Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   20-01-09 21:48

Току-що се връщам от дебата на тази тема, провел се в рамките на кампанията "Голямото четене" в книжарница Хеликон.

Наслушах се на какво ли не, но ми е любопитно да се запозная и с вашето мнение...

И така: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: юнга   
Дата:   20-01-09 21:53

Заради любовта описана в нея.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tan4o   
Дата:   20-01-09 21:55

Бях започнала да я чета като малка, но не ми беше въобще интересна и я заразях.После в първите години, като студентка реших да я прочета и устанивх колко много ценни истини са казани в нея, по толкова простичък начин.Затова я харесвам!

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   20-01-09 22:00

ся кат питаш, направо не знам. [smilie5]
а кат малка най ме кефеха картинките. до ден днешен плагиатствам идеи от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: J0R0   
Дата:   20-01-09 22:01

Вариант само с горе-долу харесване няма ли? Или трябва непременно да се изпитват силни чувства.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: marchello   
Дата:   20-01-09 22:04

Прочетох "Малкият принц" за пръв път това лято [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Snoopoff   
Дата:   20-01-09 22:04

И аз това лято. Мъдра книга но тъжна :(

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: xtatica   
Дата:   20-01-09 22:06

Обичам я, защото е детска книжка написана за възрастни. Напомня ми на този начин, по който децата ни отговарят и на най-сложните въпроси - с прости истини!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   20-01-09 22:07

Ако трябваше да отида на самотен остров и можех да взема само една книга със себе си, може би ще е тази... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   20-01-09 22:09

сливенски, на самотен остров можеш и сам да си я напишеш[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Stoychev   
Дата:   20-01-09 22:10

Четох я в първи или втори клас. Беше ми крайно безинтересна.
Сега съм сигурен, че ще ми хареса, но от тогава не съм я чел. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: J0R0   
Дата:   20-01-09 22:18

Повечето приказки отговарят на най-сложните въпроси - с прости истини!
Това им е хубавата страна.
Лошата е, че са доста схематични и клиширани.
Дават готови отговори на стандартни ситуации.
Не помня кой беше казал за книгите, че е по-ценно да поставят въпроси, отколкото да дават отговори.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: slivenski   
Дата:   20-01-09 22:18

„Малкият принц”

Да са живи и здрави авторите на този сайт... Често си прочитам по малко от него... [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: firebird   
Дата:   20-01-09 22:24

Харесва ми заради пасажа за лисицата и опитомяването.
Заради начина, по който описва как пускаме някого в сърцето си.
Харесва ми заради любовта към розата, и философско-екологичното прозрение, че някоя гъсеница трябва да остане, за да има и пеперуди.
Не ща да дрънкам излишни приказки, дето се казва "да не разчленявам душата на автора с груби сечива."
Но си мисля, че книгата трябва да се чете в малко по-влюбчива възраст. По мое време се учеше във 2клас, тогава я четох и не разбрах нищо, сега дъщеря ми пак я учи във 2 клас, опитах да я четем заедно, да обяснявам... Ми не е за 2 клас тази книга. Даже може би е най-добре подобни книги да не са в задължителната литература, за да го няма момента с четене по задължение и мъчителни разбори "какво е искал да каже автора".

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   20-01-09 23:26

Нарочно пропуснах встъпителните тези на застъпника и опонента...

И отзивите на участниците в дискусията, повечето литератори...

Оказа се, че никой не я е харесвал като малък, мнозина били стигнали само до пета-шеста страница, струвала им се скучна, нищо не ставало в нея, била много сентенциозна, ценностите, които проповядвала, били остарели или направо дребнобуржоазни или поне старомодни, авторът я бил бастисал (буквално) още на третата страница.

За съжаление, мнозина от изказалите се май помнеха само онова за лисичето (на френски лисица е в мъжки род, между другото) или пък това за розата... Май се оказва и че някои помнят сентенциите й без дори да са я чели...

Мъжете пък като деца се срамували да я четат, защото била лигава и ставало дума за принцове, пък това било женска работа...

На някои пък не им харесвало, че възрастните били описани като лоши (и то били разбрали това още като били невръстни деца).

Наистина ли сте я учили във втори клас?

Аз узнах за нея едва в гимназията - ние я изучавахме на френски, дума по дума... Всъщност, дори не съм я чела на български, но много пъти я четох на френски и всеки път откривах някакво намигване в езика...

Харесват ми огромните й пространства от тишина, пустинята, планетите, населявани от един-единствен човек, това, че в нея има само едно дете и само един възрастен, и че възрастният обръща внимание на детето...

Такива ми ти неща...

Нима никой от любителите на залези тук не помни как Малкият принц дърпаше стола си, за да наблюдава многократно залеза за една вечер?

Тази книга е и за самотници, които се наслаждават на самотата си...

***

Невероятното е, че българските преводачи са опитвали да разкрасяват текста! Научих го тази вечер... Забравяйки, някакси, че Екзюпери е бил летец и е трябвало винаги да е ясен и точен. В оригинала се използва само глаголът dire, казвам, преведен на български с до 11 синонима!

***

Това, което ми хареса в изказванията, бе, че тази книга не прилича на никоя друга...
[smilie24]

***

Просто напишете каквото мислите, не е нужно да изпитвате непременно "силни" чувства.

Изненадах се колко силна обаче може да бъде омразата на нехаресалите я... Не си представях, че е възможно...

Все пак, това е книгата с най-голям тираж и разпространение след Библията.

Дали пък силата й не е точно в придържането към, както го каза застъпникът й, старомодните ценности?

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   20-01-09 23:29

Прочее, потресена съм от "интереса" към темата "Тоя нигър страшен смотаняк"...

За какво ли изобщо пускам тук литературни теми, а, JORO?

Edit: Темата е "Абе тоя нигър голем смотаняк", пардон.



Публикацията е редактирана (20-01-09 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: bobihot   
Дата:   20-01-09 23:43

Даже я четох на френски в "оригинал"...

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Grandpa   
Дата:   20-01-09 23:50

Някой го каза по-горе - книга уж за деца ама за възрастни.
Според мен не трябва да блъскаме децата от малки с тъга. Ама на - повечето ни романи/новели такива, поезията, която се котира - също. Е го и форума - колко по-черно бяло и тъжно - толкова по-върви...

Не бива така с децата...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Императорът.   
Дата:   20-01-09 23:52

Сливенски - аз на самотен остров тая не бих взел щото късичка, да. Бих Пътеводителят или Швейк.

Мене пък ме кефи царят повече от лисикът. Много мъдро беше старото достолепно копеле, дума да няма... Нашите мръсни политици не заслужават да се докоснат до измислената му мантия, да.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: firebird   
Дата:   21-01-09 00:06

Да, наистина се учи във 2 клас.
След щерката минаха няколко реформи на образованието, като нищо може да са я пратили и в 1 клас.
Като малка я прочетох старателно, но наистина не я разбрах. На тази възраст децата очакват в книгите да се случва поредица от действия и да има много... пряка реч. :) И четенето е нещо като ученето, т.е. задължение, а не кеф. Лошото е, че веднъж човек си съставя негативно мнение и е трудно да го промени. Аз се сещам кое ме накара да го променя - в един разказ на Валентин Распутин ставаше дума за Малкият принц, и понеже този разказ много ми харесваше, отново прочетох Малкият принц, този път с друг акъл, и тогава ме грабна историята с лисицата.
А за хората, които се нервират на книгата, авторът е сложил тест още в началото - дали това е шапка?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Radomirov   
Дата:   21-01-09 00:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Императорът.   
Дата:   21-01-09 00:13

И аз прочел на дърти години - запуй разбрал и харесал да.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: NO_CARRIER   
Дата:   21-01-09 00:26

-Нарисувай ми овца! [smilie25]
Тъжна е книжката.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: seymour_sz   
Дата:   21-01-09 00:37

Е не беше честно да ме връщате така в тази книга. За нея се иска предварителна нагласа, както казва лисицата. Тъжна е. Много. И не е детска. Ама никак. И за възрастни не е. Щото първата картина не е шапка. Не е книга за всеки и всякога. Може да се приема само в разумни дози, по малко, и без компания. Само за пораснали деца.
Голяма е![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   21-01-09 07:37

лали...сигур зарад картинките са я натресли във 2-ри клас[smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.