Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Да помогнем на Wikipedia!
Автор: sunnyshot   
Дата:   18-12-09 23:50

Призив- Молба на основателя на Wikipedia Джими Уелс



https://photo-forum.net/static/forum/2009-12/dwgr7879.JPG


"Imagine a world in which every single person on the planet has free access to the sum of all human knowledge."— Jimmy Wales, Founder of Wikipedia


Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: sunnyshot   
Дата:   18-12-09 23:55

Аз веднага превеждам през PayPal $75

Защoто мисля, че Wikipedia е един от най-ценните tools на Интернет!

И не искам да бъде променен, изопачен, контролиран и преебан!


Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: SLR   
Дата:   18-12-09 23:56

"Каквото и да ти говорят, знай че става дума за пари"

Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: sunnyshot   
Дата:   18-12-09 23:56

тази тема май е за първа страница...


Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: Lalinda   
Дата:   19-12-09 00:01

Ела, Съни, да работиш при нас в БАН - имаме свободен достъп до Web of Knowledge.
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Вие, като еврисингълпърсъни, в Торонто нямате ли си?
[smilie10] [smilie10] [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: sunnyshot   
Дата:   19-12-09 00:05

Lalinda, аз съм в Atlanta, GA и за сега не мърдам от тук ... дори и заради БАН [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: Lalinda   
Дата:   19-12-09 00:08

Ама нямаш достъп до Web of Knowledge, ползваш само... уикипедия...[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Срамота.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Някои дори вярват на това, което пише в уикито...
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: J0R0   
Дата:   19-12-09 00:32

Що да не вярват.
Мен особено ме кефи Википедиja

Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: J0R0   
Дата:   19-12-09 00:37

Црноризец Храбар, чие вистинско име е непознато е исто така продолжувач на делото на свети Климент и на свети Наум. Негови дела се: О писменех, кое е апологија на македонската писменост и тој овде ја брани македонската азбука и го заштитува македонското културно дело од страна на горделивите грчки асимилатори. Тој во ова дело напишал: „Македонските букви се посвети и се повеќе за почит, бидејќи се обработени од свет човек, а грчките ги создале Елините, кои биле пагани и незнабошци“.

[thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou]

Википедиja ruuulzzzzz

Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: sunnyshot   
Дата:   19-12-09 00:48

значи е демократична и всеки може да напише своята истина [smilie24]

за това я подкрепям [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: e-mil   
Дата:   19-12-09 02:06

"Защoто мисля, че Wikipedia е един от най-ценните tools на Интернет!
И не искам да бъде променен, изопачен, контролиран и преебан!"


Е, той е достатъчно изопачен и сега. Можеш да срещнеш разминаваща се информация не само в статии на различни езици, а дори и в свързани статии по една и съща тема на един и същ език.
А дори и в основни статии. Още се помни случаят с Jaron Lanier, който прочел за себе си в Уикипедия, че е режисьор. Но той не бил режисьор - просто преди десетина години направил един късометражен филм, който бил прожектиран един-единствен път на фестивал. И толкоз. Човекът няколко пъти променял инфото за себе си и още на следващия ден, някой връщал старата информация. А това било проблем, защото бил сравнително известен в сферата си и репортерите няколко пъти го питали за филмовата му "кариера".
Накрая се принудил да разкаже случая в специално есе в Edge.org и чак тогава информацията в Уикипедия била коригирана както трябва.
Всъщност есето е доста интересно. Лание го е озаглавил "Цифров маоизъм" - в смисъла на нов вид колективизъм. Не е зле да се прочете.

Демократично е всеки да напише своята истина в своя си сайт. Или в своята редакторска колона в пресата. Там където за всички е ясно, че това е субективна истина. Когато настоява да запише непроверените си данни в някой информационен ресурс (както неизвестният редактор на Лание), и този ресурс се рекламира като заслужаваща доверие енциклопедия, то това вече не е демократичен ресурс.
Той вече не изпълнява добре главната си роля - превръща се в един непотребен ресурс.


Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: sunnyshot   
Дата:   19-12-09 02:24

e-mile, разминаващата се информация е по-ценна от контролираната и цензурираната.

С удоволствие чета и твоята истина за wikipedia, заедно с тенденциозния епитет "непотребен ресурс", което само ме убеждава, че правя правилното нещо като подкрепям сайта [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: e-mil   
Дата:   19-12-09 03:12

"разминаващата се информация е по-ценна от контролираната и цензурираната."

Хм-м, зависи!
Самата Уикипедия, определя думата енциклопедия така:
"Енциклопедията е научно справочно издание, което съдържа азбучно подредени статии от всички области на знанието или по всички аспекти на дадена предметна област. Тя представлява своеобразна съкровищница на човешкото познание."

Две са ключовите понятия в това определение: "научен справочник" и "познание". Тоест, това не е Народната библиотека или Библиотеката на Конгреса, където се събират всякакви издания от кол и въже, включително художествена литература. И където по даден въпрос, можеш да вземеш десетина различни автора от различни времеви периоди, и да сравниш хипотезите или научните факти. И където всяка нова теория не заличава старата, а само я допълва или опровергава.

В Уикипедия обаче, новата редакция не се прави от явен автор - просто един IP адрес с някакъв ник. Зад него може да има академик по въпроса, а може да е и 14-годишно хлапе. И "познанието" се уточнява в движение - статията е публикувана, а още се спори по нея.
Ето - вземаме например беседата за Тъмръшката република.
Авторът си признава: "Мерси за грешките, които си посочил. Все не се наканвам да седна и да я пооправя статията"

Значи ти, примерно си правиш някакво изследване и си минала да търсиш информация. Статия ли ще пишеш, книга ли - нещо си там твое. Прочела и си се доверила на неконтролираната "истина", ама тя не била истина. Имало било грешки. Минала си пак след време, да видиш дали няма корекции - няма корекции, защото авторът не намерил време да ги направи. А ти нямаш друг добър източник - на другия край на света си. Нямаш познат да питаш. Кой ще ти е чувал за Тъмръшката република? И се доверяваш с чувството за добре свършено проучване, защото си казваш: "Ако имаше грешки досега все някой щеше да ги е оправил".

А може да си постъпила хитро и да си прегледала беседите. Ама беседите са вид форум - авторът казва едно, друг не е съгласен и спорят. На кого да вярваш, като не познаваш и двамата? Ако са автори подписани с реални имена, да им проследиш другите публикации и да ги проучиш що за стока са. А тук не можеш. Някакви измислени имена и IP адреси.

И ето така едно просто отваряне на Уикипедия ти отнема повече време за изясняване на верните данни, отколкото ровенето в други ресурси.


Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: d256h   
Дата:   19-12-09 09:29

Абе не знам, какво толкова са се издънили жителите на Атланта пред правителството, ама явно има причина толкова опасни обекти да са разположени на нейна територия...

То не са разни организации дето следят човешкото здраве по света...
То разни институти за изследване на насекоми...
То разни институти за изследване на отрови и др.бойни вещества..

и още 30 парчета...

Или това място е най-сигурното в света или най-мразеното...

Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: asahi   
Дата:   19-12-09 09:59

Уикито е станало един световен блог без собственик. Добре, че истинските спамери не намират там достатъчно публика.

Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: Vinsent   
Дата:   19-12-09 10:09

Аз вече два пъти давах неголеми помощи на Wikipedia. Предишния път той беше фиксирал необходимата му сума и непрекъснато можеше да се следи моментното състояние.


Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: ivanov_id   
Дата:   19-12-09 11:29

Ако ви се свидят парички, подарете поне някоя снимка на:

http://commons.wikimedia.org

Upload file (от менюто вляво), формата лесно се попълва, повечето полета не са задължителни, избирате лиценз CC-SA-BY-3.0 и готово.

Лалинда, вярно ли работиш в БАН, какво изследваш? (сериозно те питам)



Публикацията е редактирана (19-12-09 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: bgprinter   
Дата:   19-12-09 12:13

Емил, ако ти следва логиката човек, не би трябвало да чете и книги, и там мненията се разминават понякога на 180 градуса.


Книги може да пише всеки, дори Мулдашев [smilie18], а такива като него с лопати да ги ринеш. Всеки интелигентен човек, който може да се оправи в джунглата от книги, би трябвало да може и да се оправи и в джунглата Уикипедия.
Или отново опираме до най-древния спор за истината?

Има и друг аспект, ако сега напиша "мини-купър" или само "мини" в английската веднага ми излиза полезна информация, за която дори не се питам дали е 100 % вярна или се питам точно толкова, колкото и всяка книга която чета, но тази информация ми излиза веднага, не излизам от къщи, не ходя да се ровя в библиотеките, дори под статията намираме куп литература барабар с ИСБН номерата в случая за мини намирам 71 посочени източника !

Wikipedia [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: Тед   
Дата:   19-12-09 12:26

Автор: sunnyshot
Дата: 19-12-09 00:48

значи е демократична и всеки може да напише своята истина [smilie24]

за това я подкрепям [smilie24]
----------------------------------------

Аз съм на обратното мнение.
Значи е манипулативна, що се отнася до история или неточна - касаеща научна инфорамция.

Защо да подкрепям и плащам издръжката на 5-ия по посещаемост лъжлив сайт в света?

Чакам от Facebook да тръгнат и те да просят парички.

А ве... 10 млн. $ на година за някаква си фондация, дето прави сайта и променя историята на света - кой ги плаща ? Тия 35 човека? Дето не пишат дори статиите?
Криза е, отънял им е бюджета и търсят баламурници.
ТцТц.. сигурно аз съм зле...

Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: exile   
Дата:   19-12-09 12:33

Всяка история е манипулативна, но при Уйкипедия нещата освен, че са манипулативни - често са и неграмотни.
Трудно става и за справки.
Иначе е безценна за ученически презентации, но до това ниво ще си и остане.

Но все пак е страхотна инициатива и си струва да бъде подкрепена.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: fff   
Дата:   19-12-09 12:49

Не ви ли стига посланието над всяка статия в сайта, че изпитвате нужда и по форуми да го разгласяте? Или очаквате от хора, които даже не го посещават респективно не виждат призива да си дадат парите? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: bgprinter   
Дата:   19-12-09 12:50

Неграмотно написани са и много книги. И книгите са манипулативни, аз лично не намирам разлика, ама дай заради една книга или няколко да изгорим всичките.
Българската Уикипедия изобщо не я броя, то не знам дали някой нормален пише там.

Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: Vinsent   
Дата:   19-12-09 13:25

Wikipedia на Джими Уелс е страхотен сайт! [smilie24]
Евала на човека който го е измислил и създал! [smilie24]

Ако мога да дам на циганката в градинката 50 ст. или левче, защо на Wikipedia да не дам? [beer] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: e-mil   
Дата:   19-12-09 15:32

bgprinte
"Емил, ако ти следва логиката човек, не би трябвало да чете и книги, и там мненията се разминават понякога на 180 градуса."

Това, което казах е, че книгите си имат конкретни автори, за тези автори може да се намери информация или критика. Специализираните книги излизат след някакво завършено проучване, минали са през редакция, много често са оценени от други специалисти в областта. Докато в Уикипедия най-често някой неизвестен автор натраква текст от домашния компютър в свободното си време. Редактира се в реално време от също толкова неизвестни редактори. Историята на статиите е още по-объркваща от самите статии, просто защото някой си не е чел внимателно книгата, от която взема информация.

Е, не знам откъде извади тази логика да не се четат книги, след като казах точно обратното.
Проблемите не са със световно известни марки като "Мини купър", а със специализираните области. Там където ползването на Уикипедия подлъгва хората, че щом са намерили вярна информация за мини-купър, то останалите статии също са верни.


Отговори на това съобщение
 Re: Да помогнем на Wikipedia!
Автор: sunnyshot   
Дата:   19-12-09 15:47

дрън- дрън [smilie5] Никой, който търси сериозна и задълбочена информация, няма да се ограничи само с Wikipedia (нито пък даже с енциклопедия Британика). Wikipedia е един бърз механизъм за бързи референции подобно на Google, доста добър за предназначението си.

В резултат на прочетеното до тук, мисля да добавя още малко $$ в помощта [smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.