Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 За земетресенията
Автор: promis   
Дата:   08-04-09 16:32

Мислех това да го пиша в темата за италианския учен, ама е малко оф-топик.

Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: promis   
Дата:   08-04-09 16:32

https://photo-forum.net/static/forum/2009-04/wohz8822.JPG
http://photo-zona.net/images/user62463/album18266/large/1239190336_ocsu1257_IMG_4032.JPG

Това е картата на сеизмичното райониране на България - малко лошо я снимах, сори. Степените на интензивност са по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник (която скоро може би ще бъде заменена от съвремената и подобрена Европейска макросеизмична скала, но разликите май не са големи). Тази скала отчита ефекта на земетресението върху хора и сгради, който ефект зависи от много фактори - не само интензивността по Рихтер. На базата на статистически данни и др. са установени въпросните зони. Например в Пловдив, София и др., сградите и съоръженията се проектират така, че да издържат на ІХ степен. Позволяват се частични разрушения, но не и пълно срутване, за да имат хората време да се евакуират.

ІХ степен се води катастрофална: "Значителни повреди в добре проектирани и построени сгради. Преобръщат се паметници и скулптури. Значителни напуквания на почвата. Подземните тръбопроводи се повреждат."

За особено важни сгради и съоръжения (болници, летища, мостове, сгради на министерства и др., АЕЦ..) се проектира с 50% запас. След проектирането, започва строителството. Има авторски контрол (проектант-конструкторът следи за изпълнението), понякога има инвеститорски контрол (инженер, който следи дали и как се изпълнява проекта, и работи за инвеститора; малко по-скъпо излиза, но според мен е полезно), има и независим строителен надзор (следи се всичко - от проектите, през качеството на материалите, до самото изпълнение). Но на практика често се пренебрегват проверките, разчита се на протоколи от производителите, дори някои надзорни фирми не пращат техен специалист на строежите по време на строителството. Накрая се подписват протоколи и сградата се въвежда в експлоатация.

За съжаление, slivenski е прав: Само не знам дали и тук не би имало подобен резултат като в Италия, като се има предвид как се строят новите сгради... И особено онези между 1990 и 2000 година, когато нямаше почти никакъв контрол за качеството на стоителството и материалите... Да не говорим и за хотелите по морето как са строени - с морски пясък и прочие, нищо че всички отричат това да е така...

В Италия са се срутили доста стари постройки. Има и нови, но повечето са стари. И не знам кои са се срутили първи - статиите по сайтовете често не са коректни.

Ако такова земетресение удари България, не се знае какви ще са последствията. За да има по-малко жертви е много важно хората да са информирани какво трябва да се прави при земетресение. Трябва да се запази спокойствие, да се изчака първия трус и, ако има възможност, веднага да се евакуират по стълбите. Не случайно задължително се прави поне по една стълбищна клетка на тяло (големите сгради се разделят от противоземетръсни фуги на отделни тела; ако едното падне, другите трябва да имат стълбища). След трус трябва да се напусне сградата, защото може да последва вторичен трус, който да я събори, тъй като тя вече е отслабена. След самото земетресение е важно как ще реагира Министерството на извънредните ситуации - и точно там мисля, че ще се ос*рем. Освен това мисля, че населението не е добре информирано.


Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: vladimir666   
Дата:   08-04-09 16:36

Нищо ново.

Не знам как при 5,8 по рихтер в италия се размазаха тези[smilie11]
Преди 5 години някъде в София удари 5,6 и никакви проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: ejko   
Дата:   08-04-09 16:40

то зависи и от дълбочината и от вида на трусовете. Не е само силата, това което има значение, май...

Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: slivenski   
Дата:   08-04-09 16:41

Колкото по-дълбоко, толкова по-лошо... Вертикалните са много по-разрушителни от хоризонталните трусове. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: Todd   
Дата:   08-04-09 16:42

Айи......батеее.... ша бутне колибата бре ...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: promis   
Дата:   08-04-09 16:42

Да, разрушенията не зависят само от степента по Рихтер (магнитуда). Значение има колко е дълбоко хипоцентъра, къде е епицентъра, каква е почвата в района и как сеизмичните вълни минават през нея...

Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: asahi   
Дата:   08-04-09 17:10

Ако в Монголската пустиня тресне земетресение скалата на Медведев и ония двамцата направо е неприложима.

Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: мара   
Дата:   08-04-09 18:11

много се надявам училищата и детските градини да са строени кат хората. чувала съм, че епк-тата са май-добри по отношение на земетръсите, ма не знам така ли е.

Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: Amigo   
Дата:   08-04-09 20:39

абе да не става! [cool] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: neuromancer   
Дата:   08-04-09 20:47

И интересно за поддръжниците на АЕЦ Белене - Белене е в зона 8, а Козлодуй в 7 (като гледам какво малко парченце е 6та степен, 7 е минимумът за Бг). Никой за нищо не се замисля напоследък.

Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-04-09 21:06

Спомням си земетресението от миналата година (някакво леко, което се усети в София).
Имаше и тема във ФФ.
Радията не го съобщиха, че камо ли да информират хората какво да правят ...

Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: promis   
Дата:   08-04-09 21:14

Да, ЕПК-тата наистина са подходящи от сеизмична гледна точка - имат много повече носещи стени [smilie24]
За атомните централи мисля, че не е проблем и да са в по-сеизмично активни зони, просто конструкцията им трябва да е по-здрава (и скъпа). Все пак и в Япония имат АЕЦ-и, а там не е като да няма земетръс [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: nbg   
Дата:   08-04-09 23:11

На картата горе пише - сеизмична активност за период от 1000 години .. тва как да се рабира? :)

Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: promis   
Дата:   09-04-09 00:24

Еми има различни такива карти - за 50, 100, 200, 500 години... И аз не съм много сигурен, защото май в БАН ги правят тия изследвания. Според мен трябва да се разбира така: най-много едно земетресение от съответната степен ще се случи на конкретното място за период от 1000 г. Например в София ще удари едно катастрофално земетресение (ІХ) на 1000 г. Ако картата е за 100 г., тогава степените ще са по-ниски, ама ние проектираме по тази карта. Но всичко това са вероятностни данни и може за 2 години да ударят 2 такива земетресения (след което ще променят картата [smilie5])


Отговори на това съобщение
 Re: За земетресенията
Автор: Amigo   
Дата:   09-04-09 17:27

Заплаха от още трусове в Кърджалийско
09 април 2009 / News.dir.bg


Не е изключено в района на Кърджали да има още няколко земетресения, които са близки по сила и са с подобен магнитуд на тези от последното денонощие.
Това съобщи директорът на Геофизичния институт към БАН Николай Милошев, цитиран от БТА.
Три слаби земетресения бяха регистрирани в района на област Кърджали през последните 24 часа. Няма данни за жертви и нанесени материални щети.
По думите на Милошев не се очаква силно земетресение, което да предизвика материални щети. Такива, според него, обикновено са с магнитуд над 5-та степен по скалата на Рихтер.
Милошев отбеляза, че трусовете в Кърджалийско нямат нищо общо с тези в централна Италия. Той допълни, че сеизмологичната ситуация в България към момента е спокойна.
Известният астролог Емил Лещански обаче неотдавна прогнозира земетресение, но тежко, което ще разруши Хасково и Кърджали и ще вземе значителни жертви. Той дори посочи точна дата - 19 април. Астрологът вещае още няколко сериозни земетресения в страната, като специално визира Димитровград и Харманли.
В близките години едвали ще се намери начин за предсказване на земетресенията, смятат специалистите от Геофизическия институт при БАН. По думите им официални прогнози не се правят дори в Япония, където трусовете са често явление. [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.