Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 За висшето образование
Автор: hebros   
Дата:   15-05-10 10:10

Слушах оня ден едно предаване по Дарик за висшето образование и субсидирането му от дъжавата.
Направи ми впечатление как един слушател се изказа и обясни, че държавата е много лош мениджър що се отнася до висшето образование, тъй като нехае какво се случва със студентите, чието образование е плащала 5 години.
Човекът направи сравнение, че ако той трябва да обучава безплатно някакви хора в частната си фирма, след това ще изиска от тях с договор да работят определено време за него. Т.е. безплатен обяд няма.
В момента в много специалности над 80% от завършващите студенти въобще си нямат хабер да работят по специалността си, просто са отишли там, за да извадят някакъв кетап и да се водят висшисти. Толкова им е и ученето, толкова им е и образованието. В същото време държавата плаща за това образование - заплати на преподаватели, материална база и какво ли още не.
Един от участниците в дискусията пък каза как обучаваме безплатно мед. сестри, а те после си вземат дипломата и бегом по чужбина.
Много други специалисти правят същото - обират си крушите без нито ден работа за държавата, която ги е обучавала и е плащала.

Като се замисля, това наистина е някакъв абсурд. Всички данъкоплатци плащат, за да може някаква огромна маса народ да извади кетап, докато купонясва по дискотеките в студ.град. Това е голяма глупост според мене, трябва да има някакъв строг ангажимент от хората, завършващи висше образование или в противен случай да връщат парите.

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: Императорът.   
Дата:   15-05-10 10:17

Хебросов - обучаваме медицински сестри с висши образование, а после им даваме заплата колкото на мургавата лелка, дето мете улицата с метлата.


Ти предлагаш да закрепостим висшистите, а аз - да им плащаме достойни заплати, за да ги задържим. Кой от двамата ни по-прав е?

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: snoopoff   
Дата:   15-05-10 10:18

В БГ всичко е възможно...

Затова в чужбина си плащаш солидно за да учиш.

Нали така? Като даваш по 4-5 хилядарки на семестър няма как да не учиш.

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: snoopoff   
Дата:   15-05-10 10:22

Императоре - нещата са вързани.

Не може да плащаш по 2500 лева на година за висше образование и да работиш за 500лв.

Както и обратното - семестъра да е 300-400 а да искаш заплата 2000.


Преди няколко месеца се интересувах от университетите в Англия. Ами кво да ти кажа. Там визуални изкуства се плаща по 2-3-4-5 и нагоре хиляди паунда на СЕМЕСТЪР. Те затва взимат и толкова големи заплати...

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: IvoYoo   
Дата:   15-05-10 10:29

Проблемът според мен е в т.нар. "държавна поръчка". Държавата отдавна не "поръчва" толкова еди какви си специалисти, колкото й трябват, а разчита на модата. Като резултат в почти всички университети най-модерната и съответно най-голямата специалност е Право. само от СУ излизат над 400 души годишно. Резултат - има огромен излишък на тези специалисти. И така като излезеш от университета ставаш безработен, защото просто няма работа по специалността ти.
Аз например съм с две висши и по същата причина в момента работя нещо, което няма нищо общо с нито едно от тях. Ако някой иска да ме задължи да работя тук, да се задължи да ми осигури работно място по специалността с г/д прилично заплащане и няма проблеми.
Колкото за обучението на работното място, досега винаги съм работил при добри големи работодатели, досега свястно обучение не съм видял. Обикновено единственото обучение е, че някой ми изчита правилата за противипожарна безопасност. За това ли да подписвам договор, че ще му работя еди колко си години?

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: Todd   
Дата:   15-05-10 10:34

И за какво са и на държавата тия хора ???? Тя няма какво да прави с тях....

Отделно че 70% от хората с тапии за никакъв кур не стават ...

Но то си е от край време така - домашното възпитание е "Учи да не бачкаш " [smilie19]

Ама умря Марко ...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: lillia   
Дата:   15-05-10 10:36

Какви се дрънкат тука бре. Искат ми за дистанционно 900лв. на семестър. Малко ли са[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: hebros   
Дата:   15-05-10 10:38

Именно - държавата трябва да субсидира толкова студенти, колкото и трябват. Частният бизнес да си сключва договори с други и да си ги субсидира.
Всичко това с договори обаче.
Който иска да учи само за кетапа, да си плаща.
Така ще има пари и за заплати на тея специалисти, защото сега тея пари се трошат за некви хора, които "учат" заради кетапа.
Превърнали са Студентски град в бардак .

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: snoopoff   
Дата:   15-05-10 10:39

Аз говоря от личен опит. Мойте приятели по толкоз плащат. Е, ся тия в НБУ плащат и по 1200.

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: netLady   
Дата:   15-05-10 10:52

А редно ли е, освен че държавата финансира обучението във ВУЗ и да плаща персонално на т.н. студенти, само защото имат този статут - срещу нищо.
90% от студентите за записали да следват нещо. Какво и защо и те не знаят.
Нормално ли е да има повече места за студенти отколкото са завършващите средно образование?
Как се позволява на много ВУЗ-ове да нарушават закона и да приемат за студенти без диплома за средно образование?

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: lillia   
Дата:   15-05-10 10:58

Автор: hebros
Дата: 15-05-10 10:38

Именно - държавата трябва да субсидира толкова студенти, колкото и трябват. Частният бизнес да си сключва договори с други и да си ги субсидира.
Всичко това с договори обаче.
Който иска да учи само за кетапа, да си плаща.
Така ще има пари и за заплати на тея специалисти, защото сега тея пари се трошат за некви хора, които "учат" заради кетапа.
Превърнали са Студентски град в бардак .

Леле-мале. Че имаш ли идея как ми трепери като знам колко плащам. Нещо си в грешка. За кетапа кой работещ и семеен човек хвърля пари. Проблема е на друго място. Има такива които им се учи. Има такива които НЕ им се учи.

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: IvoYoo   
Дата:   15-05-10 11:01

lillia [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: Todd   
Дата:   15-05-10 11:05

Автор: lillia
Дата: 15-05-10 10:58


..... Има такива които им се учи. Има такива които НЕ им се учи.


А сега познай кои са повечето !!! [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

И на кой много му се учи та да го издържат тяхните и да не бачка !!!До дето може .


[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: lillia   
Дата:   15-05-10 11:09

Тод сложно е знаеш.

Аз не учих, защото не ме издържаха нашите и бачках. Сега пак не ме издържат нашите, но тръгнах да уча и да бачкам.

Не мисля че това е абсолютно правилния вариант. Родителите трябва да помагат ако могат. Иначе...трудно е.

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: sasi   
Дата:   15-05-10 11:19

Автор: hebros
Дата: 15-05-10 10:38

Именно - държавата трябва да субсидира толкова студенти, колкото и трябват. Частният бизнес да си сключва договори с други и да си ги субсидира.



Образованието е безплатно зада може и по-бедните, но надарени деца да имат възможноста да учат. Колко от вас биха имали възможност да плащат по няколко хиляди на семестър? И колко от вас биха могли да умножат това число по 2, ако имат две умни и можещи деца?

Трябват реформи, трябва да се повиши качеството, да се премахне корупцията, да се подобрят учебните бази, да се завишат критериите и намалят бройките, но трябва да има държавни унивеститети. Ако ги няма тези държавни учебни заведения разликата между богати и бедни ще се увеличи още повече! Това ще е първата крачка към премахването на средната класа /доколкото я има въобще/.

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: tnt   
Дата:   15-05-10 11:21

За висшето или добро или нищо...знаете как е!

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: equinox   
Дата:   15-05-10 11:24

Какво е това сравнение колко се плаща на семестър и какви са заплатите после? В Скандинавия образованието е напълно безплатно, а заплатите започват от 3000 евро на горе. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: sasi   
Дата:   15-05-10 11:31

Да, но те изритват от университета ако не си взимаш изпитите, не става да си плащаш за изпити и 90% от изпитити са анонимни. Не може да се сравнява скандинавското образование с българското.

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: endlessdark   
Дата:   15-05-10 11:39

Автор: sasi
Дата: 15-05-10 11:31

Да, но те изритват от университета ако не си взимаш изпитите, не става да си плащаш за изпити и 90% от изпитити са анонимни. Не може да се сравнява скандинавското образование с българското.

Че тук кой си плаща за изпити?!!Аз такива не познавам.

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: netLady   
Дата:   15-05-10 11:45

Разбира се, че трябва да има държавни университети. Издръжката на държавния университет да не зависи от броя на студентите - т.е. да не се приема само заради бройката - както е сега - качеството на образованието ще се повиши.
И такси не трябва да има - по същите причини. И стипендии не трябва да се дават.
Какво е качеството на специалиста, завършващ 3 ВУЗ-а едновременно? Ми гот му е - взима 3 стипендии, живее петилетки наред в общежитие за без пари, не работи и не иска.



Публикацията е редактирана (15-05-10 13:01)

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: n1x0n   
Дата:   15-05-10 11:59

Човекът направи сравнение, че ако той трябва да обучава безплатно някакви хора в частната си фирма, след това ще изиска от тях с договор да работят определено време за него. Т.е. безплатен обяд няма.

Човекът е бил леко глупав. Нищо безплатно няма в държавното обучение в страна, където данъчното бреме надхвърля 30%. Плаща си се, просто не директно.

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: djogata   
Дата:   15-05-10 12:02

Хммм,

Не мисля, че проблемът е в плащането или неплащането на образованието.

Проблемът според мен е мноооого по-комплексен. Казвам го като човек, който е учил висше и в България, и в чужбина.

Само да изброя няколко неща, които в комбинация допринасят за сегашното състояние на образованието:

- Достъпност. Еми че то в момента има сигурно повече места в университетите, отколкото наброява целият набор зрелостници в България... По принцип местата би трябвало да са 1/3 от набора, може би половината, не повече. Все пак затова тази образователна степен се нарича "висше" образование - би трябвало там да се учат хора на над средното интелектуално ниво.

- Перспективност. За жалост притежаването на висше образование засега не е свързано с определено последващо предимство в живота. Тоест, няма мотивация за придобиване на КАЧЕСТВЕНО висше образование, тъй като е все тая - в много области няма подходяща реализация, или реализацията не е обвързана с образователната степен.

- Обществена нагласа. Хората по-горе обясниха - обществената нагласа към образованието е "учи да не работиш". Ама много хора май почват да тренират за неработенето още по време на ученето :) :)

- Методи на обучение. Поне в инженерната среда, където аз се подвизавам, методите на обучение са безнадеждно затънали в десета глуха. Преподават се някакви абстрактни неща, но по никакъв начин не се обяснява нито причината за да има нужда да се преподават, нито се показват приложения, няма примери, няма практическа насоченост - всичко тъне в един абстрактен математически свят на формули и зубрене. Неефективни методи за изпитване и оценяване - неотразяващи в добра степен знанията на учащите се.

- Преподаватели. Немотивирани, в много отношения некомпетентни или с твърде остарели и безполезни знания и методи. Липса на преподавателски умения - слаба динамичност и нулева интеракция с аудиторията. Корумпирани?

- Академично ръководство. Тежка, жестока йерархична система, бюрокрация.

- Ангажираност на индустрията. За да е полезно образованието на индустрията (закъдето студентите би трябвало да се подготвят) то методите и предметите на обучение трябва да се обсъждат в тясна кооперация между академиците и индустриалците.

Естествено, не казвам, че всички тези неща са валидни в пълна степен за всеки университет, студент или преподавател - но това е да кажем общата картинка.

Така че, дали се заплаща образованието или не, едва ли е единствената причина за лошото образование в България.

Ще ви дам два примера, където в различни страни има чудесно висше образование, но се постига по два напълно различни начина.

В Скандинавия не само че образованието не струва и стотинка, ами и даже ти плащат стипендия, достатъчна да ти поеме изцяло издръжката. В Дания примерно стипендията е 800-1200 лева месечно в зависимост от успеха - напълно достатъчно за наем и храна. За повече - вземаш заем или бачкаш (по принцип в Западна Европа минеш ли 18 няма как да очакваш и стотинка от родителите си, освен по наследство).

И въпреки, че е безплатно, образованието в Скандинавия е на отлично ниво.

В Щатите и Англия образованието се плаща наистина солено. Да, но пък се дават милион възможности, за да заработиш тези пари - гъвкави учебни програми, предлага се работа в самият кампус, има стипендии, има възможност при добър успех (тоест, ако си скъсаш гъза от учене) семестриалната такса да ти бъде опростена в голяма степен, можеш да вземеш нисколихвен студентски заем.

В крайна сметка и на двете места се инвестират страшно много пари в образованието ти - в Америка ти сам инвестираш парите, или пък банката го прави чрез заем, който после връщаш, а пък в Скандинавия държавата инвестира в твоето образование, но после си връща даденото чрез данъците. Така че накрая и в двата случая ти плащаш сметката, но не си на загуба, защото с образованието си получаваш дългосрочна перспектива за добри доходи и сносен жизнен стандарт.



Публикацията е редактирана (15-05-10 12:04)

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: snoopoff   
Дата:   15-05-10 12:02

И аз не уча щот бачкам. Пък искам. Ма няма как [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Е*ало си и държавата...

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: djogata   
Дата:   15-05-10 12:09

Автор: snoopoff
Дата: 15-05-10 12:02

И аз не уча щот бачкам. Пък искам. Ма няма как


Снупоф, и ти кво мислиш, че ако идеш в Америка да учиш, не трябва да бачкаш ли? Или пък в Англия?

Как мислиш, аз като учех в Дания (като чужденец без право на стипендия) дали не бачках? Бачках и още как...


Така че има как

Отговори на това съобщение
 Re: За висшето образование
Автор: equinox   
Дата:   15-05-10 12:35

Работа! Това е мръсна дума... [smilie23] няма нищо общо с академичната чистота.

Ректорът на СУ предлага: Забрана на бригади в Америка


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.