Автор: didesignbg
Дата: 23-06-10 11:47
Има нещо тотално сбъркано в системата на заплащане на творческия труд. Докато в сферата на фотографията нещата донякъде са регулирани, в най-простия им вариант снимка - пари. То при създаването и разпространяването на истинска фотография, са си точно толкова мъгляви, както и при продажбата на музика, книги, филми и каквото още се сетите. Огромния пай от печалбите отива при хора, нямащи нищо общо със създаването на изкуство.
Конкретния пример, който ме провокира да пиша е затварянето на читанка и коментарите на Бони за пиратството. Пиратството е една много удобна думичка зад която се крият големите фирми, когато някои ги настъпва по мазола. Пиратството не ограбва, пиратството е една нормална реакция на мислещия човек спрямо корпорациите. Пиратството е много повече изразяване на несъгласие със сегашния модел, отколкото кражба.
Ще го илюстрирам простичко (примера не е мой).
Искам да гледам филм.
Вариант І - свалям го от замунда, записвам го на двд, за което вече съм платил такса авторско право, слагам си го в двд-то и го гледам.
Вариант ІІ - отивам да го гледам на кино, плащам си билетчето, купувам си кола на 3-на цена, сядам и гледам 15 минути реклами, преди филма.
Вариант ІІІ - отивам на кино, но се оказва че в моя град кино няма от 5/10/15 години. Не гледам филма. Чакам половин-една-две-Н години да излезе на двд, пускам въпросното двд и гледам 15 минути реклами, които не мога да превъртя. Предупреждават ме поне два пъти че пиратството е незаконно, убива и ще ме вкара в затвора.
Как би постъпил един нормален средностатистически човек?
Проблема в човека ли е, или в продукта/услугата и начина по който се предлага?
Защо разпространителите не гледат дърветата в техния двор, а почват от клечките за зъби на чуждата маса? Пиратство ще има и днес и утре, и то няма да се намали с шумни акции, удряне в гърдите и банери. И в темата в основния форум го казах, банерите не на пиратството не работят, по простата причина че са кухи. Кухи са както борбата на Явор Колев с читанка и торентите. Читанка до вчера беше една, до няколко месеца ще има поне три читанки, с безплатна реклама по-всички медии.
Пиратството убива/ограбва творците и подобните лозунги са лъжа. Пиратството ощетява големите компании заробили творците. Ако пиратството ощетяваше творците, никога нямаше да чуем това. Така както всяка година прекупвачите ограбват производителите в земеделието и не чуваме нищо, но хапваме череши по 3 лева юни месец.
Като индивид потребяващ изкуство всеки от нас може да направи личния си избор. По-скоро въпроса е какво може да направи човека създаващ изкуство, за да не се стига до неприятната ситуация клиента да се откаже от купуването?
Теорията за 1000та истински фенове, далеч не е нова. Целта на всеки творец според нея е да има 1000 истински последователи, които да го издържат, давайки му възможност да твори. Без да е длъжен да зависи от разпространители.
Ако ви е интересна идеята - малко и от фотографска гледна точка
Със сигурност идеята има много недостатъци, но е една алтернатива на сбъркания в момента модел. Та да се върна пак на читанка, за ощетените книгоразпространители, които като напълнили гащите миналата година презентираха първата българска електронна книга. Къде господа предлагате вие електронни книги? На какви цени?
|
|