Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: boxer   
Дата:   30-05-09 09:31

Сухи цветя, гнили ябълки или пожълтели листа.
Животът отдавна се е изпарил от тях.
Изпарила се е и водата.
Трупове на цветя, ябълки или листа.
Мумии на цветя, ябълки или листа.
Да ги снимаш харесване на смъртта ли е?
Симптом на некрофилия.

(темата е с общофилософска насоченост, не визира конкретни кадри)

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: Lalinda   
Дата:   30-05-09 10:10

Ако не си гледал филмите на Питър Гринауей (Peter Greenaway), виж ги.

Предполагам, че ще те вдъхновят. Може и да се каже, че са с философска насоченост, пък и не само...

Има и чудесни поредици/секанси на умирането на цветя, плодове и листа.

Има и доста човешка кожа.

***

Фотографията по принцип си е некрофилия, обсебеност от отлитащия миг (примерно) и пълна незаинтересованост към идващия или дори сегашния.
[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: kali222   
Дата:   30-05-09 21:23

Не мисля, че е харесване на смъртта или признак на некрофилия. Поне не за мен.
По-скоро е размишление върху преходността на нещата. За миналото, за времето, за загубите и сбогуванията. Как бихме разбрали живота, ако не знаем за смъртта. Пролетта не е ли още по-хубава тъкмо поради факта, че идва сслед есента и зимата?

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: Lalinda   
Дата:   30-05-09 22:10

Фотографите обаче предпочитат есента - сезон, в който всичко умира...

Обичат и да са депресирани, не зная защо. А и да им съчувстват в депресията, макар и изкуствена...

Брр...

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: мара   
Дата:   30-05-09 23:17

ми и аз не знам. във всички случаи не е харесване на смъртта. поне не и при мен. просто намирам, че са по-фотогенични[smilie5]. и по-лесно се предава "характерът". кат при старите хора - най-лесно се рисува стар човек.
кали, чудим се чат-пат, ако го нямаше съзнанието за смъртност, какво ли шяха да са хората...[smilie5]
лали-не просто да им съчувстват, а да съпреживяват[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: Lalinda   
Дата:   30-05-09 23:27

Най-лесно е, защото рисуваш само бръчките, пък публиката си мисли, че си предал "характера".
[smilie5]

Иначе... твърде много самотни пейки - и скръбни макове, - та да съумеем да съпреживеем самотата на всеки един собственик на фотоапарат, тръгнал да ни епатира с дефокуса си.

Не мисля, че умирающите са по-фотогенични, може би са по-малко изхабени от погледите ни... Забелязваме ги само на снимка, иначе се гнусим...

Пък и плакатните внушения чрез тях са по-лесни, нали?

Пак опряхме до средното изкуство... боравенето с готови - и чужди - клишета...

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: kali222   
Дата:   31-05-09 00:28

Lalinda
Всичко може да се опошли и принизи. Нарича се цинизъм и често чувствителните и сантименталните прибягват към него, за да прикрият ранимостта си.

Най-лесно е да си циник. Всичо е клише, всичко е средно към лошо, пошло, користно и плакатно. Да, всичко може да е.

Много по-трудно е да потърсиш и намериш човешкото, душевното и красивото дори и в най-стандартния сюжет.

Човешкото око има способността да отчита различното и да не забелязва монотонното, равното, повтарящото се.

Ако в продължение на една само седмица (а може би и по-малко) те залеем с многоцветни, жизнерадостни и идилични картини, със сигурност ще отбележиш и ще си спомняш, ако между тях си видяла дъждовно-сив пейзаж. Може дори да му се зарадваш. В същото време няма да можеш да си спомниш всяка от разноцветните весели картинки.

Та така...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   31-05-09 00:33

https://photo-forum.net/static/forum/2009-05/droh0764.JPG
http://photo-zona.net/images/user49412/album14774/large/1243719163_ukde7392_tulip.jpg


Нещо подобно ли? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: Lalinda   
Дата:   31-05-09 21:11

Не зная за кого говориш, кали-двадесет-и-две (преминавам трудно на латиница).

Темата като че ли е за сухите цветя и смъртта, не за чувствителните, романтичните и ранимите.

Между другото, безчувствените също могат да имитират ранимост, чувствителност и сантименталност, демонстрирайки ни своята привързаност към тоновете и формите на смъртта.

Такъв псевдоромантизъм е още по-гнусен (думата ми дойде спонтанно) от цинизма да се разграничиш от псевдоромантизма.

Не е лесно да си циник, лесно е да си псевдоциник, вероятно това си имала предвид.
[smilie3]

Още по-лесно пък е да си псевдоромантик.

Но май истински романтици изобщо няма...
[smilie3]

Човешко, душевно, красиво - как да ги открия в сюжети, заимствали чуждото вдъхновение???
[smilie11]

Не можете да ме залеете с многоцветни и жизнерадостни картини, та вие просто не ги виждате... Виждате само депресиите си.

Ако можехте поне това, щяхте да го направите при това не за мен, за себе си.

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Но не, вие търсите съчувствие, подкрепа, споделяне на псевдодепресиите си...

Не бих могла да ви съчувствам. Ако чувстването ви бе истинско - може би. Ако е тонирано - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: kali222   
Дата:   01-06-09 00:18

Интересно с кого от (псевдо)трагико-романтиците ме обобщаваш, Lalinda. Защото аз, някак, не мога да се сетя сама... Кои сме тези "ние", които търсим съчувствие за псевдодепресиите си?
Аз никак не мога да се видя, нито като депресирана, пък било то и псевдо, а дори и към (псевдо)романтиците трудно мога да мина... Да нямаш някого другиго предвид като говориш за мен?

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: Lalinda   
Дата:   01-06-09 00:26

Не, не съм говорила за трагици, а само за псевдоромантици и автори, крадящи чуждо вдъхновение.

***

Това, което ме изненада, е че в изложението си някакси по презумпция считаш, че романтиците са от добрите, а циниците - от лошите.
[smilie18]

Не съм се излъгала, че говорейки за циници, визираш именно мен?

Останалите участници в дискусията не са взели отношение по разклоненията на темата.

То други циници тук и без това няма, нали?
[smilie3]

Всички останали са романтици - псевдо, разбира се. При случай и уличаване в жив романтизъм, те, естествено, отричат, но за циници не се обявават.

***

Чак сега забелязах, че си кали-двеста-двадесет-и-две!!! Извини ме за грешката в предишното ми включване!

***

Наблюдавам с интерес и какви задълбочени анализи на персоната ми се появяват всеки път, когато евентуално не славословя нещо романтично в творчеството на някой автор!
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   01-06-09 00:27

Кали, не разбра ли, че това е загубена кауза?[smilie8]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: kali222   
Дата:   01-06-09 00:29

Излъгала си се. Аз не те мисля за циник.
Точно това е, което за себе си не приемам - слагането на етикети.
Не, романтиците не са от добрите. Дори и реалистите не са. Всеки е различен.

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: kali222   
Дата:   01-06-09 00:30

Не мога да правя каквито и да било анализи на личността ти по простата причина, че не те познавам. Не мисл, че и някога съм се опитвала.
Познавам и добри циници, което не ме кара да харесвам цинизма.

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: kali222   
Дата:   01-06-09 00:35

Поначало се включих в темата, защото за пореден път се прави опит да се обобщават и класифицират неща, които според мен, не подлежат на обобщение и класификация.
Не разбирам връзки от типа сухи цветя = некрофилия, есенни листа = депресираност, цветя = клише и т.н. Всяко от тези равенства може и да е вярно в някой момент и при определени условия, но не винаги, което го прави невярно.



Публикацията е редактирана (01-06-09 00:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: kali222   
Дата:   01-06-09 00:48

И ти като един съвременен Еклесиаст не казваш нищо ново...
" Всичките неща са досадни, - Човек не може да изкаже до колко; Окото не се насища с гледане, нито се напълня ухото със слушане.

Каквото е станало, това е, което ще стане; И каквото е било извършено, това е, което ще се извърши; И няма нищо ново под слънцето.

Има ли нещо, за което може да се каже: Виж! това е ново? То е вече станало във вековете, които са били преди нас."

Аз не съдя думите ти - нито твоите, нито на когото и да било. Аз само си позволявам да съм на друго мнение.

Смятам, че при всичкото си сходство, все пак всяко нещо е различно, единствено и неповторимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: pishman   
Дата:   01-06-09 03:10

Познавам добре Кали, Лалинда - не.
Затова ще си позволя само да отбележа, че постоянството, с което последната се изказва неподготвена, ме изумява...
Драга Лалинда - винаги се появяваш 'извисена' /в своите очи/ и гордо възправена срещу незрящия свят, погнусена от 'кавърмените' вълни на калната му, неумиляваща романтичност, която за теб, явно, е равнозначна на кичозност. Никога ли не ти хрумва, че ти самата си клише, а пълната емоционална абстиненция те е направила маргинал?! Никого не можеш да 'епатираш' с патинените отблясъци на повяхналата си, ранена душа...
Цинизмът ти не е на нивото на школата, махленски е, забъркан като кавърма с женска злоба и наводнителни цитати
Мачкаш, в нарцистичния си миксер, дори опитите плахи на някои свои читатели, да отдадат дължимото на интелекта ти...
кой бил псевдо, все пак?!


Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: kaiser.soze   
Дата:   01-06-09 04:47


Пишмане [beer] [beer]
ного хубаво казано [beer] [beer]

човек трябва да преминава в различните фази на възрастта достойно [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: kaiser.soze   
Дата:   01-06-09 04:52

кали222 и ти си го казала много добре [beer] [beer] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: kaiser.soze   
Дата:   01-06-09 04:53

а олющените стени с умиращи бои как да ги класифицираме [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: тьма   
Дата:   01-06-09 06:13

В едно съм съгласна с Лалинда - най-неприятни са именно псевдоромантиците - добре е, че това винаги се разбира - защото да снимаш умиращо цвете е вид съпреживяване и ако ти не го умееш, никога няма да успееш да предадеш изпитаното в този момент усещане на зрителя - просто защото не си го изпитал.

Не, не е некрофилия - едно съпреживяване/както е казала мара/, миг от живота на всеки - защото не всички можем да вървим към гроба, подсвирквайки си - всъщност дали пък това не е по-добрият вариант.

Но да се върнем на изсъхналите цветя, изгнили ябълки и пожълтели листа - красотата може да бъде тъжна, ако не успееш да я видиш и в тази й светлина, то ти просто не си човек, който вижда красотата.


Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: rumiana   
Дата:   01-06-09 13:53

Пишмане, [smilie24] [smilie24] [smilie24]
Кали, респект!

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: Frida   
Дата:   01-06-09 14:06

"да снимаш умиращо цвете е вид съпреживяване"
Не може да е съпреживяване, защото не знаеш дали цветето съжалява, че умира. Обикновено наблюдателя съжалява, че е смъртен и използва умираща флора, за да изобрази собствените си преживявания.
Аз се питам обаче друго: нима не е възможно да снимаш умиращо цвете без съжаление, без страха от смъртта, а със студеното безразличие на строг документалист или дори със мазохистичната радост от собствената си смърт? С това исках да кажа, че клишето е в отношението, а не в обекта.

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: Lalinda   
Дата:   01-06-09 15:53

Frida [smilie24]

Не разбрах дали някой от вас е гледал филмите на споменатия от мен Гринауей.

Отговарят и на педантичността на строгия документалист...

***

Наблюдателят обаче рядко би снимал смъртта на някоя разлагаща се гарга, нали, въпреки че защо да не съпреживява и с нея?

Не само не би снимал, ами ще го обвинят набързо в цинизъм, струва ми се!

***

Вижте сега, дами и господа съдебни заседатели - и аз, макар и от лошите и несъпреживяващите на розите, имам право на собствено мнение.

Тия олющени стени май наистина ви взеха акъла!

Малко история и около тях...

Преди няколко години се срещнах с културното аташе на Европейския дом на фотографията в Париж и й ги показах. Тя ги разгледа едно по едно с интерес (бяха отпечатани на хартия във формат 20 x 30), след което отбеляза, че хората, търсещи да гледат фотография, били доста консервативни и търсели да видят по-познати неща, и ми препоръча да ги отпечатам във формат поне 2 х 2, с прекадриране до квадрат, примерно, и да ги покажа не във фото-, а в художествена галерия.

Намираше, че има какво да се съпреживее в тях, още повече, че част от кадрите бяха от олющената детска въртележка в Борисовата градина. Въртележката изчезна буквално месеци, след като я заснех, пък колко поколения деца бяха израсли с нея!

И наистина, в международните сайтове тези кадри се приемат радушно, а тук, където цъфтят, депресират се и умират - снимани! - цветя, ябълки и листа, в компанията на съпреживяващи романтици, те се радват единствено на присмех!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сухите цветя, ябълки или листа
Автор: the_shooter   
Дата:   01-06-09 16:02

Колко красиво и романтично "умиращо цвете". А кога умира цветето когато го одрежеш от стъблото (смисъл веднага) или няколко дена по - късно, когато увехне?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.