Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Авторът винаги има право...
Автор: murnau   
Дата:   30-03-05 15:18

според Иван А.

Нещо не ми е по вкуса тази теорема.
...
?

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: TheMadMan   
Дата:   30-03-05 15:23

що па теорема ?
аз съм съгласен с Иван ...

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: sannie   
Дата:   30-03-05 15:24

ti nqma6 prava, vzeh ti gi, snimkata trqbva da e B&W do 2 4asa!!!!!Iasno????ina4e....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: charm   
Дата:   30-03-05 15:25

и аз съгласен! [smilie24] [smile]
всичко е в душата. защо някой друг да решава дали това, което мисля и чувствам е правилно или не? или може би ти, приятелю искаш да го решиш? [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: slivenski   
Дата:   30-03-05 15:26

Не, не... АПАРАТЪТъ винаги има право... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: fogas   
Дата:   30-03-05 15:27

Е нали повечето искат коментари, критика и уроци- как така после "Авторът винаги има право!"???

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: murnau   
Дата:   30-03-05 15:27

e shtot ne e axioma.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: nrk   
Дата:   30-03-05 15:29

Ми авторството дава право на автора винаги да има право... субективно, т.е. абсолютно.

Обаче не е задължително да е така... щото ако липсва острият поглед към това което правиш, горното предполага тъпкане на едно място - на първото квадратче най-често.

Сигурно Иван е по-критичен към себе си от всички останали, щом го приема.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: PLAGIATO   
Дата:   30-03-05 15:30

за какво право става въпрос?

ако е авторско... няма кой друг да го има :)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: ejko   
Дата:   30-03-05 15:30

на мен пък ми харесва...!!!
просто правотата не е нещо еднозначно, а винаги е субективна!!! Именно пречупено през тази призма "авторът виаги е прав"!!! Той визуализира своето виждане за естетика, а ако не се приеме от другите това не значи, че е грешно, а че е не до там обаятелно, експлицитно или просто не толкова комерсиално..., а не и че авторът не е прав..

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: nrk   
Дата:   30-03-05 15:37

Това за което говорите предполага отношение към фотографията базирано на мислене. 99,999% от снимките на този свят се правят така: [shtrak]

Затова правилото, дори да е валидно, не винаги води до добра фотография. Даже по-често е обратото - запъва се някой пишман-автор над бозата си и вика "Bе кво разбирате вие, аз съм автора, аз знам най-добре!"

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: TheMadMan   
Дата:   30-03-05 15:38

Любо, ти па на математика го обърна .. [smilie5]

Фаштай апарата и да снимаш ... последната ти снимка от Избрано много ми харесва ... искам още ... цветна е чудесна ...

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: murnau   
Дата:   30-03-05 15:39

mi az snimam naj-mnogo tuka be :P


znachi imam pravo da govoria i nadgovariam vsichki [smilie5]

haresva ti, ama na teb haha, koj znaj kvo misli avtora

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: TheMadMan   
Дата:   30-03-05 15:43

Любо, ми квото мисли го е казал чрез Виждането си овеществено със снимката си [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: volokin   
Дата:   30-03-05 15:49

Както всичко и навсякъде има развитие, Това не изключва и фотографията. Та развитието е винаги съпътствано с чупене на правила и догми, НО това също си има своите такива закони. Не може някой да реши; ''от днес снимам всичко в центъра'' и да си мисли че е велик, щото нарушава правилата, които другите не разбират. И макар в началото винаги да стои някой, то той не е първопричината, а по скоро следствие на куп събития в дадена сфера. Т.е творец и изкуство стоят в така наречения дуализъм.
Относно правилата на Иван, някои от тях ми харесват, други не, това не значи, че трябва да ги вземам присърце, и да внимавам дали ги спазвам.
Например казаното за статива е 100 % вярно, всеки може да си направи експеримента, при положение че има възможност за голямо увеличение, или поне добър скенер, но то не важи за репортаж например или за стрийт, там качеството е на по-заден план, по-важни са ситуацията и информацията които ни носи кадъра, чувството, а то както е известно е независимо от каквито и да е правила, или е тук или го няма.
Та правила има, но понякога се нарушават, за да бъдат заменени с други.
Клин, клин избива ![smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: TheMadMan   
Дата:   30-03-05 15:56

Бояне, и с теб съм съгласен ... чувство и емоция требма да има

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: maceman   
Дата:   30-03-05 16:51

кво спорите па вие за глупости - ако си ламе ти наливат акъл или въобще не те ебават, ако си име, квото и да нацвъкаш - всички викат, че имаш неповторим стил на работа и даже току виж си станал основоположник на нова школа [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: Stoevmobile   
Дата:   30-03-05 17:10

Авторът винаги има право...

...да чупи правилата...... [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: TheMadMan   
Дата:   30-03-05 17:12

Роска, верно е [smilie5]
а, не спориме, чешаме си пролетно пръсченцата по клавиатурата [smilie5] [smilie25] [smilie21] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: Avi   
Дата:   30-03-05 17:14

maceman написа:

> кво спорите па вие за глупости - ако си ламе ти наливат акъл
> или въобще не те ебават, ако си име, квото и да нацвъкаш -
> всички викат, че имаш неповторим стил на работа и даже току виж
> си станал основоположник на нова школа [smilie18]


манчефф... я марш да снимаш меголина - че школата на "намазаните с шоколад" иска още материал [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: PLAGIATO   
Дата:   30-03-05 17:39

ми струва ми се, че не е толкова авторът да има право, а той си носи отговорноста за снимката или за, каквото и да е. Дали е пуснал снимката с лоша композиция или с фотошопето я е омазал си зависи само от него, а критиките трабва да се приемат като съвети


а това, че името позволява да правиш разни говна е само в БГ

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: Тони-К   
Дата:   30-03-05 18:28

"Авторът винаги има право..."

А зрителят какво право има?

Авторът, щом е тръгнал да се излага, значи един вид продава творбите си, макар и не за пари, а за точки, мнения, оценки, награди, име и т.н., значи е един вид продавач.

Зрителят пък от своя страна е купувач, той жертва от своето свободно време, пари, за да види на автора продукта. Това би трябвало да е жест. Все пак зрителят има къде да отиде, за да види за половин-един час доста подбрани според вкуса си творби, не от него а от други, сайтове много.

Продуктът-снимка се визуализира веднага, значи се консумира още преди зрителят да разбере дали е добър или лош! Казват, че до 3 сек. ако не е повлияла, бива отмината и забравена след ден. Продуктът влияе на зрителя подобно на ТВ реклама. Ако авторът не желае критика, а само похвали, то продуктът му би изпреварил и изместил други, по-добри от неговия, но с критика отдолу (ще получи повече рекламно време). Това е така, защото след като форумът е свободен и открит за всеки, нормално е масата неразбиращи хора да решават въпроса с рейтингите например. Те се водят от коментарите на другите - нормална човешка реакция в непозната област.

В една модерна пазарна икономика, потребителят (зрителят) е този, който има право, а авторът (продавачът), ако се смята за съвършен - да се излага само в бутици или въобще да не го прави.

Друг е въпросът с културата на потреблението, но той не зависи толкова от автора и зрителя, а повече от ПРАВИЛАТА на сайта.

Например едно просто правило - "авторът не желае коментари" би обезмислило горното твърдение. Друго правило, авторът да може да разрешава показването на снимките си на определена група потребители, както и да допуска под снимките си само техните мнения. Така сам ще избере хората, чийто мнения тежат за него и които не биха му мърсили снимките с неискрени или некомпетентни коментари. Така сам ще избере дали да се развива и накъде.

Щом зрителят види снимката, и отворената форма за диалог под нея, той е в правото си да направи обратна връзка! Никой не трябва да го принуждава да става ласкател, ако е така - уважаващия себе си просто ще отмине... а ласкателят ще намери своето място. Друг е въпросът с правилното съдийство, раздаването на жълти и червени картони, и свиренето на дузпи - правилата важат и за автори и за зрители. Злоупотребите с взаймни мнения ще намалеят, ако има кои да ги види и санкционира. Струва ми се, че по въпроса се подхожда доста избирателно.

Мисля, че отсъства чисто зрителския кръг, а коментирането става междуавторски някак, а от друга страна - всеки е Автор!? Защо е така - не само тук?

Защо авторът ще ми влияе чрез творбата си по default, а аз нямам право да му кажа мнението си? За да не се повлияе публиката от моето мнение, ако тежи повече от снимката ли? Ами тогава нека мненията да остават скрити, освен за автора - ако желае, да си ги чете.

Това правило ми се струва доста... неавангардно да речем. И без това ми се струва, че под снимките в сайта не изобилства от коментари, а смислените такива и с лупа не се виждат.

От друга страна това правило може и да си е точно на мястото, ако е нужно да се заглушат и редките опити за конструктивна критика. Ако цели да игнорира само безпочвената критика, не е точно насочено, напротив - то я стимулира! Зъб не се вади, като се реже главата ; плод не се бере, като се отреже дървото - другата година ще събираш... бурени. Днешният неразбиращ ласкател утре се превръща в "разбиращ" критик за другите, ако намери своята почва. "

...а това, че "името позволява да правиш разни говна е само в БГ " много ми хареса, но не мисля, че е само в БГ, то си е открай време... основно в БГ може би :))

Ами няма лошо да правиш говна - то си е провокация и експеримент. Ако критиката го хване това, си е удовлетворение и за автора :)

Може и под всяка снимка да се слага лого от коментиращия, като "Авторът винаги има право...":) - има го и това на разни сайтове.

"Нека силата да бъде с вас" - нов епизод се задава.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: luboar   
Дата:   30-03-05 20:13

който плаща, той има право.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: geezer   
Дата:   30-03-05 20:24

свободната воля над всичко https://photo-forum.net/joro/emoticons/sunny.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Авторът винаги има право...
Автор: murnau   
Дата:   30-03-05 22:48

A "avtor" vseki li e?
Kakvo znachi "ima pravo"?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна