Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: darksorrow   
Дата:   15-02-10 22:28

здравейте, от снощи се боря с един изключително малоумен проблем и май вече е време да поискам помощ.

реших да ъпдейтната вярното експи на седмица. впоследствие достигнах до тукописания проблем с два различни уиндоуса, което ме навежда на мисълта, че това е специфична драма с моето пц, която, за съжаление, дори нямам идея с какво да разреша.

малко предистория - системният ми хард е един 160гб, който, преди да започна инсталацията начисто, беше форматиран и логически разделен посредством акронис 10.нещоси на две партиции c: и d: - 40гб и 110гб, с идеята първата да бъде системната с ос-а.

операцията протече абсолютно нормално, като първата автоматично придоби статут на primary и active в акронис, втората - логическа.

при инсталация и съответно избор на локация - c: ос-ът тръгва нормално зарежда си файлове, после експандва и всичко е наред (макар и забележително бавно), докато не се стигне до етапа на първия рестарт от няколкото през целия процес на инсталация (веднага след копирането на файловете върху избраната партиция). надлежно си махам цдто в тоя момент, задавам да 1во буутващо устройство да е харда и... толкоз - пцто просто не иска да буутне. файловете са там - близо 10гб от устройството, при последваща проверка са заети, но не буутва. при оставяне на диска в двдто, просто целият процес, логично, започва отначало. тук направих няколко опита да сменя статуса на партицията, върху която се опитвах да инсталирам - правих я логически, махнах primary лейбъла, изобщо - всякакви ръчкания, но резултатът - винаги този.

в един момент тестово реших да повторя цялото нещо, но върху по-голямата - d:. и тръгна. директно си буутна и цялата инсталация протече нормално. това не ме устройваше откъм разпределение на мястото, но е странен факт. съответно пак последва форматирането им, пак опити за инстал на ц:, пак не водещи до нищо.

опитах да инсталирам старото експи на проблемната ц: партиция - тръгна без абсолютно никакъв проблем, директно от първия опит и за ~30мин си имах работещ такъв уиндоус. впоследствие станал жертва на формат.

в един момент забелязах, че hiren's-a, който ползвам като спасяващо средство в подобни ситуации има опция в началното си меню - да буутва от харда - (за 7 и Виста) посредством, ако не ме лъже паметта, bootmgr. използвайки тази функция нещата тръгват - така уиндоусът успява да се стартира и, съответно, да си продължи инсталацията от етапа, до който е стигнал до съвсем успешна такава.

проблемът е, че по този начин практически при абсолютно всяко пускане на пцто, аз трябва да държа hiren's boot cd в двдто и ръчно да му казвам да буутне 7 от харда, понеже това е единственият начин да го подкарам.

дали някой има идея на какво може да се дължи този проблем, защото наистина доста неща пробвах, включително разни mbr досовски истории, но без успех?

и още едно уточнение, може би също показателно - посредством Windows 7 USB/DVD Download Tool си направих една теоретично буутваща флашка със седмица, която, обаче, прави същия проблем - не буутва, макар че софтуерът твърди, че е наред.

всякакви идеи биха били от полза!

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: vga   
Дата:   15-02-10 22:32

Аз имах същия проблем. При първи опит за инсталация всичко минава ок но не зарежда. Проблема се реши чрез повторно форматиране на Ц ПРЕЗ инсталацията на Уиндоус-а. Иначе казано от втори опит тръгва!


Впрочем това ми се случваше по един и същ начин на 4! различни компютъра! Инсталационния диск е един... :?



Публикацията е редактирана (15-02-10 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: imitev   
Дата:   15-02-10 22:36


А защо използвате тежката артилерия за нещо толкова просто като цепене на диска на дялове ?

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: darksorrow   
Дата:   15-02-10 22:38

ако не стане с друго - като нищо и така ще направя, реално...

стига само да захапе най-сетне.

откъде точно имаш предвид през уиндоуса?

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: darksorrow   
Дата:   15-02-10 22:39

imitev - напротив, изключително лека и приятна е, освен това не ме е дънила никога. затова (:

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: marrio31   
Дата:   15-02-10 22:44

imitev е прав да задава тоя въпрос[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: darksorrow   
Дата:   15-02-10 22:45

добре.

а по проблема някакъв коментар?

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: marrio31   
Дата:   15-02-10 22:50

ами не знам ,аз бих изтрил партишаните и да направя нови с пускането на инсталационния диск,ако не става ще пробвам с друго копие на уина и изобщо що ги ръчкате тиа седмици незнам[smile] XP в момента е в епогея си[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: darksorrow   
Дата:   15-02-10 22:53

абе така като го гледам, има защо, поне за мен, ама нека първо го закрепя като начало (((:

апропо - понеже вистата съм я прескочил - има ли вариант по време на инсталиране да се създадат партишъни през уиндоуското меню, щото в експи за такава опция не помня и затова си ползвам търд парти софт?



Публикацията е редактирана (15-02-10 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: marrio31   
Дата:   15-02-10 22:55

не може да няма ,и при XP си има

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: otkata   
Дата:   15-02-10 22:58

darksorrow написа:

има ли вариант по
> време на инсталиране да се създадат партишъни през уиндоуското
> меню, щото в експи за такава опция не помня и затова си ползвам
> търд парти софт?
>

и при ХР и при 7 го имаш

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: Insight   
Дата:   15-02-10 22:59

кое в цялата работа наричате "тежка артилерия"?!

Дарксароу, аз в тази ситуация бих опитал да форматирам диска с друга програма ... акрониса винаги ми е идвала малко изкелифенчена.

Решението на ВГА също изглежда логично - дай му на вин-а да си оправи сам партицията.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: vga   
Дата:   15-02-10 23:11

Ами като се стартира инслаталцията първо пита къде да го сложи. Там избираш да си форматира сам Ц.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: asahi   
Дата:   16-02-10 00:28

Dark, използвай EasyBCD 1.7.2 Решава точно твоя проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: darksorrow   
Дата:   16-02-10 00:46

majestic fail за мен - наистина се оказа, че е по-добре уинът сам да си направи всичко от един неразцепен и, така да се каже, девствен хард.

доколкото виждам, без да съм абсолютно сигурен (а и понеже предпочитам по-бързо да забравя тая история (((:) - драмата е била в това, че ако хардът е неразделен, той си прави автоматично една 100мб системна партиция, която абсолютно не се появяваше при предварително разделяне с акронис.

та сега се инсталира абсолютно нормално, благодаря на всички за помощта! [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: didesignbg   
Дата:   16-02-10 09:55

така е новия уин, уж е със нтфс, но се оказва че е по-чувствителен и обича сам да си форматира диска, и аз го ядох голям по-същия начин.
Извода винаги форматирайте с диска на инсталиращата се ос. Даже и при мац.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: asahi   
Дата:   16-02-10 10:19

Партиционирам диска с каквото ми попадне. Форматирам дяла с формата от инсталиращия диск. Чета съобщенията и гледам да съм абсолютно наясно кой какво прави по партишъните, за да не загубя информация.

Дискутираният проблем е в boot order на MBR на харда. Седмицата и Вистата изземват приоритетите при бутване. За да се бутнат други ОС трябва да се използва boot loader. В седмицата май имаше команда bcd от команден ред, която уреждаше нещата с multi boot.
С EasyBCD се управлява по-лесно тази функция.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: NeDDRaG   
Дата:   16-02-10 14:45

didesignbg написа:

> така е новия уин, уж е със нтфс, но се оказва че е
> по-чувствителен и обича сам да си форматира диска, и аз го ядох
> голям по-същия начин.
> Извода винаги форматирайте с диска на инсталиращата се ос. Даже
> и при мац.

Прав си, ама не съвсем. Проблема доста често се появява, ама май изключително само ако предишната система е била ХР. Лаптопа ми беше с Виста Хоук Премиум. Диска беше един дял. Сдобих се с легална седмица Ултимейт 64 битов и реших да го кача. Но исках да запазя Вистата, заради някои програмки, които си идват с лаптопа.. Разделих и форматирах с не помня какво, после започнах инсталацията. Намаше никакви ядове. Появи се буут менюто за избор Виста или седмица. Нещо се омазва МБР-а при последователността ХР -> 7, ама никой, с който съм говорил и е имал подобен проблем, не знае какво се получава.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: asahi   
Дата:   16-02-10 14:57

Не се омазва, а се сменя. В следствие на това забравя за ХР-то. Влизаш в команд промпт като админ, пишеш bsd и каквото там искаш и активираш избора на бутваща ОС.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: NeDDRaG   
Дата:   16-02-10 16:52

asahi написа:

> Не се омазва, а се сменя. В следствие на това забравя за ХР-то.
> Влизаш в команд промпт като админ, пишеш bsd и каквото там
> искаш и активираш избора на бутваща ОС.

Да, МБР-то на седмицата е различно от това на ХР, ама точно проблема е, че при смяната не рядко се омазва.

Отговори на това съобщение
 Re: въпрос към компютърджиите - проблем с буут на седмицата
Автор: didesignbg   
Дата:   16-02-10 16:57

проблема не е само в МБРа, има го и варианта всичко ти се инсталира нормално, но просто уина почва да гърми със грешки диск кърапшън, опити за сканиране и фиксване и тем подобни благини.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.