат жълтурите???

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.