Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   20-01-09 21:48

Току-що се връщам от дебата на тази тема, провел се в рамките на кампанията "Голямото четене" в книжарница Хеликон.

Наслушах се на какво ли не, но ми е любопитно да се запозная и с вашето мнение...

И така: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: юнга   
Дата:   20-01-09 21:53

Заради любовта описана в нея.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tan4o   
Дата:   20-01-09 21:55

Бях започнала да я чета като малка, но не ми беше въобще интересна и я заразях.После в първите години, като студентка реших да я прочета и устанивх колко много ценни истини са казани в нея, по толкова простичък начин.Затова я харесвам!

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   20-01-09 22:00

ся кат питаш, направо не знам. [smilie5]
а кат малка най ме кефеха картинките. до ден днешен плагиатствам идеи от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: J0R0   
Дата:   20-01-09 22:01

Вариант само с горе-долу харесване няма ли? Или трябва непременно да се изпитват силни чувства.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: marchello   
Дата:   20-01-09 22:04

Прочетох "Малкият принц" за пръв път това лято [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Snoopoff   
Дата:   20-01-09 22:04

И аз това лято. Мъдра книга но тъжна :(

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: xtatica   
Дата:   20-01-09 22:06

Обичам я, защото е детска книжка написана за възрастни. Напомня ми на този начин, по който децата ни отговарят и на най-сложните въпроси - с прости истини!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   20-01-09 22:07

Ако трябваше да отида на самотен остров и можех да взема само една книга със себе си, може би ще е тази... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   20-01-09 22:09

сливенски, на самотен остров можеш и сам да си я напишеш[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Stoychev   
Дата:   20-01-09 22:10

Четох я в първи или втори клас. Беше ми крайно безинтересна.
Сега съм сигурен, че ще ми хареса, но от тогава не съм я чел. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: J0R0   
Дата:   20-01-09 22:18

Повечето приказки отговарят на най-сложните въпроси - с прости истини!
Това им е хубавата страна.
Лошата е, че са доста схематични и клиширани.
Дават готови отговори на стандартни ситуации.
Не помня кой беше казал за книгите, че е по-ценно да поставят въпроси, отколкото да дават отговори.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: slivenski   
Дата:   20-01-09 22:18

„Малкият принц”

Да са живи и здрави авторите на този сайт... Често си прочитам по малко от него... [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: firebird   
Дата:   20-01-09 22:24

Харесва ми заради пасажа за лисицата и опитомяването.
Заради начина, по който описва как пускаме някого в сърцето си.
Харесва ми заради любовта към розата, и философско-екологичното прозрение, че някоя гъсеница трябва да остане, за да има и пеперуди.
Не ща да дрънкам излишни приказки, дето се казва "да не разчленявам душата на автора с груби сечива."
Но си мисля, че книгата трябва да се чете в малко по-влюбчива възраст. По мое време се учеше във 2клас, тогава я четох и не разбрах нищо, сега дъщеря ми пак я учи във 2 клас, опитах да я четем заедно, да обяснявам... Ми не е за 2 клас тази книга. Даже може би е най-добре подобни книги да не са в задължителната литература, за да го няма момента с четене по задължение и мъчителни разбори "какво е искал да каже автора".

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   20-01-09 23:26

Нарочно пропуснах встъпителните тези на застъпника и опонента...

И отзивите на участниците в дискусията, повечето литератори...

Оказа се, че никой не я е харесвал като малък, мнозина били стигнали само до пета-шеста страница, струвала им се скучна, нищо не ставало в нея, била много сентенциозна, ценностите, които проповядвала, били остарели или направо дребнобуржоазни или поне старомодни, авторът я бил бастисал (буквално) още на третата страница.

За съжаление, мнозина от изказалите се май помнеха само онова за лисичето (на френски лисица е в мъжки род, между другото) или пък това за розата... Май се оказва и че някои помнят сентенциите й без дори да са я чели...

Мъжете пък като деца се срамували да я четат, защото била лигава и ставало дума за принцове, пък това било женска работа...

На някои пък не им харесвало, че възрастните били описани като лоши (и то били разбрали това още като били невръстни деца).

Наистина ли сте я учили във втори клас?

Аз узнах за нея едва в гимназията - ние я изучавахме на френски, дума по дума... Всъщност, дори не съм я чела на български, но много пъти я четох на френски и всеки път откривах някакво намигване в езика...

Харесват ми огромните й пространства от тишина, пустинята, планетите, населявани от един-единствен човек, това, че в нея има само едно дете и само един възрастен, и че възрастният обръща внимание на детето...

Такива ми ти неща...

Нима никой от любителите на залези тук не помни как Малкият принц дърпаше стола си, за да наблюдава многократно залеза за една вечер?

Тази книга е и за самотници, които се наслаждават на самотата си...

***

Невероятното е, че българските преводачи са опитвали да разкрасяват текста! Научих го тази вечер... Забравяйки, някакси, че Екзюпери е бил летец и е трябвало винаги да е ясен и точен. В оригинала се използва само глаголът dire, казвам, преведен на български с до 11 синонима!

***

Това, което ми хареса в изказванията, бе, че тази книга не прилича на никоя друга...
[smilie24]

***

Просто напишете каквото мислите, не е нужно да изпитвате непременно "силни" чувства.

Изненадах се колко силна обаче може да бъде омразата на нехаресалите я... Не си представях, че е възможно...

Все пак, това е книгата с най-голям тираж и разпространение след Библията.

Дали пък силата й не е точно в придържането към, както го каза застъпникът й, старомодните ценности?

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   20-01-09 23:29

Прочее, потресена съм от "интереса" към темата "Тоя нигър страшен смотаняк"...

За какво ли изобщо пускам тук литературни теми, а, JORO?

Edit: Темата е "Абе тоя нигър голем смотаняк", пардон.



Публикацията е редактирана (20-01-09 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: bobihot   
Дата:   20-01-09 23:43

Даже я четох на френски в "оригинал"...

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Grandpa   
Дата:   20-01-09 23:50

Някой го каза по-горе - книга уж за деца ама за възрастни.
Според мен не трябва да блъскаме децата от малки с тъга. Ама на - повечето ни романи/новели такива, поезията, която се котира - също. Е го и форума - колко по-черно бяло и тъжно - толкова по-върви...

Не бива така с децата...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Императорът.   
Дата:   20-01-09 23:52

Сливенски - аз на самотен остров тая не бих взел щото късичка, да. Бих Пътеводителят или Швейк.

Мене пък ме кефи царят повече от лисикът. Много мъдро беше старото достолепно копеле, дума да няма... Нашите мръсни политици не заслужават да се докоснат до измислената му мантия, да.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: firebird   
Дата:   21-01-09 00:06

Да, наистина се учи във 2 клас.
След щерката минаха няколко реформи на образованието, като нищо може да са я пратили и в 1 клас.
Като малка я прочетох старателно, но наистина не я разбрах. На тази възраст децата очакват в книгите да се случва поредица от действия и да има много... пряка реч. :) И четенето е нещо като ученето, т.е. задължение, а не кеф. Лошото е, че веднъж човек си съставя негативно мнение и е трудно да го промени. Аз се сещам кое ме накара да го променя - в един разказ на Валентин Распутин ставаше дума за Малкият принц, и понеже този разказ много ми харесваше, отново прочетох Малкият принц, този път с друг акъл, и тогава ме грабна историята с лисицата.
А за хората, които се нервират на книгата, авторът е сложил тест още в началото - дали това е шапка?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Radomirov   
Дата:   21-01-09 00:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Императорът.   
Дата:   21-01-09 00:13

И аз прочел на дърти години - запуй разбрал и харесал да.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: NO_CARRIER   
Дата:   21-01-09 00:26

-Нарисувай ми овца! [smilie25]
Тъжна е книжката.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: seymour_sz   
Дата:   21-01-09 00:37

Е не беше честно да ме връщате така в тази книга. За нея се иска предварителна нагласа, както казва лисицата. Тъжна е. Много. И не е детска. Ама никак. И за възрастни не е. Щото първата картина не е шапка. Не е книга за всеки и всякога. Може да се приема само в разумни дози, по малко, и без компания. Само за пораснали деца.
Голяма е![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   21-01-09 07:37

лали...сигур зарад картинките са я натресли във 2-ри клас[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alsash   
Дата:   21-01-09 08:57

Lalinda.....естествено ,че размера има значение.....де да беше.."Големият принц"...[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tutttifrutti   
Дата:   21-01-09 09:04

Аз "Малкият принц" го познавам първо от грамофонна плоча. Беше една от първите ни плочи с "приказки", а и бях много малка тогава. И ми харесваше, и не ми харесваше , и аз не знам защо. Едно такова тягостно ми ставаше. Явно драматизацията е била добра.
По-късно намерих в домашната библиотека книжката и я прочетох. Но вече бях по-голяма и по-скоро ми хареса, отколкото не. и пак ми ставаше тягостно.май зависи и от настроението, когато я четеш.
Харесва ми не само историята с опитомяването- тя е много поучителна и повечето само това помнят. Аз помня боата, глътнала слон, овцата в сандъка, помня разсъжденията за възрастните, дето мислят в цифри; проблема с баобабите; паравана на розата; пияницата от едната планета, който пиеше, за да забрави, че го е срам от това, че пие [smilie5] , както и другите планети със странни хора; залезите(Странно ми се струваше дете да сяда на столче, за да гледа залеза. това не е съвсем типично за децата. май и това ми хареса ) помня, че цветето е ефимерно[smile] .. и още много неща. Явно доста ми е харесала книгата. Че и картинките.Доста важни и смислени неща има, казани по интересен и запомнящ се начин.
Даже след Малкият принц толкова се бях вдъхновила, че реших да чета Южна поща, ама нещо не ми се получи тогава[smilie8]
много дълго стана[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: boreto   
Дата:   21-01-09 09:10

Ми цялата работа е, че това не е книжка за деца. Който я е вкарал в образователната програма за малки деца е галфон. (да ме извинят франкофоните)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   21-01-09 09:17

Малкият принц...подари ми я колега на майка ми, когато бях 7-8 годишна. Не знам по каква причина, но помня този ден - а това беше преди май вече доста десетилетия :)Тества ме с картинката с боата. Не помня отговора си. Но помня, че тогава нищо не разбрах от самата книжка.
За следващите, хм, няколко десетилетия, съм я препрочитала многократно. И всеки път рабиранията ми бяха различни.

Това е от книгите, в които намираш различни послания в зависимост от степента си на "посвещение"...

Напомня ми донякъде на Алхимика, защото също е есенция на вътрешните лутания на интелектуалния егрегор за своето време...

А, Лали, изненада ме с Артур Лундквист, мислех, че за Замъкът на въображението и камъните на делника знаем само аз и човека, който ми я подари преди,хм, няколко десетилетия...[smilie7]

Относно чувствата ми към Малкият принц - не са по оста обичам-не обичам. Уважавам я, особено автора и!!!



Публикацията е редактирана (21-01-09 09:38)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: sail_away   
Дата:   21-01-09 09:31

И аз трябваше да я уча във 2-ри клас. Естествено стигнах до 3-та страничка. Струваше ми се страшно скучна.
Преди 3 месеца обаче я прочетох по препоръка на настоящата ми приятелка. Е влюбих се безнадежно в нея ( и в книгата и в приятелакта) :). Сега тя ми казва слънце, а аз на нея цветенце.
А за книжката, казват, че трябва да се прочете 3 пъти в живота. Веднъж на невръстна възраст, веднъж когато станеш на 18 и веднъж на 40. И всеки пък ще я осмисляш по различен начин.
Лично аз доста мислих над прочетеното в нея. Не искам да ви споделям, за какво точно, понеже е твърде лично, но определенно, който не я е чел, трябва да го направи. Надявам се и докато го прави, да чувства това, което и аз чувствах. Досега такива силни емоции пи четене не бях не бях изпитвал. :)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: charm   
Дата:   21-01-09 09:37

И аз като повечето писали тук, я прочетох цялата, когато я купих за сина ми /незнам защо му я купих всъщност/. След прочитането, разбрах защо се мръщеше, докато я четеше - защото не можеше да я разбере.

Обичам я, защото намерих себе си там. И вече не се чудех, защо си задавам въпроси, които на мен самата ми се струваха странни и неподходящи за "възрастта ми".

Някой каза по-горе, че трябва да я четеш сам, напълно подкрепям. Тази книга не действа на мислите ми, всяка дума изживявам от нея....

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Нереален   
Дата:   21-01-09 09:47

Интересни картинки има. Като бях малък, не ми харесваше, беше ми скучна. Като поотраснах, разбрах. Много ценна книга е....виж Гор Видал и на стари години ми е тегав за четене.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: stew   
Дата:   21-01-09 10:10

Леко засрамен ще призная, че е прочетох когато станах на 25. Като малък и майка ми и баща ми ми я препоръчваха, но както някой по-горе каза, ми се стори детска, а друго си беше да четеш Карл Май и Майн Рид и т.н. [smilie5]

Когато почнах да я чета, Бога ми.. първото което си представих на картинката беше змия глътнала слон. Когато отгърнах на втора страница се влюбих в тази книжка. И изобщо не е детска. Може би човек сам трябва да я открие. Не трябва да се учи в училище, на сила хубост не става.

Всяко изречение е сентенция само по себе си.. хм тука стана тавтология.. [smilie5]
Страхотна е с простичките си обяснения за всичко важно в живота!!

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: cicomanco   
Дата:   21-01-09 10:12

...Защото повече ми харесва "Приказка за Стоедин"!!!

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Todd   
Дата:   21-01-09 10:14

Бал съм го в принца истинал....

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Той чел ли е за мен ????

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: юнга   
Дата:   21-01-09 11:09

Не е зле тази тема да бъде първа.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   21-01-09 11:51

Таис,
Знаем я, понеже сме набори...
[smilie3]

Помня дори, че с една от приятелките ми отидохме тайно да я пуснем в пощенската кутия на едно момче, по което тя тайно въздишаше, та да я прочете.
[smilie24]

Личния си екземпляр пратих на едно варненче преди три-четири години!

И нея съм препрочитала многократно, също като Принца, Пипи и... Марина Цветаева.
[smilie24]

***

Снощи имаше и едно по-различно мнение на една журналистка, която каза, че това е книга за смъртта, за суицидността и обърна специално внимание на края й, на епизода със змията... Всъщност, тя май бе единствената, която каза, че още като дете я е чела открай докрай в захлас (думата бе по-хубава, но в момента не се сещам как точно го каза).

А пък детските писателки настояваха на своето, а именно, че книгата била скучна, защото в нея не ставало нищо...
Всъщност, никога в живота си не бях виждала на живо детска писателка, нито бях чувала гласовете им, и здравата се уплаших... Пък и в основната опонентка имаше известна нервност, зле прикривана с нещо като смях, някакси издевателски... Помислих си, че всеки вижда само толкова, колкото знае...

Писах ли по-горе, че следващият дебат ще е за "Осъдени души", а по-следващият - за "Под игото"? В този за "Под игото" ще участва Петьо Волгин.

***

Май в по-старите преводи на Принца лисицата (която на френски е мъжка) наистина е от женски род, което внася друг елемент в тълкуването на епизода... В по-новите преводи преводачите се изхитрят да пишат "лисичето". Понеже вече я има историята с розата...
Впрочем, един от аргументите против книгата на опонентките бе този, че Екзюпери не бил съвсем верен на жена си... Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   21-01-09 12:13

И аз имах грамофонна плоча с "Малкият принц".
Слушах я преди да прочета самата книга. И си представях...

Имаше много хубави музикални интермедии със смешни текстове. Спомням си това:

Незнаен турски астроном
Със очила и телескоп
Веднъж астероид открил
Зарадвал се
И съобщил пред астрономския конгрес
Но не събудил интерес
Заради смешния си фес...

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ако можех да си намеря този запис сега... [smilie21]



Публикацията е редактирана (21-01-09 12:27)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-01-09 12:20

Никога не съм я чел [smilie5]

Като малък, не веднъж се опитах, като със сигурност не съм минавал 3-4-та страница.

Преди години обаче, ме попитаха дали съм чел книжката в контекста на разказа за лисичето. Реших да се образовам и го прочетох. Само този епизод.
Никак не съжалявам за това, защото както беше казано вече и от други, открих себе си. Обясних си много от събитията, нещата..и най-вече последствията които се случват около мен.

Аз имам може би непопулярния навик да не консумирам веднага и напълно всяко съкровище на което попадна. Може би, подсъзнателно търсене на правилния момент, за да бъде истинско. Предполагам, някой ден ще я прочета цялата. [smile]

Пипи Дългото Чорапче ми е любима друга героиня, като и за нея не смятам че е съвсем приказка за деца. макар да е по-универсална във въздействието си от Малкия Принц.

ПП: Lalinda, по-повод 'предпочитането' на темите, аз лично за себе си имам алиби, надявам се документирано в параграфа по-горе. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   21-01-09 12:26

Той няма име
Той е Малък принц
Защото притежава три вулкана
И като неговото цвете никой няма…


[smilie5] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Todd   
Дата:   21-01-09 12:29

Приказката за Хитър Петър по ми допада !!! Епичната му борба с Настрадин ходжа ....[smilie24] кмета и попа [smilie5] [smilie5] [smilie5]

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   21-01-09 12:37

а че е суицидна, суицидна е...[smilie8] и яко мрачна...преполагам, че е краткият вариант на всичката екзистенциална литература накуп. нещо кат люкатството на пипи. ако не си кат пипи-направо се гъташ! може и не вднага[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: screaming_elmo   
Дата:   21-01-09 12:42

оригиналните картинки по книгата от 1вото издание са нарисувани от самия Екзюпери.
любима книга

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   21-01-09 13:04

Данби, не съм съгласна за Пипи - това си е книжка за деца и то книжка за момиченца :) Още петгодишна я знаех почи наизуст - на майка ми и беше писнало да ми я чете. После от шестгодишна възраст започнах аз да си я чета...броят на препрочитанията е незивестен :)))))
"Все някак си ще се оправя" ми е слогана в живота.

Като се замисля, комбинацията от астрологичния ми знак и тази книга са нанесли непоправими "щети" на лчиността ми...

По-скoро Алиса я отнасям към типа "детска" литература. Не я обичах, ама изобщо, като малка. Открих я за себе си чак в пубертета...Също като Малкия принц, отношението ми е уважение към тази книга, така и не успях да я обикна!

Лали, тежък ми е стила на Лундквист, много ми е широкообективен :)))))))



Публикацията е редактирана (21-01-09 14:13)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   21-01-09 14:52

На мен Лундквист ми е тамън.
[smilie24]

Някъде ви препоръчвах да прочетете "Неизвеството на земята" от Ж.-М. Г. Льо Клезио.
И нея съм я препрочитала многократно, не разбира се, като дете. Пък и тя се появи по-късно.

Междувременно Льо Клезио стана и Нобелов лауреат, а днес си купих и "Революции"-те му. Тъй че, сега е моментът да го почетете (и буквално, и преносно) и него.

Пипи четох и след като се завърнах от четиригодишното си пребиваване на 60-ия паралел. Едва тогава разбрах защо децата пиеха толкова често кафе, защо се стъмваше в два и половина следобед, и защо ядяха толкова пасти.

Впрочем, харесвах най-много края: "После духна свещичката".
И тази книжка, уж за деца, си е за самотници... Харсваше ми, когато бях дете, защото родителите ми често пътуваха и изобщо ги нямаше у дома, та живеех като Пипи - с чантата пари, която ми оставяха. Ако тогава бяха в сила сегашните закони, вероятно биха ги съдили да оставят дете под 12 г. само в продължение на седмици... Нямах си само г-н Нилсен!
[smilie3]

Алиса пък разбрах, когато я чух на плоча на руски! Море всегда устроено так: море-пляж-вокзал!
[smile]

Най-забавното е, че любимата ми и до днес детска книжка започваше така:

Станала рано зарана
нашата Меца Мецана,
съчки в гората събрала,
огън висок си наклала,
та да направи чорбица
Меца за своите дечица...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-01-09 15:04

_Tais_ затова за Пипи смятам, че е универсална книжка, защото хем е заразителна за децата, хем дава повод за размисъл и осъзнаване на възрастните. И сега ме весели не по-малко от преди. Но може да е защото не съм пораснал още [smilie5]

Алиса също е от книгите, които много трудно чета. Мисля, че е прекалено 'женска' книга за мен [smile]

Понякога се замислям дали тези 'универсални' книги всъщност не са специфично средство за възпитаване на мироглед. Един вид.. пропагандна литература, ако мога така да се изразя. Насаждат шаблони и очаквания.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   21-01-09 15:05

прочетете алиса СЕГА!
алиса може да се възприема според нуждите- много широка книга! става за скучаещи домакини, става за философи, става за матматици, има мноо арт, става за четене в гр. транспорт, в чакалня, за лека нощ, става за политикани, за баби, за животновъди всякакви(стига все пак да могат да четат)...баси великата книга!

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: krassimire   
Дата:   21-01-09 15:09

Лисицата бе много озадачена:
- На друга планета?
- Да.
- Има ли ловци на тази планета?
- Не.
- Това е интересно. А кокошки?
- Не.
- Нищо не е съвършено - въздъхна лисицата.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: тьма   
Дата:   21-01-09 15:12

"Малкия принц" ми е любима - това е книгата, която може да отвори човек във всяка връзраст, както и преди да си отиде от този свят - едно ухапване на приятел като змията и - те няма[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   21-01-09 15:19

Като започнахме за Алиса, да ви представа една авторка, която просто обожавам:
Морская Олеся


Тя напоследък разработва темата за Алиса.

Да не забравяме, че сме във фотофорум ;)


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   21-01-09 16:08

При едно допитване сред деца защо харесват Пипи, едно момченце написало на листче:

ЗАЩОТО Е НЕПОСЛУШНА!

Ако следваме разсъжденията на Данби обаче би излязло, че моралът в "Пипи Дългото чорапче" е насаждан от... Томи и Аника?
[smilie5]

А какво би казал Данби за "Карлсон, който живее на покрива"? За мъжа в разцвета на силите си?

***

Вероятно повечето от вас знаят, че немският пилот, свалил самолета на Екзюпери, открит неотдавна край Ница, бил негов почитател и дори казал, че ако е знаел, че насреща е Сент-Екз, не би стрелял?

***

При поредния ми неотдавнашен прочит на Принца установих, че едва този път ми допадна, че един мъж може да загуби ума си по една жена, която просто разпръсква аромат в живота му (грубо казано).
[smilie24]

***

Защо никой не казва нищо за "Мечо Пух"?
[smilie11]
Харесвах онази история със спукания балон, който бил не само с любимия цвят, но и с любимия РАЗМЕР! Просто гениално!
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   21-01-09 16:21

А някой спомня ли си - Малкият мъж, малката мис - това ми беше много любима книжка.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   21-01-09 16:25

Навремето със сестра ми се биехме кой първи да докопа Пипи, Карлсон или Емил... Книгите де.. [smilie18]

"Емил от Льонеберя" скоро си я купих и някой ми я сви... [smilie10] [smilie10] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Todd   
Дата:   21-01-09 16:30

Бах ти и чуждопоклонниците ....

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Вий за бай ви Ганя не знайте толкоз....

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   21-01-09 16:33

Тоде, и българските класики сме ги чели, де... Туй "Ян Бибиян", "Патиланско царство", "Тошко Африкански"... Всичките сме ги изръшнали... [smilie18] [smilie18] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-01-09 16:37

Ама молявиса Lalinda, не насаждайте думи в устата ми [smilie5]

Пипилота е наистина лесно възприета от малките деца, защото е непокорна. Защото прави пакости. А най-вече за това, че винаги и се разминава. Това е най-съкровенната мечта на всяко дете.
Възрастните обаче откриват други неща в същата приказка (освен това, че им се разминава).

От друга страна, Томи и Аника са също герои, с които едно дете според нагласата си би идентифицирало със себе си. "Аз съм послушна, но имам приятелка, която може да направи наистина всичко, дори да вдигне цял кон на ръце!"

Най-добрите книги са тези в които читателя може да се идентифицира с някой от героите. Том Соер и Хъкълбери Фин? [smilie5]

По същата причина сапунките са толкова популярни. Както и екшън филмите в които се покорява сърцето (напоследък наблягат на тялото) на недостъпна и непокорна хубавица. В които героя спасява света. Или в които злодеят/грешник, всъщност се оказва човек с добро сърце.

Мечо Пух също не съм чел. Симпатични са ми анимационните филмчета с него обаче.

Карлсон съм чел но ми е в мъгла в момента -- ето книга, достойна за пре-прочитане [smile]
Какво за Карлсон? Също философска книга, общо взето.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   21-01-09 17:15

Данби,

Разминава й се просто защото няма родители: майка й е ангел, а баща й - негърски цар, който изобщо не припарва във вила "Вилекула"...

А за едно обикновено дете е трудно, струва ми се, да се идентифицира с героиня без родители... Същата е и съдбата на Том Сойер, да не говорим пък за Хък Фин.

Предполагам, че за сегашните деца е още по-трудно, тъй като са строго охранявани от родителите си, поне до тийнейджърска възраст... Просто и времената са други... Нас поне ни оставяха и сами, а и да си правим каквото си искаме...
[smilie5]

***

Ето нещо от Лундквист, понеже стана дума за него, което също ми е любимо, но не е за деца, а по-скоро за... пейзажистите и любителите на обработки?

КАК ВИЖДА ЕСКИМОСЪТ?

Някой ми казва, че ескимосът не различава цветовете: тъй както мнозина не сънуват цветно, така и той не ги вижда наяве – светът му е издържан в бяло или в междинна сива тоналност:

бял сняг, черни скали, бял лед, черно море, бяло слънце, черно небе и дъга като пояс със седем безцветни ивици, разположени по дължина; снегът край убитите тюлени почернява от мастилена кръв, а черна е и кръвта, рукнала от носа на самия ескимос....

дългата ледена шушулка, която ескимосчето отчупва (за да си играе с нея като с копие или за да я смуче като бонбон), има и бяла, и черна страна, а подир черния каяк във водата остава бяла ивица, подобна на дълго птиче перо;

пламъците на огъня са плетеници от бяло и черно, жените, голи в иглуто, са почти сиви, с тела, набраздени в по-светло, а отвътре са черни, знойно черни като нощ, разхлаждана обаче от бялата светлина на Северното сияние.

Но ако реалността на ескимоса е само чернобяла, сънищата му (както ми казват) са многоцветни и подобни на току-що нарисувани картини:

в тях небето често е кървавочервено, а слънцето – яркожълто (или обратното), морето прилича на зелена морава, зъберите – на прясно заклани меса, облаците напомнят пламнали житни ниви или пък са виолетови като тинести брегове –

такива багри той въобще не е виждал наяве, но такива му ги поднася неговата изгладняла за цветове същност, която хем изразява копнежа му по тях, хем се гаври с него.

Ескимосът се буди уморен и преситен от всички тези цветове, толкова натрапчиви и категорични, че с облекчение отваря очи за своя свят, в който има само бяло и черно.

Замъкът на Въображението и камъните на делника, Артур Лундквист

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   21-01-09 17:21

slivenski,

Четох Емил от Льонеберя някъде между 25-тата и 29-тата си година, даде ми я приятелка, която имаше малко дете в Ленинград.
[smilie24]

Иначе от Ян Бибиян ми ставаше лошо, казах го и снощи на дискусията... И досега не зная защо, но имам само спомени за някакви сини и червени кръгове...

***

Харесвах много и Бирлибан.
Просто прелест. Планините от неизядени кифли, реките от неизпито мляко...
[smilie24]

***

Интересно, че в класацията на 100-те книги имаше и нещо детско от Михаел Енде (може и да греша името), за което не бях чувала нищо... Видях обаче снощи книгата в Хеликон, дали да не я купя и прочета на стари години? Дайте отзиви, умирам от любопитство!

Харесвах и Мигове в кибритена кутийка.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Amigo   
Дата:   21-01-09 17:28

Lalinda написа:

>> Интересно, че в класацията на 100-те книги имаше и нещо детско
> от Михаел Енде (може и да греша името), за което не бях чувала
> нищо... Видях обаче снощи книгата в Хеликон, дали да не я купя
> и прочета на стари години? Дайте отзиви, умирам от любопитство!
>
> Харесвах и Мигове в кибритена кутийка.



"Приказка без край" [smilie24] страхотна книга

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: ejko   
Дата:   21-01-09 17:30

"Приказка без край" е яко. Това беше първият роман, който прочетох. Бях във втори клас и родителите ми много се зарадваха, че съм прочел книга, защото вече ме бяха отписали като читател:)))

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   21-01-09 17:30

ООО :)))))))Приказка без край...ама тя изобщо не ми е детска, даже и в кавички...обожавам я!!!


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: danbi   
Дата:   21-01-09 17:32

Пък аз по погрешка прочетох "Червено и Черно"...

Дам, "Ян Бибиян" също е приятно четиво. Но май не от тези, към които те тегли да се върнеш отново.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   21-01-09 18:21

брееей! бях я забравила тая олга кръстева с тия мигове в кибритена кутийка[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: тьма   
Дата:   21-01-09 20:58

Патиланско царство си е шедьовър, а любима ми беше Двойната Лотхен на Ерих Кестнер


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: lakosta   
Дата:   21-01-09 21:02

най много опитомяването[smilie9] грижата за розата и моята планета...и други хора които палят и гасят осветлението [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: cooperworks   
Дата:   21-01-09 21:03

Има някои префърцунени френски неща, които харесвам. "Малкият принц" не е сред тях.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   21-01-09 21:15

тьма, щедьовър е, ма ми се налага да превеждам постоянно[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: lokole   
Дата:   21-01-09 21:23

Михаел Енде [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tan4o   
Дата:   21-01-09 21:37

Ерих Кестнер ми беше любим писател, много пъти съм препрочитала : Двойната Лотхен, Летящата класна стая, Антон и Точица.

Заедно с кучето ми, прочетохме 'Карлсон който живее на покрива", след този прочит от страна на моята болонка,книгата беше изядена до кориците,буквално!

Докато се науча да чета, карах майка ми да ми чете "Книга да джунглата", всяка вечер, как не ми омръзваше не знам и до днес си пазя изданието, огромна книга с чудесни илюстрации.

Една от първите книжки които прочетох беше за Пипи, от четене милата книжка чак се разпадна.

Много обичах да чета книга, четях постоянно,всичко което ми попаднеше.
В края на учебната година ни раздаваха едни списъци с книгите,които трябваше да прочетем през лятната ваканция, не знам дали си спомняте.Аз обикновенно още от предното лято ги бях прочела.И до днес обичам да чета книга, но обичам да ги чета от хартия, да ги държа в ръцете си.Не мога да си представя да чета книга от компютъра!



Публикацията е редактирана (21-01-09 21:39)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: NShte   
Дата:   21-01-09 21:51

Най-хубавото, което съм чел от Михаел Енде, е "Момо". "Приказка без край" е по-известна [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Amigo   
Дата:   21-01-09 21:54

А "Момо" излизала ли е на български? [smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: NShte   
Дата:   21-01-09 21:54

Да

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tan4o   
Дата:   21-01-09 21:55

"Роня, дъщерята на разбойника"[smilie3] на Астрид Линдгрен

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   21-01-09 22:01

Добре, заинтригувахте ме!
Утре и така и така ще ходя да пазарувам книги от книжната борса, ще си купя и "Приказка без край"!

Благодаря ви за отзивите и участието в темата!
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Edit: Написал я през 1979 г., а на български е публикувана през 1990 г.

Ето защо е останала встрани от полезрението ми...

Дори когато я е писал вече съм била твърде голяма за детски книжки - всъщност, по това време май четях "Котешка люлка" и "Закуска за шампиони" на Kurt Vonnegut. Пиша го на латиница, понеже помня какви борби бяха тук преди време как се произнасяло...
[beer]



Публикацията е редактирана (21-01-09 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: seymour_sz   
Дата:   21-01-09 23:48

Лалинда, намери и "Момо" - струва си [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Amigo   
Дата:   21-01-09 23:50

С това "Момо" и мен ме зарибихте [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Snoopoff   
Дата:   21-01-09 23:55

Бе някой да е чел Бхагавад Гита случайно??? Може да ми пишат и на ЛС! уважавам такива хора!

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Amigo   
Дата:   21-01-09 23:58

Snoopoff написа:

> Бе някой да е чел Бхагавад Гита случайно??? Може да ми пишат и
> на ЛС! уважавам такива хора!




Чели сме я бе [smilie5] [smilie5] Ама тя не е за деца [smilie3] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: seymour_sz   
Дата:   21-01-09 23:59

Зависи кой вариант на Бхагавад Гита имаш предвид ... Доколкото си спомням, в България около 90-92 година тръгна един неин преведен лъскав вариант с коментари, после излезе друг, без коментари...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Snoopoff   
Дата:   22-01-09 00:03

зависи от интерпретацията [smilie6]

редакция: чел съм и кришнарската и тая на шанкара



Публикацията е редактирана (22-01-09 00:04)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   22-01-09 00:14

Snoopoff, а какво намираш в Бхагавад Гита? [cool] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: seymour_sz   
Дата:   22-01-09 00:24

Snoopoff, аз затова те питах коя имаш предвид, че май малко се различават [smilie8]
Абе от Малкия принц тръгнахме, сега до Рабиндранат Тагор можем ли стигна?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Snoopoff   
Дата:   22-01-09 00:45

Амиго - намирам неща които днешните физици намират... а както знаем е написана преди около четири хиляди години.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   22-01-09 07:47

айде ся па че стигнем и до аюрведата[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: тьма   
Дата:   22-01-09 08:22

в един от класовете на основното училище изучаваха Калила и Димна на Абдуллах Бну Ал-Мукаффа -изключителен сборник от арабски поучителни разкази и много добро решение/едно от малкото/ на образователното министерство[smilie24] много добра книга


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   22-01-09 11:17

А някой от вас чете ли "Харун и морето от приказки" на Салман Рушди?
[smilie24]

Тя е детска и не е сатанинска.

Добре, ще потърся и "Момо" днес!

***

Отдавна исках да ви питам, във връзка с класацията на 100-те любими книги, дали някой от вас наистина е чел "Без дом" на (Х)Ектор Мало?
Изучавахме я в гимназията на френски, просто бе в програмата и е първата книга, която съм чела на чужд език, но не мога да си представя, че е масово позната у нас, та да влезе в класацията?

А чете ли някой от вас "Невръстни убийства" на Виктор Пасков? Може да се каже, че е детска, но по доста особен начин...

***

В една от темите за книги ставаше дума и за "Игра на стъклени перли". Я си признайте дали НАИСТИНА сте я чели. И защо? Аз, например, я четох насила.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tan4o   
Дата:   22-01-09 11:45

На Херман Хесе, нали?Аз я почнах, но вървеше много трудно четенето и я оставих за по-късен етап.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   22-01-09 11:52

Аз съм чела Без дом - бях около 12 годишна, от библиотеката на вуйчо ми. Реми, стария музикант, три кученца и една маймунка...голямо реване беше накрая...
А най-много съм се смяла на Вожда на червенокожите - О'Хенри - буквално цвилех от смях на всеки ред, като в сцената с картофа бях в кресчендо :)


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   22-01-09 11:55

На Херман Хесе съм чела Сидхарта - програмна кинга, задължителна литература...
Останалите му творби са ми трудно смилаеми.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   22-01-09 12:15

О, най-много съм се смяла на "Моите луди години" на Марк Твен, ако ви попадне, непременно я прочетете!
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Много харесвах и Вожда, разбира се!
[smilie3]

И аз много ревах на "Без дом", признавам си. Но вероятно сме изучавали някакво съкратено издание като за начинаещи с френския - помня, че книжлето бе много тъничко.

В детството си много ревах, подсещате ме, и на един детски филм - "Бариерата", испански, разбира се, няма как да съм запомнила режисьора, та да го потърся из мрежата. Бе на голям екран, по телевизията не са го показвали.
Гледали ли сте го?

***

Една от любимите ми книги, четени обаче чак през този век, е "Александрийски квартет" на Лорънс Дърел (всъщност, книгите са четири). Постоянно се чудех как може да се пише така! И да се превежда така фантастично!
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   22-01-09 12:17

мисля, че след кат съм прочела нарцис и голдмунд, друго не може да ме уплаши. затова пък степния вълк ме победи. верочтно бях с 15 години повече от препоръчителното. без дом съм чела, но имам тотална амнезия. сидхарта е велика. па напоследък от разни страни ми хвалят тая игра на стъклени перли-поне да опитам, а?

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   22-01-09 12:58

мара: и аз ще я потърся...но вече ме е страх направо да се връщам към старите автори...преди два месеца си купих Вино от глухарчета - е, не можах да я издържа, така си и остана с разделителя към 50-та страница. Докато Харуки Мураками ми хареса - Спутник моя любов и Кафка на плажа - препоръчвам [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   22-01-09 12:59

ми изместихме темата...имаше едма за заглавия и автори.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tan4o   
Дата:   22-01-09 13:03

Някой може ли да ми каже какво е vetue, с колибка на първото 'е'[smilie8] ...че го няма в моя речник?

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: slivenski   
Дата:   22-01-09 13:12

Да се върнем на Малкия принц…

На колко е години, пита мама?

Той няма възраст
Има три вулкана, едно цветче и шалче на врата си
И като извор в пустиня е смехът му
Косите му са като чисто злато…

Баща му много ли изкарва, пита татко?

Защото възрастните все не проумяват
И всичко трябва да им обясняваш
Такива са… И друго не остава
Освен любезно да им се прощава...


[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: anete   
Дата:   22-01-09 13:27

>Автор: tan4o
>Дата: 22-01-09 13:03

>Някой може ли да ми каже какво е vetue, с колибка на първото 'е'[smilie8] ...че го няма в моя речник

vetu,e - облечен, покрит с нови дрехи /не се сещам само как се изписваше "е" с това ударение /



Публикацията е редактирана (22-01-09 13:36)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tan4o   
Дата:   22-01-09 13:37

Анет[smilie24] [beer] [shtrak]
Мерси,че зациклих на тази дума[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: rumiana   
Дата:   22-01-09 13:40

Разбира се, че сме чели "Без дом" [smile] За мен това е вероятно първата книга, която прочетох сама и си я спомням съвсем ясно и до днес - и мама Барберен, и сеньор Виталис с маймунката Добродушко и кучетата Капи, Долче и Зербино, и Матия, и градушката, която изпочупи стъклата на оранжериите, и семейство Дрискъл, и мисис Милигън с болния Артур... Другата книга от детството ми, която си спомням съвсем ясно до днес, е "Конникът без глава". Има и много-много други книги, които са ми харесвали до захлас, но са поизбледнели в съзнанието ми с времето и ми е останало само впечатлението, а тези двете помня сякаш току-що съм затворила последната страница...
...А "Малкият принц" някак си не е между най-най-любимите ми... Хубава и мъдра книга, разбира се, но нещата в нея са казани някак твърде... хм, декларативно... дидактично... хем като за деца, хем не... де да знам... абе може би не съм улучила правилната възраст... ама съм я чела няколко пъти , де [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   22-01-09 13:41

Танчо,
Сещам се сега как бяхме на гости на един художник в Бургундия и докато ни разказваше за дъщеря си, специално каза, при това много гордо: C'est elle me vêt!

Чудех се защо използва точно този глагол и го питах... тъй като е съвсем непретенциозен, живее на село с магаренцето си, а децата му са мореходци и изобщо рядко припарват натам...

Та използваше го в смисъл, че изобщо слага нещо върху себе си...

Реално означава слагам по себе си дрехи... Странно, нали? Иначе обличам се с нови дрехи е se vêtir de neuf.
[smilie5]

Иначе, ако ще навлизаш в потайностите на френския, препоръчвам ти и този сайт:
http://www.leconjugueur.com
Върши отлична работа при въпроси със спрежението на неправилните глаголи.
[smilie24]

***

маро, на теб Перлите може и да ти харесат - де що художник познават, всички са ги чели и са във възторг! Нали ти казвах, че моят човек го преподаваше на студентите си!

"Степният вълк" обаче четох някъде към 17-тата година, а Перлите - докато бях на твоята възраст. Ама се иска доста свободно време! Пробвай!

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tan4o   
Дата:   22-01-09 13:47

Мерси,аз ползвам :TV5

Ще го разгледам подробно,добавих си го във Фаворитите вече[smilie3] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tan4o   
Дата:   22-01-09 14:03

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   22-01-09 15:01

[smilie5] само някой требе да ми я даде, че не я намерих [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   22-01-09 15:06

Не зная какъв е контекстът, в който се появява думата, но е вероятно да означава, например, "издокарана" или, казано на съвременен роден жаргон, "барната".
[smilie3].

***

За книгоманите:
Книжната борса в полиграфическия комбинат вече не съществува. Щандовете са се преместили в печатницата на 7-ми км.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   22-01-09 15:09

май и някой друг го каза...в лексико има 25% намаление при покупка он лайн. май толко намазах последния път.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   22-01-09 15:16

Маро, в библиотеките не може ли да се заеме?
Но годишната такса май вече стана колкото цената на една книга, при това не от най-евтините...

На борсата можеш да намажеш и 30 %, стига да я имат.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: BlueHello   
Дата:   22-01-09 15:23

Е, и аз чак не го обичам, ама ми допадна много чак на трето четене, през 4 годишни паузи! Случващото се ми харесва! [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   22-01-09 16:02

ми нямам библиотека насгода. предпочитам да си я купя.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Amigo   
Дата:   22-01-09 16:29

Като стана дума за Марк Твен, препоръчвам ви "Писма от Земята" [smilie3] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   22-01-09 16:35

Ендефилите, а това да го купувам ли:

Сатанархеолъжалкохолистичният пунш на желанията?


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.