Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 ДЕБРИТЕ на фотографското изкуство
Автор: Lalinda   
Дата:   28-05-09 15:47

Очевидно, да се занимаваш с фотография, е изкушение...

Но какво се случва, навлезете ли веднъж в дебрите й?

Допускам, че мнозина се отказват не просто защото не ги разбират (както тук се тиражира едно клише), а защото в един момент сами се задръстват и не знаят какво да кажат...

Нима не сте минавали през подобни изпитания?

По-смирените се отказват.

А тези, които не са смирени, какво?

Вадят мачетето и секат джунглата?

Преминават към друго изкуство?

Съзнателно не изброявам алтернативи.

Предположете...





Темата е породена само по асоциация със заглавието на тази на lipostok.


Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: Tekumze   
Дата:   28-05-09 15:51

търси утеха в алкохола.....[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: alsash   
Дата:   28-05-09 15:54

ами аз се забавлявам...и така 30 години...[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: JesusChristSuperStar   
Дата:   28-05-09 15:54

като Текумзе [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: lipostok   
Дата:   28-05-09 15:58

Дебрите за всеки са различни. Един има стремления в едно направление, друг в друго. Важното е да можем да уважим правото на другия сам да избира посока. И да има трибуна за всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: christal   
Дата:   28-05-09 16:00

Често развиват мощна PR кампания за недовършеното си дело [smile]
Но зависи човек какъв е. Как да предположа?

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: Lalinda   
Дата:   28-05-09 16:43

Значи... все пак е въпрос на изчерпване на вдъхновението?

Или пък просто усещат, че няма какво да кажат оттук нататък?

Въпросът ми не бе КАК да го кажат, а КАКВО да кажат.

Или повечето не си задават чак толкова сложни въпроси, а просто се забавляват?

Гледах ретроспективата на Ричард Ейвидън, после и на Робърт Франк...

Франк се отказва твърде рано, казвайки, че не иска да го смятат за ОЩЕ ЕДИН ГЕНЕРАЛ НА ФОТОГРАФИЯТА.

Кога се отказваш - когато разбереш, че фотографията може и да е затвор?

***

На мен ми бе забавно, признавам, докато ми откраднаха фотоапарата.

След това изведнъж забелязах, че не съм загубила нищо.

С новия (подарен) започнах доста вяло, усетих, че ми е по-интересно да търся да видя нещата и дори да ги кадрирам, останалото някакси престана да ме интересува...

Но съм чувала и други да казват, че обичат да кадрират и дори си кадрират с пръсти, запомняйки...

Стигнах дотам, че вече три месеца дори не съм погледнала последните си кадри, само нарязах лентите и ги подредих в класьора, установявайки, че са ясни и прозрачни... Не смея да видя работата на сканьорите.

Както и да е, сега отново чета повече, не за фотография, естествено. Като попадна на някое споменаване на фотография, само се подхилвам...

Чета за Протокола Абъркромби, но не смея да ви разкажа какво е имало в него... Авторът уж тръгнал да снима облаците по света, в края на деветнадесети век..., а заснел нещо съвсем друго...

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: Lalinda   
Дата:   28-05-09 16:47

"След престоя в Борнео Протоколът окончателно се отдалечава от всички препоръки на международните метеорологични служби; изглежда, Ричард Абъркромби е пожелал да навакса загубеното време в неизчерпаемета и еднообразна област на плътската любов. През септември той е в Папуа, в началото на 1892 г. - в Нова Зеландия; връща се отново в Австралия, изкачва се към островите Тонга, заобикаляйки Австралия от изток; в Тонга не може да намери подходяща жена и се насочва към Япония..."


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Luxor   
Дата:   28-05-09 16:54


Горкият, и той се е насочил към Япония... ама това си е карма...

я, кажи какво пише там...

а иначе по темата:
Не мисля, че дебрите на фотографията са достатъчно дълбоки, за да задържат вниманието на човек и да утолят жаждата му за дълго време; разбира се, има си хора и за нея :)

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: мара   
Дата:   28-05-09 20:12

в техническо отношение съм има-няма метър под повърхността...не е баш кат гроб, да кажеш...ма колкот да се удавя, ако малко задълбая-стига[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: ejel   
Дата:   28-05-09 20:37

"Ричард Ейвидън"

Брей! Откога на Аведън му викат Ейвидън? Или е в резултат на нечетене за фотография (естествено, как иначе)?[smilie18] [smilie18]

Та и аз така:

"Като попадна на някое споменаване на фотография, само се подхилвам..."

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: samadhi   
Дата:   28-05-09 20:47

http://www.richardavedon.com

За да сме по точни Рихард Аведон [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: val2007   
Дата:   28-05-09 20:52

Ми то - и Вашингтон си е побългарено от УОШИНГТЪН...
Как трябва да произнасяме у нас Richard Avedon?
Той е популярен у нас отпреди 30-40 и кусур години с името РИЧАРД АВЕДЪН...
В такива случаи Институтът по български език при БАН навремето препоръчваше да се запази придобилата ГРАЖДАНСТВЕНОСТ транслитерация...
ЕРГО: трябва да бъде АВЕДЪН...
(Впрочем - не съм следил отдавна и не съм наясно с МОДАТА в тези езикови тегоби... Може и да е повял друг вятър вече...)
----------------

Иначе навсякъде би трябвало да съобразим англо-саксонските имена с тяхната реална фонетика... т.е. - да почнем да пишем и произнасяме УОШИНГТЪН, ТИЪДЪР, ЕЛИКЗЕНДЪР, ИЛАЙЗА и пр. [smilie18] [smilie18] [smilie18]
---------------------

Готин, как се произнася съчетанието "ch" в английски език? Или трябва да произнасяме ХАРЛИ ХАПЛИН (Charlie Chaplin)?!?[smilie11] [smilie11] [smilie11]



Публикацията е редактирана (28-05-09 21:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: DeyanStefanov   
Дата:   28-05-09 21:20

ами КАК е нещо, което занимава доста дълго време... докато в един момент осъзнае човек, че КАК няма значение когато не знаеш КАКВО да кажеш. И това поне за мен беше доста 'успокояващ' момент. Сега като се замисля за мен фотографията е памет... независимо какъв е субекта, къде и кога съм снимал, снимката ме връща не ТАМ, а към това какъв съм бил аз и какво ме е вълнувало тогава.

а относно това да си блокирал и да няма КАКВО да кажеш... парадоксално, но според мен това се преодолява като се върнеш към КАК. Пробваш нещо, което не си правил преди и нещата бавно си идват на мястото.

аз сега например се опитвам да си намеря ментор, който да ми критикува снимките и да спорим по въпроса... търся си втори чифт очи така да се каже. А за да се върнем на 'как'... мисля да снимам само с едни 50мм за известно време да видим колко ще отнеме преди да реша, че не мога повече.

друго, което ме осени скоро, е че не е задължително нещо с всяка снимка да се казва.
понякога в акта на снимане е цялата радост макар и резултата да е посредствен. Като снимките на коня Сибил от миналата седмица...

http://1.bp.blogspot.com/_JzpjtbqlwAk/Shxgf9o7zhI/AAAAAAAAAMI/KC92EInh9BI/s1600-h/horsySmall.jpg


с една дума: не-снимането няма да те промени, вдъхнови и т.н... само снимането може.

май никога не съм писал толкова много във форума. хе хе. [shtrak]



Публикацията е редактирана (28-05-09 21:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: ejel   
Дата:   28-05-09 21:22

Както подпитва Гугъл:

Може би имахте предвид: транслитерация?[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: val2007   
Дата:   28-05-09 21:45

[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Ами да... прав си... Алитерацията, простичко казано е нещо като Звукопис... избор на думи със сродни съгласни - за по-висока изразителност и музикалност на поетическата фраза...
[thankyou] [thankyou] [thankyou]
==================================
И за да не бъда ПОРЕДНИЯТ СПАМЪР в темата, ще се върна към Въпроса на Лалинда... като веднага искам да подкрепя ДЕЯН СТЕФАНОВ...
[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Абсолютно подкрепям Виждането му за Важността на самия Процес на Вглеждането Около нас... Моментът, в който излизаме от себе си, за да преосмислим Заобикалящото...
...Важен ли е резултатът? За мен, поне в момента - не! Въоръжен съм с нелоша техника -и лентова, и цифрова... Богат набор от обективи...
...Но "нямам глава"... не съм снимал с техника вече 4 месеца и кусур... Само гледам и "снимам на ум"... сигурно нещо се изперквам...
Ами - осъзнах, че за да заснема нещата, които си избрах, без да използвам Фотошопско мазане, трябва да си взема поне едноседмичен отпуск, да ставам сутрин в 05.00 часа и да се залагам на "пусия" часове наред...
Но такава отпуска не ми дават шефовете... поне не в близките месеци... Какво ми остава - ами да продължавам да "щракам с поглед" ...[smilie18] [smilie18] [shtrak]



Публикацията е редактирана (28-05-09 21:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: мара   
Дата:   28-05-09 21:50

деян стефанов[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: Lalinda   
Дата:   28-05-09 22:48

ejel, темата е за фотография, не е за приятеля гугълчо и речниците по психология.

Стига с тоя гугъл-бейзед спам.
[smilie3]

В Париж изобщо му викат Ришар Аведон, хаха, с ударение на дон, но поне го показват, не разчитат на гугълчо и уикипедиите да ги научи как да го произнасят.

Остави баба си Лалинда на мира - откъде знаеш дали не си криви езика, за да пусне въдицата точно за теб и се поподхили на гугъл трувайлите ти?
[ezik] [ezik] [ezik]

Включването ти в темата за секса с речник в ръка ме потресе.

Направи и крачка встрани от речниците.
Ще понаучиш и нещо на пръв поглед безполезно.

То и Робърт Франк не е Робърт, ако трябва да се самохаракиризирам - в Париж го представят като Робер Фран, пък той е швейцарец и навярно просто Роберт.

***

Luxor, после. Още не. Знаех, че пръв ще се обадиш.

***

Деяне [smilie24]

То и на мен ми подариха един 50 мм заедно с новия фотоапарат, преди 4 години, но аз още не съм го отворила, нито закачила за фотоапарата...

Човекът, който ми го подари, имал някога и Зинар, но го продал на един от студентите си за една трета от цената му... От него съм чувала и че да се занимаваш с фотография било като да чукаш на отворена врата и че всичко било направено още през 30-те. След като разгледахме с него музея на фотографията в Шалон-сюр-Сон, бях склонна да се съглася и че е било направено и преди края на деветнадесети век. Не зная дали сте виждали дагеротипии на живо? Пленителни са.

Снимаме и архивираме цветове и цветови комбинации, а студентите по архитектура все още го правят и с боичките си...

Навремето, показвайки кадрите си (бяха диапозитивни), срещах много коментари, отбелязващи, че хората не забелязвали тези неща... Идеята ми и тогава бе да показвам неща, които можеш да видиш, а не които не можеш (в такъв смисъл заиграванията с техника, бокета, дефокуси, макро, пръстени и други не ми бяха дори интересни) - тоест не ме интересуваше КАК. Затова и досега не се вълнувам много-много от тонирани пейзажи, примерно... Дефокусираните самотни пейки също не ме привличат (общо взето, и отдалеч е ясно какво е искал да каже авторът, дефокусирайки). Другото бе, че превръщайки се в концептуален фотограф (да показваш само видимото), пристигайки на някое ново място, вече знаех какво ще видя и какво няма да видя...[smilie3]
Това хем ме ограничаваше, хем ми помагаше да се задълбоча...

Известно време снимах сини врати и капаци на прозорци, изненадвайки се от разнообразието на цветове и форми, докато един ден, пристигането ми в Бордо сложи край и на това увлечение - на всяка улица там имаше стотици врати в синьо в нови и още по-съвършени форми... Не можех да ги обхвана, естествено! Впоследствие научих, че заради корабоплаването и по-скоро корабостроенето, в Бордо бил струпан огромен потенциал от дърводелци, железари и ковачи, които упражнявали занаята и вън от поръчките по корабите... Общо взето, винаги научавах по нещо неочаквано, но пък... какво от това? Хората продължаваха да се интересуват от цици и еднообразния и безкраен живот на плътта (както е рекъл поетът по-горе)...

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: Lalinda   
Дата:   28-05-09 23:14

Клик-клик да чуете как се произнася Ейвидън.

Мале, мале, май и тук спечеля.
Оказах се най-близко до финала!
[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: DeyanStefanov   
Дата:   28-05-09 23:50

другото на което Кан ме научи по един или друг начин преди месец, е че искам да снимам за лични колекции през годините. семейно портфолио. портфолио от снимки на любовта на живота ми. колекция от снимки от фото дуелите...колекция от полароиди снимани на важни за нас дати, портрети със затворени очи и т.н и т.н. Все такива клишета, които ще направя независимо, че са правени хиляди пъти. напъните за оригиналност се превъзмогват трудно, но само когато прегърнеш клишето (разбирай: такава снимка/композиция вече е снимана... със сигурност и то неведнъж) можеш евентуално да го преоткриеш в конкретната ситуация или с конкретен субект/обект.

толкова са ни преситени вече очите, че трудно може някой да ни изненада визуално. въпреки това дори клеопатра да се е къпела във мляко, упи голдберг във вана с мляко доказва теорията за преоткриване на клишето.

https://photo-forum.net/static/forum/2009-05/nriz8655.JPG
http://3.bp.blogspot.com/_mJOFlV3SwpI/ST_gsvIn7TI/AAAAAAAAApU/UYMGTdYYEIo/s400/Whoopi+Goldberg+(phot


с една дума: няма да си Христофор Колумб на фотографията... но това не пречи да се опиташ да откриеш точно Америка.

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: tnt   
Дата:   29-05-09 08:09

DeyanStefanov [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: alsash   
Дата:   29-05-09 08:43





Публикацията е редактирана (29-05-09 17:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: ejel   
Дата:   29-05-09 09:11

Ще спечелиш друг път, ЕЙвидън[smilie18] [smilie18]

НЕЙчъръли...

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: Lalinda   
Дата:   29-05-09 11:08

Благодаря, ejel.

Подушвам, че сме от една порода.
Виж как добре се разбрахме и как бързо те убедих с помощта - пардон мощта! - на любимата ти мрежа.

А сега отскочи да търсиш ортоепически грешки в други теми.

Не спами хубавата тема.
Разбра ли ме.

***

Така е, но ако не е Клеопатра, ще е Упи Голдбърг. Моделът има значение.
[smilie3]

Едва ли би се получило с някой неизвестен модел...

Значи... и тук сме роби на клишетата...

Да епатираме кого - себе си или буржоазията? Буржоазията е била епатирана отдавна, когато й е било времето...

Презумпцията с клишето си остава в рамките на чукането на отворена врата...

***

Миналата пролет гледах филм за незрящи деца, които снимат. Резултатите бяха далеч по-вълнуващи от тези, постигани от зрящи, а публиката, дошла да види филма, протестираше!

Тя настояваше, че авторът трябвало да ВИЖДА ТОВА, което снима, въпреки че децата казваха, че като станат големи, ще се събират и ще разглеждат тези снимки и дори че искат да покажат на близките си какво те виждат!

***

Какво бихте казали и за дефиницията на Бурдийо (считащ, едно, че фотографията е средно изкуство), че това е ИЗКУСТВО, ИМИТИРАЩО ИЗКУСТВО?

Преди време някой лансираше тезата, ужасно смехотворна, че ф-ията се деляла на художествена и приложна...

Олеле.

Отговори на това съобщение
 Re: Дебрите на фотографското изкуство
Автор: DeyanStefanov   
Дата:   29-05-09 13:39

въх какво е това "епатираме"...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.