Автор: юнга
Дата: 08-01-10 10:32
По последни данни на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) в края на октомври миналата година лицата с прекъснати здравно-осигурителни права са били 1.015 млн. души. Големият брой здравно неосигурени винаги е стоял като проблем за финансирането на здравеопазването, но през изминалата година растящият брой безработни и отливът от осигуряване удариха сериозно по събираемостта на здравните вноски. Преди месец пък стана ясно, че хиляди фирми са натрупали дълг над 200 млн. лв. от неплатени здравни осигуровки.
От 1 януари тази година вноската за самоосигуряващите се лица вече е 16.80 лева на месец. Дължимите стари вноски се заплащат в размера за съответните години, но с лихвите, обясниха експерти на НАП.
От тази година самоосигуряващите се, които нямат трудов доход, трябва задължително да попълват нова декларация по образец "7". Тя трябва да се подаде до края на месеца, следващ месеца, в който е започнало задължението хората сами да внасят здравно-осигурителните си вноски.
Тя се попълва от безработни лица, които не получават обезщетение за безработица, домакини, лица издържащи се от наеми, лица на които доходите им са от лихви, дивиденти, и от друи източници, които не са от трудова дейност. Глобата за неподаване на декларация по образец "7" е от 500 до 1000 лева, а при повторно нарушение - от 1000 лева до 3000 лева.
Та тъй, от горе написаното не можах да разбера, този с консервирания поглед и пицата, от безработните ли ще търси пари и как ще ги събере?
Не се разбира и дали държавата плаща за учениците и пенсионерите здравни или удобно се е измъкнала от това задължение при написването на закона?
Ще стоят ли чиновници на МФ на входа на болниците да вардят, да не би безработен с прекъснати права или циганка родилка, да бъдат приети в лечебното заведение по спешност?
И интересно, кои са тези хиляди фирми и колко от тях са големи данъкоплатци?
|
|