Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 За БИОхраните.
Автор: nomadsl   
Дата:   16-02-10 12:32

Попадам преди няколко дни на интересен магазин/ресторант. "Слънце и луна". Мирише вкусно на токущо опечен хляб и наистина гледам на витрината няколко привлекателни по форма и цвят хлебчета. Цените - по 50 ст., 70 ст., 90 ст. Избирам си три, момичето ми ги опакова в хартиено пликче и ми казва небрежно:

-15.30 лв

Доста съм изненадан, но се оказва, че цените са за 100 гр от продукта. Питам защо е толкова "скъпо" и девойката авторитетно ми отговаря:

-Това е биохляб. Произведен е от биопшеница и биоръж. Той е много по-полезен от обикновения и всеки, който държи на здравето си и иска да живее природосъобразно, задължително трябва да консумира от него.

Питам, какво точно е тази приставка "био" и как са сигурни, че тяхната пшеница, ечемик и ръж са точно "био"?

Девойката ми отговаря, че са подбрани от екологично чисти райони от България и че тяхната работа е именно да могат да разпознават био-то от не-био.

Съгласявам се аз за техните умения, вадя банкнота от 5 лева и я подавам.

-15.30, а не пет лева - отговаря девойката.

Тук започвам дълго изречение:

-Госпожице, това са биолевове. Те се смятат с коефициент едно по 3.53 /така ми дойде/. Вие не знаете ли за тях? Произведени са от екологично чиста хартия, мастила и полиграфия. Печатани са само на село, сред чист въздух и девствена природа.

Девойката гледа недоверчиво банкнотата и казва:

-Че каква е разликата? Те са същите...

Веднага и отговарям:

-Госпожице, по закон те визуално не могат да бъдат различни. Но аз умея да ги различавам и тъй като съм пристрастен фен на биото, то използвам само такива....

Така и не успях да разбера, защо девойката, като е активен радетел на био-то.... не ми ги прие. Искаше си петнадесет, пък били те и обикновени... лева.

[smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: asahi   
Дата:   16-02-10 12:36

С твое позволение ще го разпратя на колегите. Да посочвам ли автора?

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: georgi969   
Дата:   16-02-10 12:38

По същият начин продаваха и био-краставици 3 пъти по- скъпи от обикновенните.
И като стана дума - за био ясно,ама има ли минерални хлебчета?

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: jmiotov   
Дата:   16-02-10 12:39

БИО - то в случая го разбирам като най-обикновен хляб от хубаво брашно.
Цената - колкото не ги е било срам [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: navy   
Дата:   16-02-10 12:40

Хитър Петър стайл [smilie7]

Въпреки това... готино [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   16-02-10 12:41

Просто поредната пазарна ниша. Има ли търсене - има и предлагане. Блазе за печалбите.

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: Shtrak   
Дата:   16-02-10 12:43

тук има доста статийки по въпроса, нека всеки сам си направи изводите[smilie24]

http://agro.bg/news458/list_news_latest.html


Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: krist   
Дата:   16-02-10 12:45

В никакъв случай не оправдавам цитираната цена, но както са тръгнали нещата, производството на истински чисти от ГМО и химия храни става все по-трудно и е нормално цената да е по-висока, макар че тия са се оляли..

Иначе, на който не му харесва - купуваш си хлебопекарна за около 200 лв., както аз направих съвсем наскоро, и после ходиш да търсиш био-брашно, което честно казано за момента ми се струва наистина трудна задача.. Поне ще знам, че няма консерванти, и други боклуци, които "нормално" слагат в хляба..



Публикацията е редактирана (16-02-10 12:53)

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: georgi969   
Дата:   16-02-10 12:48

Голяма чааст от пшеницата(да не кажа 90%) е ФУРАЖНА.Та смятайте каква е вероятноста да намерите брашно от хлебна пшеница.

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: niagara   
Дата:   16-02-10 12:51

В БГ не знам доколко има истински полета и ферми за природно отглеждани храни, в Европа има.

Произвеждат се без торове и каквото и да било химическо въздействие, както са повсеместните полета за гарантиране на големи добиви.

Не е рентабилно, продукцията на природни зърна и плодове е в пъти по-малка, затова и цената им е по-висока.

На опаковките на биопродуктите има и специален знак - син фон със зелен пшеничен клас - сертификат за контролирано и гарантирано екологично производство.
Има и други световни сертификати за гарантирани произход и качество на продуктите.




Иначе за разказа [smile] [smilie24]

За шмекеруване в цените и грамажа [smilie5] [smilie23] ...но това се практикува дори от бананджиите на женския пазар....
примерно пишат цена, и в някой ъгъл за една втора кг... или за 800 гр[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: feliz   
Дата:   16-02-10 12:55

"От аграрното ведомство уточняват, че етикетите на истинските екохрани освен надпис "био" трябва да се придружават с логото на компанията, която е издала сертификат за биологичен произход и номера му. Продоволственото ведомство е разрешило досега на 6 компании да контролират дали от семето до крайната реализация се спазват принципите на биологичното земеделие. Това са "Балкан Биосерт " , " QC&I Интернешънъл Сървисиз" , "Серес" , "Лакон" , "Би Си Ес ОЕКО - ГАРАНТИ" , Дружество "Контрол Юнион Сертификейшънс". Произведените у нас екохрани се отличават и с българския знак за биологично земеделие. "

Това е калинка с надпис: "Сертифициран продукт"

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: feliz   
Дата:   16-02-10 12:59

повече - тук


Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: Gruyu   
Дата:   16-02-10 13:07

аз си купих веднъж една кофичка биокисело кисело мляко за 1,63 лв., хубаво беше, направи ми впечатление големият срок на годност на годност, към 1 месец

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   16-02-10 13:09

Каква корупция е с тези сертифициращи фирми, не ми се мисли...

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: krist   
Дата:   16-02-10 13:12

едва ли по-голяма от корупцията в областта на легализирането на ГМО примерно[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: feliz   
Дата:   16-02-10 13:13

Дани, щом е в БГ, сигурно е така.[smilie5]
Не можеш да си сигурен, че нещо е БИО, освен ако не познаваш лично производителя.

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: navy   
Дата:   16-02-10 13:14

А кое НЕ Е БИО ?

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: J0R0   
Дата:   16-02-10 13:21

Има едни таксита, които возят на 5.90 на километър.
Сигурно са с био-гориво.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: n1x0n   
Дата:   16-02-10 13:22

Вече като чуя "био", "органик", "грийн" и ми се драйфа...

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: feliz   
Дата:   16-02-10 13:23

Автор: navy
Дата: 16-02-10 13:14

А кое НЕ Е БИО ?
======================

Всичко, което не е произведено в биоферма.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   16-02-10 13:24

Фермата може да е десетина декара и да е забутана нейде в Балкана, но пак нямаш гаранция какви са семената. Човечеца може да си ги е купил от Сортови Семена и растителна защита ЕООД, но пак няма гаранция какви, аджеба, са семената в пликчето. Да не говорим, че вече е доказано, че при естественото опрашване на БИО земеделски култури от ГМО такива, първите също се генно-модифицират. Ти може и да си най-големият БИО-привърженик, но знаеш ли съседа ти по нива какво сее...

Затова не си купувам т. нар. БИО- млека, яйца, хляб и т. н, въпреки, че съм върл противник на всякакви ГМО, E***, пестециди и хербициди. Подпомагайте майки, бащи, баби, дядовци да сеят в градинката култури, а защо не и сами си отглеждайте, ако имате възможност. С тия БИО-продукти само пълним препълнени гуши, мен ако питате. Поне в България.

Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: niagara   
Дата:   16-02-10 13:25

Жоро, преди месец едно такси ме вози на 2.90 лв за км.... но твойто е [smilie23] [smilie23] [smilie5] [smilie5]

Направо ми идеше шофера да го ударя с една био-гьостерица - натурална, немодифицирана, от край пътя[smilie5] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: niagara   
Дата:   16-02-10 13:28

.....би трябвало да се контролира районът и производствената линия..... но пак опира до човека там[smilie5]


има официални знаци за сертификати

https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/nnrc8849.JPG
http://photo-zona.net/images/user2871/album20733/large/1266319241_fwhs4076_eko-sertif.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: vizov   
Дата:   16-02-10 13:30

Хм, как ми изглеждат нещата - "БИО продукт" - търговска марка на картел от сертифициращи организации. Самия термин е глупав, но пък е привлекателен за тълпата - звучи някак си гордо.

За цената - подъл търговски трик, който очевидно нарушава закона - трябва да е упомената за какво точно е тази цена. То това е същото като да ги направиш с ГМО пшеница, ама да кажеш, че е БИО (което също може да е станало [smilie3] ).

Иначе "био-краставиците", които продават в Била са за предпочитане от мен, просто са по-хубави.


П.С. Номаде, аз за биопари нямам претенции, приемам и замърсени, такива с пестициди и тежки метали, взимам ги по коефициент 0,39. Ако някой има в повече ги взимам [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За БИОхраните.
Автор: n1x0n   
Дата:   16-02-10 13:30

В мръсната Европа, където от небето заедно с дъжда се излива половината Менделеева таблица, където полетата са нагъчкани едно до друго, засяти с неясно доколко "био" семена, където амониевата селитра продължава да е "тор номер 1" и т.н. и т.н. - просто НЯМА вариант за истински "био-храни".

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.