Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: фотографията случайност или не
Автор: asahi   
Дата:   13-02-22 11:52

Ето една снимка, в която преднамереност и случайност взаимно обуславят крайния резултат:



13 февруари 1973 г.: Тодор Живков реже лентата за откриване на фабрика "Мизия" в гр. Плевен.

Фоторепортерът Иван Григоров разказва: "Тогава стана голям калабалък и аз се озовах точно зад гърба на Живков. С голям риск реших да снимам голото му теме. В този момент той си вдигна и двете ръце за поздрав към народа. Получи се емблематична снимка, на която хем не му се вижда лицето, хем не може да го сбъркаш с друг. Но ако ме бяха видели ченгетата как го снимам в гръб, най-малкото, което можеха да ми направят, беше да ми вземат лентата".

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: uri64   
Дата:   13-02-22 12:07

> Ето една снимка, в която
> преднамереност и случайност
> взаимно обуславят крайния
> резултат:
>


А какъв е крайният резултат? Кадърът може и да значи нещо за тези, които знаят за онова време или са живели тогава, но предполагам, че за всички родени след да кажем 1985 ще е просто фотка на дядка, вдигнал незнайно защо ръце.


Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: asahi   
Дата:   13-02-22 12:37

Резултатът е един запечатан миг. Как и кога някой ще оцени този миг е съвсем отделна тема, която не е предмет на нашата раздумка.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Rincewind1235   
Дата:   13-02-22 16:21

Обичам уличната фотография, винаги си нося някоя дребна камера където и да тръгна. Независимо от резултата обожавам самия процес на снимане, опитваш се да предвидиш кога някой ще направи нещо интересно/необичайно, гледаш какво се случва далеч пред теб. Най-приярния момвнт е ако успееш да хванеш непринудена емоция, нещо което няма да се повтори. Често от няколко часа снимане не харесвам нито един кадър но това не прави самия процес по-малко приятен. Дали може случайно да хванеш нещо добро - да, но малко вероятно. Склонен съм да вярвам че с години снимане шанса се увеличава, ако пък не излене нищо читаво, остава емоцията от самото снимане, което за мен е най-важно.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: kvakioh   
Дата:   25-02-22 20:12


http://store.picbg.net/pubpic/20/00/a01b50a5062f2000.jpg


Eдна от трагичните ситуации за фотографите...
Иначе, вече няма фотографи, има снимащи, които са уцелили, отишли, запланували и изпълнили някакви кадри. И дотам, едно 99.99999% от всичките спират и повече дори не искат да снимат след всичко това, може след година, може след 5, но пак спират. Улично, портретно, природно и т.н. спират го.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: mihalo   
Дата:   26-02-22 02:57

Автор: kvakioh
Дата: 25-02-22 20:12
"Eдна от трагичните ситуации за фотографите..."



Така е!

Плащаш си за някой фототрип, нещо като екскурзия за гении... и се озоваваш в цяла тълпа от такива...[smilie5]

Да видим за какво се сещам от раз:
-Мечки ловящи сьомга на водопад.
-Изсъхнали дървета на фон дюните на пустинята Намиб.
-Баби кубинки пушат пури.
-Норвежки водопади, два-три.. с непроизносими имена.
-По стъпките на Ансел Адамс... там "Капитана", каньона...
-Сахара, дюни, камили.
-Долмити, Света Магдалена... да не доскучавам повече. [smilie18]

Интересен случай е "страшно войнственото" племе "Мърси". Доколкото разбирам е по-опасно да стигнеш до тях, отколкото калашниците с които позират. Ааа да, имаше и едни рибари с корморани, дето вече изкарват повече пари от фотографи отколкото от улов [smilie3]

Цитат по памет /от неидентифициран источник/: "Харчим пари, които нямаме за неща от които нямаме нужда, за да впечатлим хора за които не ни пука!


voilà

Редакция: Не, че нещо знам френски, ама франсетата знаят още по-малко български :)) Пардон, може и да знаят какво е мерси [smilie25]



Публикацията е редактирана (26-02-22 03:30)

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: dimiliev   
Дата:   26-02-22 19:00

С тази разлика,че от тия Н на брой кадри ТИ със своето виждане и усет трябва да избереш и предложиш кадър ! Ето там се намесва другото,не късмет,не...

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: mihalo   
Дата:   27-02-22 02:22

Автор: dimiliev
Дата: 26-02-22 19:00

"...не късмет,не..."


Моето уважение, но подобно съждение може да е вярно само, ако някой има късмета (на фр. - шанс, на български няма дума):)) да е умен, креативен и т.н. още.

Вярвам, забелязвате апорията... така де, логическото несъответствие на реалност спрямо не дотам догледано логическо съждение.

Съжалявам, но искам да знам истината! [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Alein   
Дата:   27-02-22 12:45

Генетична предопределеност си е кой какъв ще е, какво ще направи и какъв ще е късмета му. Табулата раза никак не е празен лист по рождение по който може да пише всеки случайник по пътя. Там винаги има нещо драснато, което може само сам да затриеш, доде си жив.
Късмет?Във фотографията? Може, но така да не е случайно нищо...
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Бяла_гарга   
Дата:   27-02-22 12:59

Mihalo, пропуснал си да включиш в списъка жена на релси и гола жена със заден план от руини. Фотографската неслучайна неизключителност за всички, които не са успели да стигнат до пустинята Намиб. (Присъстващите се изключват. Ако те са снимали това, тяхното е случайност). [smilie5]
Богданов, извини ме, че ти спамя във философската тема! Отдавна чувствам вина, но не мога да спра.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: asahi   
Дата:   27-02-22 22:13

Неусетно минахме на фотографските клишета.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: mihalo   
Дата:   28-02-22 00:37

Автор: asahi
Дата: 27-02-22 22:13
"Неусетно минахме на фотографските клишета."


На мен ми се струва, че противопоставянето на онова, което наричаме "клише" срешу идеята за спонтанност си е в основата на темата -

bogdanov
Дата: 05-01-22 17:01

Здравейте съфорумци,
Все по-рядко виждам спонтанни, хванати, улучени кадри...



Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: mihalo   
Дата:   28-02-22 01:16

Автор: Alein
Дата: 27-02-22 12:45


Почти бих се съгласил, но случилото се с Шумахер никак не се вписва в логиката на подобно съждение. Гениален ген... и някакъв скапан камък...


Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: mihalo   
Дата:   28-02-22 02:08

Автор: Бяла_гарга
Дата: 27-02-22 12:59


Ха! Подсети ме за един любим сюжет: Красиво момиче с рамки на очила, но без "стъкла". Това, рекламата на Цайс "задължително" трябва да работи като един религиозен екстаз за несведущите и бедните духом примитиви.

Идва ми наум.. дали да не помолим онези, които са преодоляли вредното влияние на непредвидимия късмет с ум, гениалност, въображение, упорство и др. качества да споделят поне един път числата от следващия тираж на тотото... в полза на по-смотаните събратя. Няма какво толкова да загубят, всеки друг тираж може да е техен!

Под черта - Глупости[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: nyamago   
Дата:   28-02-22 13:25

^ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Миретуу   
Дата:   09-03-22 20:48

Здравейте съфорумици.Прекрасна тема.Аз съм любител фотограф.Главно снимам с телефона си,макарче имам фотоапарат.Случайности не съществуват. Има закономерности.За една красива снимка според мен се изискват много знания,умения и да доза късмет.Желая много здраве и късмет на всички. :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »