Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Нестинари
Автор: georgi.kalichin   
Дата:   29-05-09 16:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нестинари
Автор: Lalinda   
Дата:   29-05-09 17:18

Имахме колега физик и планинар, който по време на един от походите ни из Пирин, а именно на х. Пирин, ни научи да нестинарстваме. В групата ни имаше дори две деца, на по пет-шест години, които също се поразходиха върху жаравата...

Е, жаравата бе подготвена и наглеждана от него, но с подръчен материал, тоест с дърва, събрани около хижата. Той единствено помоли зяпачите да не хвърлят в огъня, докато гори, метални капачки от бутилки или пък стъкла, консервни кутии и други подобни предмети, които се нагряват по-силно и биха могли да наранят ходещите. След като огънят започна да тлее, разстла въглените в много тънък единичен пласт, а след това се съби и се приготви за нестинарстването върху влажната вечерна трева около огъня, след което бързо премина върху жарта и отново отиде да си охлажда стъпалата в тревата.

Естествено, всички само това и чакаха, засъбуваха се и охлаждаха стъпалата си в тревата, а след това пресичаха огъня...

Дори децата.

Е, номерът е да не допускаш въгленчетата да навлязат в междупръстията, където кожата е по-тънка (то и затова гъбичките правят рагадите си именно там, както и да е).

Това стана още в първата вечер на десетдневния ни поход и едва ли той би го направил, ако ходенето по жаравата щеше да му докара мехури...

Е, от тази вечер непрекъснато се правехме на нестинари...

Като свърши походът, отидохме на к-г Лес, край Приморско, където хората от компанията ни отново искаха да покажат какво могат, но щом нестинарите научиха за намеренията им, дълго ги увещаваха да не го правят...

Явно щеше да се загуби част от магията, която разиграваха за посетителите на ресторанта...

Иначе, още по бригадите ни из Пиринския край се правихме на нестинари, пак научени от местните момчета...

Е, не ви съветвам да го правите, ако няма кой да ви каже как, разбира се.

На другия ден просто петите ви ще са черни от въглените...

Отговори на това съобщение
 Re: Нестинари
Автор: georgi.kalichin   
Дата:   29-05-09 17:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нестинари
Автор: ka   
Дата:   30-05-09 10:51

Георги,
Не знам за какъв езически ритуал говориш ти, но аз съм гледал нестинари, които "влизат в огъня" с икона в ръце, по специално икона на свети Цар Константин и светата му майка Елена, чиято памет се чества на 21 май/3 юни (по стар стил).

Отговори на това съобщение
 Re: Нестинари
Автор: Chitsujo   
Дата:   30-05-09 11:02

Езически обичай е, но както и да е.

Георги, ходила съм 2007-ма година и беше много хубаво [smile] Тази ще пропусна понеже съм на работа, но една приятелка на майка ми ще ходи и сигурно ще пусне снимки в някое списание [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Нестинари
Автор: boreto   
Дата:   30-05-09 12:34

Георги, напразно се съмняваш. И аз съм ходил не веднъж по жарава. Няма нищо свърхестествено. Ритуалът си е ритуал. За какво ли не има ритуали.

Един слаботоков инженер веднага ще ме разбере, като го подсетя с аналогичното "Генератор с високо вътрешно съпротивление".
Някъде бях обяснявал физиката на явлението, в спор с един пишман специалист, който се опитваше да ме убеди, че не изгаряме поради ниския топлинен капацитет на въглена, което не е вярно. Ще го потърся.

Ето го:

Топлинната енергия има навика да преминава от телата с по-висока температура към телата с по-ниска температура. Това е топлинният поток. Така първите се охлаждат, а вторите се загряват. Това продължава докато температурите им се изравнят. Ако първото тяло е въглен, а второто е нестинарското стъпало и те са допрени, стъпалото ще се затопля и когато температурата му надвиши 70 градуса, белтъкът ще коагулира и нестинарът ще се изгори.

Топлинният капацитет на едно тяло е количеството топлина, което то поема при загряването му с един градус. Може да се сметне като се умножи специфичният топлинен капацитет на веществото от което е изградено тялото по масата му.

Топлинният капацитет на въглена достатъчен ли е да може той да акумулира толкова топлинна енергия, че да изгори стъпалото? Да! Дори да настъпиш малък единичен въглен, който е покрит с пепел и достъпът на кислород до него е спрян и той не тлее, пак ще се изгориш, ако не си махнеш бързо крака. Сумарната топлинна енергия на пътека от въглени е по-голяма от тази на един въглен пропорционално на масата. При това въглените тлеят и топлината отделена при тлеенето компенсира всички загуби на топлинна енергия по посока на въздуха, земята и краката на нестинарите.

Въпреки ниския специфичен топлинен капацитет, въгленът има достатъчен топлинен капацитет за да акумулира топлинна енергия, способна да повиши температурата на стъпалото над 70 градуса. Очевидно не ниският специфичен топлинен капацитет на дървото е причина да не изгори стъпалото на нестинара.

Когато нестинарят ходи, стъпалата периодично се допират към въглените, при което се загряват и се преместват във въздуха, при което се охлаждат. Приблизително тези времена са около половин секунда. Ако той спре за няколко секунди, неминуемо ще се изгори. Явно ключовият фактор е времето за допир.

Количеството топлинна енергия преминаваща в стъпалото е пропорционална на големината на топлинния поток и времето на допир. При по-малко време на допир преминава по-малко топлинна енергия. Значи при време по-малко от 1 секунда топлинният поток не може да пренесе достатъчно топлинна енергия за да нагрее стъпалото до 70 градуса. Да, но при въглени. Ако има метал или камък времето е многократно по-малко.

Големината на топлинния поток е пропорционална на температурната разлика и на топлопроводностите на двете тела, ангажирани в топлообмена.

Времето на допир на стъпалото до въглена или камъка или металното парче е едно и също. Температурата на въглените и камъка или металното парче, заровени там е една и съща. Единственият фактор имащ значително различни стойности в описания процес е топлопроводността на въглена, камъка и метала.

И така, до тук ясно се видя, че единствено ниската топлопроводност на въглените е значителен фактор за ограничаването на количеството топлинна енергия, преминаваща в стъпалото за времето на допир, така че да не се достигне температурата на коагулиране на белтъка.

Отговори на това съобщение
 Re: Нестинари
Автор: Chitsujo   
Дата:   30-05-09 12:37

Освен това се ползва единствено и само дъбова дървесина, чиято структура е такава, че при изгарянето се получава мек слой от прах, който предпазва от директно изгаряне. Не е като да ходиш по жарава от иглолистни със смолни канали и джобове, терпентини и т.н....

Отговори на това съобщение
 Re: Нестинари
Автор: boreto   
Дата:   30-05-09 12:40

Става всяка дървесина, която няма смола. Не е до пепелта.

Отговори на това съобщение
 Re: Нестинари
Автор: NeDDRaG   
Дата:   30-05-09 20:06

Гледал съм само като атраксия, в с. Извор, до Царево.

Отговори на това съобщение
 Re: Нестинари
Автор: tvk75   
Дата:   12-06-10 19:07

а аз съм го гледал в село Българи,едно от последните 4 истински нестинарски села в България. Наистина ходят по жарава и то не такава дето я описа лалинда,а много дебел слой живи въглени,,,,,

Отговори на това съобщение
 Re: Нестинари
Автор: Lalinda   
Дата:   12-06-10 23:42

На едно нестинарско сборище един от приятелите ни се съби и искаше да ходи и той (понеже вече бе ходил в планината).

Но нестинарите дойдоха и направо го заплашиха, че да му мисли, ако се качи на жаравата...

Май се опасяваха, че ще развенчае мита им твърде набързо, пък нали с това си изкарват и хляба (уви, атракция е - иначе нямаше да го заплашват). А може би пък са се страхували покрай нашия човек да не се юрнат и всички наоколо да нагазят в жаравата и съвсем развенчаят мита...
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.