Автор: Mobby_Dick
Дата: 18-01-06 21:51
Малко изпитание за апарата.
2100м. в студено време (-10) и много силен вятър (15 м/сек). Екскурзията трябваше да е продължителна, но времето беше лошо. Маршрута беше съкратен, най-вече заради апарата. С него направих снимки, от които съм доволен ..но като всяка цифрова камера изисква много внимателно отношение.https://photo-forum.net/joro/emoticons/simp0050.gif
Апарата носех в двоиноизолирана фоточанта (с цип и окопчалки-карабинер). Когато го вадех, за 10-ина минути индикаторът на батерията отиде почти на min. Разбира се, и пръстите не си усещах, ако сваля ръкавиците за 2-3 минути, и трябваше да се избират места за да се масажират и разгряват. Температурата ок, но вятърът беше силен – направо отвяваше шапки от главата, ръкавици и други вещи, ако ги оставиш на снега. В такова време на това място никои електронен апарат в ръцете ми не е продължавал да може да снима, освен ако не е бил малък, за да се побира под якето ми.
С намаляване на височината вятърът беше по-слаб. Батерията започна да си отчита max. За всеки кадър вадех и обратно връщах апарата в чантата, и я закопчавах с цип и карабинка. Вътре в нея беше доста добре изолиран, а температурата учудващо добра.Неудобството е, че ципа трудно върви на тези температури, а обема на чантата става по-малък при свиването и от студа
Меренето и всички функции на апарата си работеха отлично. Единственият проблем беше, че още няколко минути горе, и батерията щеше да свърши от студа.
Това са все пак условия далеч от екстремните в наши планини.https://photo-forum.net/joro/emoticons/simp0050.gifhttps://photo-forum.net/joro/emoticons/fing23.gif
За да се снима с голям дигитален апарат там, изисква добре да прецените времето и условията.
Снимах през UV очила. Визьора е LCD . картината върху него през UV очилата не се вижда цялата (а без някакви очила трудно е да гледате там. може и скиорски, но поне неутрал да са, да не ви бъркат). С апарата можех да боравя, като сваля дясната ръкавица (което на определени участъци е възможно само за минута-две).
Повечето интересни обекти и ракурси са встрани от отъпканите пътeки по маркировката, затова на фотографа се налага да използва и по-специална екипировка за бърз и сигурен достъп до тях. Тя пази не само Вас, но и вашият фотоапарат в екстремна среда
Долу ще направя списък на екипировката, подходяща за фотограф снимащ със скъпа електронна камера в такива условия:
- гумен наочник на визьора на камерата (за температурна изолация и особено за светлинна изобация от околната ярка среда)
- статив/монопод – не е нужен. Обременява работата в такова време. Яркостта позволява да снимате на 160 ISO , бленда 8-16, S от 1000 до 125 до самият залез на слънцето.
Ако времето позволява - нужен е най-вече при снимане през ND филтри..но пък тогава я няма тази фурия сняг дето трябва да размажете с тях. Ако го има този вятър дето носи всичко между дюните - то той няма да остави в покои и статива ви
- фоточанта с двоина изолация и метално окопчаване с ремъка. Не закачайте излишни ремъчки и предмети по нея, за да не се закачат по лифтове, клони, скали. Носенето е добре да е през врата и отпред. В чантата – пакет силикагел, и наилонов плик с ластечета (ако ще влизате в топли хижи).
- Високи алпийски (туристически, планинарски) термозащитни обувки с подметки от Vibram с добър кант. Добре е да са модел, който позволява поставяне на "котки"(ходене по лед) и "снегоходки"(да не пропаднете в преспи или дълбок сняг).
- Алпииски клин със странични джобове за бърз достъп до филтри и джаджи.
- 5 пръстни хубави дълги ръкавици с лесно сваляне/поставяне. Едната обикновено остава на ръката при снимане
- Гети с добро долно и горно окопчаване.(за да не се изхлузват, като пропадате в преспи)
- Горатексово яке, желателно по-голям размер (ако апарата е малък, да може да се побира под него при къси серии снимки, както и да си възбуди батериите)Ако якето ви е обикновено - на апарата може да му стане доста влажно, като го поставите под него.
- Регулируеми щеки (с регулация катерене-спускане) с меки дръжки (за термоизолация на голата ръка, боравеща с апарата) - те създават сигурност предимно за апарата ви. Помагат за равновесие и подхлъзване, пестят усилия, помагат да не пропадате в снега, като разпределят част от тежестта ви върху повече площ.
- Ветрозащитени UV очила.(за да не се налага да ги сваляте при визиране)Ако не е много високо или ако е буря, няма нужда да са UV (но незнам зали се продават такива модели въобще)
- Една-две шапки за смяна, (+лента) добре е едната да е с козирка (за да визирате в сянката и).
Примерно оборудване http://ski.start.bg/
както и в множеството алпи-магазини у нас.
Разбира се, ако разполагате с походни ски (панти - за катерене-спускане) и сте добър скиор – за да не се катурнете заедно с апарата, бързо и лесно ще стигате всеки интересен обект, независимо дали е над или под вас.
Аз съм имал сериозно падане, при слизане от Мусала, с голяма раница дето ме повлече надолу и то по гръб, но за щастие апарата беше механичен Киев-19, и единствено пострада ремъка на калъфката му
Оборудването дето изредих можете да си спестите, ако се разхождате без апарат...но е желателно да го имате, ако разхождате с вас и скъп цифров апарат. Падането за вас може да не е фатално, но за апарата със сигурност.
Разбира се, най-важното тук е и вашият опит и тренинг в планината - той може да замени част от това оборудване, при равни други условия
Ето и малко снимки от разходката:
Oblivion
White silence
Mountain-skier self-portrait
The wind was blowing
Look behind
Overhead titans
Публикацията е редактирана (19-01-06 01:03)
|
|