Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 ПИСМО на Вермеер до Льовенхук, или ЗА ИЗКУСТВОТО И/ИЛИ НАУКАТА (по желание на ЧИТАТЕЛКИ)
Автор: Lalinda   
Дата:   07-04-09 16:28

Неотдавна четох тук, че в зоната липсвали "интелектуални теми" и реших да ви предложа едно апокрифно писмо от Вермеер до Льовенхук, на което попаднах в книгата на Збигнев Херберт "Натюрморт с юзда" (ИК "Стигмати", София, 2008 г.).

Вероятно бихте могли да споделите мнение по основните теми в апокрифа.


Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: Amigo   
Дата:   07-04-09 16:30

и ко пише у туй писмо [smilie11] [smilie8] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: мара   
Дата:   07-04-09 16:31

кой е ревал за интелектуални теми?

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за ИЗКУСТВОТО и/или НАУКАТА
Автор: Lalinda   
Дата:   07-04-09 16:34

Из апокрифното писмо на Йоханес Вермеер, художник, до Антон ван Льовенхук, учен, родени в една година, в един и същи ден, и прекарали живота си в един и същ град:




“Вероятно ще се учудиш, че ти пиша, вместо просто да бях наминал, както често се случва, към лабораторията, преди да е мръкнало. Мисля обаче, че нямам смелост, не успявам да ти кажа в очите това, което след малко ще прочетеш.

Предпочитам да не бях писал това писмо. Колебах се дълго, защото наистина не ми се ще да излагам на риск нашето дълго приятелство. В крайна сметка се реших. Защото има неща, по-важни от това, което ни свързва, по-важни от Льовенхук, по-важни от Вермеер.

Преди няколко дни ти ми показа през новия си микроскоп капка вода. Винаги съм мислил, че е чиста като стъкло, а всъщност в нея се кълбят странни твари както в прозрачния пъкъл на Босх. Докато траеше демонстрацията, ти следеше внимателно и, както ми се струва, със задоволство моето смайване. Между нас тегнеше мълчание. А след това ти каза много бавно и тържествено: “Такава е водата, драги мой, такава, а не някаква друга”.

Разбрах какво искаш да кажеш с това: че ние, артистите, увековечаваме привидността, живота на сенките, измамната повърхност на света, а нямаме смелостта, нито способността да достигнем до същността на нещата. Ние сме, така да се каже, занаятчии, работещи в материята на илюзиите, докато ти и подобните на теб сте майстори на истината.

...

Виждаш ли, страхувам се, че ти и подобните на теб се отправяте в опасна експедиция, която може да донесе на човечеството не само полза, но също и големи, непоправими вреди. Не си ли забелязал, че колкото повече средствата, инструментите за наблюдение се усъвършенстват, толкова повече целите стават далечни и неуловими. С всяко ново откритие се отваря нова бездна. Все по-самотни сме в тайнствената пустиня на Вселената.

Знам, че искате да изведете хората от лабиринта на суеверието и случайността, че искате да им дадете знание, сигурно и ясно, единствената – според вас – защита пред страха и безпокойството. Но ще ни донесе ли облекчение наистина, ако сменим думата Провидение с думата необходимост?

Вероятно ще ме упрекнеш, че нашето изкуство не може да реши никоя загадка на природата – нашата задача не е да решаваме загадките, а да ги осъзнаем, да сведем глава пред тях, а също да подготвим очите за нестихващ възторг и удивление. Но ако ти държиш на всяка цена на изобретенията, ще кажа, че съм горд с това, че успях да съчетая известен особено интензивен вид кобалтово с искрящо лимонено жълто, както и да фиксирам отражението на следобедната светлина, която пада през дебелото стъкло върху сивата стена.

Инструментите, с които си служим, са наистина примитивни – пръчка с прикрепена на края й щипка четина, правоъгълна дъска, пигменти, масла – и те не са се променяли от столетия, също както тялото и човешката природа. Ако добре разбирам моята задача, тя се състои в помиряването на човека със заобикалящата го реалност, затова аз и моите събратя по занаят повтаряме безкраен брой пъти небето и облаците, портретите на градове и хора – целия този карнавален космос, защото само в него се чувстваме сигурни и щастливи.

Нашите пътища се разминават. Знам, че едва ли ще успея да те убедя и че няма да захвърлиш шлайфането на лещи, нито издигането на своята Вавилонска кула. Позволи обаче и ние да упражняваме нашата архаична процедура, да говорим на света думи за помирение, да говорим за радостта от откритата хармония, за вечния копнеж за взаимна любов”.




(със съкращения, по моя преценка)

Редактирах малкото име на Льовенхук, понеже го бях изписала автоматично по френски маниер като Антоан, а не Антон или Антони, както би следвало да е на холандски.



Публикацията е редактирана (07-04-09 21:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: мара   
Дата:   07-04-09 16:40

[smilie5] ми...по обясними причини аз клоня към вермеер, прекаленото познанае не дава отговори, а отваря нови въпроси...ми че тва си е кръгът на сократ. само остава да дефинираме "прекалено"

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: MarinY   
Дата:   07-04-09 16:41

Лалинда, ще пуснеш ли писмото, или да тичкам до Славейков?

А, за темите: Подай нещо, по така, лекичко, за загрявка. Искаш "студени" да скочим в дълбоко и да ни удавиш!

Например: "Цигуларките, Фото Форума и Филосовските аспекти в избора на дърво от Страдивариус".

П.П. Специално за Автора на темата. Последния параграф беше опит за шега. При мен е сутрин и кафето още не се е задействало.

П.П.П. Ле-ле докато напиша три реда Лалинда е пуснала роман. [smilie2]



Публикацията е редактирана (07-04-09 16:42)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: lipostok   
Дата:   07-04-09 16:46

За мен беше удоволствие да го изчета, благодаря! [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: MarinY   
Дата:   07-04-09 16:50

Лалинда, май става дума за две основни характеристики на човешката душа, които са винаги в антагонизъм.
Въпроса е как по-емоционално или с факти ще обясниш и докажеш правотата на избраната от теб "мисия" (характеристика).

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: slivenski   
Дата:   07-04-09 17:07





Публикацията е редактирана (08-04-09 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: юнга   
Дата:   07-04-09 17:20

Автор: Lalinda
Дата: 07-04-09 16:28

Вероятно бихте могли да споделите мнение по основните теми в апокрифа.

Кои от основните теми конкретно да коментираме и кои от второстепенните може да засегнем?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: юнга   
Дата:   07-04-09 17:30

А дали Андрей Колмогоров в "Содружество наук и тайны творчества" не дава отговора?[smilie11]
При това от гледна точка на математиката.
Всичко подкрепено с формули.
Или пък Холшевников - Стиховедение и математика.
И Салямон Л.- О физиологии эмоционально-эстетических процессов.



Публикацията е редактирана (07-04-09 17:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: J0R0   
Дата:   07-04-09 17:43

Винаги съм се чудил защо хората изписват куп страници за неща, които могат да се кажат с един SMS.

SMS от Вермеер до Льовенхук:
Копеле, не ме кефи да научавам нови неща, щото без тях ми е по-комфортно.

Нема лошо, Йоханес, и аз съм като тебе (ама животът в 21 век те подпира с дебелия отзаде и те принуждава, или както е казал философът Вуте "ебало си е веку, ку не си в час")

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: юнга   
Дата:   07-04-09 17:50

Автор: J0R0
Дата: 07-04-09 17:43

Винаги съм се чудил защо хората изписват куп страници за неща, които могат да се кажат с един SMS.

Защото нито е апокрифно, нито е епистоларно чак толкова.
И как ще изписваме "Льовенхук" на телефоните?
Докато апокрифно и епистоларно "Льовенхук"звучи - ехеее!
И все пак трябва да се обърнем към руснаците.
Те винаги първи дават отговор на нещата.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: yakumo   
Дата:   07-04-09 18:08

Занимателно [smile]

Само че се чудя кой е този Босх? [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: lipostok   
Дата:   07-04-09 18:11

yakumo написа:

> Занимателно [smile]
>
> Само че се чудя кой е този Босх? [smilie11]
>

Йеронимус Бош

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: yakumo   
Дата:   07-04-09 18:17

Ок, но защо тогава с тази непопулярна транскрипция, след като има два доста по-разпространени варианта [smilie11]

Редакция: Всъщност, знам защо [smilie18]



Публикацията е редактирана (07-04-09 18:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: exo99   
Дата:   07-04-09 18:25

https://photo-forum.net/static/forum/2009-04/jsct6538.JPG
http://i29.photobucket.com/albums/c291/zikor97/jheronimus-bosch_03.jpg

https://photo-forum.net/static/forum/2009-04/lezl9049.JPG
http://i29.photobucket.com/albums/c291/zikor97/jheronimus-bosch_04.jpg

https://photo-forum.net/static/forum/2009-04/wsdz0164.JPG
http://i29.photobucket.com/albums/c291/zikor97/bosh_01.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: djogata   
Дата:   07-04-09 18:27

Yakumo, евентуално за да не се бърка с германеца-жичкаджия, основал най-голямата фирма за авточасти в света [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: мара   
Дата:   07-04-09 18:27

защото е испанец и там му викат el bosco
ей ти го:
https://photo-forum.net/static/forum/2009-04/afhi3000.JPG
http://quattrocento.files.wordpress.com/2008/05/jardin-delicias-bosco-img.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: мара   
Дата:   07-04-09 18:28

я, ехо ме преварил ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: djogata   
Дата:   07-04-09 18:29

Маро, на Ехо баланса на бялото по- ми харесва [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: captainme   
Дата:   07-04-09 18:35

"Роден в семейство от холандски и германски родител, той прекарва по-голямата част от живота си в 'с-Хертогенбос, град в херцогство Брабант, днес в южната част на Нидерландия"
кой бил испанец?

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: exo99   
Дата:   07-04-09 18:37

Маро, как испанец бе, ти ми обърка представите.
Все и ние сме научили нищо за 50 години [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: captainme   
Дата:   07-04-09 18:42

по-голяма част от продукцията му е била закупена от испанския цар/крал който му е бил и най-големия фен...
може би туй е имала предвид мара

Отговори на това съобщение
 Re: Вермеер до Льовенхук, или за изкуството и/или науката
Автор: blr2   
Дата:   07-04-09 18:43

Апа да знаете сушеницата кво мезе за бира е лелееееее! АД! СУПЕР!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.