Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: J0R0   
Дата:   25-03-04 13:25

С първия си брой от тази година списание ФО започна нова рубрика, озаглавена „Клубовете в България“. Целта е да се покажат съществуващите на настоящия етап клубове, да се сподели техния организационен опит, да се изложат пред фотографската общност проблемите, с които се сблъскват, както и не на последно място да се покаже и създадения от тях творчески продукт.
В тази връзка бихме желали да поставим някои въпроси, на които да получим отговори от членовете на най-голямото и авторитетно фотографско Интернет общество.


Въпроси към членовете на Фото Форум.

1. Как се създава и поддържа едно Интернет общество и какви са специфичните особености, когато то има за основа интереса на неговите членове към фотографията?

2. Какво ви дава клубът и защо искате да членувате в него?

3. Всяка гилдия има свои неписани правила и закони. За да си част от кръга, понякога е необходимо да имаш определено образование, да си работил тази професия. Как, според вас, клубът се приема от съществуващото в момента фотографско общество?

4. Каква е вашата оценка за мястото и приноса на клуба в развитието на българската фотография?

5. Как оценявате съществуващите на настоящия етап класически форми на организации (Фотографска Академия, Българско фотографско общество и др.) и техните изяви?

6. Безспорни са плюсовете за комуникиране в Интернет средата. Като всички налагащи се нови форми и Интернет изживява своите „детски болести“. Бихме искали да коментираме някои от тях:

- Във всяка отворена организационна форма съществува опасност от привличане на центъра на внимание от по-напористи и агресивни личности. По-умните и интелигентни обикновено са по-тихи и дискретни хора. Как ги чувате в шумния хор от клакьори. Не е ли досадно посредствеността да има възможност да играе главната роля в пиесата, а останалите само да слушат нейните самохвалства?

- Техника на гласуване в Интернет е мощен инструмент за бързо достигане до мнението на мнозинството. В предния брой на сп. ФО Ангел Ненов сподели как в рамките на месец той и неговите приятели, гласувайки от компютрите в многобройните Интернет клубове във Варна са успели да задържат на първо място в класацията на известен фотографски сайт член от техния клуб? В рамките на шегата звучи предизвикателно, но ако това се отнасяше до важни решения?

- Какво мислите за езика във форумите? Всеки има право да се „изложи“, но лично мен много ме притеснява грубият, често и неграмотен изказ. Сигурно всеки учител би се хванал за глава, ако му се наложи да прегледа някои от Интернет писанията.

- Всяко Интернет общество е основано на демократични принципи. Възможностите за модериране, обаче, допускат вероятността от своеобразна диктатура на група хора. Какво мислите за тази двойственост на системата и как се справяте с подобни явления?


Росен Димитров
главен редактор на сп. Фо


Желателно е отговорите да бъдат на кирилица. Текстове написани на латиница ще бъдат игнорирани и няма да бъдат публикувани в списанието. Времето за дискусии е до 05.04.2004 г.

Отговорите публикувайте тук, като RE: на темата.
Не е задължително да се отговаря на всички въпроси. Правете го само по темата по която имате какво да кажете.



Публикацията е редактирана (25-03-04 13:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: J0R0   
Дата:   25-03-04 13:57

В темата ще се включи и ф. х. Явор Попов, който се съгласи да коментира снимки или колекции на членове на клуба.

Очакваме предложения.

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: junior   
Дата:   25-03-04 14:28

1. Как се създава и поддържа едно Интернет общество и какви са специфичните особености, когато то има за основа интереса на неговите членове към фотографията?

Не съм напълно компетентен по въпроса "Как се създава Интернет общество?" - никога не съм участвал досега е такъв проект. В едно нещо, обаче, съм убеден - необходими са доста кураж и ентусиазъм.
Относно поддържането на такова общество съм по-наясно. Трябва да витае дух на добра воля между членовете (въпреки че винаги има провокации). Трябва членовете да знаята до къде са границите на добрия стил и на възпитания тон.
Специфичните особености за един фото-форум според мен са:
- подкрепа, помощ и поощраване на всички членове, особено от изтъкнати и изявени фотографи
- нормална и еднаква възможност за изява
- организиране на оф-лайн събития - сбирки, пленери изложби


2. Какво ви дава клубът и защо искате да членувате в него?

- възможност за фотографска изява;
- запознаване с интересни хора (за да не изплолзвам думата чешити);
- откриване на нови хоризонти - в обкръжаващия свят и вътре в мен;
- научаване на много нови знания, усвояване на нови умения.


3. Всяка гилдия има свои неписани правила и закони. За да си част от кръга, понякога е необходимо да имаш определено образование, да си работил тази професия. Как, според вас, клубът се приема от съществуващото в момента фотографско общество?

Как се приема от фотографското общество като цяло - не знам и нямам идея. Познавам няколко добри фотографи (дано те са от това "фотографско общество"), които изглежда са позитивно настроени.
Според мен (а и така е в нашия клуб), не трябва да има ограничения за допускане до кръга. Колкото по-малко са членовете, толкова са по-малко идеите. Кръстосването на малък брой идеи води до "израждане" на всяко следващо поколение идеи (справка генетиката).
От клуба хората главно се "самоизключват", когато решат, че не се намират на правилното място - това е техен избор и следва да бъде уважаван.


4. Каква е вашата оценка за мястото и приноса на клуба в развитието на българската фотография?

Нямам представа. Знам само, че на всеки голям конкурс и/или изложба през последните няколко месеца, неизменно някой член на клуба е призьор.


5. Как оценявате съществуващите на настоящия етап класически форми на организации (Фотографска Академия, Българско фотографско общество и др.) и техните изяви?

Не коментирам.


6. Безспорни са плюсовете за комуникиране в Интернет средата. Като всички налагащи се нови форми и Интернет изживява своите „детски болести“. Бихме искали да коментираме някои от тях:

- Във всяка отворена организационна форма съществува опасност от привличане на центъра на внимание от по-напористи и агресивни личности. По-умните и интелигентни обикновено са по-тихи и дискретни хора. Как ги чувате в шумния хор от клакьори. Не е ли досадно посредствеността да има възможност да играе главната роля в пиесата, а останалите само да слушат нейните самохвалства?

"Във всяка отворена организационна форма съществува опасност от привличане на центъра на внимание от по-напористи и агресивни личности. По-умните и интелигентни обикновено са по-тихи и дискретни хора" - С това не съм съгласен.
Всеки един от членовете на клуба е човек със своя специалност (пък била тя и извън фотографията), всеки знае нещо, кеото останалите не знаят. Именно тук виждам ролята на открития интернет форум - автодидактизъм на знания между много индивидуалности с различни интерси и професии.


- Техника на гласуване в Интернет е мощен инструмент за бързо достигане до мнението на мнозинството. В предния брой на сп. ФО Ангел Ненов сподели как в рамките на месец той и неговите приятели, гласувайки от компютрите в многобройните Интернет клубове във Варна са успели да задържат на първо място в класацията на известен фотографски сайт член от техния клуб? В рамките на шегата звучи предизвикателно, но ако това се отнасяше до важни решения?

Техника на гласуване е доста важно за развитието на клуба и отношенията между хората в него. Въпреки че всяка система си има слаби страни и винаги ще се намерят потребители (не клубари), които да ги използват, аз мисля, че във Фото-форум в момента работи една добра система. Разбира се, се налагат промени и постепенно се учим от грешките си - системата ще става все по-добра. По-важно е, че не е нужно модераторите да полицействат, следейки IP адреси и log-ове. Не е това целта. Обмяната на полезна информация е важна. Според мен коментарите и дискусиите за дадена снимка я оценяват по-точно, от който и да е количествен показател.


- Какво мислите за езика във форумите? Всеки има право да се „изложи“, но лично мен много ме притеснява грубият, често и неграмотен изказ. Сигурно всеки учител би се хванал за глава, ако му се наложи да прегледа някои от Интернет писанията.

Съгласен съм, че грамотното владеене на писмен български език е важно умение, но тук не сме в училище. В интернет среда (а пък и на всякъде другаде) всеки следва да има свобода на изразяване и свобода на избор на изразни средства. Освен това един отворен Интернет форум е една относително нова медиа и като такава все още няма самоизградени собствени правила на комуникация и поведение. Според мен тук много правила за правопис, пунктоация, словоред и стил не са валидни. В този ред на мисли не одобрявам някои български форуми, които цензурират мислите на своите членове.

"Да бы дурост каждого видна была!" - Петър I


- Всяко Интернет общество е основано на демократични принципи. Възможностите за модериране, обаче, допускат вероятността от своеобразна диктатура на група хора. Какво мислите за тази двойственост на системата и как се справяте с подобни явления?

Напълно съм съгласен, че възможността за модераторски диктат съществува. В нашия клуб, обаче, нивото на членска свобода е относително високо. Именно за това ми харесва. Тук се обсъждат правилата за обявените конкурси, системата за гласуване и, което е най-важно, се дава възможност на всеки да покаже на какво е спосбен РАВНОПРАВНО!


Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: jerry   
Дата:   25-03-04 15:39

напълно съм съгласен с junior. изказването му е много точно и ясно. само при въпроса с езика мисля, че не до правилата на писане и правописа, а до грубите и нецензурни изрази, които за моя радост не са редовни. в края на краищата, по-нервните могат да се срещнат лично и да си уредят нещата по друг начин, а не чрез интернет форума. не пречи да кажеш истината на който и да е по цивилизован начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: J0R0   
Дата:   25-03-04 17:59

1. Как се създава и поддържа едно Интернет общество и какви са специфичните особености, когато то има за основа интереса на неговите членове към фотографията?

Трудно.

2. Какво ви дава клубът и защо искате да членувате в него?

Уникална среда за развитие е. Няма друго място където всеки ден можеш да разговаряш с десетки хора наведнъж на тема фотография, да им показваш снимките си, да гледаш техните, да обменяш информация. Всеки от нас се е сблъсквал с един или друг технически проблем. И когато сподели опита си във форума, останалите научават по най-лесния начин разрешението на съответния проблем. Колкото повече хора се сблъскват с разни проблеми и си ги споделят, толкова като цяло групата се учи и израства.

3. Всяка гилдия има свои неписани правила и закони. За да си част от кръга, понякога е необходимо да имаш определено образование, да си работил тази професия. Как, според вас, клубът се приема от съществуващото в момента фотографско общество?

Самият факт, че сп. ФО ни задава този въпрос, говори, че сме провокирали някакъв интерес. Приемат ни.

4. Каква е вашата оценка за мястото и приноса на клуба в развитието на българската фотография?

Скромна - няколко изложби (хубави). Засега.

5. Как оценявате съществуващите на настоящия етап класически форми на организации (Фотографска Академия, Българско фотографско общество и др.) и техните изяви?

Тези организации имат и предимства и недостатъци. Предимствата им са, че имат богат опит, много контакти, около тях гравитират изявени фотографи. Недостатъците им са, че бидейки извън интернет информацията за тях и от тях се движи с друга скорост. И достига до ограничен кръг потребители. Един българин в САЩ примерно няма как да разгледа изложба на Фотографска академия, но във всеки един момент може да разгледа коя да е от нашите изложби онлайн, и не само изложбите, но и всички снимки на кой да е от авторите ни.

6. Безспорни са плюсовете за комуникиране в Интернет средата. Като всички налагащи се нови форми и Интернет изживява своите „детски болести“. Бихме искали да коментираме някои от тях:

- Във всяка отворена организационна форма съществува опасност от привличане на центъра на внимание от по-напористи и агресивни личности. По-умните и интелигентни обикновено са по-тихи и дискретни хора. Как ги чувате в шумния хор от клакьори. Не е ли досадно посредствеността да има възможност да играе главната роля в пиесата, а останалите само да слушат нейните самохвалства?

Освен да се слушаме, основното нещо за което сме се събрали е да се гледаме. По-точно да си гледаме снимките. А снимките не могат да бъдат агресивни или дискретни. Те могат да бъдат хубави или лоши. И когато един автор показва хубави снимки, то мнението му тежи, колкото и дискретно да е изказано.

- Техника на гласуване в Интернет е мощен инструмент за бързо достигане до мнението на мнозинството. В предния брой на сп. ФО Ангел Ненов сподели как в рамките на месец той и неговите приятели, гласувайки от компютрите в многобройните Интернет клубове във Варна са успели да задържат на първо място в класацията на известен фотографски сайт член от техния клуб? В рамките на шегата звучи предизвикателно, но ако това се отнасяше до важни решения?

Няма 100% защитена система. Въпросът е има ли смисъл? С това снимките на човека извършил дяволията стават ли по-добри? Да, някой би могъл да вземе теоретично някаква награда по такъв начин, но голямата награда не е някакъв фотоапарат (предполага се, че всеки си има. Голямата награда я печелим всички колективно с това, че фирмите ни забелязват, спонсорират ни изложби, които поотделно никой от нас не би могъл да си позволи (като последните две в НДК, които бих определил като доста мащабни). Пък и не вярвам системата да е толкова лоша. Да, има хитреци, но техните гласове се губят сравнени с вота на стотиците съвестни потребители. С техните гласове Цвети Андонова спечели голямата награда в първия ни конкурс, а няколко месеца по-късно жури и присъди и голямата награда на Коника за същите снимки. Щом резултатът от жури и свободно гласуване се припокрива, значи системата не е толкова лоша.

- Какво мислите за езика във форумите? Всеки има право да се „изложи“, но лично мен много ме притеснява грубият, често и неграмотен изказ. Сигурно всеки учител би се хванал за глава, ако му се наложи да прегледа някои от Интернет писанията.

В същата степен би се хванал за главата ако прегледа внимателно и писмените работи на учениците си. Това не е проблем на интернет. Който е грамотен, той е грамотен и в нета и извън него. И обратното.

- Всяко Интернет общество е основано на демократични принципи. Възможностите за модериране, обаче, допускат вероятността от своеобразна диктатура на група хора. Какво мислите за тази двойственост на системата и как се справяте с подобни явления?

Тук няма да коментирам, тъй като съм един от диктаторите. Нека другите да кажат. Всъщност трият се само най-груби лични нападки и обиди.

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: bmagic   
Дата:   25-03-04 21:48

Хубаво е когато чрез Интернет , като информационна система номер 1 да могат да се излагат жсиакъкжо тжорби..изкуство породено от и за хората....жалкото е когато някой бъркат изкустжото със кича....все пак места като този клуб сбливават хората със сродни интереси и им дават възмойност за лесна изиава, оценка и критика...

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: mia   
Дата:   27-03-04 12:30

2. Какво ви дава клубът и защо искате да членувате в него?

На мен клубът ми даде подтик за развитие. Когато влязох за пръв път във Фото Форума (преди около половин година), имах само бегли технически познания върху фотографията. Смятах, че не са ми и нужни повече, за да снимам света наоколо. Постепенно обаче снимането започна да се превръща в много по-осъзнат процес за мен. От страниците на Форума научих и видях неща, които ме подтикнаха да мисля творчески.
Съпоставяйки своите снимки с всички останали, човек си преценява нивото и разбира къде е. Установява колко много има да учи...
В моя случай желанието да правя по-добри и различни от досегашните снимки ме подтикна да търся собствени пътища за самоусъвършенстване. За да обобщя – в резултат на допира с клуба, без да съм изявен негов член, фотографията се превърна за мен в едно много по–пълноценно и истинско занимание.

3. Всяка гилдия има свои неписани правила и закони. За да си част от кръга, понякога е необходимо да имаш определено образование, да си работил тази професия. Как, според вас, клубът се приема от съществуващото в момента фотографско общество?

Според мен, за да си част от кръга не е нужно да имаш професионално отношение към фотографията. Достатъчно е да я обичаш и да споделяш интереса си с останалите. Да питаш, когато нещо те интересува, да отговаряш, когато знаеш как, да изразяваш мнението си, когато нещо ти хареса, както и да приемаш и да се учиш от чуждите мнения. Що се отнася до втората част на въпроса – съществуващото в момента фотографско общество (предполагам - става дума за професионалното такова) вероятно се отнася с доза снизхождение към клуба. И това е нормално. Но пък не може да не е отбелязало и удостоило с внимание поне част от изявите му.

4. Каква е вашата оценка за мястото и приноса на клуба в развитието на българската фотография?

Понякога свежите идеи се раждат извън професионалните гилдии.

6. Безспорни са плюсовете за комуникиране в Интернет средата. Като всички налагащи се нови форми и Интернет изживява своите „детски болести“. Бихме искали да коментираме някои от тях:

- Във всяка отворена организационна форма съществува опасност от привличане на центъра на внимание от по-напористи и агресивни личности. По-умните и интелигентни обикновено са по-тихи и дискретни хора. Как ги чувате в шумния хор от клакьори. Не е ли досадно посредствеността да има възможност да играе главната роля в пиесата, а останалите само да слушат нейните самохвалства?

Има хора, които влизат във Фото Форума, за да словоблудстват. Това е техният вариант на изява. Разполагат със свободно време и го използват, за да блеснат с бисерите си. Завиждам им за многото свободно време, аз бих го използвала по-иначе.
Според мен не бива да им се обръща внимание. Има достатъчно снимки за гледане.

- Техника на гласуване в Интернет е мощен инструмент за бързо достигане до мнението на мнозинството. В предния брой на сп. ФО Ангел Ненов сподели как в рамките на месец той и неговите приятели, гласувайки от компютрите в многобройните Интернет клубове във Варна са успели да задържат на първо място в класацията на известен фотографски сайт член от техния клуб? В рамките на шегата звучи предизвикателно, но ако това се отнасяше до важни решения?

Правилата на гласуване са тема, по която не мога да кажа нищо, защото нямам идея как би трябвало да бъде. Дори не съм сигурна, че новият вариант на гласуване ми харесва повече от стария. Може би все пак е по-добър, но със сигурност е на страната на лобизма. Затова пък старият насърчаваше злонамереността. Впрочем тази тема е важна за по-изявените и борещи се за призове клубари. Предполагам, че и за други редови членове, както и за мен, по-полезен от оценката е евентуалният коментар под тяхна снимка.

-Какво мислите за езика във форумите? Всеки има право да се „изложи“, но лично мен много ме притеснява грубият, често и неграмотен изказ. Сигурно всеки учител би се хванал за глава, ако му се наложи да прегледа някои от Интернет писанията.

Проблемът с грамотността е свързан с първите десетина години от развитието на индивида. Не подлежи на корекция. Съвременното общуване в Интернет насърчава изявата на неграмотност – това се набива на очи. Дори владеещи езика хора предпочитат да “чатят” на латиница, използвайки “q” вместо “я” и “6” вместо “ш”. Въпрос на глупава мода... Вероятно някои така си представят евроинтеграцията. Но тъй като това не променя с нищо качеството на показваните снимки, може да им се “прости”.

- Всяко Интернет общество е основано на демократични принципи. Възможностите за модериране, обаче, допускат вероятността от своеобразна диктатура на група хора. Какво мислите за тази двойственост на системата и как се справяте с подобни явления?

Който “кара влака”, той определя правилата. Демократичните принципи са нещо много хубаво, но в крайна сметка някой накрая трябва да седне и да свърши работата, т.е. ежедневно да поддържа и да изгражда визията на сайта – такъв, какъвто е. И понеже сайтът е доста добре направен, а и освен това се променя непрекъснато в посока към по-добро (и то - след бурни дебати между членовете на клуба, доколкото съм имала време да проследя някои от тях), аз поздравявам хората, които го правят, не смятам, че са чак такива “диктатори” и им пожелавам успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: Brummaker   
Дата:   28-03-04 13:12

1. Не съм участвал в създаването или поддържането на подобен клуб,но определено предполагам,че не е лесно.Именно заради част от въпросите,които и Вие сте задали.Какъв,колко и как да се контролира компромиса между "клакьорите" и действително заинтересованите хора в подобна организация.
2. За мен фотографията е едно голямо удоволствие,хоби.В този смисъл ми е интересно общуването с хора с подобни интереси или професия.И малко на шега: вижте,тъп човек с фотоапарат няма.А наоколо,за съжаление се намират [smile]
3. Основно правило,не само за този клуб,а изобщо за общуването по и-нет е корекността и толерантността.Според мен.А за това как се приема клуба,най-добре говори дейността му.Факт са изложби,награди,присъствие на не малки спонсори,отзиви по медиите...
4. Като във всеки клуб - и тук се раждат идеи,има дискусии.В това,предполагам е и приносът му към фотографията.
5. Не мисля,че аз съм човекът,който трябва да даде компетентно мнение за изявите на тези организации.Според мен: колкото повече,толкова повече.Това на шега,но в по-сериозен аспект наистина повече организации означават повече членове,повече хора с фотоапарати в ръце.Какво по-хубаво!
6. Вижте,безспорно всяко ново начинание си има и своите "детски болести".Така е и тук.Но лично за мен езика във форумите,качеството на снимките и тяхното място в класациите са критерий за нивото не само тук,в клуба.А за нивото на хората,ползващи интернет въобще. Хората,които от скука или по друга причина "си чешат езиците"или избиват комплекси нямат място тук и е въпрос на време тяхното количество да се редуцира.Просто не тябва да им се обръща внимание и предмет на дискусиите във всеки клуб да бъде на първо място дейността и идеите на клуба.


Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание
Автор: markishky   
Дата:   29-03-04 09:06

1. Как се създава и поддържа едно Интернет общество и какви са специфичните особености, когато то има за основа интереса на неговите членове към фотографията?

Именно интересът създава едно такова общество. Обикновено за това е необходимо някакво време. Нашия клуб се формира в продължение на няколко години и факта, че просъществува и се разви, сам по себе си доказва необходимоста от такова общество. Мисля, че всеки участник оценява това.


2. Какво ви дава клубът и защо искате да членувате в него?

Чудесна възможност за контакти с хора, имащи същите или сходни интереси. Възможност да демонстрирам собствени творби и да получа оценката на останалите. В хода на всичко това се отварят допълнителни възможности за полезни делови контакти. Освен това, всякакви новости във фототехниката сравнително бързо намират отзвук в клуба, което е чудесен начин да се придобият впечатления от тях.


3. Всяка гилдия има свои неписани правила и закони. За да си част от кръга, понякога е необходимо да имаш определено образование, да си работил тази професия. Как, според вас, клубът се приема от съществуващото в момента фотографско общество?

Мнението на фотографското общество според мен се формира изцяло от дейността, демонстрирана в клуба - от нивото на показваните фотографии, от обноските и разискваните теми и пр. Не мога да си представя тяхното мнение, но според мен то едва ли е единно! Логично е да се предположи, че самото фотографско общество е доста разнолико – в него влизат както автори със завидно творчество и авторитет, така вероятно и не толкова известни личности, за които фотографията е не-много повече от средство за изкарване на насъщния! Тази разлика съвсем естествено би породила различни гледни точки и мнения на тези хора за нас!


4. Каква е вашата оценка за мястото и приноса на клуба в развитието на българската фотография?

Не мога да определя със сигурност, но мисля че има поне известен принос и искрено се надявам той да расте!


5. Как оценявате съществуващите на настоящия етап класически форми на организации (Фотографска Академия, Българско фотографско общество и др.) и техните изяви?

Нямам достатъчно информация и не мога да ги оценя. Струва ми се, че информацията за тези организации по някакви причини не е толкова широко достъпна!


6. Безспорни са плюсовете за комуникиране в Интернет средата. Като всички налагащи се нови форми и Интернет изживява своите „детски болести“. Бихме искали да коментираме някои от тях:

- Във всяка отворена организационна форма съществува опасност от привличане на центъра на внимание от по-напористи и агресивни личности. По-умните и интелигентни обикновено са по-тихи и дискретни хора. Как ги чувате в шумния хор от клакьори. Не е ли досадно посредствеността да има възможност да играе главната роля в пиесата, а останалите само да слушат нейните самохвалства?

За съжаление, посредствеността много често е доминираща не само в интернет клубовете! Тя е често срещана в много области на живота ни. Нека се позамислим - тя е характерна черта за мнозина от политиците ни, колегите ни, шефовете ни… така че проявата й в интернет клубовете е само един от многото възможни случаи. Въпреки това, всеки който пожелае може да се заслуша в гласовете на интелигентните. Нещо повече! Интелигентният човек бързо разбира кои са другите подобни нему и така неусетно се оформят групи от тези наистина по-тихи и дискретни хора, която някак си успява да оцелее сред шумната глъч на пиесата.


Техника на гласуване в Интернет е мощен инструмент за бързо достигане до мнението на мнозинството. В предния брой на сп. ФО Ангел Ненов сподели как в рамките на месец той и неговите приятели, гласувайки от компютрите в многобройните Интернет клубове във Варна са успели да задържат на първо място в класацията на известен фотографски сайт член от техния клуб? В рамките на шегата звучи предизвикателно, но ако това се отнасяше до важни решения?

Ами разумно е когато се касае за наистина важни решения, те да не бъдат определяни чрез подобен тип анонимно гласуване. За целта мисля, че има други много по-добри начини! Всеки сериозен участник си има e-mail и телефон, така че всеки арбитър (админ или модератор) при нужда може да се обърне лично към него.


Какво мислите за езика във форумите? Всеки има право да се „изложи“, но лично мен много ме притеснява грубият, често и неграмотен изказ. Сигурно всеки учител би се хванал за глава, ако му се наложи да прегледа някои от Интернет писанията.

За съжаление това е така. Езика на човека е пряко отряжение на неговия характер, култура, образованост… в случая можем да перефразираме библейския израз “по делата им ще ги познаете” така: “по думите им ще ги оцените”. Това обаче е чудесен начин разумният човек бързо да отсее “зърното от плявата”.


- Всяко Интернет общество е основано на демократични принципи. Възможностите за модериране, обаче, допускат вероятността от своеобразна диктатура на група хора. Какво мислите за тази двойственост на системата и как се справяте с подобни явления?

Винаги съществува възможност всеки засегнат да се премести в друг клуб. За в бъдеще тази възможност вероятно ще се разширява. Разбира се, тази двойнственост на системата е нежелана, но ако се позамислим, ще открием подобна двойнственост и в много други области на живата ни – в политиката, законодателството и другаде в нашето, уж демократично общество!



Публикацията е редактирана (31-03-04 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: J0R0   
Дата:   31-03-04 13:37

UP ^

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: Photo   
Дата:   02-04-04 01:39

1. Как се създава и поддържа едно Интернет общество и какви са специфичните особености, когато то има за основа интереса на неговите членове към фотографията?

С огромно желание и силна воля.

2. Какво ви дава клубът и защо искате да членувате в него?

Клубът откри пред мен един нов свят и в момента е неразделна част от ежедневието ми. Фото Форум ми дава стимул за снимане, благоприятна среда за развитие и изява, допир до страхотни фотографи, информация, знания... Харесва ми това, че тук любители и професионалисти се приемат еднакво и всеки може да се изяви. За млади фотографи с амбиции за развитие това е доста ценно. Смятам, че за времето прекарано сред тези хора (дори и виртуално) съм научила много.

6. Безспорни са плюсовете за комуникиране в Интернет средата. Като всички налагащи се нови форми и Интернет изживява своите „детски болести“. Бихме искали да коментираме някои от тях:

- Във всяка отворена организационна форма съществува опасност от привличане на центъра на внимание от по-напористи и агресивни личности. По-умните и интелигентни обикновено са по-тихи и дискретни хора. Как ги чувате в шумния хор от клакьори. Не е ли досадно посредствеността да има възможност да играе главната роля в пиесата, а останалите само да слушат нейните самохвалства?

След като прекараш известно време в клуба, започваш да опознаваш другите - чрез фотографиите им, чрез коментарите им. Всеки си прави изводите сам за себе си. В Интернет винаги е имало, има и ще има всякакви хора. Въпросът е на кои ще обърнеш внимание, в чии думи ще се вслушаш, чие мнение ще цениш.


Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание
Автор: emmmo   
Дата:   05-04-04 12:23

1. Как се създава и поддържа едно Интернет общество и какви са специфичните особености, когато то има за основа интереса на неговите членове към фотографията?

Колкото и да е странно, по-лесно е да създадеш нещо, отколкото да го поддържаш. Още повече, че като изключим самия акт на техническото създаване на сайта, създаването на самото Интернет общество е твърде стихиен и трудно контролируем процес. И тук съвсем закономерно се появява въпросът: "А трябва ли да има контрол?" Явният и тенденциозен контрол противоречи на самата идея за това интернет общество - да бъде демократично и отворено. Но за да функционира нормално един такъв форум, без ясни и обмислени правила не може. И все пак, за радост или за съжаление, тези правила не са достатъчни. Защото добрите неща стават повече с добра воля и позитивна нагласа, отколкото с добри правила. В края на краищата, в основата на всичко стои човекът, пък бил той и скрит зад анонимния си псевдоним в интернет.



2. Какво ви дава клубът и защо искате да членувате в него?

Неусетно и за самия мен, този клуб се превърна в съществена част от живота ми. Не виждам друга подобна възможност по такъв лесен и достъпен начин да контактувам свободно и неформално с толкова много фотографи, да се уча от тях и не на последно място, да имам такава огромна аудитория, на която да показвам своите снимки.



3. Всяка гилдия има свои неписани правила и закони. За да си част от кръга, понякога е необходимо да имаш определено образование, да си работил тази професия. Как, според вас, клубът се приема от съществуващото в момента фотографско общество?

В нашия клуб членуват предимно любители. Това предопределя и известно високомерие в отношението на "профитата". Но, слава Богу, в интернет това, което се вижда веднага, след като кликнеш на снимката, е не образованието на автора, а качеството на самата снимка. А това е по-важното.



4. Каква е вашата оценка за мястото и приноса на клуба в развитието на българската фотография?

Рано е да се каже. Още сме твърде млад клуб. Но пък се развиваме бързо. Но съдейки по досегашните ни изяви, мисля, че имаме бъдеще.



5. Как оценявате съществуващите на настоящия етап класически форми на организации (Фотографска Академия, Българско фотографско общество и др.) и техните изяви?

Прекалено тромави са, струва ми се.



6. Безспорни са плюсовете за комуникиране в Интернет средата. Като всички налагащи се нови форми и Интернет изживява своите „детски болести“. Бихме искали да коментираме някои от тях:

- Във всяка отворена организационна форма съществува опасност от привличане на центъра на внимание от по-напористи и агресивни личности. По-умните и интелигентни обикновено са по-тихи и дискретни хора. Как ги чувате в шумния хор от клакьори. Не е ли досадно посредствеността да има възможност да играе главната роля в пиесата, а останалите само да слушат нейните самохвалства?

Не, постепенно всяко нещо си идва на мястото и, рано или късно, се вижда кой колко струва.

- Техника на гласуване в Интернет е мощен инструмент за бързо достигане до мнението на мнозинството. В предния брой на сп. ФО Ангел Ненов сподели как в рамките на месец той и неговите приятели, гласувайки от компютрите в многобройните Интернет клубове във Варна са успели да задържат на първо място в класацията на известен фотографски сайт член от техния клуб? В рамките на шегата звучи предизвикателно, но ако това се отнасяше до важни решения?

Възможността за подобни злоупотреби е една от най-дискутираните теми в нашия клуб. Както казах по-горе, всичко зависи от добрата воля. На нея се и надявам. Иначе просто няма достатъчно прецизен инструмент, който хем да елиминира "злосторниците", хем да не накърнява правата на останалите добросъвестни членове.

- Какво мислите за езика във форумите? Всеки има право да се „изложи“, но лично мен много ме притеснява грубият, често и неграмотен изказ. Сигурно всеки учител би се хванал за глава, ако му се наложи да прегледа някои от Интернет писанията.

Смятам грамотният изказ за особено важен. Не съм съгласен с тези , които твърдят, че това е форум за фотография, а не за български език. Това е опит да се намери извинение. Остава утешението, че покрай изграждането на по-високи естетически критерии във фотографията, ще се повиши и самовзискателността към начина на изразяване. Поне би ми се искало така да стане.

- Всяко Интернет общество е основано на демократични принципи. Възможностите за модериране, обаче, допускат вероятността от своеобразна диктатура на група хора. Какво мислите за тази двойственост на системата и как се справяте с подобни явления?

Мисля, че вече съм отговорил на този въпрос.



Публикацията е редактирана (05-04-04 12:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: yavor   
Дата:   05-04-04 15:46

Здравейте, приятели на фотографията!
Любопитно ми беше да видя вашите снимки, но ми стана по-интересно, когато се запознах с вашите мнения и оценки за фотографията в отговор на въпросите на сп. ФО.
Прави впечатление, че тези от вас, които са отговорили, нямат категорична и ясна представа за фотографския живот и фотографското общество в страната. Мисля, че не трябва да е така, все пак вие се опитвате да правите фотография тук и сега. Много от вас сте все още в началото на пътя си и би трябвало да обърнете поглед към това, което ви заобикаля. Добих чувството, че стоите затворени във вашия кръг, там си обсъждате, ръкопляскате и отхвърляте снимки, а заедно с това като че ли малко от вас са готови да се превърнат скоро в добри фотолюбители. Не зная как ще приемете това определение, но за тези от вас, които не са запознати, ще цитирам имената на Гаро Кашишян, Валентин Киров, Антоан Божинов, Бейла Даракчиев, Енчо Найденов и много други изявени днес фотографи, които в началото са били фотолюбители.
Точно благодарение на тях и много други като тях българското фотографско изкуство съществува и се развива, печели аплодисменти и по света.
Тук като че ли е мястото да цитирам и големия Чичо Петър Божков, който казваше: „Фотографията не е изкуство, изкуство е само фотоизкуството“.
Направи ми впечатление, че във вашата последна класация от снимки има и много добри попадения. Кадри като тези без проблеми биха стояли стойностно във всяка фотоизложба:
DPA – https://photo-forum.net/i/12189&OFFSET=0&PERIOD=30
ValentinRussanov – https://photo-forum.net/i/10783&USER_ID=85
Ivan_A – https://photo-forum.net/i/11460&OFFSET=4&PERIOD=30
Mobby_Dick – https://photo-forum.net/i/12067&OFFSET=9&PERIOD=30
Simon – https://photo-forum.net/i/11190&OFFSET=13&PERIOD=30
emmmo – https://photo-forum.net/i/10860&USER_ID=64
Във вашите ръце, освен фотоапарат, има и едно много мощно средство за създаване на друга, по-силно въздействаща фотография – това е компютърът. За съжаление, в малко от снимките ви това се усеща и вижда или не е направено по начин, който да подобри естетическите стойности на фотографията.
Приятели, вие знаете, че Интернет е океан от информация, а търсите ли там, например, фотографските сбирки на световните музеи или майстори фотографи и техните колекции? Това би ви помогнало много да напреднете в качеството на вашите работи. В предишни години тази информация беше кът и българските фотографи са полагали неимоверни усилия, за да си я доставят. Днес за вас е лесно и бързо. Трупайте знания и опит, снимайте повече и резултатите ще се получат.
Искрено желая на всички вас да влеете свежи сили и идеи в изкуството фотография.
И накрая, искам да поздравя специално Цвета Андонова за чудесните фотографии и наградата на Коника.

Явор Попов

Отговори на това съобщение
 Яворееее
Автор: J0R0   
Дата:   05-04-04 16:55

Прави впечатление, че тези от вас, които са отговорили, нямат категорична и ясна представа за фотографския живот и фотографското общество в страната

Това твърдение е доста тенденциозно.
Откакто съществува този сайт в раздела "новини" най-редовно се публикува информация за фотоизложби и събития.
Можеш да разгледаш новините.
И като ги разгледаш, тогава ми кажи, дали има друга медия, в която да има повече информация за предстоящи изложби и събития.
Аз твърдя, че няма.
Ако ти твърдиш обратното - можем да се хванем на бас :-)
Лично аз съм посетил голяма част от тези изложби, където не само че срещам хора от клуба, ами и не минава значима изложба без в нея да има снимки на хора от клуба.

Така че чувството ти, "че стоите затворени във вашия кръг, там си обсъждате, ръкопляскате и отхвърляте снимки" е доста погрешно. Ръкопляскаме на всичко значимо, което се показва тук и в галериите.

Проблемът обаче е, че ТУК в интернет, можем да оценяваме и ръкопляскаме само на нещата показвани ТУК. Как да оценим снимките на Гаро Кашишян, Валентин Киров, Антоан Божинов, Бейла Даракчиев, Енчо Найденов и много други изявени днес фотографи, когато те са част от едно друго пространство, което не е ТУК.

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: asahi   
Дата:   05-04-04 17:05

Нашият кръг е толкова отворен, че можеш да влезеш в него с едно кликване на мишката. На колко места и с какво трябва да кликнеш, за да влезеш във Фотографска Академия? Не срещаш ли точно там любезно издигната стена? А ако преброим уникалните посетители тук и там? Това е стар спор, от около 3 години. Жоро?

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание
Автор: sas   
Дата:   05-04-04 19:29

1. Как се създава и поддържа едно Интернет общество и какви са специфичните особености, когато то има за основа интереса на неговите членове към фотографията?

Как се създава? - Запретваш ръкави и го правиш. Ама дали имаш достатъчно време? Имаш разбира се щом искаш.

Интереса към фотографията не е определящ, според мен интернет фото обществото страда от същите болести от, които страдат и повечето общества на образовани и над средно ниво възпитани хора. Интригите както и другаде не са по теми свързани с основната тема в обществото, а се основават на лични междуособици.


2. Какво ви дава клубът и защо искате да членувате в него?

Това за мен е начин да се развивам, да прекарам малко свободно време, да контактувам със симпатични хора...

Искам да общувам по-често със своите приятели и общуването тук определено ми помага.


3. Всяка гилдия има свои неписани правила и закони. За да си част от кръга, понякога е необходимо да имаш определено образование, да си работил тази професия. Как, според вас, клубът се приема от съществуващото в момента фотографско общество?

Мисля, че голяма част от фотографите все още се плашат от думата Интернет. "Докато умните се наумуват лудите се налудуват" е казал народа. Това, че си велик фотограф не е причина да спреш да се развиваш и да стоиш на дистанция от развитието на света около теб. И мен ме мързи да се развивам, но нямам избор да не го правя, това е всекидневна задача. Познавам много популярни имена от българските фото среди, но на пръсти се броят тези, които имат идея как да ползват предимствата на новата среда. Останалите само са чували, че може да се прави еди какво си в Интернет, но се съмнявам да си дават реална оценка какво значи това. Случвало ми се е известна фотографка да ми предлага аз да и кача снимките в нет-а и аз да направя всичко, а тя да ми ги даде на хартия. Защо? Че защо да помагам на загубената кауза на някой, който не иска да повярва, че нещото пред него е направено, за да го ползва масовия потребител.

4. Каква е вашата оценка за мястото и приноса на клуба в развитието на българската фотография?

Като човек от организаторите на това интернет общество не бих дал оценка по този въпрос. С интерес обаче бих следил мненията на останали те по тази тема.

Спомням си как само преди месеци хората с неразбиране ме гледаха за това, за което им говорех. Интернет, фотография, общуване... Днес много често се случва да искат да ми покажат какво "яко" фото общество имало на https://photo-forum.net


5. Как оценявате съществуващите на настоящия етап класически форми на организации (Фотографска Академия, Българско фотографско общество и др.) и техните изяви?

Не знам. Ще ги има както и до сега ги е имало. Ще има и техни членове.

6. Безспорни са плюсовете за комуникиране в Интернет средата. Като всички налагащи се нови форми и Интернет изживява своите „детски болести“. Бихме искали да коментираме някои от тях:

- Във всяка отворена организационна форма съществува опасност от привличане на центъра на внимание от по-напористи и агресивни личности. По-умните и интелигентни обикновено са по-тихи и дискретни хора. Как ги чувате в шумния хор от клакьори. Не е ли досадно посредствеността да има възможност да играе главната роля в пиесата, а останалите само да слушат нейните самохвалства?

А как е в реалния живот? Не е ли същото? Как се решават там тези проблеми? Мисля, че разлика няма. Хора всякакви. Интелигентността винаги ще бъде на почит.

- Техника на гласуване в Интернет е мощен инструмент за бързо достигане до мнението на мнозинството. В предния брой на сп. ФО Ангел Ненов сподели как в рамките на месец той и неговите приятели, гласувайки от компютрите в многобройните Интернет клубове във Варна са успели да задържат на първо място в класацията на известен фотографски сайт член от техния клуб? В рамките на шегата звучи предизвикателно, но ако това се отнасяше до важни решения?

За какви важни решения става въпрос?
В реалния живот какви механизми се борят против споразумения във вреда на обществото?
Вземете за пример Глобул. Наскоро излезе новината, че прокурора на Атина е завел съдебен иск за това, че по силата на споразумение със Италианския телеком ОТЕ са спечелили търга за лиценза за втория GSM оператор в България, като са лишили държавата ни от десетки милиони долара.
Какъв механизъм е бил нужен, за да спре това споразумение?
Групата варненци не правят ли подобно споразумение?
Каква е разликата?
Може би, че във Фото Форум няма как да бъде измамена държавата ни с десетки милиони долара.

По отношение на прокситата и обикалянето на интернет клубовете искам да кажа, че за тези "номера" знаем всички. Това обаче не ни кара да се занимаваме с това "дребно джебчийство". Точно това смятам за една от интернет болестите, която всеки нов потребител изкарва в "детската си възраст". Болестта е характерна с това, че се научаваш на хитрини, които другите знаят от години, а ти си мислиш, че си от малкото посветени и ей сега ще видят те какво ще стане. И хоп. ама си забравил да си сложиш ръкавиците и то останали отпечатъци, да му се невиди! Нищо, "поумняваш" и пак се пробваш, и хоп, пак ме надушили, ама защото тоя път не съм се сетил, че като пиша като Гошо и правя правописните грешки на Пешо някой ще се сети. Ей това е. Ще му мине времето и на това.

Може би тук е мястото да обърна внимание над въпроса колко скрити и анонимни хакери и недоброжелатели останаха скрити?

Малък е света, в който живеем, това е истината.


- Какво мислите за езика във форумите? Всеки има право да се „изложи“, но лично мен много ме притеснява грубият, често и неграмотен изказ. Сигурно всеки учител би се хванал за глава, ако му се наложи да прегледа някои от Интернет писанията.

Аз имах съученици, които доста по неграмотно пишеха в училище от хората, които ползват Интернет. "Излагането", както и давенето е дело на самите давещи се.

- Всяко Интернет общество е основано на демократични принципи. Възможностите за модериране, обаче, допускат вероятността от своеобразна диктатура на група хора. Какво мислите за тази двойственост на системата и как се справяте с подобни явления?

Според моите разбирания за свобода и управление, не би трябвало да се заличават мнения на когото и да било, че било и то нецензурни или цинизми. Мисля, че трябва да се затрудни достъпа до тях и ако някой наистина желае да ги види да може да го направи, но с повече стъпки, което да е гаранция за изричното му желание това да се случи. В едно такова посещавано место като Фото Форум се трие трудно. Появило се мнение на сайта и престояло една минута е видяно от поне 2-ма потребителя. Няма как да изтрия и от техните мозъци видяното.
Основното правило е да не се трие. Намесата трябва да е козметика, но не и операция.




Публикацията е редактирана (05-04-04 19:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: ceco   
Дата:   05-04-04 21:03

1. Как се създава и поддържа едно Интернет общество и какви са специфичните особености, когато то има за основа интереса на неговите членове към фотографията?

Необходими са преди всичко две неща:
(i) Критична маса от хора с общ интерес (в случая - фотографията), желаещи да използват възможностите на Интернет за бърза и ефективна комуникация;
(ii) Ядро от етусиазирани и можещи хора, които да го направят и поддържат (защото едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто - да го направиш).



2. Какво ви дава клубът и защо искате да членувате в него?

Възможност за непосредствен контакт с фотографията в практически всички нейни форми и измерения, да получа ценни съвети и най-вече да намеря съмишленици със сходни интереси по отношение на фотографията (и не само).


3. Всяка гилдия има свои неписани правила и закони. За да си част от кръга, понякога е необходимо да имаш определено образование, да си работил тази професия. Как, според вас, клубът се приема от съществуващото в момента фотографско общество?

Не знам, не съм от тази гилдия. Възможно е да ни гледат малко "от високо", но какво от това. Смятам, че с дейността си клубът доказва, че и за него има място под слънцето.


4. Каква е вашата оценка за мястото и приноса на клуба в развитието на българската фотография?

Не съм такъв капацитет, че да мога да дам такава оценка, а и подобни оценки се дават обикновено на някой юбилей (10, 25, 50-годишнина). Не е ли малко рано?


5. Как оценявате съществуващите на настоящия етап класически форми на организации (Фотографска Академия, Българско фотографско общество и др.) и техните изяви?

Трудно достъпни са, изявите им са доста "академични" - в добрия и в лошия смисъл.


6. Безспорни са плюсовете за комуникиране в Интернет средата. Като всички налагащи се нови форми и Интернет изживява своите „детски болести“. Бихме искали да коментираме някои от тях:

- Във всяка отворена организационна форма съществува опасност от привличане на центъра на внимание от по-напористи и агресивни личности. По-умните и интелигентни обикновено са по-тихи и дискретни хора. Как ги чувате в шумния хор от клакьори. Не е ли досадно посредствеността да има възможност да играе главната роля в пиесата, а останалите само да слушат нейните самохвалства?

-- Досадно е, но далеч не толкова, колкото ако трябва да ги слушаш "на живо". Човек бързо разбира кой колко струва, кое си струва да се чете и кое - не. Мисля, че не е толкова зле именно поради откритостта и равноправността на взаимоотношенията.


- Техника на гласуване в Интернет е мощен инструмент за бързо достигане до мнението на мнозинството. В предния брой на сп. ФО Ангел Ненов сподели как в рамките на месец той и неговите приятели, гласувайки от компютрите в многобройните Интернет клубове във Варна са успели да задържат на първо място в класацията на известен фотографски сайт член от техния клуб? В рамките на шегата звучи предизвикателно, но ако това се отнасяше до важни решения?

-- Има и тук такива опити, не трябва да си заравяме главите в пясъка. Аз положих доста усилия за да се пресече това негативно явление или поне да се ограничи влиянието на фантомите върху рейтинга, но това за сега не се смята за сериозен проблем от ръководството и остава на заден план на фона на другите реформи.

- Какво мислите за езика във форумите? Всеки има право да се „изложи“, но лично мен много ме притеснява грубият, често и неграмотен изказ. Сигурно всеки учител би се хванал за глава, ако му се наложи да прегледа някои от Интернет писанията.

-- Езиковата и компютърната грамотност са две различни неща, които най-често не вървят ръка за ръка. Чест прави на доста хора на този сайт, че обърнаха внимание на колегите си върху езика, но реален ефект скоро не може да се очаква. Говоримият език е въпрос на първите 7 години, а писмената грамотност се усвоява в началното училище.

- Всяко Интернет общество е основано на демократични принципи. Възможностите за модериране, обаче, допускат вероятността от своеобразна диктатура на група хора. Какво мислите за тази двойственост на системата и как се справяте с подобни явления?

-- Нямам оплаквания. В това отношение тук си е направо свободия в сравнение с други подобни форуми. Не трябва да се трие ничие мнение, което не противоречи на общите правила за ползване на Интернет. Трява, обаче, да се създаде подходяща тематична рамка на форума с цел по-ефективното му използване, да се регулира и отдели рекламно-търговския "spam", който залива форума и разводнява дискусиите по важни теми.


Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: kidik   
Дата:   06-04-04 12:28

Г-н Явор Попов, явно би бил по-доволен, ако вместо този форум, организаторите му се бяха напънали да направят една страница, посветена на "големите" имена във фотографията, а после всички регистрирани тук, под строй да им ръкопляскат дружно. Като преди това, разбира се им платят, за правото да публикуват великите им творения в интернет.
Тогава Голямото изкуство щеше да достигне до народните маси и да ги облагороди, а Големите творци за пореден път щяха да получат своето признание, материално и морално. И "публиката" вместо да се пъне и да показва аматьорските си снимки в НДК, щеше да си е само публика на Големите творци и да има ясна представа за фотографския живот и фотографското общество в страната.

Е, да, ама не!
Затова ще продължавам да го обичам интернет пространството!

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: Brummaker   
Дата:   06-04-04 14:11

Аз само ще изкажа моето мнение относно "големите имена",цитирани по-горе от г-н Явор Попов.Не че с кавичките искам да поставя под съмнение авторитета им.В никакъв случай!!!
Но...един от цитираните автори познавам лично и мога да твърдя че имам известни наблюдения в израстването му.Не това обаче е важното.По-интересно е друго: той "твори"основно в студиото.А този форум темата е фотографията въобще,не само рекламната/да кажем/.Тук,както казва Емо,се вижда фотографията,а ника или името са допълнителна информация...[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: boni   
Дата:   06-04-04 15:34

1. Как се създава и поддържа едно Интернет общество и какви са специфичните особености, когато то има за основа интереса на неговите членове към фотографията?

- Като се има предвид ,че за публикуването на снимки се изисква голямо пространство и трафик, както и висока скорост ,такъв сайт не се поддържа много лесно и евтино…Това за техническата част,а иначе процесът е бавен ,хората се сближават постепенно около общия си интерес-фотографията. Някои си отиват,други идват и така…

2. Какво ви дава клубът и защо искате да членувате в него?

- Голям наркотик е този клуб.Той събуди отново интереса ми към фотографията.Дава ми нещо много ценно – да общувам ежедневно с хора с интереси като моите.Нещо ,което не бих могъл да правя в ежедневието си ,без интерент.

3. Всяка гилдия има свои неписани правила и закони. За да си част от кръга, понякога е необходимо да имаш определено образование, да си работил тази професия. Как, според вас, клубът се приема от съществуващото в момента фотографско общество?

- Няма нужда да си работил,това е клуб за всички ,които обичат фотографията. Не знам за фотографското общество,но се приема добре от хората,на които им е интересна темата “фотография”

4. Каква е вашата оценка за мястото и приноса на клуба в развитието на българската фотография?

- Не знам какво включва понятието “Българската фотография”,но клубът има голям принос за това ,че много хора покрай него обикнаха фотографията,т.е. приносът си е за хората,които могат да се зарадват на нещо ново за тях и да се откъснат от ежедневието по този начин.

5. Как оценявате съществуващите на настоящия етап класически форми на организации (Фотографска Академия, Българско фотографско общество и др.) и техните изяви?

- Не мога да ги оценявам,защото никой не ме е допуснал да ги оценявам ) . Освен това техните изяви са доста спорадични и аз лично нямам време да ги следя внимателно.В интернет мога да видя някое събитие дори и в 2 ч сутринта. Галериите работят до 18ч,аз също

6. Безспорни са плюсовете за комуникиране в Интернет средата. Като всички налагащи се нови форми и Интернет изживява своите „детски болести“. Бихме искали да коментираме някои от тях:

- Детските болести по-късно се заменят с други още по-страшни болести и така… Оттърване от болестите няма цял живот.

- Във всяка отворена организационна форма съществува опасност от привличане на центъра на внимание от по-напористи и агресивни личности. По-умните и интелигентни обикновено са по-тихи и дискретни хора. Как ги чувате в шумния хор от клакьори. Не е ли досадно посредствеността да има възможност да играе главната роля в пиесата, а останалите само да слушат нейните самохвалства?

- Който може да чува ,чува. Който има очи ,вижда.

- Техника на гласуване в Интернет е мощен инструмент за бързо достигане до мнението на мнозинството. В предния брой на сп. ФО Ангел Ненов сподели как в рамките на месец той и неговите приятели, гласувайки от компютрите в многобройните Интернет клубове във Варна са успели да задържат на първо място в класацията на известен фотографски сайт член от техния клуб? В рамките на шегата звучи предизвикателно, но ако това се отнасяше до важни решения?

И какво са спечелили колегите от Варна ,освен че са се изложили пред себе си?

- Какво мислите за езика във форумите? Всеки има право да се „изложи“, но лично мен много ме притеснява грубият, често и неграмотен изказ. Сигурно всеки учител би се хванал за глава, ако му се наложи да прегледа някои от Интернет писанията.

- Типично грубият тон ме дразни ,както и очевадната неграмотност.

- Всяко Интернет общество е основано на демократични принципи. Възможностите за модериране, обаче, допускат вероятността от своеобразна диктатура на група хора. Какво мислите за тази двойственост на системата и как се справяте с подобни явления?

Като един от адмнистраторите на сайта искам да кажа ,че без полиция на този етап от човешкото развитие не може да съществува нито една държава в света,колкото и да е демократична тя.Важното е полицията да бъде внимателна и да гледа предимно да помага на хората,а не да пречи с прекалено арогантни намеси.В същото време тя трябва да бъде безкомпромисна към тези които грубо погазват общоприетите норми и нанасят явна вреда на останалите добронамерени членове на обществото.

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: rosen_dimitrov   
Дата:   06-04-04 16:44

Здравейте приятели!
Като главен редактор на списание ФО искам да ви благодаря за проявения интерес към анкетата. Не мога да не споделя радостта си от оригиналните и искрени отговори, които публикувате. За разлика от интернет пространството, страниците в една печатна медиа са ограничени и в този брой ще публикуваме само част от тях. Тъй като диалогът много ми допадна със своята прямота, в следващия брой ще публикуваме и останалите ваши отзиви.
Така че, продължаваме разговора! Бих желал да чуя вашите мнения и за самото списание. Както и да ви напомня, че на сайта на списанието http://www.spisaniefo.com публикуваме информация за всички фотогорафски прояви, до които сме стигнали.
Списанието остава отворено за вашите снимки. Както вече сте забелязали, в почти всеки брой има снимки на участници във Фотофорум Добре сте дошли и на сайта на http://www.phototresor.com, ако имате сериозна фотография и искате да работите в комерсиалната и част.
Ако държите на среща на живо, заповядайте на щанда на списанието на предстоящия Оптофотосалон от 14 до 17 април.
Ще се радвам да се видим!

Отговори на това съобщение
 В отговор на Явор Попов
Автор: markishky   
Дата:   07-04-04 12:44

Ами без желание да се заяждам, искам само да подчертая факта, че организации като Фотографска академия например са тотално непознати в провинцията! Ако може - нека някои ме обори! Самият аз до преди две - три години не бях и чувал за нея, макар че снимам от ученик, сега съм на 33 и винаги съм се движил в среди на фотографи - вярно, провинциални фотографи, но все пак хора изкарващи си хляба с фотография.

А може би прекалената известност не е желателна... това пък зависи от поведението и активността на организацията, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание
Автор: stoevmobile   
Дата:   04-12-04 15:15

Бут нагоре[smilie24]
[shtrak] [beer] [shtrak] [beer] [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   04-12-04 18:21

1. Как се създава и поддържа едно Интернет общество и какви са специфичните особености, когато то има за основа интереса на неговите членове към фотографията? Създава се лесно. Достатъчно е да се даде трибуна за излагане на снимки и мнения. Поддържа се трудно - след като тази трибуна се препълни започва обратният процес, на изпразване. Остават само най-запалените фенове, омешани с пиянстващи и пируващи групи, незнаино защо попаднали на стадиона.
2. Какво ви дава клубът и защо искате да членувате в него? Дава ми възможността за бърз творчески контакт и запознанства с десетки важни за мене хора и личности. Много от тези познанства са излезли извън рамките на ИТ общуване, и дори са останали само там после. Дава ми възможността и да си хабя нервите с неизбежната ниша натрапници, които се сменят на конвейр под снимките и постингите ми по фотографските теми. Дава ми възможността да открия необятните светове на някои творец, и килията на някои комплексар, от която последния прави деклараций за независимост и свобода:).
3. Всяка гилдия има свои неписани правила и закони. За да си част от кръга, понякога е необходимо да имаш определено образование, да си работил тази професия. Как, според вас, клубът се приема от съществуващото в момента фотографско общество?
Ами приема се със смесени чуства. Как може да се приеме една тълпа екзалтирана от беззаконие и криворазбрана свобода - вътре има и хора, и твари. Ако има човек търпението да избира и игнорира - вижда , само доброто. Но трябва да има голямо търпение. Жалко е, че няма възможността да ИГНОРИРА определени лица и възможността за контакт с тях. Подобно на кърлежи те са способни да го следват с години, надявайки се ако не на фотографско признание, на скандална реклама. Това определено игнорира желанието за участие в дискусиите на повечето професионално свързани с фотографията. Той неминуемо става цел на войнстващата посредственост.
4. Каква е вашата оценка за мястото и приноса на клуба в развитието на българската фотография?
Пак смесени чуства. Две напред една назад. Много хора се захващат с фотографията във вида, в които я открият за себе си тук - тоест под влияние на клуба в текущия момент. Масовката се увеличава, за сметка на фотографската култура. Проблема не е само в ИТ - достатъчно е да видим какви "експозиций" видяха бял свят на реномирани национални трибуни.
5. Как оценявате съществуващите на настоящия етап класически форми на организации (Фотографска Академия, Българско фотографско общество и др.) и техните изяви? Недостатъчно. Изложба един път в годината, списание 12 пъти, нулево интернет присъствие. В общи линии това.
6. Безспорни са плюсовете за комуникиране в Интернет средата. Като всички налагащи се нови форми и Интернет изживява своите „детски болести“. Бихме искали да коментираме някои от тях: Това не е въпрос, а констатация, с която съм съгласен.
6/1 - Във всяка отворена организационна форма съществува опасност от привличане на центъра на внимание от по-напористи и агресивни личности. По-умните и интелигентни обикновено са по-тихи и дискретни хора. Как ги чувате в шумния хор от клакьори. Не е ли досадно посредствеността да има възможност да играе главната роля в пиесата, а останалите само да слушат нейните самохвалства?

Да, воала е висок и все по-голям става. Аз лично работя на принципа - акцента да остане фотографиятапоне докато това е възможно. Да намеря нужният човек, нужната снимка, нужното мнение, нужния съвет. На HDD съм си изградил една елитна галерия от снимки и автори от фотофорума, която често гледам с удоволствие.Тя не се покрива с рейтинг или подобна..система на сайта. Имам и такива галерии от десетки чужди сайтове. Лошото е, че от нашия форум доста подбирам, докато там ми е достатъчно да направя определена заявка какво точно искам да видя, и го виждам селектирано пред мен, по моя си критерии и естетическа оценка.
- Техника на гласуване в Интернет е мощен инструмент за бързо достигане до мнението на мнозинството. В предния брой на сп. ФО Ангел Ненов сподели как в рамките на месец той и неговите приятели, гласувайки от компютрите в многобройните Интернет клубове във Варна са успели да задържат на първо място в класацията на известен фотографски сайт член от техния клуб? В рамките на шегата звучи предизвикателно, но ако това се отнасяше до важни решения?
Техниката е техника, защото винаги може да се усъвършенства до приемливите за нас форми и нужди. Разбира се, може и да действа в обратен смисъл:)) Ако сайта стане нефотографски - тогава техниката за гласуване ще работи срещу фотографите - това е нормално. В момента в ИТ пространство шества една група виртуални хора, които търсят своето място - днес са тук, утре другаде. Фотографията е удобен пристан за тях - то не се пише нито чете, просто снимаш нещо, или още по-просто го открадваш от милиардите снимани неща в мрежата и се пробваш..ако не като фотограф, то поне като безапелационен критик. Ако тактиката ти не сработи, ставаш циничен и вулгарен, заемаш нишата на простака - все пак ти си недоказалия се никои и можеш да метнеш върху лицето си одеждата по арабски, и да акаш наволя..или поне да си нон-стоп офф. Може би така ще привлечеш симпатията на многото себеподобни недоказали се в нищо.
- Какво мислите за езика във форумите? Всеки има право да се „изложи“, но лично мен много ме притеснява грубият, често и неграмотен изказ. Сигурно всеки учител би се хванал за глава, ако му се наложи да прегледа някои от Интернет писанията.
Езика е виден за всички. Той е откровено циничен или патагонски. Единственото средство е модериране. Щом то не се прилага, значи безезичните хора са ценни с нещо за сайта. Това те веднага го осъзнават, и проблема се задълбочава. Проблема е многократно дискутиран, а отговорите ясни - виновни са тези, които искат да има нормален език на общуване, и по възможност български. Kogato i boni pi6e na metodievica, kakvo da go diskutirame?
- Всяко Интернет общество е основано на демократични принципи. Възможностите за модериране, обаче, допускат вероятността от своеобразна диктатура на група хора. Какво мислите за тази двойственост на системата и как се справяте с подобни явления?
Модерирането е инструмент на демокрацията. Аз мога ли да пиша/поствам когато и каквото си поискам във Вашето списание или в Ню Йорк Таймс? Липсата на модериране означава царство на анархията - която би помела всичко, без значение какво е, и за какво се говори, или какви цели се преследват. Важни са само моментните цели на самоселектирала се тълпа.


Отговори на това съобщение
 Re: Анкета на списание "ФО" (ще бъде публикувана)
Автор: Mobby_Dick   
Дата:   01-02-05 16:50

Хех..малко като пророчески съм го попълнил този въпросник.....хем рано..хем достатъчно късно, вече го публикуваха.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна