Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: didesignbg   
Дата:   23-06-10 11:47

Има нещо тотално сбъркано в системата на заплащане на творческия труд. Докато в сферата на фотографията нещата донякъде са регулирани, в най-простия им вариант снимка - пари. То при създаването и разпространяването на истинска фотография, са си точно толкова мъгляви, както и при продажбата на музика, книги, филми и каквото още се сетите. Огромния пай от печалбите отива при хора, нямащи нищо общо със създаването на изкуство.

Конкретния пример, който ме провокира да пиша е затварянето на читанка и коментарите на Бони за пиратството. Пиратството е една много удобна думичка зад която се крият големите фирми, когато някои ги настъпва по мазола. Пиратството не ограбва, пиратството е една нормална реакция на мислещия човек спрямо корпорациите. Пиратството е много повече изразяване на несъгласие със сегашния модел, отколкото кражба.

Ще го илюстрирам простичко (примера не е мой).

Искам да гледам филм.

Вариант І - свалям го от замунда, записвам го на двд, за което вече съм платил такса авторско право, слагам си го в двд-то и го гледам.

Вариант ІІ - отивам да го гледам на кино, плащам си билетчето, купувам си кола на 3-на цена, сядам и гледам 15 минути реклами, преди филма.

Вариант ІІІ - отивам на кино, но се оказва че в моя град кино няма от 5/10/15 години. Не гледам филма. Чакам половин-една-две-Н години да излезе на двд, пускам въпросното двд и гледам 15 минути реклами, които не мога да превъртя. Предупреждават ме поне два пъти че пиратството е незаконно, убива и ще ме вкара в затвора.

Как би постъпил един нормален средностатистически човек?
Проблема в човека ли е, или в продукта/услугата и начина по който се предлага?

Защо разпространителите не гледат дърветата в техния двор, а почват от клечките за зъби на чуждата маса? Пиратство ще има и днес и утре, и то няма да се намали с шумни акции, удряне в гърдите и банери. И в темата в основния форум го казах, банерите не на пиратството не работят, по простата причина че са кухи. Кухи са както борбата на Явор Колев с читанка и торентите. Читанка до вчера беше една, до няколко месеца ще има поне три читанки, с безплатна реклама по-всички медии.

Пиратството убива/ограбва творците и подобните лозунги са лъжа. Пиратството ощетява големите компании заробили творците. Ако пиратството ощетяваше творците, никога нямаше да чуем това. Така както всяка година прекупвачите ограбват производителите в земеделието и не чуваме нищо, но хапваме череши по 3 лева юни месец.

Като индивид потребяващ изкуство всеки от нас може да направи личния си избор. По-скоро въпроса е какво може да направи човека създаващ изкуство, за да не се стига до неприятната ситуация клиента да се откаже от купуването?

Теорията за 1000та истински фенове, далеч не е нова. Целта на всеки творец според нея е да има 1000 истински последователи, които да го издържат, давайки му възможност да твори. Без да е длъжен да зависи от разпространители.
Ако ви е интересна идеята - малко и от фотографска гледна точка

Със сигурност идеята има много недостатъци, но е една алтернатива на сбъркания в момента модел. Та да се върна пак на читанка, за ощетените книгоразпространители, които като напълнили гащите миналата година презентираха първата българска електронна книга. Къде господа предлагате вие електронни книги? На какви цени?


Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: snoopoff   
Дата:   23-06-10 11:59

Замунда [smilie24]

Едно кино ше ми излезне 20 кинта. За тия пари моа да си зема 5 пакета чипс и коли моли и тем подобни простотии. Няма да гледам реклами. Няма да трябва да се съобразявам с още сто души. Мога да се излегна на дивана по боксерки и да си пръцкам. Мога да дам пауза и да ида да пикая. Няма да излезна с главоболие от "голямият екран"... спирам до тук.

И защо трябва да се набутвам и да ходя на КИНО?

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: promis   
Дата:   23-06-10 12:01

Има нещо тотално сбъркано със сегашните модели. Интернет промени много повече неща, отколкото изглежда на пръв поглед и моделите трябва да се променят, за да бъде преходът не само по-лесен, но и въобще възможен.

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: krist   
Дата:   23-06-10 12:07

Нямам време в момента да прочета цялата идея за 1000-те фена, но звучи определено интересно, иначе съм съгласен с останалото, написано от didesign. Бих добавил само още, че у нас по-добре да помислят как да вдигнат заплатите на хората и те сами ще започнат да купуват повече неща поне на любимите си творци..

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: lillia   
Дата:   23-06-10 12:07

Автор: snoopoff
Дата: 23-06-10 11:59

Замунда

Едно кино ше ми излезне 20 кинта. За тия пари моа да си зема 5 пакета чипс и коли моли и тем подобни простотии. Няма да гледам реклами. Няма да трябва да се съобразявам с още сто души. Мога да се излегна на дивана по боксерки и да си пръцкам. Мога да дам пауза и да ида да пикая. Няма да излезна с главоболие от "голямият екран"... спирам до тук.

И защо трябва да се набутвам и да ходя на КИНО?

Не моа се съглася с теб. С удоволствие ходя на кино, въпреки че е по скъпо. Пинтия! [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: snoopoff   
Дата:   23-06-10 12:13

С кое не се съгласяваш така и не разбрах?

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: lillia   
Дата:   23-06-10 12:17

С предпочитанието да спестиш 20лв. за да ги похарчиш за чипс и кола[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: tnt   
Дата:   23-06-10 12:21

мдаааааа... ама докато се сетим да се променим, приемат се закони и се приложат, то ще вземат или американците да спрат нета или 2012 та ще ни отвее

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: ivodam   
Дата:   23-06-10 12:22

didesignbg: Абсолютно съм съгласен, че тая история с "пиратството" е пар екселанс крадецът вика дръжте крадеца. Поведението и политиката на всякакви разпространители и на книги (15 лева книга) и на филми (9 лева в Арената най-обикновен филм) е вече откровено бандитско-обирджийска.

[smilie2] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: snoopoff   
Дата:   23-06-10 12:23

Там за кво ше ги дам? За кво? Дадох някакъв пример. Бих си взел коз за 10 кинта и една бира и ше ми е сто пъти по-яко от колкото в гадния салон с още сто човека.

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: PiToMeN   
Дата:   23-06-10 13:03

И първият половин час в киното не можете да чуете звука на филма от шумящите чипсове и пуканки. Да не говорим как някоя тиква се проектира на екрана, ставайки да отиде за още.

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: netLady   
Дата:   23-06-10 13:11

re:Автор: lillia
Дата: 23-06-10 12:07


Mi to в София май има 2 читави киносалона. Единия на едната майна в царевичака, другия на другата майна пак в царевичака. Цяло приключение си е да идеш на кино. Всички стари салони (не съм ги броила, ама бяха към 30) са превърнати във вехтошарници или бинго зали.
Киното трябва да ти е на път, да има две сутрешни, две следобедни и вечерна прожекция и като имаш 2 часа време - да изгледаш някой филм, а не да е събитие.

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: lillia   
Дата:   23-06-10 13:14

Ами аз ходя или в Арените или в Мола. Не са ми на път, но неделя вечер обичам да ходя на кино. Напълно достатъчно ми е[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: netLady   
Дата:   23-06-10 13:18

а, да - мола го забравих. Значи на близо 2,5млн. град - 3 киносалона. Супер.

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: snoopoff   
Дата:   23-06-10 13:21

А, да. Забравих да кажа. Последно ходих да гледам Източни пиеси в Европейският културен център на Стамболийски. От време на време ходя и в Одеон [smilie24]

Кината по Моловете дето ми дават аватар и е пълно с некви пальоши и мутрески - не мерси [smilie23] [smilie23] [smilie23] Яко чалга е тва...

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: prisonbreak   
Дата:   23-06-10 13:28

Ми на кино ходя 1 път на 3 месеца.
Излизами средно около 60/70лв.
1. Паркинг в мола/ 2. 2,3 билета/ 3.Разходка преди това, хапка пийка / 4. Пуканки и кола за по 10лв на човек. = бати цифрата.
Сядаш на големия екран, и четеш субтитри. е в къщи не четеш ли субтитри.

Братовчедми от Испания, ходи на кино тук и остана много учуден и разочарован.
Като се върна ме пита защо се четата филмите и защо не са дублирани на БГ.
В Испания всичко било на Испански дублирано.

Ми мога да кажа само "Да бъде Торент мрежата, и пичовете и пичките който превеждат субтитрите."

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: Lalinda   
Дата:   23-06-10 13:32

Не съм съгласна.
Арената в новия търговски център на Цариградско шосе изобщо не е на майната си.
Ако сте в Западния край на София, може да си ходите в киното на Стамболийски.

На мен лично новият салон ми е близо и до дома, и дори до работата.
[smilie3]

Пък от понеделник до четвъртък прожекциите с начален час до 18.00 ч. включително са само по 5 лв.

В ЕКЦБ показват тридесетина филма - все същите от поне 3-4 години насам. Пък и се изхитриха във втория салон да вземат същата цена за филм на DVD.
[smilie23]

Иначе съм съгласна, че няма култура на ходене на кино. Дори по фестовете нагоре-надолу се мотаят само някакви хора с фалшиви пропуски, които дори не знаят защо са там, освен за да се похвалят, че са били част от феста.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: ALBIREO   
Дата:   23-06-10 14:35

Не мога да се съглася и ще обясня защо.
Никой от музикантите не е длъжен да работи с т.нар. лейбъли. Системата за разпространение няма общо с изкуството. Затова едните правят изкуство, а другитего разпространяват. Ако музикантите искат, могат да споделят свободно творчеството си в интернет. Някои го правят. Но кои сме ние, че да съдим кой-кого граби? Те (музикантите) глави на раменете си нямат ли? Кой е подписвал договорите с които са се "поробили"?

За филмите - кой от вас може да инвестира милиони в създаването на филм? От ВАС питам. Лично! Кой?
Аз не мога. Затова и не мога да направя филм (не че ако имам парите е гаранция да създам нещо, но това е друга тема). Редно е този който плаща, да поставя правила как да се ползва продуктът му. Това се отнася и за музикантите, които не могат да отделят пари за създаването на професионални клипове, наемането/купуването на професионално оборудване, наемането/оборудването на професионално студио и т.н. Знаете ли там какви пари са?

Някои музиканти САМИ се разпространяват. Именно защото не им се иска да се занимават с лейбъли. Изводът - крадейки тяхна музика, вие ограбвате ТОЧНО ТЯХ. :)

Как стои мислите въпросът с концертите? Кой плаща там "музиката" и кой има право да определя кое-как да бъде? Това също е продукт, за чието създаване се плаща от организаторите му. Те определят цените на билетите и те си поемат рисковете ако билетите не се продадат. Ако влезнете нелегално (лошо няма), няма да ощетите музикантите, а хората които са ви ги довели. Защото ако ги нямаше организаторите, щяхте да видите Рамщайн и Металика през крив макарон.

Ай, наздраве! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: didesignbg   
Дата:   23-06-10 14:58

Изкуството далеч не се изчерпва с многомилиардното кино и популярната музика, да не кажа че там няма изкуство, а само пари. И да напълно разбирам разпространителите, като някои посяга на толкова сладката им близалка. Всеки от нас следва да си защитава интереса, разпространителите техния, ние нашият, авторите своя. Не приемам заставането на държавата на нечия от страните, особено без правни основания, неспазвайки законите.
В никакъв случай не оправдавам кражбата, напротив искам хората да не се налага да крадат.
Шансът един творец да се самопродава е много нисък, и точно там е трагедията.

От друга страна като се замисля много повече кеф ми доставят нискобюджетните европейски филми, от скъпите холивудски блокбастъри.

За концертите да ходя да цункам смеХ ли не разбрах? Да не би за пъстрите ми очи да са докарали изпълнителите?

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: 798099   
Дата:   23-06-10 15:40

Не съм изкуствовед, за да преценявам кое е изкуство и кое, не. Не съм и специалист по авторско право, за да защитавам или обвинявам някоя от страните в този случай. Затова, не взимам отношение правилно ли е, ли не!

Едно, обаче, определено ме дразни! Това, че тези хора априори бяха публично обявени за ПРЕСТЪПНИЦИ!!! Определение, което ги поставя наравно с наркобароните, с тези, които отвличат за откуп, както и с тези, които отклоняват директно държавни (разбирай народни) средства в личните си банкови сметки.

Днес сутринта, например, по "Хоризонт" някакъв високоучен специалист обясняваше как било нормално, консултантите в сферата на енергетиката да взимат колосални хонорари, защото отрасълът, видите ли, бил от изключително значение и много печеливш!!!

Защо тогава, вместо да арестуват тези хора, не вземат да им връчат по един орден - та те се занимават с народополезно дело! При това, без да взимат пари от крайния потребител.


Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: netLady   
Дата:   23-06-10 15:46

Шансът един творец да се самопродава е огромен - при наличието на интернет.

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: didesignbg   
Дата:   23-06-10 15:57

netLady, имах предвид в традициония модел, ако се налага да се продава по класическите канали.
За интернет нещата са доста по-различни, точно там идва и драмата на българските издатели живеещи в миналия век.

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: n1x0n   
Дата:   23-06-10 16:07

Редно е този който плаща, да поставя правила как да се ползва продуктът му.

Не можеш да оставиш "поставянето на правила" на корпорации, за които единствената цел не е обслужването на интереса на потребителя, а свръх-печалбата. Най-малкото, защото ще се озовеш в една спирала на намаляващо качество и увеличаващи се цени и ограничения. Затова вече всички се отказват от идеята за напълно негерулирани пазари.

Достатъчно патиме от "свободата", която се даде на издателски компании, музикални лейбъли, софтуерни компании и т.н.

Всеки път, когато на хората с пари се даде възможност да поставят условия на хората без пари - нещата отиват по дяволите, защото чувството за безнаказаност на първите ги откарва много отвъд морала.

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: netLady   
Дата:   23-06-10 16:12

Ми, didesignbg, ако творците не се осъзнаят овреме - утре, другиден - класическите канали няма да ги има и те пак ще се отзоват в средата на нищото и пак някой ще ги експлоатира и ще печели на техен гръб.

Отговори на това съобщение
 Re: За изкуството, творците и 1000та истински фенове
Автор: didesignbg   
Дата:   23-06-10 16:16

точно за това си говорим, но не трябва ние като клиенти и потребители на изкуството да заставаме зад интересите на разпространителите. В момента точно това се случва. ГДБОП със нашите данъци защитава интереса на частни лица, при това в наш ущърб.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.