Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: lumix   
Дата:   29-04-09 13:10

На шарените кофи за разделно събиране на боклук пише ЕКОБУЛПАК, ЕКОПАК ...и т.н.
Прекрасно, чудесно ...да ама не!

Някой виждал ли е тези кофи да се изпразват от специализирани машини на съответните фирми? Аз не! Виждам че тези кофи ги изпразват в същите камиони, в които и целия останал боклук(поне в моя квартал Суха река е така) !

Имам лошото предчувствие, че съответните фирми са инвестирали само в ЦВЕТНИТЕ КОФИ..кандидатствали са за милионите на някой фонд, естествено са го спечелили и ....

МИЛИОНИ ЗА ПРОЕКТА - ЦВЕТНИ КОФИ = ?

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: Brida   
Дата:   29-04-09 13:26

Тази тема... май, май, скоро пак беше дъвкана [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: asahi   
Дата:   29-04-09 13:30

Почва се от разделно събиране в кофи, после разделно извозване и накрая разделна обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: lumix   
Дата:   29-04-09 13:42

asahi, и кога според теб ще се затвори цикъла?
Щото аз смятам, че парите за проекта отдавна са "усвоени" от горните фирми, като разходите са им били само за шарените кофи...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: NeDDRaG   
Дата:   29-04-09 13:57

Цялата работа на мен ми се струва малко куха. От една страна - три кофи, ако се извозва разделно - три камиона трябва да бръмчат. По презумпция тези камиони в България са втора употреба, което ще рече, че са в повечето случаи с изчерерпан или почти изчерпан ресурс. Което пък значи, че замърсяват. И то доста. Второ. До колкото съм чел, принципа на това събиране е "да може да се сложи в джоба". Т.е. слагаш в кофите това, което можеш да си сложиш в джоба, което ще рече, че трябва да изхвърляш в тези кофи чисти неща, или да ги миеш. А това означава изразходване на вода, която трябва да се пречисти след това, евентуално подгрята, за което е изразходвано някакво гориво, и не на последно място - препарат, който пак е продукт на нимическата индустрия. И трето - ами аз ако сложа в кухнята три кофи, то за мен място няма да остане.

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: neuromancer   
Дата:   29-04-09 14:01

Ами нали за да се преработят тия отпадъци трябва да го има прословутият "завод за отпадъци", дето го строят с приказки от 5 години? Или бъркам? Та докато той стане - след 10-15г вероятно - ще си караме по стария начин

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: ejko   
Дата:   29-04-09 14:05

lumix аз съм виждал да се извозват от специални машина, но съм виждал да се вдигат и от нормалните. На този етап предпочитам аз да си свърша работата пък другото здраве да е...! Подчертавам на този етап, защото май аз съм от малкото, които не хвърлят какво ли не в цветните кофи...

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: Todd   
Дата:   29-04-09 14:40

Обучение на населението е наличието на тези кофи - щото ко видиш ко има в тях лошо ще ти стане !!!

Нема начин да го разделиш с такъв прост народ !!!

А ако направиш като Германия - ако още от вас не си си разделил сметта в различни чували ти режат главата - тоя народ ще проклина и прабаба ти до девето коляно .

Обучение - ЕС дава манги !!! [smilie19]

[smilie19] [smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: Gruyu   
Дата:   29-04-09 14:47

Като във филма с Чичо Манчо - сега снимаме без филм пък като се научим ще сложим.



Публикацията е редактирана (29-04-09 14:47)

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: Lalinda   
Дата:   29-04-09 14:56

При нас ги извозват отделно (само че в нашия квартал жълтите контейнери са и за пластмаса, и за хартия, няма отделно син за хартия и жълт за пластмаса, като в други квартали).

Проблемът не е в извозването им, а в това, че народът хвърля помия в жълтите контейнери, и то не защото са подредени заедно с металните, за помията... Просто си е проклет и хвърля винаги в най-близкия контейнер.

При нас, например, има осем или девет (единият не се брои, понеже е с повредени колела и е обърнат наопаки) контейнера за помия и два за подлежащи на рециклиране отпадъци и често, напълнят ли се двата крайни контейнера (хората идват към тях или от изток, или към запад, така е ориентирана и редицата), вместо да направят още крачка-две до вътрешните контейнери, просто си оставят помията на земята...

Почнах вече и да затварям капаците на жълтите контейнери - затворени ли са, хората ги е ГНУС да повдигнат капака и хвърлят само в отворените.

Брей, много е гнуслив този наш европеец!

Понякога, като видя, че някой се приближава към контейнерите и съм наблизо, отивам и му наливам АКЪЛ в главата. Понаучила съм някои как да ги използват!

Според мен, просто трябва да покажат я ежко, я някой друг като нас, който си събира разделно, за да види гнусливият народ, че ако събираше разделно и изхвърляше в металните контейнери само помията, която не става за рециклиране, сметището в Суходол едва ли някога щеше да се напълни!

Понастоящем сортират тези отпадъци, които подлежат на рециклиране, на ръка...

Но народът е ПРОКЛЕТ - и да схване какво се иска от него, ще реши, че искат да ГО МИНАТ.

Е това му е кусурът на българина, че първата му мисъл е да не се мине. Ще живее в лайна и помия, ама ще е щастлив, че не се е минал да сортира и подреди нещо...
[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Може би трябва да ги учат в училище, знам ли.

Преди няколко дни разчиствах едно бунище в квартала и до мен се спря едно момиче на около 12-13 години и попита дали МОЖЕ ДА МИ ПОМОГНЕ! През деня чистили двора в училище (забележете, за първи път, откакто ходи на училище, значи 5 или 6 години!), после засадили дървета и на момичето повече му харесало, когато станало чисто! Казах й, ако иска да помага, да сложи поне едни ръкавици, а тя после ме попита В КОЛКО ЧАСА ОБИКНОВЕНО ИДВАМ ДА ЧИСТЯ, ТА ДА ДОЙДЕЛА ТОГАВА...

Боже, умиляващо е... Това дете не може да се сети, че може да свърши подобна работа и само, без да е под надзор! Попитах я защо. Ами, госпожата през цялото време ги ГЛЕДАЛА В РЪЦЕТЕ КАКВО ПРАВЯТ...

Къде е емотиконът за ВЪЗДИШКА?

Може би и това липсва на българина - инициативност да свърши нещо ей така, сам?

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: lumix   
Дата:   29-04-09 14:59

ejko, и аз правя така!
Todd, обучение викаш .....но на мен ми е интересно, колко пари са гушнали споменатите фирми .....и до сега само едни кофи са сложили, Ъ?

На всички фирми, които използват опаковки (кашони, найлони, пластмасови, стъклени, алуминиеви и т.н.... опаковки) се начисляват такси, които те плащат на ЕКОБУЛПАК, ЕКОПАК ...и т.н...именно защото тези фирми са спечелили конкурс за оползотворяване на отпадъци! Получават и субсидии от държавата...!

Та къде отиват тези пари? ...[ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: Todd   
Дата:   29-04-09 15:15

Ша призная - на мен не дават !!!

[smilie2] [smilie2] [smilie2] [smilie2] [smilie2]

Ако някой може да ме уреди .......ша са разберем !!!

У нас нема бизнес бе ора - тук всичко е далавера !!!!

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: feliz   
Дата:   29-04-09 15:31

Автор: Lalinda
Дата: 29-04-09 14:56
Преди няколко дни разчиствах едно бунище в квартала и до мен се спря едно момиче на около 12-13 години и попита дали МОЖЕ ДА МИ ПОМОГНЕ! През деня чистили двора в училище (забележете, за първи път, откакто ходи на училище, значи 5 или 6 години!), после засадили дървета и на момичето повече му харесало, когато станало чисто! Казах й, ако иска да помага, да сложи поне едни ръкавици, а тя после ме попита В КОЛКО ЧАСА ОБИКНОВЕНО ИДВАМ ДА ЧИСТЯ, ТА ДА ДОЙДЕЛА ТОГАВА...

Боже, умиляващо е... Това дете не може да се сети, че може да свърши подобна работа и само, без да е под надзор! Попитах я защо. Ами, госпожата през цялото време ги ГЛЕДАЛА В РЪЦЕТЕ КАКВО ПРАВЯТ...

Къде е емотиконът за ВЪЗДИШКА?

=======================================
Лали, ако и на момиченцето си реагирала с въздишка и учудване, сигурна съм, че повече няма да пожелае да върши това. Когато някой има желание да направи нещо и го прави за пръв път, добре е да се уважи ентусиазма му и да му се покаже как се прави, вместо да се тухка "ама как не може само?"


Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: NeDDRaG   
Дата:   29-04-09 15:37

lumix написа:

>
> Та къде отиват тези пари? ...[ezik]
>

Една част в НОИ. Една част за данъци. Една част за заплати. Една част за подмяна тук таме на кофите. Една част за извозване. (Поне ня някои фирми съм виждал камиони да возят.) А останалата в джоба. (На собственика на фирмата де. И на мен не дават...)

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: Императорът.   
Дата:   29-04-09 15:48

Това с разделното събиране е много благородно, но ни липсва култура. Може при всяка група шарени кофи да зачислят по един индианец (ром), за да подрежда отпадъци на хора.

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: Marillion   
Дата:   29-04-09 15:48

Мдам.. при нас положението е същото.

В началото, след като поставиха контейнерите за разделно събиране имаше различни камиони, които събираха съответните контейнери. След 2-рото идване просто се отказаха хората. Всички контейнери са пълни с еднаква мръсотия. Дори и строителни отпадъци. Никаква култура нямат тези хора.

Скоро се карах с един дядка, който най-усърдно си изхвърли боклука от горящата печка в ПЛАСТМАСОВ контейнер за хартия и пластмаса. Един ден отивам на работа и виждам, че контейнера пуши, като комин на ТЕЦ. Бегом до нас, вода с кофи и го изгасих. На другия ден, ставам в 6:30, седя и чакам до контейнера да видя кой е тоя умник, дето се прави на хитър. Пристига един чичка /към 60/ с печка тип "чудо" в ръка и се засилва да изсипва боклука от печката в същия контейнер. В началото почнах любезно да му обеснявам, че това е за хартия и пластмаса, че контейнера е пластмасов и струва 500 лв.... оня ме изгледа тъпо и ми каза - Бе глей си ралтата ве келеш. И си изсипа лайната. Така ми идеше да го заритам, ама... после мен ще съдят. Изипах 1 кофа вода след него и му казах, че още веднъж ако го видя, ще го спукам от бой.

Започнах да го наблюдавам и видях, че продължава най-усърдно да си хвърля боклука от печката там.
След 3-4 дни, когато се прибирах от работа видях, че контейнера е стопен.

Същата вечер, си сложих ръкавици, взех една кутия блажна боя /кафява/ и му написах на входната врата с големи букви "СЕЛЯНИН". Вече си заключват входната врата.. ама късно!

Мама им малоумна, тъпа, селска, идиотска, комунистическа и всякаква паплач.

ТО бива, бива да си МАЛОУМЕН, ама да си чак толкова прост....

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: kaiser.soze   
Дата:   29-04-09 15:48

Може би трябва да ги учат в училище, знам ли.


именно. дъщеря ми я учат в училище.(англия)сега следи не само за разделянето на боклуците у дома ами иска да спаСЯВА И ПЛАНЕТАТА [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: NeDDRaG   
Дата:   29-04-09 15:55

То требе си малоумен да си исипеш жарта от печката в който и да е контейнер. Дори и в метален. То и в него има разни боклуци, дето могат да се запалят, а после как смърдят... Докато бях в партамент, се бяхме разбрали да изхвърляме жарта и пепелта извън контейнера, после си давахме дежурства и го събирахме вътре в контейнера, след като изгасне. Сега в къщи, сутрин котела се чисти в цинкова кофа и се изхвърля в контейнера обикновено вечерта. Но обитателите на близкия блок не им дреме и често го палят...

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: Todd   
Дата:   29-04-09 15:59

Marillion - 99 % от населението е така ...

[smilie19]

На село има такива кофи и гледам селяните са по усърдни от живеещите в градовете да разделят отпадъка .Оня ден изхвълях пластмасови бутилки - в коша немаше нищо освен пласмаси ....[smilie24]

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: kaiser.soze   
Дата:   29-04-09 16:02

ТОДЕ,на село хората се познават. в големия град са анонимни, затова е така.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: Императорът.   
Дата:   29-04-09 17:05

Марилионов - трябвало е да му разбиеш носът.

Разбираш ли, типично за говедото е, че акъл му се налива само с тояга.



Публикацията е редактирана (29-04-09 17:07)

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: kadieva_r   
Дата:   29-04-09 17:21

kaiser.soze написа:

> Може би трябва да ги учат в училище, знам ли.
>
>
> именно. дъщеря ми я учат в училище.(англия)сега следи не само
> за разделянето на боклуците у дома ами иска да спаСЯВА И
> ПЛАНЕТАТА [smilie5]
И племенничките ги учат в училище (пак в същата страна) и не разрешават да се смесват отпадъците. Също правят забележка ако тече водата докато си сапунисваш ръцете (хаби се водния ресурс на планетата).
Но за сметка на това бившите им съквартиранти попитали сестра ми защо събират дъждовна вода във варел. Когато тя им отговорила, че пести и по този начин полива градината, мъжът се подиграл, че водата там била без пари... Това е то да си българин [smilie19]
За контейнерите за рециклиране - в нашия район няма такова нещо. Имаше преди много време един жълт контейнер, но и той изчезна...



Публикацията е редактирана (29-04-09 17:22)

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: lumix   
Дата:   29-04-09 19:13

Измести се акцента на темата към културата на хората, да вярно е че има такива, които слагат в "шарените" кофи всякакви други боклуци ....[smilie23]

Но ЗАЩО ФИРМИТЕ НА КОИТО СЕ ПЛАЩА, не го събират винаги разделно???
Повтарям, аз в нашия квартал не съм виждал камиони на ЕКОБУЛПАК, ЕКОПАК ...??? Т.е разделните отпадъци си отиват пак в общия боклук!

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: asahi   
Дата:   29-04-09 19:16

Не ти ли обяснихме? Сега сме в началото на процеса - възпитаваме населението. Другото после.

Отговори на това съобщение
 Re: За разделното събиране на отпадъците и шарените кофи...
Автор: lumix   
Дата:   29-04-09 20:01

asahi [ezik]

Добре де, но в такъв случай си искам парите за "възпитанието" ...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.