Автор: e-mil
Дата: 19-12-09 03:12
"разминаващата се информация е по-ценна от контролираната и цензурираната."
Хм-м, зависи!
Самата Уикипедия, определя думата енциклопедия така:
"Енциклопедията е научно справочно издание, което съдържа азбучно подредени статии от всички области на знанието или по всички аспекти на дадена предметна област. Тя представлява своеобразна съкровищница на човешкото познание."
Две са ключовите понятия в това определение: "научен справочник" и "познание". Тоест, това не е Народната библиотека или Библиотеката на Конгреса, където се събират всякакви издания от кол и въже, включително художествена литература. И където по даден въпрос, можеш да вземеш десетина различни автора от различни времеви периоди, и да сравниш хипотезите или научните факти. И където всяка нова теория не заличава старата, а само я допълва или опровергава.
В Уикипедия обаче, новата редакция не се прави от явен автор - просто един IP адрес с някакъв ник. Зад него може да има академик по въпроса, а може да е и 14-годишно хлапе. И "познанието" се уточнява в движение - статията е публикувана, а още се спори по нея.
Ето - вземаме например беседата за Тъмръшката република.
Авторът си признава: "Мерси за грешките, които си посочил. Все не се наканвам да седна и да я пооправя статията"
Значи ти, примерно си правиш някакво изследване и си минала да търсиш информация. Статия ли ще пишеш, книга ли - нещо си там твое. Прочела и си се доверила на неконтролираната "истина", ама тя не била истина. Имало било грешки. Минала си пак след време, да видиш дали няма корекции - няма корекции, защото авторът не намерил време да ги направи. А ти нямаш друг добър източник - на другия край на света си. Нямаш познат да питаш. Кой ще ти е чувал за Тъмръшката република? И се доверяваш с чувството за добре свършено проучване, защото си казваш: "Ако имаше грешки досега все някой щеше да ги е оправил".
А може да си постъпила хитро и да си прегледала беседите. Ама беседите са вид форум - авторът казва едно, друг не е съгласен и спорят. На кого да вярваш, като не познаваш и двамата? Ако са автори подписани с реални имена, да им проследиш другите публикации и да ги проучиш що за стока са. А тук не можеш. Някакви измислени имена и IP адреси.
И ето така едно просто отваряне на Уикипедия ти отнема повече време за изясняване на верните данни, отколкото ровенето в други ресурси.
|
|