Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Къде бензина е по-хубав.
Автор: dideron   
Дата:   30-07-10 19:06

От кои бензиностанции сте доволни и от кои не.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: cicomanco   
Дата:   30-07-10 19:23

От 3 и половина до 4! Максимум шест - пет![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: iPonche   
Дата:   30-07-10 19:41

ЕSSO, Total [smilie24] Agip[ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: samara   
Дата:   30-07-10 19:45

... мани го биндзина [smilie8] , ... само дизел Премиум от OMV [ezik] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: dideron   
Дата:   30-07-10 19:46

ААААааааааааааа микроба пие безгин.
Аз ходя на ОМВ ама не съм сигурен дали е най-добре там.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djfroggy   
Дата:   30-07-10 19:47

ЕКО. И газ,и бензин са супер!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: bozo   
Дата:   30-07-10 20:21

Петрол.
И дизела и бензина.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: C41   
Дата:   30-07-10 20:22

Като тръгнеш, от Софето посока Италия. Малко след сърбия. Все едно че сменяш колата с по мощна [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Androdim   
Дата:   30-07-10 20:35

Най-хубавото кафе е в OMV [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: biso   
Дата:   30-07-10 20:50

ЕКО и ОМВ

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: biso   
Дата:   30-07-10 20:53

Автор: Androdim
Дата: 30-07-10 20:35

Най-хубавото кафе е в OMV
--------------------------------

явно го пиеш на едно и също място.
въпреки дебелата цена на някои от бензиностанциите /най вече по магистралите - далеч от населени места/ си е чиста помия

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Diandimov   
Дата:   30-07-10 23:16

От много познати чувам, че бензина в БГ не е от най- качествените.

Но и аз оня ден се прецаках - напълних в бензиностанция на Chevron, но в един доста съмнителен район на града.

Винаги зареждам на Шеврон, но тоя път... Нещо явно игри и мюшенгии си играят, защото това което напълних смърдеше лошо, колата не вървеше добре, смърдеше цялото купе!

Извода?
Бензинджиите винаги гледат да те прецакат, където и да е по света.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: asahi   
Дата:   30-07-10 23:23

Зареждам по задължение от Шел и през последната година нямам забележка. Знам, че много ги плюят, ама моят опит това показва. Инак 7 години оттам зареждам постоянно и е имало слаби попадения.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: C41   
Дата:   30-07-10 23:24

- ЕКО. Имам 5стинки, отстъпка на литър, две години след края на света... [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: vasil.varbanov   
Дата:   30-07-10 23:29

ЕКО, но само "оригиналните", не франчайз, и Лукойл


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: danvan16   
Дата:   30-07-10 23:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: kerabo   
Дата:   30-07-10 23:32


OMV
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: nemchev   
Дата:   30-07-10 23:35

от нямане накъде на едно гръцко Еко сложих некъв супер 100....ами се едно си смених колата...тука вече имам една промивка на резервоара....

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Diandimov   
Дата:   30-07-10 23:46

Винаги съм си мислел, че Нефтохим на книга произвежда бензин с високи октанови числа, но на практика продава много по- нискооктанов на бензиностанциите.

Така има основание да търси висока цена, но прави печалба от заместването на един продукт с по- евтин.

Някой някога да е чувал за проверка на продукцията на Нефтохим? Някой някога да е чувал за проверка на това какъв точно бензин се продава на която и да е бензиностанция?
Дали въобще като пише 95 или не знам си какво на колонката, в цистерната под земята е такова?

Работата с петрола е дебела, и затова никой не смее да ги провери. И съответно те могат да правят каквото си искат, защото знаят че няма да ги проверят.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: asahi   
Дата:   30-07-10 23:48

Бензинът не е само октани.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: ffwd   
Дата:   31-07-10 01:16

ЕКО, още един глас. [smilie24] Винаги зареждам 95 + 100 в съотношение от 4:1 до 2:1, при мен това изгаря най-ефективно и приятно на дълъг път (Laguna с K4M двигател) и съответно излиза малко по-евтино спрямо само 95 .. А 5-те стотинти са също приятен бонус. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: S.Paskalev   
Дата:   31-07-10 01:28

Androdim написа:

> Най-хубавото кафе е в OMV [beer]
Абсолютно съгласен. Затова спирам там, само заради хубавото кафе. [smilie24]
Общо взето, нафтата там не понася на моята кола. Започва да пуши, става по- шумна, гори повече и не върви толкова добре, колкото с V- Power дизела на Шел. Относно рекламата, че V- Power дизела има почистващи добавки- абсолюрно вярно. От 7 години съм шофьор, само там зареждам и до сега съм нямал проблеми с горивната система. Многократно съм отварял горивен филтър, с мисълта, че е замърсен и трябва да се смени, но се оказва, че няма грам замърсяване и си го затварям, без смяна.
Също така, забелязвам и една странна тендемция. Тук, във Варна, нафтата на Шел е хубава а нафтата на ОМВ е скапана. В София е точно обратната картинка- калпава нафта в Шел и хубава в ОМВ [smilie11] Това е по данни на колеги от клуба на който и аз съм член. [smile] Смятам, че мога да им се доверя, защото всички си пазят колите и не експериментират с калпави горива.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Diandimov   
Дата:   31-07-10 02:00

Прав си, Асахи. Бензина не е само октани. Има и септани, нали?

Октана се добавя към бензина като елемент, който предпазва самозапалването му при по- ниски налягания, с цел максимално ефикасно изгаряне на горивната смес.

Задавал ли си си въпроса защо в щатите караме само на 87,89 и 91? Всички - поршета, ролс-ройси, фордове, хонди... И никой не се оплаква, не му чука двигателя, няма проблеми.

Преди време четох една интересна теория, но не запазих линк.
При по- ниски надморски височини въздуха е по- богат на кислород, което прави горивната смес по- възпламеняема. Съответно е нужен бензин с повече октан, за да компенсира. Тоест, да направи сместа по- устойчива и тя да се възпламени в оптималния момент.

При по- високи надморски височини бензина който се предлага по бензиностанциите е с по- ниско октаново число. Защото въздухът е по- беден на кислород, и съответно бензина с по- нисък октан прави сместа точно толкова горивна, колкото трябва да е. Бензина с по- ниско съдържание на октан е по- лесно вълпламеняем при по- ниски налягания.

Чувал съм че на източния бряг има и 94 по бензиностанциите. Тук няма повече от 91. Кефи ме това, че всичко е изчислено така, че да е максимално ефективно. Не е нужно да произвеждаш и да продаваш в цялата страна еднакъв набор бензини. Например във Варна и Бургас могат да карат на 91-95, но в София спокойно може да има само 87 и 89 по бензиностанциите.

Отделно че този модел е по- ефективен от икономическа гледна точка.

Пак казвам: октановото число на бензина, предлаган в различните райони трябва да е различно, в съответствие с надморската височина на областта. Иди по планините, Rocky Mountains, и ще откриеш че бензина е само 85, 87 и 89. Някой път и без 89.

Абсолютно безсмислено е да се дават пари и да се горят бензини с висок октан ако живееш над 1200- 1600 метра над морето.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   31-07-10 09:51

Като почнете да се превъзбуждате с тия таралясници - къв бензин , па кви масла , какви гуми .... на жените си не обръщате толкоз внимание че ви готвят всеки ден ....

Или не ви готвят ??? Поне може да ви перат я .

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отдавна , много отдавна бензините не са никакви бензини а някакви екоговна - престояли некой месец вече даже не се палят .

Някогашният 86 с тулол беше 100 пъти по-убав от сегашните плюсове , минуси , спринт и не знам какви си имена там ....

Някогашният 86 изгаряше за 3 сек без следа - сегашният 95Н пуши като нафта с някаква никаква температура....

Ама нали тябва да има еко измами как така ще се пропусне изкарването на некой и друг милиард ???

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Diandimov   
Дата:   31-07-10 10:03

Прав си, Тод!

И тока някога беше по- друг. Някак по- здрав, с една първична и необработена сила.

А сега кво - навсякъде разни предпазители и бушони, не можеш кефа да си направиш!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Vatman   
Дата:   31-07-10 10:24

Diandimov, тези октани в УС не отговарят на октановите числа в ЕС тъй като са по различни методи, а това Октана се добавя към бензина като елемент, който предпазва самозапалването му при по- ниски налягания, с цел максимално ефикасно изгаряне на горивната смес.
е за нобелова награда. Изобщо защо се изказваш абсолютно неподготвен не мога да си обясня...[smilie11]

Todd, старите бензини с олово и толуол наистина бяха по-ефективни, но оловото (или по-точно ТЕО - тетраетилолово) е силно токсично, а толуола е силно канцерогенен... така, че помисли на какво са били подложени работещите в рафинериите и бензиностанциите... а за екологията е отделен въпроса...



Публикацията е редактирана (31-07-10 10:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   31-07-10 10:40

Язе понеже химия съм учил и бачкал все ми се струва че тия в производството на тия работи много много ора нема...

Поне при нас имаше процеси свързани с бензини и тяхното смесване с различни мизерии и там не работеше нито един човек.Едничкият оператор си стоеше поне на 100 метра оттам.

Но френската "ИКАР" се беше погрижила за тия неща през ония времена на тъмният социализъм !


[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Vatman   
Дата:   31-07-10 11:00

Ми то основно заради екологията ги промениха нещата, но бензина си е канцерогенен дори и да няма толуол в него, защото почни всички ароматни/циклични ВВ са канцерогенни, те затова се опитват да ги намалят до минимум, но винаги има.
Измивай си ръцете с топла вода веднага след контакт с бензина за всеки случай... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: asahi   
Дата:   31-07-10 11:27

Димов, уцели гредата.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: georgi969   
Дата:   31-07-10 11:31

" Vatman:
Diandimov... ...Изобщо защо се изказваш абсолютно неподготвен не мога да си обясня...[smilie11]"

Човекът говори колкото да не заспи.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Vatman   
Дата:   31-07-10 11:33

georgi969: Не сте ли в Турция, бе пичове! Да не се провали мероприятието?
... там поне бензина е добър (корпорацията Коч Холдинг се е погрижила [smile] )



Публикацията е редактирана (31-07-10 11:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: georgi969   
Дата:   31-07-10 11:38

Утре.Едвам се събрахме една кола хора.



Публикацията е редактирана (31-07-10 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: asahi   
Дата:   31-07-10 11:38

На тази цена оставаше и да не е по-добър.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Vatman   
Дата:   31-07-10 11:55

написа:

> На тази цена оставаше и да не е по-добър.

4 лв за литър бензин... кво му плащаш [smilie10]

http://www.todayszaman.com/tz-web/detaylar.do?load=detay&link=140592&bolum=106

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: samara   
Дата:   31-07-10 11:57

... как, кво му плащаш - коча, разбира се !!! [ezik] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Diandimov   
Дата:   31-07-10 11:57

Ватмане, аз не се изказвам неподготвен, а просто предавам това което бях чел.

Порови малко по темата, може и да намериш нещо.

Сега при мен е късно, но утре ще потърся пак оня сайт от който взех тези теории.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: asahi   
Дата:   31-07-10 12:10

Не го търси - не е вярно.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Diandimov   
Дата:   31-07-10 12:12

Ей ТУКА например има по въпроса.

Чукни на англииската версия, по- подробно е.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: asahi   
Дата:   31-07-10 12:17

Наблегни на това: Октановото число е условна единица.
Няма октан в бензина, а бензинът има склонност към детонации както еталонна смес октан/изооктан.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Diandimov   
Дата:   31-07-10 12:20

Останало ми е отнякъде в главата че октана е след септана, или нещо подобно.

Утре ще гледам.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: samara   
Дата:   31-07-10 12:20

... асахи, асахи [smilie24] [smilie8] ... учителю наш !!! [smilie24] [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: martinrousev   
Дата:   01-08-10 13:16

На ОМВ резервоара ми винаги събира повече!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: tnt   
Дата:   01-08-10 13:45

.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: likeduh   
Дата:   01-08-10 13:48

най-убаФ е там дет не си зареждал......

за мен най-убаф е ....Шелския...оти ми е служебен /не го плащам аз..ко ма разбирати/

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: tnt   
Дата:   01-08-10 13:52

разбрафми тъ [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Marillion   
Дата:   01-08-10 14:01

Dizel Power!

Тия бензини ги отказах....

[ezik] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: IvoZafirov   
Дата:   01-08-10 15:05

Автор: martinrousev
Дата: 01-08-10 13:16

На ОМВ резервоара ми винаги събира повече!
..............................................

Много точно казано! Лични наблюдения и от мен също. Същото важи и за газта - аз бримча само на газ.

Въобще в БГ всички бензини са лайна. Не знам какво ни пробутват, но щом заредя от външната страна на границата и колата е друга...

[smilie8]

Ама така е. Като си имаме Руско-Българска нефтена компанийка...

[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: kkkolelo   
Дата:   01-08-10 15:17

Дизел от Лукойл, има само един вид, което също ми харесва. Миналата зима слагах от ОМВ алпин- бива, но летния им спешъл нещо ме разочарова. Два пъти заредих от Ромпетрол, сякаш имах субективното чувство, че нещо колата ми губи мощност, иначе същия разход като от Лукойл - 5.55 на градско [smilie5]. В Ромпетрол не ми харесва нещо, че МОЛ-а и дан. номер непрекъснато се менят [smilie11] [smilie10] [smilie5]. Затова Лукойл, с картата 2-3 % гювеч и ако заредя в почивен ден още 2-3 - ей ги 5%. За Еко също съм чувал добри отзиви ...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: ivodam   
Дата:   01-08-10 20:04

IvoZafirov: Адаш, а къде е добре газта според тебе?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: ivodam   
Дата:   01-08-10 20:05

kkkolelo: Лукойл през почивните дни дават допълнителна отстъпка по картите, искаш да кажеш?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: fundamental   
Дата:   01-08-10 20:11

Газ и бензин от ЕКО. Бензина 95 +. [smilie21] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: imitev   
Дата:   01-08-10 20:14


Честно казано - впечатленията в 99% от случаите са субективни.

Аз лично не съм намирал разлика никъде в газта - все еднакво си върви и гори...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: realnoncho   
Дата:   02-08-10 10:26

Аз преди зареждах в Лукойл(дизел), но един път заредих в съседния лукойл и почна да пуши и да върви по-различно. Оттогава зареждам почти винаги в Еко, засега не съм имал оплаквания. Ходих до морето разхода малко под 6, като колата е от по-старите турбо-дизели, беше пълна с народ и багаж, понякога се пускаше климатик и не съм се стремил да карам икономично.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: mladenov   
Дата:   02-08-10 10:28

Diandimov ,на мен с 87 на старата ми Хонда(модел 2000г.) ми "чукаше двигателя".Този бензин го сипвам само на рента колите.[smilie18]
А на източният бряг ,както и във Финикс на някои бензиностанции има и бензин 100!
Водят го "съсезателен"[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   02-08-10 10:46

Хубав дизел в България НЯМА. За бензин не знам.

Иначе аз зареждам в Лукойл, заради отстъпката (един шоколад на резервоар).

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: ivodam   
Дата:   02-08-10 10:47

fundamental: И на мен на ЕКО определено ми харесва газта, а по карта дават и 5 ст отстъпка, не се стискат като Лукойл. Ако не се лъжа, газта е гръцка, което си е странно, при положение, че в самата Гърция нема никъде газ...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   02-08-10 10:51

Има бе - от тук до Атина на две места [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: kkkolelo   
Дата:   02-08-10 12:04

ivodam, допреди 5-6 месеца беше така - с картата 2.29 %, 2.57 % ... различно ?! ... и ако е в почивен ден, независимо от картата още поне 2% намаление. Аз зареждам веднъж в месеца пълен резервоар и от 5-6 месеца не съм го правил в почивен ден, та гледам последни 2-3 кас. бона са в работни дни, намалението ми е само по клубната карта и незнам да няма промяна ...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   02-08-10 12:07

Аз пък зареждам кога и къде ми падне и не ползвам никакви отстъпки от никъде .... и газ !!!

Ама много !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: hemilio   
Дата:   02-08-10 12:40

1.Diandimov надрънка такива глупусти за бензина,че се чувствам длъжен да го опровергая,понеже 8 години правя точно бензин в ЛУКОЙЛ !
октана Диане не се добва той е част от въглеводородната смес наречена бензин- фракция С8
-метан
-етан
-пропан
-бутан
-пентан
-хескан
-хептан
-октан!!!!!!!!!!!!!
-нонан
-декан
октановото число в зависимост от какъв продукт е произведен бензина е различно.
дали при атмосферна дестилация на нефт,дали при крекиране на тежки нефтени остатъци,дали при реформинг и т.н.
бензина който излиза от ЛУКОЙЛ,е сертифициран и под постоянен контрол,по важно е коя търговска марка го разваля най малко след покупката му от ЛУКОЙЛ.
Повярвайте ми октановото число е само един от многото важни параметри на бензина.
някой да се е запитвал какво количество сяра има в бензина(тя е пагубна за околната среда и за двигателя!)бензина се прави в два варианта-летен и зимен -това се обуславя от съдържанието на леките въглеводороди в него.
друг важен анализ е фракционния състав на бензина-началото и края му на кипене,въобще много са факторите за това един бензин дали е хубав или лош,октановото число е сериозен търговски трик,като ви го навират в очите и вие си мислите брей-колкото по висок октан,толкова по хубав бензин-ДА АМА НЕ!


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: kkkolelo   
Дата:   02-08-10 12:47

Diandimov анадънму [smilie3] [smilie5]

hemilio, предполагам бензиностанции Лукойл е търговска верига и марка на производителя и там всичко е директно от производителя ...[smilie8] [smilie11] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djogata   
Дата:   02-08-10 12:54

Октановото число не е само сериозен търговски трик.

Числото е просто стандарт, по който може да се сравняват бензините по един от най-важните им параметри, и това е скоростта на детонация. Важно е да се ползва бензин с точната скорост на детонация, защото настройката на цикъла на клапани и бутала за всеки двигател е направена за точно определена скорост на изгаряне. Например ако бензинът гори по-бавно (високо октаново число), то като се отвори изпускателният клапан, сместа все още ще гори. И т.н...

Тоест, октановото число си има съвсем конкретно значение.

Друг е въпросът, че се е превърнало в средство за реклама, което е на всичкото отгоре успешно, просто защото много хора си нямат и на идея какво точно означава октановото число, и за тях колкото по-голямо число, толкова по-добре.

А всъщност октановото число не казва нищо за специфичното енергосъдържание на горивото (джаули на килограм)!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: boink   
Дата:   02-08-10 12:57

goooolemi gluposti v tazi tema.....

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djogata   
Дата:   02-08-10 12:58

Хемилио, ОК, бензинът може би се сертифицира и контролира, но какво всъщност се контролира?

- Скоростта на изгаряне
- Количеството вредни съставки


или


- Енергосъдържание? (защото това всъщност би трябвало да се усети най-много от ползвателите)


Знам, че едно време в Плама възможностите на инсталациите всъщност не им позволяваха да дестилират бензин с октаново число по-високо от около 86. След това по-високо число постигаха с добавки. За енергосъдържанието не знам [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: hemilio   
Дата:   02-08-10 13:12

всичко се контролира,аз работя на инсталация на която на няколко часа се взимат проби от бензина и им се правят анализи за:
-съдържание на сяра
-фракционен състав
-корозия
-парен натиск
октаново число(по два метода - моторен и изследователски)
-съдържание на ароматни въглеводороди(парафини,нафтени,арени,бензол)

всички тези анализи се следят стриктно и се спазват в определени граници!
колкото до търговската марка ЛУКОЙЛ там има и бензиностанции на франчайзинг!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   02-08-10 13:13

Както казаха по-горе сегашните бензини са абсолютен смях ...

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: 798099   
Дата:   02-08-10 13:16

Само бензините ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: kkkolelo   
Дата:   02-08-10 13:37

Ко тана [smilie8] , всички са прави, производителя прави убав продукт, а клиента може да го получи и обогатен [smilie3] [smilie5] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djogata   
Дата:   02-08-10 13:41

Хемилио, никъде в списъка, даден от теб, не откривам енергосъдържание, за което питах още в предишното мнение [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: hemilio   
Дата:   02-08-10 13:47

енергосъдържанието се измерва чрез анлиза на октановото число,но по моторен метод,пробата от бензина се дава на моторист и той чрез специален двигател с вътрешно горене определя отдадената енергия при изгарянето на бензина-мярката се нарича октаново число!
при дизела е същото но там се нарича цетаново число!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djogata   
Дата:   02-08-10 13:51

Хемилио, октановото число НЕ ДАВА информация за енергосъдържанието!

Тоест, октановото число не може да бъде мярка за енергосъдържание.

Мярката енергосъдържание е джаула на килограм, тоест, колко джаула топлинна енергия се отделят при изгарянето на един килограм гориво.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Dobria_Starec   
Дата:   02-08-10 13:54

не съм стъпвал в бензиностанция от година и сигурно никога вече няма да стъпя. Откак карам на метан съм забравил какво са проблеми с бензина. Все едно е електромобил пустия ситроен само помпам метан и каране. Нито е променял звук на двигателя, нито е придърпвал[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: hemilio   
Дата:   02-08-10 14:37

djogata опитвам се да не използвам термините с които работя за да е по ясно на хората ама ти май си дървен философ и щом разбираш повече обясни на хората тогава!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: hemilio   
Дата:   02-08-10 14:41

Бензин.......91–98 октана (RON)....29.00 MJ/L...45.00 MJ/kg

Газ - LPG...115 октана (RON).......22.16 MJ/L...34.39 MJ/kg

Етанол.......129 октана (RON)........19.59 MJ/L...30.40 MJ/kg

Метанол.....123 октана (RON)......14.57 MJ/L...22.61 MJ/kg

Газохол......93/94 октана (RON)...28.06 MJ/L...43.54 MJ/kg (10%Етанол + 90%Бензин)

Нафта..............................................40.90 MJ/L...63.47 MJ/kg (няма октани - има цетаново число ама то е друга история)

ето ти инфо философе!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: hemilio   
Дата:   02-08-10 14:42

Данните за калоричността в МегаДжаули за литър и съответно за килограм. От таблицата директно се вижда че газта е близо 30% по-малко калорична на литър спрямо бензина. Както и нафтата е 33% по-калорична от бензина. Което обяснява и разликите в разхода на колата при различните типове горива. Говорим за литър естествено. Също така се вижда че няма връзка между калоричността на едно гориво и неговото октаново число. Общо погледнато калоричността на горивата е свързана с тяхната плътност.

И добре де (ще питате вие) нали високооктановия бензин е "по-силен"? Е няма такова нещо. Всички бензини са с еднаква сила (калории). Само че високооктановите горива издържат по-голямо "натъпкване" в цилиндъра. Тоест можем да вдигнем степента на сгъстяване и да извадим повече мощност на един такт. Но това е за сметка на повече гориво а не от октаните. И естествено от по-високото октаново число може да се възползват САМО двигатели направени специално за него. Т.е. такива с по-голяма степен на сгъстяване. Добрата новина е че колкото по-сгъстен е един двигател толкова е по-подходящ за работа на газ. Т.е. двигателите пригодени заводски за 98 ще работят по-добре от тези за 95 или 92. Вредната страна на по-голямото октаново число е по-бавното изгаряне в цилиндъра което се компенсира с по-голямо предварение на аванса. За това се налага на газ да се коригира аванса било ръчно било с аванскоректори както знаете.

Частен случай е ако карате на Метанол/Етанол - там хем е много висок октана хем сместта изгаря супер бързо така че няма нужда от аванс. Ама това е за друг разговор.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djogata   
Дата:   02-08-10 15:03

Хемилио, не аз, а ти си дървен философ!

Какво ги подмяташ тези таблици със средни стойности? Изобщо не дават отговор на това, което питам.

Аз питам нещо просто и директно - когато произвеждате бензин, мерите ли му енергосъдържанието? Вече три пъти питам, ясно и конкретно, и не получавам никакъв отговор, само някакви общи приказки не по темата.

Опитвам се да обясня, че в зависимост каква суровина се ползва, резултатът от дестилацията може не само да е с различно отканово число, но и с различно енергосъдържание (калоричност).

Тоест, ако калоричността не се мери, производителят може да го докара на октаново число, но бензинът да си остане калпав.

Та просто питах - в тези стандартни тестове, които написа по-горе, влиза ли измерване на плътността и енергосъдържанието?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: ivodam   
Дата:   02-08-10 15:29

Джога, човекът точно това обяснява, което и ти каза по-горе, а именно, че октановото число не е показател само по себе си за "сила" и "мощност" на горивото, а само има отношение към изпреварването на запалването, по същество говорите едно и също, какво сега го заяждаш и какво искаш от него? Да не би на немска или датска бензиностанция да си виждал информация за джаули на килограм? Айде много молим.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: hemilio   
Дата:   02-08-10 15:48

абе джога ти ни се водиш ни се караш бе,ебаси човека,вдигам ръце от тебе вече които е нормален ме разбра,достатъчно иформация съм дал!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djogata   
Дата:   03-08-10 00:54

Ivodam, toi 4oveka ne ba4ka v benzinostancia, a v neftohima. Tova, koeto go pitam, triabva da go znae, i to e mnogo prosto: meriat li v neftohima energosadarjanieto na benzina? Ima dva vazmojni otgovora, i te sa:

a) da, meriat go (toest vsi4ko e ok)

b) ne go meriat (toest, vsi4ki prikazki za standarta vajat samo za oktanovoto 4islo, a benzina pak moje da e kalpav.

Ako Helios prodaljava da go uvarta i da pishe obshti prikazki, zna4i e b), ili pak prosto ne znae

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Diandimov   
Дата:   03-08-10 05:56

Ето, ето!

Ако не бях провокирал достатъчно, нямаше авторитетите да обяснят нещата.

Защото допреди мен всеки говореше "тая бензиностанция, оная бензиностанция", без да казват нещо съществено.

А е интересно иначе, защото темата за бензините все е някак мъглива. Много хора не са наясно с подробности.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   03-08-10 09:32

Човек колкото по-малко знае по-дълго живее....

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: hemilio   
Дата:   03-08-10 16:01

джога:
1. не съм helios ,a hemilio!
2.ти като си купуваш мляко,мерят ли ти маслеността пред теб или разчиташ на това което пише на кутията?
ако ме разбираш какво искам да ти кажа!
3.имам натрапчивото чувство , че и да ти кажа дали го мерим или не пак няма да ти е ясно все нещо,така , че не намирам причина да ти отварям очите!
ПЪТУВАЙ!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Dobria_Starec   
Дата:   03-08-10 18:18

е кво толкова се дървиш.. като знаеш напиши просто две букви - да респ. не.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: hoti64   
Дата:   04-08-10 02:08

За нафтата твърдя ,че в Бургас ,,Лукоойл" е най-качествено гориво,което съм карал опел 1.6д разход 5литра на сто км.При това натоварено комби,дори и на покрива-лодка с багаж поне 80кг.и трима човеци вътре.От Ахтопол до Плевен 460км.Опела е стар и е производство 1987г. не си знае километрите,но тогава вървеше като бензин,не тракаше,плътност при работа на двигателя и тяга,той се равнява на 1.2л бензин ,т.е. 55кон. сили.За бензина и там е добър,защото при пробег с мотопед ,,Пежо-103" с моя милост и две раници на моторчето при преход Ахтопол- Бургас-Сливен-Троянски проход-Плевен 460км разход 1.9л на сто км.С 9 литра бензин съм се прибрал за тези километри,това е 2005г,когато имаше много дъжд и наводнения,по БДЖ ми искаха 25лв, такса за мотора и моят билет оделно и той 20лв.,Не съм гасил двигателят при целият пробег,заради светлини и спиране без газ.Това са 3 резервоара на моторчето гориво.В Авио-базите също е качествено горивото,например в с.Згалево 15км от Плевен,карал съм с авио-бензин и е всичко точно и с масло на Хусварна в него.За съжаление по бензиностанцийте не отговарят на вида предлагано гориво.Просто ни съсипват двигателите с различни добавки...И реклами.Спомнете си преди Демокрацията как се зареждаха бензиностанцийте? Затварят се за часове докато се утай новото гориво.Да сте Виждали сега тази операция? Няма да я видите...Плама се ликвидира,сега се радвайте на новите фирми карайте и не мислете.Живота си тече и без да знайте,дори така е по-лесно.Печалбата преди всичко и на всяка цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: fundamental   
Дата:   04-08-10 07:40

Автор: hemilio
Дата: 02-08-10 13:47

"енергосъдържанието се измерва чрез анлиза на октановото число,но по моторен метод,пробата от бензина се дава на моторист и той чрез специален двигател с вътрешно горене определя отдадената енергия при изгарянето на бензина"..... това не е ли отговор [smilie21] [smilie5] [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: 798099   
Дата:   04-08-10 10:31

Не знам къде е най-хубавото гориво, независимо бензин, нафта, ракетно, брикетно и т. н...

Имам, обаче, една огромна молба - научете ме как се кара с 5 литра на сто километра, щото съм сменил 5 коли в последните 15 години и нямам такова постижение. Последните две показваха моментния радход, както и осреднения за дневния пробег. Е, рядко свалям под 7/100.

В момента карам кола с бензинов двигател, 1,5 литра/109 к. с., тегло (с мен) 1300 кг.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   04-08-10 10:32

Който разправя че му гори малко колата може да пробваме !!!

Но ще я карам аз !!!

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: oleven   
Дата:   04-08-10 10:42

"В момента карам кола с бензинов двигател, 1,5 литра/109 к. с., тегло (с мен) 1300 кг.
"

To тези най-много харчат заради високите обороти [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: serjy   
Дата:   04-08-10 10:42

Установил съм, че с Shell 95V-Power, или OMV - Carrera 95, колата ми върви най-добре, но като, че ли с шелския ми дава по-малък разход. Рядко надхвърлям 6,5л/100км. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: 798099   
Дата:   04-08-10 10:42

Пропуснах да напиша, че въпросната кола е на 1000 км и 10 дни каране...


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: oleven   
Дата:   04-08-10 10:44

1.3 литра двигател 70 к.с. , бензин под 7/100 извънградско трудно ще го свалиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: 798099   
Дата:   04-08-10 10:51

Абе, това ми е първата "бензинка". Досега бях само на дизели. Най-добро постижение съм имал с "Берлинго" - 2,0 HDI. Първото ми ходене в Турция, тотално спазване на знаците, скорост до 90 км/час, щото ме бяха подплашили за глоби около 300 Евро и в крайна сметка - разход около 5,7 - 5,8. Ама си беше мъка...


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: serjy   
Дата:   04-08-10 10:55

Стремя се да спазвам максимално правилата за движение. Пускам си класическа музика и пей сърце [shtrak]
нЕма как, да врЪвиш с 200 и да ти гОри 5. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: 798099   
Дата:   04-08-10 11:21

Сержи, мнооооого отдавна съм минал годините, когато се кара в "състезателен" стил. Спазвам правилата, веднъж, защото съм дисциплиниран "по дифолт" и второ, защото с колата върша работа. Остана ли без кола/книжка - все едно оставам без работа.

Въпреки това, не вярвам на твърдения от сорта: "колата ми гори 6,5 градско и под 5 на дълъг път". Още по-малко, когато става дума за 15-годишна кола, сменила N на брой собственика...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: serjy   
Дата:   04-08-10 11:24

Ама кой казва такива неща? Писах, че мойта гори основно под 6,5л/100км, но я карам предимно на извънградско. Какво нереално има в това?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djogata   
Дата:   04-08-10 11:27

Хемилио, да или не?

Щом не искаш да отговориш, значи не [smilie18]

А за маслеността на млякото - да, разчитам на това, което пише на кутията, но това не пречи съдържанието да не отговаря на истината. Всъщност, съмнявам се да мерят и контролират маслеността системно. Явно и при вас системата е същата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: 798099   
Дата:   04-08-10 11:33

Не ти, други в тази и съседната тема. Затова попитах как се прави.

Защото е крайно некоректно да се говори за разход, без да кажеш нещо за пътя, по който си карал. Едно е в "равна Добруджа", друго е из Балкана. Едно е на магистрала "Тракия", съвсем друго на "Хемус". Качи "Троян-Кърнаре" с 6,5/100, пък после ела да говорим.

Въпросът е принципен и е в пряко отношение към темата "Къде бензинът е по-хубав". По-хубав, ама за кого? За какъв двигател: карбураторен или инжекцион? С турбо или без? А колата с катализатор ли е или без?

И не ми казвай, че няма значение. Нека го каже специалистът тук - мисля, че беше Хемилио...

Нищо лично, ако си го приел така!


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djogata   
Дата:   04-08-10 11:40

Автор: oleven
Дата: 04-08-10 10:44

1.3 литра двигател 70 к.с. , бензин под 7/100 извънградско трудно ще го свалиш.


Олевен, мисля, че ми се е случвало да наема кола с 1200-1300 кубика няколко пъти (Опел Корса, Рено Клио) и на извънградско все около 7 са ми давали. Само веднъж с една Мазда 2 (1200 кубика) ми даде 7-7.5 или дори повече, ама това беше из едни проходи из Алпите, където я гоних до дупка [smilie18]

Моята лична кола е 1600 кубика, 100 коня, и при средна скорост 115-120км/ч дава точно 7/100 извънградско.
При 140км/ч вече е 8/100, а при 160км/ч вече е 10. А при поддържане на 180км/ч (в Германия, да не кажете нещо) гори 16/100 [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: oleven   
Дата:   04-08-10 12:20

"Качи Троян-Кърнаре" с 6,5/100, пък после ела да говорим."

E нали трябва после да го спуснеш няма там да си оставаш [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   04-08-10 12:21

Автор: oleven
Дата: 04-08-10 12:20

"Качи Троян-Кърнаре" с 6,5/100, пък после ела да говорим."


със 100км/ч [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: sir_sky   
Дата:   04-08-10 12:25

100[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: oleven   
Дата:   04-08-10 12:27

"Моята лична кола е 1600 кубика, 100 коня, и при средна скорост 115-120км/ч дава точно 7/100 извънградско."

И моята дава 7/100 при средна 120км/ч ама само където е турбо дизел и ама точно два пъти по-мощна [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Vatman   
Дата:   04-08-10 12:31

djogata,

калоричност НЕ СЕ ОПРЕДЕЛЯ за бензините, тъй като бензина не "гори" в директния смисъл на тази дума, а и не се изисква този показател по стандарта ЕВРО5!

По-ясно от това не мога да го кажа... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: serjy   
Дата:   04-08-10 12:38

oleven, моята е 1,4 - 170кс. би-турбо и гори 6л. 95 при 120км/ч. бегай с нафтовата печка встрани, че не видим пътя от саджак [smilie18]



Публикацията е редактирана (04-08-10 12:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djogata   
Дата:   04-08-10 12:49

Олевен, еми това си е живо доказателство, че по-малките двигатели не са икономични при високи скорости [smile]

Ватман, мерси, че го каза. Хемилио го чакаме от 2 дни [beer]

ОК, бензинът не гори ("взривява" се), но това си е все пак химична реакция, при която се отделя топлинна енергия + газове.

Количеството отделени газове на единица обем гориво (+ скоростта на реакция, тоест октановото число) директно определят какво количество механична енергия може да се предаде към двигателя. Така че ако производителят иска, би могъл да сметне колко качествено е горивото, което се произвежда.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: 798099   
Дата:   04-08-10 13:05

Джога, това е азбучна истина. карал съм и "Марути", та имам представа от истински "малък" двигател. Икономичен, ама друг път!

Само че, както вече казах, подаваната от някои колеги информация е крайно некоректна. Ще те питам и теб: как отчиташ средната скорост? Защото аз вчера се прибрах от Пловдив и до табелката за начало на София бях "реализирал" средна скорост от 102 км/час и разход 7,2/100. Карал съм почти постоянно със 130, като само веднъж съвсем за кратко засилих на 160, за да мога да изпреваря по-бързо ТИР-а, че отзад се беше засилило едно BMW-7.

Какво тогава означава средна скорост 120 км/час? Според мен, това означава поне 20% от пътя каране със 150. А тогава разходът...олеле.

Да, ако нулирам дисплея, когато съм стъпил на магистралата и отчета разхода и скоростта при излизането, тогава ще е 4/100 и средна скорост 120. Поне!

Малко като при обективите на сапунерките - пишат ги свръхширокоъгълни, ама като ги приравниш към 35 мм се окава, че започват от 30 мм ФР.

Толкова от мен за разхода и средната скорост.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: serjy   
Дата:   04-08-10 13:16

Абе как успявате да се омотате толкова? Пълня до капачка, нулирам джипиеса и километража, минавам 800км., светва ми резервата и пълня пак до горе. Отчитам колко съм заредил и колко съм изминал и получавам колко ми харчи. Баси сложнотията [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Vatman   
Дата:   04-08-10 13:18

написа:


> ОК, бензинът не гори ("взривява" се), но това си е все пак
> химична реакция, при която се отделя топлинна енергия + газове.
>

Показателят калоричност се определя за горива, които отдават енергията си чрез топлообмен каквито са промишлените горива за котли и пещи, мазут и т. н.

Разбира се, ако гориш бензина за топлина да готвиш и отопляваш, тогава този посазател ще има значение, но при ДВГ не е така както знаеш...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: oleven   
Дата:   04-08-10 13:56

serjy, саджак ама не си познал [smilie18] мина времето на пушливите дизели. Ти кажи какъв въртящ момент имаш не ми хвали би турбо и 170 к.с.?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djogata   
Дата:   04-08-10 13:58

798099, именно, горе-долу ги гледам тези разходи при нулиран компютър, стъпил на магистралата. Иначе си прав, може би не трябва да казвам "средна скорост", а по-скоро "поддържане на постоянна скорост еди-колко си". Щото като те засекат два пъти и трябва да намалиш до 90 зад някой ТИР, и като спреш да пикаеш, и от 120 км/ч средната ти скорост си пада на 100 [smilie5]

Гледал съм на мойта кола, че при поддържане на 180 (не при ускоряване до 180, тогава дава може би дори повече), дава разход от 16/100.

При поддържане на 90 км/ч разходът е между 5 и 6.

При поддържане на 120км/ч (примерно Копенхаген-Гьотеборг, 300км магистрала със ограничение 120км/ч и с неголям трафик) дава точно 7 на 100. Обаче средната скорост на компютъра после показва 100-110км/ч.

Правил съм средна скорост 125км/ч (Дания-Полша през Германия), като навсякъде се кара над 140 (140 в Дания, 140-150 в Полша и 160-170 в Германия), освен в един-два участъка около Берлин с ограничение 130. Тогава колата си лапка прилично - 9/100 среден разход, трябва да спирам 2 пъти за бензин - някъде около Берлин и после на влизане в Полша [smilie18]

Това е показателно за разхода на малките коли - имам един приятел с Форд Мондео 1.8, който прави точно същото пътуване, което описах по-горе, като вместо 180 в Германия кара с над 200, в Полша и Дания със 160, и пак му дава разход 9/100, а стига с поне половин час по-бързо от мен.

Най-икономичното извънградско пътуване, което съм правил, е в Норвегия - ограничението е 80 навсякъде, така че за един ден минах близо 400 километра (не питайте за колко часа) [smilie5] при среден разход 5.5/100 (включва спиране на бензиностанции, отбивки, изкачване на проход до 1200м.н.в + спускане до морското равнище, + каране със 100км/ч за общо около 50км, където по някаква случайност има по-високо ограничение).

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: serjy   
Дата:   04-08-10 15:13

oleven, никак не е минало, седни в друга кола и си виж собствената как чади [smilie18]
Иначе, 240Нм от 1700 до 5500об. укорение до 100-7,7сек. тишина в купето... класическата музика тихо гали ухото... [smilie7] [ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djogata   
Дата:   04-08-10 15:23

Минутка за реклама [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: nodoubt   
Дата:   04-08-10 15:28

преди седмица 1.4 д4д до халкидики и обратно (като се омотахме из Солун) ни даде 4.5 среден, а климатроника беше надут на макс [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: oleven   
Дата:   04-08-10 15:43

Само 240Нм?!?!! Аз съм 420Hм [ezik] и съм карал зад колата си точно за да видя с очите си как НЕ пуши, ама сипвам V-Power Diesel.
Кога ли ще си набиете в главата, че дизела и дизеловите двигатели са по-добри от бензиновите, незнам.
Както и да е всеки си има мнение [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: serjy   
Дата:   04-08-10 15:48

бе имам и тряктор в двора с 550Мн ама не може да вдигне и 100 [smilie18]

иначе, дизеляка е супер, за трактор, кораб, танк... ама при леките автомобили, не знам за кво се мъчат с тия дизели [smilie18]

ти кажи колко ти е до 100 и колко от 80-120, не ми разправяй за некви моменти [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: oleven   
Дата:   04-08-10 16:09

Да ти кажа незнам кой ще се мъчи ако се опънеш с този бензин и тези 240Нм по байр [smilie7]
Ако си изхвърля седалките, резервната гума може и да направя 7 сек. 100км обаче от 80-120 никога не съм засичал. Тея дни ако се сетя ще засека. Все пак 1960кг. съм празен, а ти?
За тишината в купето и аз мога да се изфукам [ezik] само като се сетя покрай окачването какви шумо изолации има и си давам сметка колко сериозно се обръща внимание на този параметър. Най-много чувам звука от контакта между гумите и пътната настилка, който се променя с промяната на типа асфалт.[smilie7]



Публикацията е редактирана (04-08-10 16:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: imitev   
Дата:   04-08-10 16:30


Каква ти е колата?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: oleven   
Дата:   04-08-10 17:00

imitev,
Audi A8 V6 TDI 3.0 230к.с 2003г.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   04-08-10 17:04

Audi A8 V6 TDI 3.0 230к.с 2003г. нема !!!

2003-та над 212 коня не се правят ! 162KW макс .

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: oleven   
Дата:   04-08-10 17:09

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: vikitovikito   
Дата:   04-08-10 17:12

[smilie18] Има ли Нема ли ? [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: otkata   
Дата:   04-08-10 17:14

море има има как да нема [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: oleven   
Дата:   04-08-10 17:16

Toddе, къде видя, че съм дал заводски данни ? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Георги   
Дата:   04-08-10 17:21

моята още не знам колко гори

но подозирам, че много [smilie10]

2.3 бензин [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: IvoZafirov   
Дата:   04-08-10 17:33

Гледам, че за коли 1200-1300 кубика се пишат некви работи. [smilie5]

Корсака (1,2 и 45 коня) ми даваше разход от 7/100 газ, а за бензина да не обяснявам. В Гръцко и до 5,2 е падал хем и вадех душицата.
За разхода на газ има няколко души от форума които могат да го потвърдят.

Сега астрата (1,6 и 103 коня) дава между 7,5 и 9.0/100 на газ в зависимост от пътя. И това е с климатика [smilie21]

За газта - найп ми пасва тази на Еко. Тук-таме има и Лукойска дето е добра, но има понякога и доста лоша. ОМВ се излигавиха и освен, че резервоарът ми събира повече, доста често и газта е кофти.

Но иначе зареждам където падне. То с толкова въртене на километри имам ли избор [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   04-08-10 17:36

Автор: oleven
Дата: 04-08-10 17:16

Toddе, къде видя, че съм дал заводски данни ? [smilie18]




по цял ден гледам таралясници ....

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: oleven   
Дата:   04-08-10 17:36

"Корсака (1,2 и 45 коня)... Гръцко и до 5,2 е падал "

И това малък разход ли е за такъв "огромен" двигател ?
Бах и ламята [beer]



Публикацията е редактирана (04-08-10 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: IvoZafirov   
Дата:   04-08-10 17:43

Говорим за таралясник от 95 [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   04-08-10 18:02

Иво щеше да си взима джиБ ама се отказа нещо [smilie5]

Черен - с предимство !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: oleven   
Дата:   04-08-10 18:10

Джип добре ама само гумите 2000лв. [smilie7]
То си е според зависи ама горе долу така стоят нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: 798099   
Дата:   04-08-10 21:41

И моята дава 7/100 при средна 120км/ч ама само където е турбо дизел и ама точно два пъти по-мощна
oleven, ето ти официални данни от дистрибутор:
http://auto.dir.bg/model.php?md=683&v=3383

Данните са старички, защото вече е сменена гамата двигатели за А8, но предполагм, че и твоята не е на 1-2 месеца.

Това, дето споря, не е заяждане, а опит да ви сваля на земята. НЯМА такъв разход, просто няма как. Не ми се влиза в подробности, но съм виждал моментен разходомер "made in BG", съвсем сериозна разработка на ТУ още преди 28 години. Виждал съм с очите си как по време на ускорение (старт от светофар), разходът надминава 25/100. И тъкмо си включил на четвърта ("Жигулитата още нямаха пета"), хоп - стигнал си до следващия червен такъв...

Има една наука, наречена ФИЗИКА. За мен, това е науката на науките. Защо? Защото обяснява кое в природата как и защо става така. И защото ясно и категорично доказва, че няма КПД=1, да не говорим за по-голямо от 1. А някои хора тук се опитват да ме убедят в противното.

Тц, не става! С пръдня, боя не се прави!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: imitev   
Дата:   04-08-10 22:11


олевен: И колко викаш горяло аудито-шлеп 3.0 ТДИ 230 коня - 6-7/100 при 120-140?

А тия дето са 1.9ТДИ сигурно горят 4-5 при 120-140...

На шефа зафирата (1.9CDTI фиатски изпълнения) и тя в началото гореше 5/100, ама после се оказа че си лапа 7.5-8 при 120-140...

Таксиджийски номера...

PS: И си дал над 100000 за колата, а и гледаш разхода? БРРРР!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: 798099   
Дата:   04-08-10 22:18

imitev, за цената виж линка в предния ми пост. както и свързаните с него...

Е, това за нова, естествено. Ако е "втора ръка" гори по-малко, защото е "разработена"


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: imitev   
Дата:   04-08-10 22:23


Aaa - тя не била новааааа [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: venny   
Дата:   04-08-10 22:28

Това е малко вас да ви свали на земята!!! [beer]

Audi A6 разполага с няколко дизелови двигатели. 3.0 TDI® е с мощност от 176 kW (240 к.с.) и предлага особено динамично пътуване при много нисък разход на гориво. Високият въртящ момент от 450 Нм., които се достигат между 1400 и 3500 об/мин, ускорява Audi A6 само за 6,6 сек. до 100 км. (със скоростна кутия tiptronic ускорението до 100 км е за време 6,8 сек.) Разходът на гориво на 3.0 TDI® двигателя е 6,7 л. на 100 км., с tiptronic разходът е 7,1 л. на 100 км.



Публикацията е редактирана (04-08-10 22:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: venny   
Дата:   04-08-10 22:35

още искате ли.....

Ще почувствате мощта на Audi A8 4.2 TDI още при първото подаване на газ. 258 kW (350 к.с) и максимален въртящ момент от 800 Нм. ускоряват само за 5,5 сек. от 0 до 100 km/h. Разходът на гориво е 7,6 л. на 100 km.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: imitev   
Дата:   04-08-10 22:35


Да са живи и здрави ауди - скоро ще започнат да връщат нафта в резервоара...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   04-08-10 22:43

Точно Ауди е най продаваната кола в България !!!

Влезне ли веднъж в сервиз веднага после отива на пазара !!!!

Само филтъра за твърдите частици си е малко над 3 хилки

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: venny   
Дата:   04-08-10 22:48

Ми карайте лади бре 20 ст. е заден стоп [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: imitev   
Дата:   04-08-10 22:50

Ако си го взел за над 100 бондака не би трябвало да ти дреме за DPF-a [smilie10]

Я кажи ангренажния им комплект на колко се сменя и колко струват частите и труда...



Публикацията е редактирана (04-08-10 22:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: venny   
Дата:   04-08-10 22:55

на 120 000 км. части и труд около 1000-1500лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Todd   
Дата:   04-08-10 22:57

Абе секви съм виждал .... големи големи големци а гледат като наакани като чуят сметката .

Си хвалим коли дето смяната на масла ,ремъци и филтри струва двуседмична почивка на Канарските острови ????

Аре все едно си не знаем дрисливите гъзове .


[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Два дни едвам вкарах в пътя един типтроник ....че и той нов е три дни сълзи и сополи ...

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: IvoZafirov   
Дата:   04-08-10 23:06

Като Тод [smilie24] [smilie21]

ПП: Тоде, отказах се от джибка, че много арчи пущината, а аз както въртя километраж като тираджия... аре ся си арча почивката през ауспуха. Взех си една астричка от 2006 да ми е мирна главата. Пък джиБката съм я замислил някоя за 3-4000 дето да е само за чукарите и калищата.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Diandimov   
Дата:   05-08-10 02:36

Какви неща говорите тук?
Някакви коли, дето харчели 5 или не знам си колко на 100?

Само си губите времето.

Защото:
1. Избираш си кола, желателно нова, и я купуваш. Според нуждите тя може да е SUV, спортна, вен, семейна, и т.н.
Гледаш все пак колко струва, за да прецениш ще можеш ли да я плащаш.

2. Качваш се и караш. Разбира се, съобразяваш се с ограниченията на скоростта. Не повече от 130 км/ч.

3. Като свърши бензина, пълниш пак догоре.

4. И продължаваш да караш.

Какви са тези тънки сметки за 5-6 на сто?!
Да не стане като магарето на Настрадин Ходжа - тъкмо го научил да не яде, и то умряло.

Не гледам да купя кола която харчи малко, но не върши никаква работа. Колата се взима за да те устройва според нуждите. Това колко харчи си е работа на инжинерите на компанията.

Общо взето ако за 1600 километра пробег на месец плащаш за гориво повече отколкото ти е месечната сметка на мобилния телефон, значи е време да вдигнеш доходите си.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Vatman   
Дата:   05-08-10 08:50

Diandimov, точно това е разликата между Европа и УС - консуматори-зомбита... що примерно една бабичка 60 кг да кара 3 тона камион!!!... разсипници са американците, но им излиза вече през носа... ъъъ през дупката в мексиканския залив...[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Diandimov   
Дата:   05-08-10 11:45

Ватмане, а защо една бабичка 60 кила да кара малолитражка, след като харчи повече от нормалните коли?

Имам една братчедка, живее отскоро в Канада. Вече година и нещо е без работа.
И казвам - иди потърси работа в WalMart, все нещо ще излезе.

А тя ми вика - там са само зомбита!

Наистина жалко.
Колко промит български мозък трябва да имаш, за да кажеш за един обикновен магазин и неговите клиенти, че били зомбита. И да стоиш без работа, но не и да работиш там, като вариант. Сякаш беше по- добре в панелката в Надежда...

Смешно е, когато едни зомбита викат на други зомбита че били зомбита.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Vatman   
Дата:   05-08-10 12:00

Парадигмата се сменя, г-н Diandimov. Райнхолд Меснер когато предтвавяше книгата си в България каза, че единствено запазването на екосистемите ще гарантира някаква надежда за бъдещето. Такова лапане и разсипия повече не може да има... искат или не искат хората.

Щото като привършат ресурсите, неминуемо ще има гап, през който трябва да се оцелее до следващото поколение енергоносители.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: djogata   
Дата:   05-08-10 12:03

Диандимов, малолитражката изобщо не харчи повече от нормалните коли - просто харчи относително повече спрямо размера на двигателя (в смисъл, двигател 1500 не харчи два пъти по-малко от двигател 3000, а само веднъж и половина).

А тази глупост "да плащаш за бензин по-малко отколкото за телефона" откъде я измисли [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Или в САЩ яко ви товарят с цените на телефоните, или трябва да караш колело, за да платиш за телефон повече, отколкото за бензин [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: hemilio   
Дата:   05-08-10 13:36

най -икономично се кара на газ,но с газов инжекцион,на мен ми дава 10% по-висок разход от този на бензин, а вървенето е същото.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: IvoZafirov   
Дата:   05-08-10 14:04

Димоооооов, Димов.....

Наистина ти се радвам пич! А най ме радва това, че си у америчко и не щеш да се връщаш.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде бензина е по-хубав.
Автор: Dobria_Starec   
Дата:   05-08-10 16:54

Автор: hemilio
Дата: 05-08-10 13:36

най -икономично се кара на газ,но с газов инжекцион,на мен ми дава 10% по-висок разход от този на бензин, а вървенето е същото.

как пък изчисли, че вървенето е същото? Всъщност не е[smilie3]


Иначе като Тод [smilie24] Деба и трошките - пари, нерви, разправии.. Преди джанти по 2бона, гуми по 1000, масло и филтри 200 и за кво? като спрем некъде да сме пичове. Вече ми дреме на гъзо. Днес като ходих на кафе и докато хвърлях фактурата от вчера за горивото- 16кинта, гледам на бордкомпа 337км. Как и защо толкова въобще не ми дреме. Само сипвам и карам.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.