Автор: dePhil
Дата: 09-03-10 15:09
И ако бъда по-точен - за контролираното им развиване и последващо рационално използване.
Всички мразим изкуствените торове. И всички ги използваме. Не съм забелязал масово мигриране на граждани, след като им измрат бабите, да си произвеждат от "онези домати". Нито съм забелязал някой да си прави восъчни свещи, за да саботира ядрената енергетика.
ГМО са определено стратегически шанс за България, който тя, благодарение на своя първосигнален и вреслив електорат отново ще проспи.
Ще го проспи, защото вместо да сме сред 1те в едно неизбежно развитие и поне да спечелим от това, отново ще сме от последните и (както винаги!) - ще оберем всички негативи + вкиснатото си дежурно мрънкане.
Малко факти:
Към юли 2009та световното население е 6.8 милиарда. От тях:
Китай - 1,3 милиарда, Индия - 1.1 милиарда, САЩ - 0,3 милиарда.
И в двете страни жизненият стандарт се покачва постоянно.
ПЪРВИ ТЕМА: Колко трябва да нарастне световното производство в следващите 20г., така щото 2.4 милиарда да минат на 2-3 ястия дневно, вместо на по 1.6, както е сега?
Тоест - кои са приоритетните икономически отрасли и технологии за развойно инвестиране?
Можем ли ние, да изследваме нещо, което може и да не използваме у нас, но е 100% сигурно, че ще има експоненциален ръст в близко бъдеще?
И като става дума за бъдещето - хайде и един поглед маалко по-напред - всяка секунда на света се раждат 2.4 бебета, от тях - 1.2 индийчета и 0.7 китайчета (с тенденция да станат 1.3 и 0.9 към 2015та). Европа и САЩ, заедно - под 0.1
За да визуализирате по-лесно - всеки месец Индия добавя по една Финландия към света, а Европа (като махнем афро-арабските емигранти) - хем не расте, хем старее.
Да добавим още щипка-две икономика - всеки месец мобилните оператори в Китай имат по 18милиона нови клиенти. Там криза на практика няма. Дори да си затвори всички граници и да спре да изнася, Китай вече е на нивото да си расте сам с около 3.5-6.2%.
(съвсем отделен въпрос е, дали ако Китай може без нас - ние ще можем без него).
На тези, които им е интересно - могат да проверят какъв процент от реалното световно производство е в Китай (става още по-внушително, като се добави и Индия, а вече тъжно, когато се сложат и Корея + азиатските тигри).
Ако и да е криза - през 2009та валутните резерви на Китай се увеличават с още 16% до 2 трилиарда долара. Кеш. Колко са бюджетните дефицити на САЩ и ЕС?
ВТОРИ ТЕМА: Кои са страните, които след 20г. ще са млади, с нарастващо богатство, сила и потребление, ще произвеждат, ще продължават да растат и - ще имат огромно население, което ще става все по-заможно и ще иска да живее, да се храни и облича по-добре?
Огромна част от това население няма да иска водораслени таблетки и безвкусни повръщни, а ще иска месо, плодове и зеленчуци.
И ще е в състояние да си плаща, за да му бъдат доставяни.
В рамките на около 30години - ще е в състояние да плаща равностойно, че и повече спрямо болшинството страни от Европа.
Това, съвременното селско стопанство няма как да го понесе.
И ако някой си мисли, че след като има търсене - няма да се появи предлагане, този някой е голям идеалист.
Нашият шанс е да сме сред тези, които ще са фактор в това. Нямаме нефт, единствения ни сериозен ресурс е неефективното ни земеделие и пустеещи земи.
Те могат да бъдат използвани умно, могат да бъдат използвани глупаво, а могат и да не бъдат използвани. Ние по навик си караме с последните два избора.
|
|