Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: фотографията случайност или не
Автор: PetarpetroFF   
Дата:   06-02-22 20:07

Не е случайност!


Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: nyamago   
Дата:   06-02-22 21:13

Bogdanov написа:

> Alein, Речено-сторено!

Ако имаш предвид онова за времето и нещата от живота - там няма нищо случайно? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: bogdanov   
Дата:   06-02-22 21:14

Z.Rusev, прекрасно правиш ама не забравяй и да снимаш... пожелавам да намериш твой начин да свеждаш случайността до минимум! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Z.Rusev   
Дата:   06-02-22 23:14

bogdanov, сърдечно благодаря
Старая се и не спирам да снимам

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: bogdanov   
Дата:   06-02-22 23:35

nyamago, старая се и аз :) ... не споделям в последно време, станал съм малко срамежлив...



Публикацията е редактирана (06-02-22 23:54)

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: abnorm   
Дата:   07-02-22 14:09

Само до натиск върху спусъка ли говорим или и за нещо друго?!?
Ако сложа на самоснимачка 10 сек и хвърля апарата нагоре, след което той ще направи шедьовър напечатан и хвален в много списания след това(виждал съм такива кадри), кой ще е направил кадъра - аз или камерата? И дали ще ми признае някой фантазия и замисъл с подготовка, при получаването на този кадър?!?

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: asahi   
Дата:   07-02-22 21:47

Камерата ще направи кадъра, а ако някой ти признае някакъв принос ще е заблуден. Или от теб, или от незнание. 10 секунди са много.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: bogdanov   
Дата:   07-02-22 22:41

abnorm, хвърляй смело ! 10 секунди са идеални, ама здраво трябва да хвъляш наистина! Аз ще съм първия който ще се застъпи за решението ти... кадър не гарантирам, ама вълнуващо пржeвяване на 100%!



Публикацията е редактирана (08-02-22 09:05)

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: thephotonub   
Дата:   08-02-22 00:48

abnorm: В интерес на истината пак няма да е случайно... защото камерата не се е хвърлила сама във въздуха. Ти си бил на правилното място в правилният час и ти си програмирал правилните настройки. Така че ако е станал уникален кадър пак си заслужаваш всички признания. Който твърди обратното е просто един жалък хейтър с душевна недостатъчност ;)

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: mihalo   
Дата:   08-02-22 01:41

[smilie5] Случайността е закономерно детерминирана! Какво, ако от случайно събитие следва закономерно следствие? Ако точно този ми дядо не беше срещнал точно тази ми баба... съвсем закономерно, по зависеща от случайна причина закономерност можех да не съм писал това. [smilie8] Когато ще хвърляш средство за запечатване на изображение е добра идея да не е там където, може случайно да не успееш да го уловиш навреме - закономерна причина си е де факто [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Бяла_гарга   
Дата:   08-02-22 09:09

Богданов, тъкмо щях да излизам от ФФ и погледът ми попадна на темата. Бих казала, че това е философски въпрос и може би всеки, който се е увлякъл или се е увличал някога по фотографията, си го е задавал. Може би когато фотографът усети, че започва да се повтаря, да снима както всички или да получава един и същи кадър, изгубва тръпката към снимането. А с това изгубва и възможността да заснеме нещо неповторимо.
Богданов, само ти (извини ме за фамилиарниченето, но във ФФ сме роднини по мисли, които ни дълбаят), можеш да зададеш подобен въпрос. Не се мъчи с него, а снимай! Подобни въпроси убиват търсещия човек в твореца. Щом си го задаваш, предпазен си от устрема на простото щракане, но снимай, за да провериш на практика каква е възможността случайно да заснемеш неповторим кадър! Според мене, колкото по-осъзнато търсиш този кадър, толкова по-голяма вероятност има да попаднеш на него.
При подобни въпроси (и по повод не само на снимането, но и на писането), все си спомням един пример от "Чумата" - черновата с началото на романа с едно и също изречение, повторено по всевъзможни начини - Една жена с кученце излезе от Булонския лес или нещо от сорта. Повечето от нас повтарят едно и също действие, каквото и да правят и добре че много, които продължават да снимат, не забелязват това. Може би неслучайността става значеща случайност, когато успеем да излезем от кожата си.
И, Богданов, не че се заяждам заради въпроса ти, но много ме огорчи, когато си изтри снимките от профила. После постепенно спря да снимаш. Не е хубаво, когато въпросите убиват твореца.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: mihalo   
Дата:   09-02-22 01:52

Автор: Бяла_гарга
Дата: 08-02-22 09:09


Прочетох... и много благодаря за написаното! Емоцията, която създаде с него е връщане към вярната посока. Все по-често вече забравяме, че сме хора, а не машинки за пресмятане.

Редакция: П.П. Не знаех, че така добре пишеш.



Публикацията е редактирана (09-02-22 02:11)

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: bogdanov   
Дата:   09-02-22 19:16

Бяла_гарга, трогнат съм от начина по който четеш въпроса. Нямам представа с какво съм заслужил толкова висока оценка, но всеки би бил поласкан да я чуе или прочете. За мен обаче въпроса не е философски, а технически. Интересен ми е начина по който всеки от нас използва опита за да избегне случайността. Селектират ли се вариантите, за много би било лесно да бръкне по-дълбоко в себе си. Фотографско философските въпроси са нужни до толкова, че да създадат праг след който безкрайното започва. Лисата на стандарт отваря вратите широко и през тях минават някой не чак токлова "заслужили артисти". А колкото до мен... снимам... вероятно повече от преди, но показването ми стана трудно. Станал съм срамежлив с времето. ;) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Slivenski   
Дата:   09-02-22 19:33

Като стана дума за заслужили артисти, та се сетих едно време Парцалев, който бил заслужил артист /преди да стане народен/, се подигравал на Калоянчев, който вече бил народен артист:

- Ти харчиш народни пари! А аз харча заслужили пари! [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Vinsent   
Дата:   09-02-22 21:38

Разгледайте профила на Минко Михайлов и после говорете за случайност.
Изключителен професионализъм и съвършенна естетика.
Да можеш да виждаш красивото не е случайност.
[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Бяла_гарга   
Дата:   10-02-22 08:15

Vinsent, на Минко всички му се радвали на профила. А иначе естетическите категории се учат по двойки. За представянето на грозното също се изискват очи, усет и начин (не е свързано с Минко). Лично аз съм се удивлявала как някои художници могат да представят грозното.
Slivenski, цитатът от Парцалев много ми хареса. Този велик човек знаеше как да каже истината под формата на шега.
Богданов, за мене най-високо в изкуството винаги е стояла креативността. Ценя хубавите снимки на природата и всичко, което ни заобикаля и самата аз снимам макро и понякога - портрети. Но когато човекът надгради, получи нещо ново с вече познатите ни изразни средства, и ако го направи добре - това вече е развитие в изкуството. Но ти знаеш сам това, както пише поетът Борис Христов "всичко туй са казвани неща и стари", аз просто продължавам мислите си.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Бяла_гарга   
Дата:   10-02-22 08:18

mihalo, работата ми е да пиша, хобито - да снимам. Понякога се увличам и ги разменям. Поздрави! :)
И по повод на горните шаблони за изкуството, които написах преди малко, в ума ми изплува един клип, който вчера Емил Младенов пусна на друго място. Посланието е много конкретно, декорът възпроизвежда действителността, изглежда сякаш нищо не надгражда, а е добре направено изкуство. Струва ми се, че в тази посока са най-добрите попадения, които изглеждат като обичайното, като действителността, а всъщност разкриват субективната гледна точка на личността. Където обективният и субективният свят се срещат, там нещата се получават най-добре.
Насладете се: https://www.youtube.com/watch?v=t9ZvZdeP21Q&list=RDt9ZvZdeP21Q&start_radio=1



Публикацията е редактирана (10-02-22 08:40)

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: nyamago   
Дата:   10-02-22 13:35

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: asahi   
Дата:   10-02-22 14:23

И в клипа нищо случайно. Чак се загледах в датата за да потърся обяснение за тези 4/3 пропорции.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Canon_FD55   
Дата:   10-02-22 15:33

аз пък се старая да стане случайно и после правя открития на компа [smile]



Публикацията е редактирана (10-02-22 15:34)

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Бяла_гарга   
Дата:   10-02-22 16:17

Asahi, може би това е форматът на едновремешните телевизори в унисон с историята, която възпроизвежда виц отпреди или извън времето на интернет.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: doktora   
Дата:   10-02-22 16:40

Мисля,че най-уловените ми моменти съм направил с първото си бг цифрово апаратче.Носех го винаги,виждам момент и щрак.Там е!
Сега техника голяма,не мъкна постоянно.Докато меря,преценявам и тя заминала снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: asahi   
Дата:   10-02-22 17:27

"Автор: Бяла_гарга
Дата: 10-02-22 16:17

Asahi, може би това е форматът на едновремешните телевизори в унисон с историята, която възпроизвежда виц отпреди или извън времето на интернет."

Разбира се. Даже можеше и на академичното 1.375:1 да се позоват. Добре, че не са ползвали някои от кичозните (д)ефекти, наподобяващи онези технологии.


Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: nyamago   
Дата:   11-02-22 00:27

^ (^^^)
Интересно, че макар да знам доста за техническата страна (формати, каданс, осветление, цветообработка а.к.а. 'грейдинг' и доста още неща) - нищо такова изобщо не ми мина през ум. Просто едно мило и весело филмче сред истински хора (така се усещат, дори ако са актьори) с усмивка и положителна емоция...

Единственото отклонение от такова инстинктивно възприятие - помислих си за... бесарабските българи. (Дълга история, не питайте защо - но Бяла Гарга може и да знае нещо ;)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: mihalo   
Дата:   11-02-22 03:39

Автор: Бяла_гарга
Дата: 10-02-22 08:18


Знаех си аз, че си има "крушка опашка" :) То.. обърквация, ама "баш" правилна :)) И благодаря за линка! Не се срещат често такива, непринудени...


И, да обобщя.. много съм доволен когато папагалите отлетят от дадена тема, та останат тези от които може да се научи нещо. Така става интересно! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »