Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Да запазим българските пещери
Автор: Prakticar   
Дата:   16-03-10 21:13

В последно време се наблюдава засилено лобиране за приемането на закон за пещерите в България, който между другото предвижда даването на пещери на концесия, сякаш са въглища или чакъл.
Призовавам ви да се присъедините към петицията против предоставянето на пещери на концесия.
Ето линк към петицията:
http://bgpetition.com/protest_protiv_koncesia_na_peshteri_v_Bulgaria/index.html

Нека направим това съвсем малко усилие за да съхраним един изключително крехък и уязвим свят.
После да не ни е срам и яд, че съвем малко усилие се е искало от нас, но и това ни е домързяло.

Който проявява интерес може да хвърли едно око на скандалния законопроект:
www.parliament.bg/bills/39/502-01-10.rtf

Уловката е в раздел III, който минира и обезсмисля всички благи думи изписани по-горе.


Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: IvoZafirov   
Дата:   16-03-10 21:25

Само да поясня, че към момента няма нито един закон който да урежда собствеността на пещерите - демек не е ясно кой отговаря за тях ако не са защитени по закона за защитените територии.
Резултата от това е, че всеки може да се самонастани с която си иска пещера и да прави каквото си иска - много красив пример е пещерата на Триград. Коцето и разказа играта с тоя "еко" туризъм...

Та по-добре да има закон който някакси урежда нещата. Друг е въпроса колко е добър той.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: Lalinda   
Дата:   16-03-10 21:37

Само да поясня и аз, че във френските пещери не е разрешено да се снима.

Тъй че, бидейки фотографи, влизайки там, използвайте само очите, не и ръцете си.

Дайте пример поне веднъж, отказвайки се от желанието си да ги "популяризирате".

Защото, в крайна сметка, кой би могъл да накара простака, който ще влезе вътре с фотоапарат, да не го прави?

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: Prakticar   
Дата:   16-03-10 21:58

Иво, така е, но ще ти трябва твърде голямо красноречие, за да ме убедиш, че запазването на пещерите минава през тяхното даване на концесия.
Лалинда, видял съм достатъчно много и то прекрасни снимки от френски пещери, правени не от простаци и вандали а от тяхните най-добри спелеолози.

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: Onakava   
Дата:   16-03-10 23:06

Не на концесиите...абсолютно.
Пример...забранено е да се строи, освен в случаите при отдаване на концесия [smilie23]

Айде моля ви се.

И в Българя не дават да се снима...доколкото се сещам, в Ягодинската беше така.

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: canonio   
Дата:   16-03-10 23:11

Забраната за снимане идва или от съображения за износване (картини-акварел) или от съображения за сигурнист (съхраняване на скъпоценности).
Никой не забранява нещо, само за да се прави на интересен. Ако ми забранят светкавицата в коя да е пещера, бих се съгласил. Но не и да ми забранят кадъра.

Искам само да отбележа, че в британския музей никой не те бие ако снимаш....

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: Onakava   
Дата:   16-03-10 23:36

И заради прилепите...и защото ако всички почнат да се спират да снимат, става мазало...

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: IvoZafirov   
Дата:   17-03-10 00:36

Не, не, не! Практикар, грешно си ме разбрал! Нямам и най-малкото намерение да те убеждавам за концесиите. Напротив. И на мен не ми харесва идеята. Какзвам само, че закон трябва да има и поясних какво е сегашното положение.

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: holden   
Дата:   17-03-10 05:36

Като влезеш в пещерата и ти се нагласи зрението и някой идиот плесне една светкавица и ти сам ще го блъснеш в тавана.


Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: mayflowerbg   
Дата:   17-03-10 07:11

За петицията [smilie24]

Снимане:

В Съева дупка плащаш такса (миналата година беше 4 лв.), ако искаш да снимаш, пускат на малки групи и докато групата е вътре, заключват входа. В Ягодинската пещера още на входа обръщат внимание, че снимането е забранено, така че прилежно си прибираш техниката с раницата и разглеждаш. Казаха ни да си купим CD със снимки от гишето за билети. Какво беше учудването ми, обаче, когато на излизане една даскаличка от групата се похвали, че ескурзоводът й разрешил да прави снимки със сапунера [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: Prakticar   
Дата:   18-03-10 19:36

Още един поглед върху проблема:
http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=230&aid=5773


Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: Bumerang   
Дата:   18-03-10 20:16

Има ли някой който да ми обясни какво пречи снимането в пещерите/а и не само там/Сега вече има техника и човек иска ли без да го видят може да нащрака колкото си иска и каквито си иска снимки.Дори ще е монтират такива неща че все едно си бил с Лили Иванова и Игумена на който искаш манастир на една маса :-)))Бях в Турция и нямаше проблеми със снимането .Тук ако искаш да снимаш в мръсния Бачковски манастир пристига още по мръсен пазач и ти казва ,че е забранено[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: tofo   
Дата:   18-03-10 20:24

В тия на концесията дето не се снима- за да си купиш снимките. Иначе - да не смущаваш със флаша така или иначе слепите троглобионти.[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: Bumerang   
Дата:   18-03-10 20:38

А който си е купил диска от Ягодинската пещера/като мен/:-)ще види едни УЖАСНИ снимки[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: pepi   
Дата:   18-03-10 20:45

Преди да подписвате, вижте и другата гледна точка-

Значителна част от противниците на Закона за пещерите сред пещерняшката общност са хора незапознати със съществуващата законова материя, приложението й както и практиките извън страната. Затова искаме да обърнем внимание на този хора като ги запознаем с детайлите като по този начин им помогнем сами да си изградят мнение!
По този повод помолихме ст.н.с.II ст. инж.Алексей Бендерев , к.г.м.н – изявен наш спелеолог и ръководител на секция “Хидрогеология” при Геологическият институт на БАН да изрази становища по въпроса и да ни осветли относно приложението на Закона за концесиите в конкретния случай:
Съображения на Алексей Бендерев:

1. По отношение на пещерите и кариерите - в момента в България има около 200 кариери, които са разположени в карстови райони и неизвестно колко много в процес на получаване на разрешение за добив. Проблем е, че много от депутатите са свързани с този бизнес и сигурно ще са против закона, защото ще им пречи на печалбите.
2. Това, че има 6000 пещери не означава, че всички ще бъдат дадени на концесия. Важното е, че в закона има редица ограничения, които не позволяват концесионерите да си правят каквото искат. Този който иска да ползва пещери за печалба трябва да има печалба, но тя не е гарантирана. Ето един пример: За изключителна държавна собственост се водят редица минерални извори с общ дебит около 2000 литра в секунда , които могат да се използват за бутилиране, балнеология, басейни – все много по печеливши от пещерите неща, но от тях се използват по-малко от 30% . По отношение на концесиите до много хора не достига, че от тях трябва да се печели.
3. Както всеки закон и Закона за пещерите трябва да отговаря на Конституцията и да е синхронизиран с другите закони. От тази гледна точка те не могат да стоят само за пещерняците. Относно начина на ползване:
• Най-строгия и сложен режим за ползване е концесионният и затова за него има Закон за концесии. Много фирми са се отказали насред път заради бюрократичните промени. Натискането е основно за нещата които носят бърза и гарантирана голяма печалба – кариери, плажове, минерални води. Контролира се на високо ниво.
• Разрешителният режим е много по-свободен и се контролира на много по ниско ниво и позволява по-голяма възможност за самоуправство и корупция
• Най-свободен режим за ползване е сегашният – нерагламентирания, когато всеки прави каквото иска и тези които са за него защитават интересите на кметове, дребни бизнесмени и на собственици на кариери, за които това е изгодно
• Мечтата на някои хора да не може изобщо да се използват пещерите е хубава, но утопична, защото противоречи на основните закони на страната. Дори всички пещери да станат защитени, това пак няма да помогне – за пример – ски пистите в Пирин
• При моята пряка работа непрекъснато ми се налага да работя с някои закони и поднормативни документи, като например Закона за водите, Закона за опазване на околната среда, Закон за концесиите, Закон за подземните богатства и др. Във всеки един от тях има редица кусури и това е съвсем нормално, защото всички закони действат заедно и не могат да са идеални. Най-много нерви хабя със Закона за водите, но не знам дали някои си представя какво би станало ако този закон го няма. Само няколко примери:
- който е по-як ще вземе изворите и ще продава на безбожни цени водата за пиене;
- поради безконтролно помпане ще се намалеят ресурсите от подземни води и ще изчезнат напълно вследствие на пре експлоатация известните ни находища от минерални води. И в момента много бизнесмени се възмущават, че не им дават да правят сондажи в района на Банкя, Хисар и т.н., а всеки нов сондаж ще намали дебита на естествените извори и може да доведе до промяна на температурата и химичния състав на водите;
- не би била гарантирана чистотата на питейните води;
- всеки ще си прави с речната вода каквото иска
Като сложа на кантар нещата, май предпочитам да продължа а да псувам Закона на водите но все пак него да го има.
Мога да дам аналогични примери и с другите закони.

• Направил съм някои извадки от Закона за концесии, който не е познат на хората. Ще обърна внимание, че за оформяне на концесионен договор е необходимо да се направят 4 анализа, които се изготвят от различни хора и колективи и се възлагат от съответното министерство, а не от заинтересуваните лица. При изготвен погрешен анализ може да се има и неприятности за съставящите ги, защото вече има примери на заведени дела за погрешни параметри и условия на концесия. Основните анализи са:
• - технически – в който са дадени техническите параметри на концесията и дали тази концесия е възможна от тази гледна точка. Дават се технически параметри на концесията;
• финансово-икономически – в него се оценява дали дейността изобщо ще има печалба за концесионера и разбира се за държавата. Определя се стойността на концесионната такса. От тази гледна точка с ограниченията на Закона за пещерите, много от пещерите не е възможно да бъдат на печалба и тяхното концесиониране ще бъде спряно;
• правен анализ – в него се прави анализ, дали даването на концесията ще противоречи на законите в страната. Вкарването на Закона за пещерите естествено съществено ще ограничи даването на концесии и за други неща в карстови райони.
• екологичен анализ – мисля, че за всеки е ясно какво включва.
На базата на тези анализи се изготвя концесионния договор, препоръките и ограниченията, както и начина на контрол на изпълнението му.


Извадки от
ЗАКОН ЗА КОНЦЕСИИТЕ

С жълто (Ж) съм подигнал неща, които според мен се отнасят за проблема
Със синьо (С)– мой коментар
В сила от 01.07.2006 г.Обн. ДВ. бр.36 от 2 Май 2006г., изм. ДВ. бр.53 от 30 Юни 2006г., изм. ДВ. бр.65 от 11 Август 2006г., изм. ДВ. бр.105 от 22 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.41 от 22 Май 2007г., изм. ДВ. бр.59 от 20 Юли 2007г., изм. ДВ. бр.109 от 20 Декември 2007г., изм. ДВ. бр.50 от 30 Май 2008г., изм. ДВ. бр.67 от 29 Юли 2008г., изм. ДВ. бр.102 от 28 Ноември 2008г., изм. ДВ. бр.47 от 23 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.99 от 15 Декември 2009г., изм. ДВ. бр.103 от 29 Декември 2009г.

С. Многобройните допълнения и промени са свързани с приемането на всеки нов закон, имащ отношение към разгледания – това показва, че не може да съществува закон сам за себе си.

Чл. 9. (1) Предоставянето на концесията включва:
1. извършване на подготвителни действия;
2. провеждане на процедура за предоставяне на концесия;
3. сключване на концесионен договор.
(2) Процедурата за предоставяне на концесия включва:
1. приемане на решение за откриване на процедура за предоставяне на концесия;
2. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) провеждане на открита процедура за предоставяне на концесия;
3. определяне на концесионер.

Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) (1) Концесията се предоставя за срок до 35 години.
(2) Конкретният срок се определя, като се вземат предвид финансово-икономическите показатели на концесията и техническите и/или технологичните особености на обекта на концесията и/или на управлението на услугата от обществен интерес.
(3) Срокът на концесията започва да тече от датата на влизане в сила на концесионния договор.
(4) Срокът, определен с концесионния договор, може да се удължава в рамките на срока по ал. 1 и при условия, определени с решението за откриване на процедурата за предоставяне на концесия.
Чл. 12. (1) (Ж) При предоставянето и изпълнението на концесията се спазват и изискванията на законите, регламентиращи дейностите, свързани със съответния обект на концесията. (в случая Закона за пещерите)(С)
(2) Не се предоставя концесия при опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред, както и в други случаи, определени със закон.
Чл. 13. (1) (Предишен текст на чл. 13 - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) На концесия по реда на този закон се предоставят обектите от обществен интерес:
1. обекти, обявени за изключителна държавна собственост; (Ж)
Чл. 15. (1) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) В случаите по чл. 13, ал. 1 концедентът запазва (Ж)правото на собственост върху обекта на концесията, включително и върху принадлежностите.
Чл. 17. (1) (Предишен текст на чл. 17 - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) За концесиите, предоставяни по реда на този закон, концедент е:
1. Министерският съвет - за обектите - държавна собственост; (Ж)
2. общинският съвет - за обектите - общинска собственост;
3. публичноправна организация, представлявана от орган съгласно устройствения й акт - за обектите нейна собственост;
4. (нова - ДВ, бр. 47 от 2009 г., в сила от 24.09.2009 г.) асоциация по водоснабдяване и канализация - за обекти, разположени в границите на обособената територия по смисъла на Закона за водите.
(2) (Нова - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) Концедент за обектите - собственост на публичноправна организация, на която държавата и/или общината е собственик на сто на сто от капитала, е съответният министър и/или общински съвет.
Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) Подготвителните действия и внасянето на предложение за предоставяне на концесия за обект - държавна собственост, наричана по-нататък "държавна концесия", се осъществява от министър, определен със закон. В случаите, когато липсва оправомощаване от закон, подготвителните действия се извършват от: (Ж)
1. министъра или ръководителя на ведомството - първостепенен разпоредител с бюджетни кредити, който ръководи министерството, съответно ведомството, на което съответният обект е предоставен за управление;
2. министъра, чийто второстепенен разпоредител с бюджетни кредити е ведомството, на което съответният обект е предоставен за управление;
3. министъра, който упражнява правата на собственост на държавата в търговец - публично предприятие, на което обектът е предоставен за управление;
4. министъра на регионалното развитие и благоустройството - в останалите случаи.
Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) (1) Инициативата за предоставяне на концесия може да бъде заявена от всяко заинтересовано лице или с решение на съответния орган по чл. 19, ал. 1 - 3.
(2) Инициативата на заинтересованото лице по ал. 1 се придружава с мотиви за целесъобразността на концесията от гледна точка на концедента, а при концесия за строителство - и с прединвестиционно проучване.
(3) Съответният орган по чл. 19, ал. 1 - 3 не по-късно от три месеца от писменото заявяване на заинтересовано лице по ал. 1 го уведомява за резултатите от проучването на инициативата и за решението си да откаже или да започне подготвителни действия за предоставяне на концесия.
(4) Инициативата на заинтересованото лице не поражда за него права или привилегии. (Ж)
(5) Подготвителните действия се откриват със заповед на съответния орган по чл. 19, ал. 1 - 3 и се извършват по ред, определен с правилника за прилагане на закона.

Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) Подготвителните действия включват осигуряване от органа по чл. 19, ал. 1 - 3 изработването на обосновка на концесията. (Ж)
(2) (Доп. - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) С обосновката по ал. 1 се мотивира предложението за предоставяне на концесия и се определят характеристиките на обекта на концесията и основното й съдържание. Обосновката се основава на приложени към нея технически, финансово-икономически и правен анализ, (Ж) а в случаите, когато обект на концесията е инвестиционно предложение за строителство, дейност или технология съгласно приложения № 1 и 2 на Закона за опазване на околната среда - и екологичен анализ. (Ж)
(3) (Доп. - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) Към обосновката се прилагат документите, определени с правилника за прилагане на закона, включително документи за резултата от съответната процедура по глава шеста от Закона за опазване на околната среда, когато такава е проведена. Предвижда се в Закона за пещерите
(4) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) Изискванията за съдържанието на обосновката на концесията и редът за нейното изработване и приемане се определят с правилника за прилагане на закона.
Чл. 65. (1) С концесионния договор концедентът предоставя на концесионера правото на експлоатация на обекта на концесията, а концесионерът се задължава на свой риск да го изгради и/или управлява и поддържа.
(2) Концесионният договор съдържа:
1. определяне на предмета на концесията;
2. данни за търговската и други регистрации на концесионера;
3. данни за органа, който представлява концедента;
4. описание на обекта, а в случаите по чл. 11, ал. 1 и описание на прилежащата инфраструктура и принадлежности;
5. датата на влизане в сила на договора, предварителните условия, ако има такива, и срока на концесията;
6. условията, реда и сроковете за предаване на обекта на концесията в началото и в края на концесията;
7. условията за осъществяване на концесията и тежестите, ако има такива;
8. правата и задълженията на страните, включително условията и сроковете за тяхното изпълнение;
9. размера, сроковете и реда за извършване на концесионното плащане, когато такова се предвижда;
10. вида, размера и сроковете за изпълнение на задълженията за инвестиции;
11. формата, размера и условията за извършване на компенсация по чл. 6, когато такава се предвижда;
12. вида, размера, сроковете и начините за предоставяне на гаранциите и на обезпеченията за изпълнение на задълженията по договора;
13. (Ж)изискванията, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, с опазването на околната среда, на човешкото здраве, на защитените територии, зони и обекти и на обществения ред;
14. условията и реда за финансиране отстраняването на нанесените екологични щети;
15. отговорностите за неизпълнение на задълженията по договора;
16. условията и реда за извършване на контрола по изпълнение на договора; (Ж)
17. условията и реда за решаване на споровете между страните;
18. основанията и реда за предсрочно прекратяване на договора;
19. (нова - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) изискванията относно състоянието, в което обектът на концесията се предава на концедента след изтичане срока на концесията; (Ж)
20. (предишна т. 19 - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) приложимото право;
21. (предишна т. 20 - ДВ, бр. 67 от 2008 г.) други.
Чл. 69. (1) При последващо възникване на опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, зони и обекти и за обществения ред страната по концесионния договор, която е узнала това, е длъжна незабавно да уведоми другата страна. (Ж)
След влизане в действие на Закона за пещерите всички концесии в райони с пещери трябва да се съобразяват с него.
(2) Когато наличието на обстоятелство по ал. 1 е констатирано от компетентен орган, той незабавно уведомява концедента.
(3) Възникването на обстоятелство по ал. 1 може да бъде основание за изменение или прекратяване на концесионния договор. (Ж)
Чл. 75. (1) Концесионният договор може да бъде прекратен едностранно (Ж)или по взаимно съгласие на страните:
1. при последващо възникване на опасност за националната сигурност и отбраната на страната, за околната среда, за човешкото здраве, за защитените територии, (Ж)зони и обекти и за обществения ред, или
2. при условия, предвидени в закон или в концесионния договор.
(2) Едностранното прекратяване на концесионния договор от страна на концедента, както и отправянето на предложение или приемането на предложение за прекратяване по взаимно съгласие се извършват с решение на концедента.
Чл. 102. Общ контрол по изпълнението на закона, включително последващ контрол по провеждане на процедурите за предоставяне на концесии, (Ж)се осъществява от Сметната палата и от органите на Агенцията за държавна финансова инспекция в съответствие с тяхната компетентност.
Чл. 106. (1) Физическо или юридическо лице, което ползва обект от обществен интерес без законно основание, се наказва с глоба, съответно имуществена санкция, в размер от 5000 до 50 000 лв(Ж). След влизането на Закона за пещерите, в който те се третират като държавна собственост ще има солени глоби за тези които си правят каквото поискат!
А.Бендерев

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: IvoZafirov   
Дата:   18-03-10 23:54

Навсякъде, където и да са ви събирали каквато и да било такса за пещерите тя влиза директно в джобчето на този, който я събира без стотинка от нея да отива да речем за опазването на пещерната фауна - прилепите.

В големите пещери въобще не пречи снимането. На прилепите им пречат големите групи хора, коиот влизат точно през времето когато отглеждат малките си. Или поставянето на такива решетки, които възпрепятстват преминаването на прилепите през тях.
Към днешна дата пещерите не се стопанисват от никой! Който е успял по някакъв начин да се докопа до някоя пещера и да е сложил някаква такса на нещо си просто си я събира и за него тази пещера е дойна кравичка. Никой освен него не печели от това.

И позволете ми да изразя личното си мнение на еколог - туризмът във вида нам познам само вреди на пещерите. Пример пещерата на Триград
...

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: Orlin   
Дата:   19-03-10 00:29

Отдаването на пещерите на концесия само по себе си не е проблем.
Стига да се спазват текстовете на чл.24. Ако закона не се спазва е все едно дали го има.

Благоустроените пещери в България не са малко. Вярно е, че в тях нищо не е същото като преди, но фотографията е последното което им пречи.
Най-много "вреди" предизвиква благоустрояването - но това е цената да се осигури достъп.
На второ място - светлините от прожекторите карат стените да зеленясват, гонят обитателите на пещерите и променят микроклимата.
Посетителите не са чак толкова много, освен това в повечето случаи имат достъп до част от пещерата.

Що се отнася до останалите пещери - там вредите са предимно от иманярите.

Предполагам със закона ще се уредят доста проблеми, които съществуват, така че принципно го приветствам.

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: Orlin   
Дата:   19-03-10 00:34

И едно допълнение.
Беше ми много интересно, когато в Англия влизахме в пещера, намираща се в имота на местен фермер. И там пещерите са държавна собственост и достъпът до тях трябва да бъде осигурен.

Първо трябваше да се вземе разрешение от тяхната федерация, но за регистрирани клубове това е без проблем. После се свързаха с фермера да го уведомят и да съгласуват датата.

Самото влизане в имота става през оградата :) където е направена специална стълбичка с означение и има пътека до самата пещера. Отклоняването от пътеката не е разрешено - частната собственост там не е като тук. Самата пещера не е собственост на фермера, така че там можеш да стоиш колкото си искаш. На излизане пак - в индианска нишка по пътеката, без да се отклоняваш...

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: pepi   
Дата:   19-03-10 01:41

Абе има благоустрояване и благоустрояване, според мен ще е по-добре, да се дадат няколко на концесия ако това е условието, и останалите да се запазят, отколкото както е сега- боклуци, чупено, драскано, копано, взривявано...
Отделен е въпроса как ще се спазва тоя закон ако се приеме, в БГ мама та си е бало всичко, та некви пещери ли...

Тук има един проект, който е в началото си, ако искате може да помогнете с информация! И не само.

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: Todd   
Дата:   19-03-10 01:51

Аз съм си запазил една за 2012 -та !!!

Ако се размине ще я освобождавам...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: pepi   
Дата:   19-03-10 02:34

Абе не е далавера да си в пещера по време на 2012, най големите каменопади от таваните на пещерите са по време на земетресения.
А 2012, няма да е никва 2012 без земетресения, цунамита и други подобни [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: Prakticar   
Дата:   19-03-10 21:26

Пепи,
подписката не е срещу закон за пещерите изобщо, а срещу възможността да бъдат давани на концесия.
Бендерев може да го върти и суче както си иска, но за опазването на пещерите НЕ Е необходимо да бъдат давани на концесия.
Впрочем, вярва ли някой, че даването на няколко пещери на концесия (а те ще бъдат най-апетитните) ще доведе до запазването на останалите?

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: pepi   
Дата:   20-03-10 11:21

Ок, не защитавам концесиите, но ако няма такива, по какъв начин ще бъдат давани за ползване тези които се ползват досега?
Оня ден, изпищяха от БТС-то, че искали да им вземат пещерите за които се грижели!
7 благоустроени, В Магурата има частна изба за отлежаване на вино, има гъбарник, утре някой ще направи хотел.
Военните предполагам си виждал на какви чудеса са способни, и ВИК също, каптира се, затварят се входове, както те си решат, и не им трябват разрешителни...куче влачи рейс...нормално за БГ нали.
Горе бях пуснал един линк, още не са вкарани примерно дупките край Карлуково, които са пълни догоре с боклуци, и се явяват сметището на селото, защото реката е далеч, да са само те, ама не са, навсякъде е така. В кариерите за варовик и мрамор, като излезе пещера се сещаш какво и се случва...
И според мен ще е добре най после да има закон който да регулира поне на книга, ако ще бъдем цивилизована държава, е време да започнем да се грижим за природата, а не само да я експлоатираме.
Пещерите заслужават закон!

Хората, които ходят и правят мониторинг казват, че най големите поражения от вандализъм са се появили в последните 5-6 години, ако закона не се приеме от това народно събрание, ще бъдат загубени още 5-6 години, и какво правиме...

Та си мисля, че ако начина да се запазят 6000+ пещери е да се дадат десетина на концесия, то определено си струва!

Отговори на това съобщение
 Re: Да запазим българските пещери
Автор: obicata   
Дата:   20-03-10 16:30

Пепи, не са малко пещерняците, които са допринесли за боклуците в пещерите. Всеки, който е ходил е виждал купчинки карбит...колко си прибират фасовете в ботушите...колко образования са счупени за да се направят "велики открития" и трябва ли сега да се правят.
Аз съм ЗА отдаването на концесия, стига да е регламентирано. Не само животните са застрашени. В сума ти пещери има археологически обекти, които по този начин ще се пазят, социализират, хората ще печелят пари от това. А сега кво правим с тях. Ако нещата се регламентират и пещерите и държавата ще са в полза.
IvoZafirov :
А за Коцето...какво е направил на Дяволското гърло??? Популяризира мястото...благодарение на него, знаеш ли колко хора са препитават. И знаеш ли колко вече не се препитават, защото пещерата я взе община Девин? Която и 1лев не е вложила за благоустрояването и.



Публикацията е редактирана (20-03-10 16:31)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.