Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14     всички  напред  последна
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: SaS   
Дата:   28-01-22 21:01

:) Ето един добър случай от съседната тема

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1959760&t=1959760


Някой ден такива технологии като NFT ще могат лесно да решават подобни спорове. Когато човек създава, подписва и намалява трудностите за отговор кой е първия създател.

Даже наскоро имаше новина, че Photoshop ще вградят функция за mint-ване на NFT в момента на експорт на снимка.

https://www.theverge.com/

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: hotsnail   
Дата:   28-01-22 21:18

За това не трябва NFT.

Имаше фирми с които регистрираш изображения още преди 15 години. В случай на спор те можеха да свидетелстват в съд, че този кадър е регистриран от еди кой си на еди коя си дата. Така да помогнат да докажете авторството си

Дори правеха скенери да търсят крадени изображения в мрежата.

Има теми за тези услуги във фото форум.

Дори имам приятел чиято доктурантура в ТУ София е на тази тема. Как да установи кражба на изображение дори ако има редакции с фотошоп - кроп, въртене, ресайз, черно бяло, яркост, наситеност..... никакво NFT нямаше в доктурантурата му. Използваше бесни математики - wavelet-и и подобни неща.

За да се реши спор за кражба на интелектуална собственост трябва (1) да откриете кражбата и ако може автоматично, (2) да се докаже собствеността Ви в съда.

NFT ужка помага с второто. Ама дали българския съд знае за NFT? Дали NFT дава някаква стойност повече от регистрация в нормална база данни?

Аз мисля, че не дава абсолютно нищо. Нула. Дори е под нулата, щото е супер скъпа и бавна технология. Регистрация в обикновенна база данни да кажем ще струва 1 стотинка. А регистрация на NFT 30 лева. Какъв е смисъла?

Тука обърнахте темата в началото на рекламна кампания на едни измамници. Две фирми, които в общи линии са мошеници. Нито ще помогнат в съда. Нито сканират мрежите за кражби. Ама цоцат яко кинти.....


ПП. Честно казано фото форум ако се консултирате с адвокати може да предложите услуга за регистрация на изображения, базирайки се на сегашната Ви функционалност. Ако може да свидетелствате в Български и европейски съдилища, ще е супер по-полезна и смислена услуга от тия NFT.

Дори и и нищо да не правите, сегашната Ви база данни вероятно е по-добро доказателство в съд от етериум NFT. Просто като покажа, кога е качено изображението в моя профил, вероятно ще има по-голяма тежест от дигитална щуротия записана в блокчейн, която съда не може да разбере въобще……


ППП съмнявам се дълбоко, че за подобна услуга има достатъчен пазар. Демек дали фотографи биха платили достатъчно като абонамент да си регистрират изображенията. Иначе за облачна услуга е супер. Дори плъгин за лайтрум и кепчър лесно може да се направи. Маркирате снимки и казвате да ги регистрира. Това прави експорт с достатъчна резолюция и го праща във фото форум. Фото форум подписва с напълно законен по нашите закони цифров подпис, че на тая и тая дата са дошли тия изображения от тоя човек, заснети с еди коя си камера и това е (ако трябваи веднъж седмично лицензиран нотариус ще подписва базата Ви - я то стана proof of stake blockchain). Фотографа плаща да кажем 200 лева на година, което включва да му пазите архива с регистрани изображения и да регистрира нови до 5 хиляди изображения примерно.


Колко човека ще дадат 200 лева на година?



Публикацията е редактирана (28-01-22 22:04)

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: stukloplast   
Дата:   28-01-22 22:05

Чак ми се не вярва, че споделям едно мнение с Киро.
Единствената файда от нфт е за продаващия, ако има късмет като младия индонезиец дето изкарал милион от селфита с уебкамера, и за платформите, които разпространяват и поддържат(хостват оригиналния "продукт" докато съществут) тази "технология". Нито можеш да докажеш нещо с нфт, нито можеш да спреш някой да притежава субекта на токена безплатно. Е, ще плаче "пирата" по 2 часа вечер, че не държи "оригинала", ма ще му мине...

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: landstar   
Дата:   28-01-22 22:20

Що се хабиш да им обясняваш! Той който е решил да се хвърля от някоя пирамида ... На народа му дай вълшебното хапче, т.е. - токън некакъв. Днеска си хвърли всичките 1000 долара /от тях половината на бърз кредит/ и утре - на С класата директно.

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: asahi   
Дата:   29-01-22 00:33

С летни гуми, щото... Знаеш.

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: hotsnail   
Дата:   29-01-22 01:24

...и алчни банкери ги осени внезапна мисъл чудна....

Изгоряха с един или два трилиона и сега взе да им идва акъла.

Балона е яко надут.

ПП само едно допълнение - крипто валутите не са децентрализирани! Изненада! Биткойн се контролира от 4-5 големи асоциации. Ако две от най-големите обединят сили могат да закрият спестяванията на когото поискат. Всъщност криптото е по-централизирано и с по-малка сигурност от банков влог.....ооо чудо.. .



Публикацията е редактирана (29-01-22 01:27)

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: asahi   
Дата:   29-01-22 13:44

А Сатоши сан се кефи на мощта зад струята си (ако някой е чел "Шогун".

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: MauMyHa   
Дата:   29-01-22 19:34

Ето ви един казус за дискутиране с реален пример.
Става дума за снимка правена през 2010 година. През 2013 година забелязвам че се ползва от информационни сайтове без разрешение. Знате как става!
Темата е, Сирни Заговезни. Предвид това че, съм правил констативни протоколи и имам няколко решени случаи и Дело спечелено на втора инстанция без право на обжалване в моя полза. Но уви толкова много време от установяването на нарушението и до произнасяне на съда минаха 4 години. Ако за 20-те протокола ми отнема по 3-4 години то, този живот е невъзможно да бъда обезвъзмезден. И, реших да го кача като НФТ. Сирни Заговезни

Снимката продължва да се ползва и всяка година има нови и нови "ползватели"
Дето се казва ето ви прясна публикация с дата от тази година

https://www.bgdnes.bg/Article/7334690


Сега по казуса. Значи ли че с продажбата на файла-снимката като NFT. Този който се сдобие с него ще има право като собственик на NFT-то и аналогично на правата върху снимката от покупката. Ще може ли да Води дела срещу нарушителите по закона за авторските и изпълнителските права?

Аз съм, озадачен но в действителност просто ми се ще да реализирам продажба.



Публикацията е редактирана (30-01-22 11:44)

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: hotsnail   
Дата:   29-01-22 19:46

по българския закон има ли такова нещо като прехвърляне на авторски права?

ааа извинявай това са измамниците, за които писах... те дали са запознати със закона в България? не са нали?

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: asahi   
Дата:   29-01-22 21:03

А трябва ли? Законът не им пречи да си мамят.

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: nyamago   
Дата:   29-01-22 22:15

А някой (измамниците или друг) да е обещавал някога защитени авторски права по всеки закон по де-централизираната планета? Или някому са се присънили такива обещания, ама caveat emptor [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: hotsnail   
Дата:   29-01-22 23:52

nyamago амазон например начислява ДДС и предоставя възможност да върнеш продукта в съответствие със законите за търговия с електроника, дрехи и т.н.

Търговията с интелектуална собственост е доста сложна и специфично регламентирана сфера. В САЩ и ЕВропа порядките са силно различни. Предполагам в Европа има специфики между държавите.

Дали въпросните NFT търгаши работят в рамките на закона?



Публикацията е редактирана (30-01-22 01:37)

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: asahi   
Дата:   30-01-22 11:03

Всеки интелигентен бизнесмен прави това, което не е забранено от закона. Останалите спорни моменти оставя на адвокатите.

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: MauMyHa   
Дата:   30-01-22 11:46

Извинявам се че подразбирате написаното буквално и не допускате възможноста да греша. Все пак не се занимавам всеки ден с правни казуси. И славо бого щото сигурно бих заприличал за смачкан охльов

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: nyamago   
Дата:   30-01-22 16:29

Интересни мисли по въпроса от много уважаван от мен автор*.

*("Гледам кого уважаваш и си правя заключения дали да те уважавам" - неизвестен мъдрец)

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: asahi   
Дата:   30-01-22 17:14

Зае§и, няма 15 бона да си оправи двора.

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: stukloplast   
Дата:   31-01-22 07:41

Хм, оказва се, че 80% от безплатните нфтита минтвани в opensea, са спам и/или крадени "произведения на изкуството". Кой да заподозре...

текст

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: CDman   
Дата:   31-01-22 08:03

Демек всичкото това МИНТ-ване и токени, е едно голЕмо тинтири-МИНТири от което печелят само собствениците на въпросните сайтове [smilie5]


Ама аз съм некомпетентен - не ме слушайте. [beer]
Минтвайте си и кат' станете милЮнери, почерпете по едни солети купени с Биткойн. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-22 17:27

OpenSea признават, че 80% от токените им са за крадени творби......


Да не говорим за другите обяснения в статията...

тия са си за съд....

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: stukloplast   
Дата:   31-01-22 17:43

И ако погледнеш през един пост нагоре... Ама не читател.
И за какъв съд са? Това е все едно да съдиш олх, щото продават крадени колела и др. Или на заложна къща да съдиш [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: hotsnail   
Дата:   31-01-22 17:54

[smilie24] извинявай.

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: landstar   
Дата:   31-01-22 17:57

Стукопласт е прав: Помагачество
Според чл. 20, ал. 4 от НК Помагач е този, който умишлено е улеснил извършването на престъплението чрез съвети, разяснения, обещание да се даде помощ след деянието, отстраняване на спънки, набавяне на средства или по друг начин. От обективна страна помагачът създава условие за изпълнение на престъплението.

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: asahi   
Дата:   31-01-22 18:01

Цитат от посочената статия:

"Някой си направи профил в OpenSea и взе всичко от моя профил в Twitter", оплака се потребител, идентифициран като Holley. "Сега тoй продава моето изкуство като NFT. Това не съм аз! Ако можете да помогнете и да подадете сигнал за този човек, ще съм благодарен."


Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: landstar   
Дата:   31-01-22 21:22

Аз затуй не си публикувам шидьоврите! Навсякъде дебне някой фунги да ги минтва. Само по вайбъра!

Отговори на това съобщение
 Re: NFT - какво знаем и не знаем за тях
Автор: hotsnail   
Дата:   02-02-22 18:24

Добро обяснение за състоянието на NFT пазара.

Доста е неутрално, но е реалистично.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »