Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: matataupa   
Дата:   13-04-09 08:44

[smilie8] [smilie5]

Много се двоумя да ви поразкажа ли , някак пътеписно какво видях и чух вчера. Един Христиански празник в България, Рилски Манастир през 2009.

Нооо, ми е едно добро настроението и не съм сигурен искаям ли да си го припомням...

Някой ходи ли на Рилския Манастир вчера? Я разправяйте вие[smilie18] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: marchello   
Дата:   13-04-09 08:45

[smilie18]

да не си попаднал на масова оргия?

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: matataupa   
Дата:   13-04-09 08:51

в няколко смисъла на думата, като не броим съвсем буквалния- ДА[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: SLR   
Дата:   13-04-09 08:54

Дай снимки [smile]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: matataupa   
Дата:   13-04-09 08:59

може, ма ся имам малко друга работа[smilie5]

Споделете вие някакви споменчета от това мястьо, не може да няма и хубави спомени от таз Светиня[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   13-04-09 09:17

Вчера минах за около час. Но мнението ми от край време за големите манастири и въобще за българската църква не е цветущо, така че ще го оставя без коментар. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: nodoubt   
Дата:   13-04-09 09:19

в събота , ама не видях нищо необичайно [smilie11]
пъстърва мое се похапне наоколо [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: tnt   
Дата:   13-04-09 09:29

Айде, Мато! Не се стискай. Сподели

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: vga   
Дата:   13-04-09 10:10

да не би монасите да са продавали върбови клонки или? представям си какво е било горе долу, понеже съм израснал в град Рила... иди другата седмица на Великден да видиш - по-готино е, ще имаш рядката възможност да направиш нощни снимки на манастира отвътре [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: Пешо   
Дата:   13-04-09 10:19

Целенасочено избягвам да ходя по манастирите. Ходил съм преди време видял съм. Сега не ми се сблъсква с простотията, която цари.....

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: matataupa   
Дата:   13-04-09 10:20

Само за аромат, монасите бяха единственото нещо, от дълги години насам, което някак беше на място в този ден. С цялата възможна смиреност, на която са способни, с желанието да говорят с хората( конкретно с мен) на теми, които понякога се считат за твърде светски и са били прекъсвани още в началото с безкрайни локуми...знайте какво значи това...

Все пак в спомените ми( няма как) ще остане, макар и доста суетно, една случка с Икона. Остава си за мен, обаче[smilie5]

Абе, суета, всичко е суета беше казал някой. Та така. Как да ми хареса посещение на това място, ако всичко е идеално- нали трябва да се присмея в себе си, а където не е нездравословно и открито на простака, накичил главата си с клонка( осветене предполагам), паркирал лъскаво возило, цялото прашно от бързане по закърпените пътища да сключи мир с Бога.
Сделка сключена- кебапчета тайм. Хахаха

Знаете ли, че мекиците на Рилския са по 50 стинки и ми се сториха доста вкусни.


Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: vga   
Дата:   13-04-09 10:29

а на каква опашка чака, за да си ги купиш? А знаеш ли, че в Рила, малко след центъра от дълги години има фурна, която също прави мекици и те са доста по вкусни от манастирските. И струват 30 стинки. и мазнината им не е препържена. Коце Ингелизов се казва момчето, което държи фурната на манастира, и ми е добър приятел от детинство, но с него си водиме тоя спор за мекиците от както взе работата горе - едно време мекиците бяха страхотни и нямаха нищо общо със сегашните, за което го укорявам - лежи на стари лаври един вид [smilie5]
А разходихте ли се по екопътеката покрай скалата кръста над Рила? Това го питам, защото вероятно даже не сте разбрали че съществува, нещо пък за което споря с кмета от доста време... просто не ми се вижда редно да се връщат хора със лоши впечатления от това прекрансо място... както и да е, мога много да говоря, а не сте вие хората, които трябва да занимавам.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: vga   
Дата:   13-04-09 10:30

впрочем хората отдавна ходят на църква, за да ги видят или защото си мислят че така е редно... именно затова ми е толкова смешно и е едно от жокерчетата ми за атеистичните ми проповеди [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: matataupa   
Дата:   13-04-09 10:35

Разходих се по една Еко- пътека, веднага покрай ресторанта зад манастира и покрай един хотел. А долу на стълбите, на около 30 метра една мацка беше разголила един богобоязлив крак- къде 1.30 [smilie5]

Отснех го под угоряващия поглед на жена ми, не заради крака, ъф корс, а заради темата на снимане в този христиански празник.

А за мекиците не чаках аз- те ми бяха приятната изненада след разходката- не знам колко е чакано, но бяха добри. Пък бях загладнял- в двора на манастира в един амин замириса на агнешка дреболийка, пзаи боже от грешни , укорни мисли, но мисля, че някъде от манастира се носеше тази блага миризма. та мекичките добре помогнаха да отбия всякакви греховни мисли- а и жена ми де, щото се запътих по стълбите да издиря източника на аромата...


Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: matataupa   
Дата:   13-04-09 10:38

ВГА, време е да смениш нагласата. Аз вярващ от днес за утре няма да стана, но пък адски приятни разговори с монасите съм водил, понякога чуваш само дрънканици, понякога попадаш на невероятни хора и чуваш неща, които те вкарват връщат години назад. Друго време, други нрави...

Аз , щот съм бая разсеян, не обръщам внимание на тълпите, в голяма степен са ми скучни. Кой каквото търси- това намира, или... обратното- в доста случаи[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: vga   
Дата:   13-04-09 10:45

Е, аз съм говорил достатъчно с тези хора. И за тях, когато там няма празник и са далече от хорските очи. Радвам се обаче за теб, че все пак си успял да намериш нещо за себе си, което да ти достави удоволствие [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: matataupa   
Дата:   13-04-09 10:52

Знаеш ли, че две баби в черно седяха около 15 минути под една икона, по чиста случайност на Св. Николай и се жалваха, че им свършили клонките за продан. Очарователна картинка, жалко, че не се снима.

А светлината падаше през един малък прозорец точно на ръцете им и по неин си начин анимираше разговора. Седях и ги слушах доста време. То и в манастира има клюки. Чудесна картинка[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: vga   
Дата:   13-04-09 11:11

А какво направил първо Христос - изгонил търговците от храма... аз дето съм закален и твърд атеист и се боря по мой си начин с хорското безумие свързано с религията го знам, пък миряните се скъсват от печалба... беден е района там и хората си живеят още в комунизЪма - чакат някой да им каже какво да правят и да им помогне. Опитвам се да убеждавам местните, че така няма да я бъде, а трябва да се бачка за просперитета ама не... мързел ли е, навик ли е... винаги се гледа да се изкрънка нещо отколкото да се построи. Затова и тези баби, може би против убежденията си търгуват там. Аз си имам с игумена задочен спор - бях го предизвикал веднъж понеже се дразня на Галевци и подобни мутри - отидох при него и казах, че искам да имам количка за хот дог при поничките. Не, какво е това, как може, аз не искам тук да се много хора и да прилича на пазар. Пак споменах поничките, мекиците, сувенирите и т.н., но се оказа че поничките и палачинките са на Галевци и видиш ли той бил нямал избор миленкия... Опитах се да го предизвикам така заради една стара моя болка свързана със Рилската ски писта над манастира. Ски писта е доста силно казано, едно време като дете имахме там едно влекче около 50 метра и пистичка, на която се събираха деца и възрастни просто, за да изкарат малко време в природата, да си поговорят, да се срещнат. Е, имаше и една скара. Това беше по времето на предишния игумен. Сега там е разрушено, бунгалцата седят празни и избушени и хората се отчуждиха. Буквално сме в планината а няма къде да се позабавляваш зимно време. Не знам доколко щеше да помогне тази ми идея за възстановяване на тази полянка, но ми беше категорично отказано. Манастирски земи, кой щял да плаща тока на това влекче... Викам си или вие или ние. колко да е тоя ток, събота и неделя да се включва само и само за доброто на хората да има едно спокойно приятно място, за разтуха така... Не, какво е това, на манасторки земи, простолюдието, парите на църквата и тем подобни. Попитах го вече изнервен кога последно църквата е помислила за миряните и кога е направила нещо добро за тях, пък камо ли да развърше милиардерската си кесия ама отговор не получих. А това местенце си го имаше там, пързалял съм се, много хора за първи път се качиха на ски там... бе знаете как е, малко градче с 4000 души население в близост до тази институция. Ако имах избор нямаше да е над манастира, просто само там се задържа сняг, а и навсякъде са манастирски земи буквално до Рила... та оттогава сме скарани със "персонала" на манастира [smilie5]
Като не става така ще ги работя по друг начин, ще се опитвам да популяризирам други места в близост, така и така идват хората привлечени от религията си, защо да не се отбият тук там, да видят и други хубости, които са им по път. Без някаква материална цел, просто ми се струва, че така и аз ще получа своя мир, че капацитета на района се използва пълноценно, така и игумена ще е доволен че хората не се тълпят само в манастира му, което знам колко му е неприятно. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: matataupa   
Дата:   13-04-09 11:17

А за Кой предишен Игумен става дума, че аз напоследък си имам приказка с Дядо Нестор- големият Малък човек. НО с него не задълбаваме на светски дребнотии и суети- поне аз :)

Инак той е непоправим самохвалец, но пък го прави по един толкова смирен начин, как да не го слушаш зяпнал [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: vga   
Дата:   13-04-09 11:20

Е, Йоан. Те нали са пожизнени игумените, като почина той, назначиха сегашния, от пловдивската семинария.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: asahi   
Дата:   13-04-09 11:40

Що не направят един МОЛ и да мирясат?

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: egoucm   
Дата:   13-04-09 11:53

след ските, към 16, минахме от там да си взема мед и да хапнем пастърва. направи ми лошо впечатление огромната колона коли които слизаха от манастира. кола до кола и десетки мотористи. отказах се да се качвам до горе

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: loveforever   
Дата:   13-04-09 12:01

Посетихме Рилския манастир в деня преди Цветница и определено останах разочарована. Разни "дребни" нещица ми развалиха доброто впечатление, останало ми от предишни посещения на това свято място. Поне на мен никак не ми направи добро впечатление лъскавото возило паркирано в двора на манастира и оградено с въженце, че да не вземе някой случайно да го урочаса. Не ми хареса и поведението на посетителите - сякаш са на махленския пазар - едни разгорешено крояха планове как да се доберат до заветните мекици и да вземат повечко захар, за други основната грижа бе какво да си купят по на сметка, а върха бяха двама младежи, които се хилеха гръмко, докато плеарът им огласяше двора на манастира с ориенталска музика.
На този фон калта от строежа непосредствено до манастира, свещенника, който разгорешено договаряше заплащането на поредната кръщавка и дремещия охранител изглеждаха някак рутинни и като че ли само човека от паркинга изглеждаше на място - ревностно обхождаше всички коли и автобуси за да не остане някой гратисчия.

Това е може би най-известната туристическа забележителност в България и мисля, че е жалко за впечатленията които оставя и у нас, а и в чужднците които го посещават.

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: ecobo   
Дата:   13-04-09 12:08

Вчера в църквата в Жеравна не дадоха на жена ми да вземе 3 клонки, защото "намало да стигнат за всички". А истината е, че са го ударили на печалбарство и гледат да смъкнат повече пари. Освен това клонките ги ПРОДАВАТ по 2 лева [smilie23] Попът пък си направи МАГАЗИН вътре, в храма, в който продава евтини "икони", произведени в Китай [smilie23] Искаше да прави и кръчма в двора на църквата, добре че се отказа (не без натиск, разбира се).
И за капак на всичко, за да разгледаш наистина уникалната колекция от 300 и кусур годишни икони, трябва да платиш вход 2 лв. ВХОД В ХРАМА! [smilie23]
Ей такива неща бият по християнството, по ценностите, по традициите, и дават път на най-различни сектантски "християнски" движения.

Между другото, бях миналата седмица на Рилския манастир - много лошо впечатления прявят лъскавите джипове, паркирани в самия двор на манастира. А мекиците така миришеха на гранясало олио, че изобщо не ги ядохме [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Цветнница, Рилският Манастир...
Автор: vga   
Дата:   13-04-09 12:09

loveforever, аз лично ти благодаря за мнението! доста обективно и прямо, от това имат нужда самозабравилите! записвам си, записвам си... и по великден пак ме чака разговор [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.