Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: dePhil   
Дата:   09-03-10 15:09

И ако бъда по-точен - за контролираното им развиване и последващо рационално използване.

Всички мразим изкуствените торове. И всички ги използваме. Не съм забелязал масово мигриране на граждани, след като им измрат бабите, да си произвеждат от "онези домати". Нито съм забелязал някой да си прави восъчни свещи, за да саботира ядрената енергетика.

ГМО са определено стратегически шанс за България, който тя, благодарение на своя първосигнален и вреслив електорат отново ще проспи.

Ще го проспи, защото вместо да сме сред 1те в едно неизбежно развитие и поне да спечелим от това, отново ще сме от последните и (както винаги!) - ще оберем всички негативи + вкиснатото си дежурно мрънкане.

Малко факти:
Към юли 2009та световното население е 6.8 милиарда. От тях:
Китай - 1,3 милиарда, Индия - 1.1 милиарда, САЩ - 0,3 милиарда.
И в двете страни жизненият стандарт се покачва постоянно.

ПЪРВИ ТЕМА: Колко трябва да нарастне световното производство в следващите 20г., така щото 2.4 милиарда да минат на 2-3 ястия дневно, вместо на по 1.6, както е сега?
Тоест - кои са приоритетните икономически отрасли и технологии за развойно инвестиране?
Можем ли ние, да изследваме нещо, което може и да не използваме у нас, но е 100% сигурно, че ще има експоненциален ръст в близко бъдеще?

И като става дума за бъдещето - хайде и един поглед маалко по-напред - всяка секунда на света се раждат 2.4 бебета, от тях - 1.2 индийчета и 0.7 китайчета (с тенденция да станат 1.3 и 0.9 към 2015та). Европа и САЩ, заедно - под 0.1

За да визуализирате по-лесно - всеки месец Индия добавя по една Финландия към света, а Европа (като махнем афро-арабските емигранти) - хем не расте, хем старее.

Да добавим още щипка-две икономика - всеки месец мобилните оператори в Китай имат по 18милиона нови клиенти. Там криза на практика няма. Дори да си затвори всички граници и да спре да изнася, Китай вече е на нивото да си расте сам с около 3.5-6.2%.
(съвсем отделен въпрос е, дали ако Китай може без нас - ние ще можем без него).
На тези, които им е интересно - могат да проверят какъв процент от реалното световно производство е в Китай (става още по-внушително, като се добави и Индия, а вече тъжно, когато се сложат и Корея + азиатските тигри).

Ако и да е криза - през 2009та валутните резерви на Китай се увеличават с още 16% до 2 трилиарда долара. Кеш. Колко са бюджетните дефицити на САЩ и ЕС?

ВТОРИ ТЕМА: Кои са страните, които след 20г. ще са млади, с нарастващо богатство, сила и потребление, ще произвеждат, ще продължават да растат и - ще имат огромно население, което ще става все по-заможно и ще иска да живее, да се храни и облича по-добре?

Огромна част от това население няма да иска водораслени таблетки и безвкусни повръщни, а ще иска месо, плодове и зеленчуци.
И ще е в състояние да си плаща, за да му бъдат доставяни.
В рамките на около 30години - ще е в състояние да плаща равностойно, че и повече спрямо болшинството страни от Европа.

Това, съвременното селско стопанство няма как да го понесе.
И ако някой си мисли, че след като има търсене - няма да се появи предлагане, този някой е голям идеалист.

Нашият шанс е да сме сред тези, които ще са фактор в това. Нямаме нефт, единствения ни сериозен ресурс е неефективното ни земеделие и пустеещи земи.

Те могат да бъдат използвани умно, могат да бъдат използвани глупаво, а могат и да не бъдат използвани. Ние по навик си караме с последните два избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: dePhil   
Дата:   09-03-10 15:11

Важно - не твърдя че съм прав.
Алтернативни варианти има - Тод и Иво вече се заканиха да нападнат Китай с атомни бомби (и подбрани арии на Вагнер).
А Крист ще организира извозване на недоядени хамбургери (на тънки цени).

Всичко може да стане.
Това, което не бива е само едно - да се мисли късогледо и плоско.
Защото още иначе тази държава ще е във вечен преход.

Впрочем - и Иво беше прав - измежду многото стойностни учени, в БАН има и национални предатели.

Например - освен късогледото ръководство на Академията, това е и Икономическия институт, в който 80 търтея пишат дебилни есета за средновековна България, вместо да се опитват да формират и популяризират стратегически приоритети на националната икономика, в рамките на световните реалности и тенденции.

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: arakiss   
Дата:   09-03-10 15:14

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: vizov   
Дата:   09-03-10 15:18

И аз, понеже съм винаги опонент, ще трябва да се изкажа и тука [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Значи, според мен решението не е в отглеждането на ГМО по полетата (имам предвид булгарските такива). Трябва да се правят изследвания, науката от своя страна стимулира бизнеса с нови продукти и нещата се завъртат. Ние взимаме парите, правим финната работа, пък някой друг се бъхти на къра и това е [smilie5]

Егати утопията [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: mayflowerbg   
Дата:   09-03-10 15:21

ми блазе ви - щом сте спокойни и ведри

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: neuromancer   
Дата:   09-03-10 15:27

У нас и без това никой не се бъхта по къра. Половината земя не се обработва, щото ни мързи, и почти всичката храна е внос.
Така че ГМО у нас няма да се отглеждат, ще си ги внасяме отвън [smilie18] и ще си ги ядем с кеф, щото не четем турски и гръцки от етикетите. Поне изследвания да се правят, да сме някакъв фактор

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: ivodam   
Дата:   09-03-10 15:28

ДеФил, проблемът на тази държава е, че много станахте безбожниците. Защото казано е в Светото писание, последните ще станат първи. Така че не е нужно скромната ни страна непременно да се включва в идиотската световна надпревара, напълно налудничава и безмислена, затворена в себе си надпревара, самодостатъчна, въртяща се спирала на беузмно растящо материално потребление и още по-растяща духовна нищета.

Нито аз, нито Тодд ще хвърляме бомби, и ти много добре го знаеш. Очевидно не разбираш, че това да не ограничаваш растежа, а да се опитваш адекватно да го храниш, не е решение. Защото не е само храната - казах ти, ако не съм ти аз приятен, мен не ме чети, чети Бжежински. Човекът пише още преди 20 години, че в света нараства огромно недоволство и фрустрация, особено у младите хора, от това, че с филми, книги и всякакви масмедии им се показва един начин на живот ала-американски тип, който няколко милиарди хора даже приблизително никога не могат да имат. Те обаче също искат. И все повече ще си заявяват исканията. И това не можеш да решиш с ГМО. Не можеш да построиш къщи и да дадеш по 2 коли на семейство на 10-15 милиарда души. Няма как. Но няма как и да им го обясниш защо ти имаш, а те - не. Така че те в един момент ще тръгнат - засега с тероризъм тръгнаха, после като тръгнат просто като маси, ще стане по-страшно. И Бжежински предупреждава, че САЩ трябва да се готвят за това.

Така че, споко, не ние с Тодд, американците пак ще прибегнат до Бомбата, готов съм да се обзаложа на каквото щеш, само е въпрос на време. А до тогава ти си вярвай в утопиите.



Публикацията е редактирана (09-03-10 15:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: vizov   
Дата:   09-03-10 15:36

Са, значи вие няма да хвърляте бомби, обаче .....


Всъшност както казах в другата тема, пък и както Иво писа по-горе ГМО няма да реши проблем. Хората много отдавна са намерили ефективен начин за решаване на проблема с пренаселването и това са войните. Ако Китай и Индия дръпнат толкова напреде задължително ще стигне до въргал. Спор няма. Ама то Иво и това го е написал [smilie7] Освен това е ясно че ние ще го отнесеме каквото и да стане [smilie5]

А ако случайно войната не помогне, ще го направят болестите [ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: dePhil   
Дата:   09-03-10 16:13

Визов -

За въргал винаги има опасност. Проблемът е - кой с кого и - срещу кого. А също и - как. Ти как мислиш?

Аз лично залагам, че от едната страна ще бъдат които нямат нито ресурси, нито средства (Африка и бедните азиатски страни) срещу НАТО + BRICs.

Тоест - въпросите с вида на търсените ресурсите има две направления:
а) За нуждите на Китай и Индия.
б) За наистина умиращите.

И в този смисъл - има нужда от развиване и на евтини хранителни буламачи, и на по-висок клас храни.

Къде е към момента България и в двата класа - никъде. Възможности има ли - има.

Интересна е бъдещата политика на Русия предвид огромната обработваема територия. Нашите 110хил.кв.км. не интересуват никой.
Интересна би била нашата наука.
Както е интересно общественото желание ние такава да нямаме, спрямо едни от най-стратегическите световни ресурси.



Иво, Иво, Иво...
Бржежински, ам?.. [smilie18] [smilie24]
По темата съм държал доста сериозни изпити в училище и какво мисли той имам достатъчно добра идея.
Ти имаш ли собствено мнение или си "абсолютно съгласен с автора"?

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: ivodam   
Дата:   09-03-10 16:27

ДеФил - Хи-хи, по коя тема си държал изпит в училище, че ми стана любопитно, а така написано не е съвсем ясно - ГМО или Бжежински? И какъв е тоя изпит - матура на тема Бжежински? [smilie8]

Както и да е - на въпроса ти - дали съм абсолютно съгласен с автора - за кое? Със сигурност съм съгласен, че човечеството не върви на добре в тоя вид, начин и посока на развитие. За мен това бясно размножаване на човечеството като скакалци е ужасяващо и кошмарно и не може да доведе до нищо добро... защото човешкият егоизъм и страст, да не кажа алчност за потребление, също е ужасяваща...

А за ГМО-тата позицията ми е много ясна, макар че за вас сигурно изглежда параноична. Много пъти учените са се прехласвали по нещо, за да установят по-късно други учени колко вредно е било нещо - пресушаването на блатата, масовото използване на ДДТ, примери могат да се дадат бол. Навсякъде е имало предхождаща стройна и логично изглеждаща научна обосновка. Не искам повече експерименти с природата. Не искам твоите и на Андрей деца да гледат птиците и дивите животни от наште снимки на птичарите. А с ГМО има такъв риск. Реален. Възражението, че видите ли, в науката винаги имало някакъв риск, не ме устройва и не е приемливо в случая, защото вече твърде много сме загубили и е време някой да каже стига.

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: krist   
Дата:   09-03-10 16:42

Ако започнем да отглеждаме ГМО, единствената ни "печалба" ще е, че ще станем роби на Монсанто - ни повече, ни по-малко..[smilie18]

Ако обаче, както земята ни е запустяла, което значи незамърсявана с торове в продължение на години, започнем да отглеждаме само биопродукция, цяла Европа ще купува от нас, защото Европейците не щат ГМО. А, както знаем, биопродукцията поне за момента, е по-скъпа заради по-малкото предлагане.. Ние така или иначе китайците не можем да ги изхраниме, така че да не ги мислиме.. Можем обаче успешно да изхранваме себе си и част от Европа, а даже и от Щатите, щото и там търсенето на биопродукция се засилва.. За китайците и индийците пък има други НЕ-ГМО начини за изхранване, които показах вече и в другите теми...

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: ivodam   
Дата:   09-03-10 17:15

Крист, ногу си прав, и всеки здравомислещ българин би те подкрепил, обаче защо съм скептичен: тази биопродукция струва скъпо, но и е свързана с як труд и не е далавера, не води до бързо забогатяване с малко средства. Освен това си е нормален, традиционен, природосъобразен начин на производство, който не изисква нито широкомащабни научни изследвания в БАнски лаборатории, нито писане на умни статии по 60 страници. Ами си иска мотика. Така че по-скоро забрави...

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: chill   
Дата:   09-03-10 17:18

Що ми се струва, че ivodam горещо ще препоръча мотиката, но сам няма да я хване.

Мотиката е за плебеите, нали, ivodam ? Аз за патрициите - "био"-храна. [smilie7]



Публикацията е редактирана (09-03-10 17:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: krist   
Дата:   09-03-10 17:19

Ами който иска лесно забогатяване с малко средства, да гледа ГМО.. За няколко години обаче ще се окаже, че "лесното" забогатяване хич не е толкова лесно, и че вече е роб на ГМО-то, защото ще трябва да плаща за все по-скъпи семена и за все по-скъпи и още повече хербициди[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: ivodam   
Дата:   09-03-10 17:22

chill: Няма срамна работа, но един човек го бива за едно, друг за друго. Във всеки случай семейството ми е дало достатъчно на селското стопанство, пра-дядо ми е един от родоначалниците на модерното пчеларство у нас, дядо ми беше агроном, царство му небесно, така че иронията е неуместна. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: ivodam   
Дата:   09-03-10 17:23

krist: Е то плащането е максимум 7 години, толкова е максималният срок, за който се изтощава безвъзвратно земята и чао бамбино, сори.

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: Todd   
Дата:   09-03-10 17:24

Никъде не съм написал че ще нападам Китай !!!

Казах че имам решение за изхранването на човечеството !!!

Ликвидацията на една трета от нещо ще върне селското стопанство в нормални технологични условия ....

Не може да имаш 3 риби с които да трябва да нахраниш 50 човека и да мислиш как да угояваш рибите белким да станат по 100 кила та да се налапат тия 50 ...

Просто храниш трима и другите да мрат !!

Другото е глупост .

От де фураж за тия риби ????Кой ще го произведе ,от де ниви за него ?

Или с въздух ??? С високи технологии.... ха ха .

Ко ще правим говната на толкоз народ ???? А човешките са токсични ...

Тая идея с изхранването на всички е пирамида .

Един ден няма начин да не умрете вкупм от глад .[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: krist   
Дата:   09-03-10 17:24

chill, ми що не станеш замеделец тогава, а се занимаваш с програмиране?

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: mayflowerbg   
Дата:   09-03-10 17:35

Та, значи:

Органичното земеделие иска мотика



А отглеждането на ГМ култури с молитва ли става?

Моля, спокойно, ведро и научно обосновано да пресметнете колко труд спестява един фермер, засял определена площ с ГМ култура в сравнения с друг, отглеждащ не-ГМ култура по конвенционален начин и с трети, който прилага органично земеделие.

Очаква ли се органичният производител да излезе на нивата си с рало, Белчо и Сивушка?

Колко години максимум първият фермер ще може да отглежда същата ГМ култура на същата площ, преди да изтощи почвата? На всички е известно (или не?), че органичното земеделие прилага ротация и по този начин поддържа здравето на почвата.


Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: vizov   
Дата:   09-03-10 17:41

С биоземеделие можеш да изхраниш много малко хора. От икономическа гледна точка обаче си има предимства. Дето каза Крис ще ги продаваме скъпо на околните държави. И наистина, без собствени изследвания задължително ще станем роби на Монсанто.[smilie3]

Иво, блатата не са пресушени заради учените, а заради обществото, част от което сега е силно против ГМО (примерно вие с Крис [smile] ). Няма смисъл да се дават такива примери. Освен това ако забраниш нещо ти просто губиш контрол върху него. Пример - сухия режим и мафията. И тогава си прав, че наистина може да стане опасно.


Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: ivodam   
Дата:   09-03-10 17:45

vizov: Тук наркотиците са разрешени, стига да са правилно етикетирани

(Момент от посрещането на спектър Шепърд на планетата Илум).

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: chill   
Дата:   09-03-10 17:46

Автор: krist
Дата: 09-03-10 17:24

chill, ми що не станеш замеделец тогава, а се занимаваш с програмиране?

--

Че защо пък да ставам земеделец? Откъде ти хрумна?

Напълно съм доволен от сегашните си занимания и начин на живот. [smilie7]



Публикацията е редактирана (09-03-10 17:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: tantris   
Дата:   09-03-10 17:46

Човек нищо добро не е създал на тоя свят. Та и с ГМО едва ли ще е по-различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: vizov   
Дата:   09-03-10 17:47

Майско цвете, ротация се прилага не само в органичното земеделие, а навсякъде. Това с изтощаването на появите винаги е в резултат на малко мислене и много алчност. Един "био" производител също може да ги изтощи. Иначе един ГМ сорт би могъл да е по-полезен за почвата от класически, стига да е направен така [smilie3] .


И всеки сорт, независимо ГМ или не си има своите предимства и недостатъци. На така задения от теб въпрос каква е разликата при отглеждането не може да се отговори директно според мен.

Иначе ако е "орагнично" (много смешно определение) земеделие, поне както аз го разбирам не се ползват хербициди и инсектициди. Следоваталено добивите са по-ниски и нестабилни, освен това изисква повече обработка, все пак трябва да се прекопава често.


Отговори на това съобщение
 Re: Един спокоен и ведър ГЛАС ЗА ГМО :)
Автор: ivodam   
Дата:   09-03-10 17:48

Брат Тантрис: Толкова си клонинг, че си мисля вече, да не сме ГМО-та, мамка му! [smilie21]

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/flqo4717.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2010-03/jzay8638.JPG

http://87.121.7.213/site_pics/111/o_1257407376_clonings-ff.jpg




Публикацията е редактирана (09-03-10 17:49)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.