Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   01-03-21 22:34

https://ibb.co/mcgTjhM

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   01-03-21 22:40

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=131668

С подобен обектив по-лесно ще свикнеш да композираш, ще експериментираш различни дължини, а и за портрети ще ти е полезен.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Satsan   
Дата:   02-03-21 00:04

А колко по-добри ще станат цветовете с друг обектив?
Каквато е темата всъщност. Ниокй не пита за зрително поле. Въпросът е за цветовете.
Ако ще се равивате в посока ПЕЙЗАЖНА фотография...то тогава по-добре научете как се ползва глава на статив за пейзажи, как се позиционира, как се снимат последователно кадрите и как се стакват с програма в един пейзаж.
И само между другото - в съвременната фотография най-богатите пейзажи се снимат с обективи от рода на 200-400 и се стакват с гигапикс про. (кво ли е ся тва)
Но къде беше питанката ...къде скочихме нависоко и надалеко.
ЕТО пример...позабавлявайте се. Зумвайте на воля. Дали е снимано с обектив 18-55 или ...с усмивка.
[beer]



Публикацията е редактирана (02-03-21 00:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aroot   
Дата:   02-03-21 00:21

Satsan, аз схванах намека. Получих и насоката, която търсих. И статив имам, от хубавите.
Само времето ми е кът, много ангажименти, а съботата ми е само 1. И сме цял ходещ панаир. На никой не му дреме че цветовете ми са бледи. и т.н
Но ще наваксам. Може да е бавно но се надявам да стане.
За гигаснимките и стакването поне на теория съм запознат :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Konstantinov   
Дата:   02-03-21 00:26

https://photo-forum.net/i/2345787#&gid=NaN&pid=1

За 30 секунди с Luminar 4.
Ако е в NEF предполагам че ще може да се направи с камера рау и без да се сменя небето.



Публикацията е редактирана (02-03-21 00:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: lamerko   
Дата:   02-03-21 02:02

Експериментирай. Не търси достоверност - не правиш документална фотуграфия. Хубаво е да се снима при добри условия, но не винаги това е възможно. Лично мнение, което не налагам на никой - сменяй смело скучни небета, променяй светлината, тоналността както си го представяш ти. И задължително снимай в РОУ формат, че този JPEG не издържа на по-агресивна обработка. Ето например 5 минутна редакция само с Фотошош. Прегоряла е, но нито съм се старал да изкарам нещо, а и от джипег толкова:


https://www.shumen.org/upload/DSC-2638.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aroot   
Дата:   02-03-21 07:02

Благодаря ви колеги...
Не мога да си позная снимката , добре че са Ел проводите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: quazimodo   
Дата:   02-03-21 08:24

aroot написа:

> Благодаря ви колеги...
> Не мога да си позная снимката ,
> добре че са Ел проводите :)


А ти беше готов да изхвърлиш фотоапарата[smilie18][smilie18][smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Alsand   
Дата:   02-03-21 08:56

Без да претендирам за изчерпателност.

1. Оборудвайте се с пейзажен обектив.
2. Към него добавете поне поляризационен филтър (ND филтрите и градиентите са вече екстра)
3. Изчакайте природата да се раззелени.
4. Експонирайте внимателно и правилно, спрямо наличната светлина. Избягвайте снимките по пладне за всеки случай.
5. Снимайте винаги в RAW.
6. Не изнасилвайте цветовете при обработката. След уместен избор на белия баланс, работете повече върху плътността, контраста и остротата на снимката, без да правите резки промени в тоналността. И винаги преценявайте, дали колорита, който виждате на екрана е възможен и в естествени условия навън.

А това е снимка, направена при сегашните условия - в неподходящ час, в много лоши атмосферни условия - мътен въздух (явлението се нарича "димка") и силно слънце, което прави пейзажа много плосък, безцветен и с две думи - ужасен. Ама нали съм влачил тухлата нагоре...отчетох се :)


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-02/1614497453__dxl0042_1920.jpg





Публикацията е редактирана (02-03-21 09:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Don_Diego   
Дата:   02-03-21 09:35

И аз не разбрах корелацията- цветове, дължина на обектива. Или пък какво ще рече- пейзажен обектив [smilie5]

както по горе казаха, пейзажисти масово ползват варио от 50 мм нагоре... примерно:

https://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=PHOTOGRAPHER&uid=1883


Хубави цветове!? Час, метеорологичното време, сезон, обработка. Втеляването по диафрагмата е същата грешка, както дължината на обектива... пейзажи се правят и на 1.8 и на 22



Публикацията е редактирана (02-03-21 09:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: quazimodo   
Дата:   02-03-21 09:39

Аре стига с тия пейзажни обективи! Преди 5 мнения се спомена защо няма такова понятие.

Като бюджетен вариант на многофункционален обектив, бих погледнал 16-85/3.5-5.6 VR

П.П. Дори втората версия на "китака" 18-55 е достатъчно остра, за да се ползва в широкия край като "пейзажен"[smilie5] обектив.



Публикацията е редактирана (02-03-21 09:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aroot   
Дата:   02-03-21 09:45

КолегИ, ясно е, че който го може, го може всякакси [smile] .
Ясно е, също така, както по-горе се изказа колега , че и с 200 мм стават пейзажи.
Моите скромни напъни и терзания, са от гледната точка на тотален аматьор, който просто иска да се наслади на хобито в кратките възможни за това моменти. Дето има приказка, аз пълзя към там, от където примерно вие се връщате, тичайки.
Още веднъж, много благодаря на всички, които си направиха труда да ме светнат.

п.п - За обектива: Аз си имам 18-140, китака и знам че за пейзажи го бива, но откакто взех 35/1.8 седи и събира прах. Даже ми е в обявите за продажба, явно ще е добре да си го запазя и при ходенията си да ползвам него..



Публикацията е редактирана (02-03-21 10:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Satsan   
Дата:   02-03-21 11:04

Колега Aroot, снимаш с една от най-добрите кропки Никон Д 7500. Опознай апарата с необятните възможности. Свали си едно упътване за Никон Д 7500 и го поразгледай. Виж функцията "Д лайтинг" (на англииски) и я ползвай. И всичко останало за цветовете.
И сега нещо интересно. Ако снимаш в RAW (NEF) формат цветовете винаги са по-слаби, незабележими. Това е защото се предполага последваща обработка на кадъра с програма.
Ако снимаш в JPEG ще имаш по-богати цветове, но по-малки възмосности за обработка. Има много какво да се учи. Успех!



Публикацията е редактирана (02-03-21 11:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   02-03-21 11:33

18-140 е хубав обектив. Точно с него ще се ориентираш дали ще ти паснат пейзажите на по-широкия или на дългия край на обектива. На всички е ясно че, с всякакъв обектив може да се снима всичко, стига да знаеш какво правиш. Въпроса е че например на мен по ми допада да снимам в широкия край и съм си взел широки обективи. Затова, с този 18-140 поснимай и виж повечето снимки на каква дължина ти харесват на теб. Все пак нали е хоби, трябва теб да те кефи. Трябва си и време за хубава снимка, това е нещо като лов, дебнеш светлина, избираш място, чакаш подходящото време и стреляш. Вечер слънцето се скрива за минути, много често си изпуснал момента. Чакаш следващата вечер...Снимаш кадри от различен ъгъл, променяш малко настройките, за да улучиш правилната светлина за момента, която да влезе през обектива. Трябва да направиш повече кадри да имаш възможност да избираш в къщи на компа. Да спреш колата, да снимаш 1 кадър и хоп шедьовър- по трудно от 6 от тотото.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   02-03-21 12:56

Винаги ми е било интересно какво би се получило при подобна ситуация ако там бяха 20 колеги с апарати от различни марки и модели, какъв би бил резултатът без обработка?

И като предложение на следващата среща на ФФ да направим един такъв експеримент - заснемане при възможно най-неблагоприятни условия на един и същ пейзаж и резултатите да се качат в обща папка и всеки да може разгледа.

Обратното почти няма смисъл - снимане на пейзаж при оптимални условия, защото всички съвременни апарати, в това число и много тубро-сапунерки ще дадът много добър резултат и разликите ще са малки.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Slivenski   
Дата:   02-03-21 13:25

Автор: geobg
Дата: 02-03-21 12:56

Обратното почти няма смисъл - снимане на пейзаж при оптимални условия...

-------------------------------------------------------------

А какъв е смисълът от това? Не е ли идеята да се снима при оптимални условия - не само пейзажи, но и всичко, с цел постигане на максимално качествен резултат? Питам съвсем добронамерено, не се заяждам.

[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Alsand   
Дата:   02-03-21 13:54

Автор: geobg
Дата: 02-03-21 12:56

Винаги ми е било интересно какво би се получило при подобна ситуация ако там бяха 20 колеги с апарати от различни марки и модели, какъв би бил резултатът без обработка?


Кое имате предвид? Описаната от мен неблагоприятна ситуация за снимки ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: aab72aab   
Дата:   02-03-21 14:01

Не знам какво имате предвид ,,оптимални,, по скоро впечатляващи снимки излизат при лоши атмосферни условия, мъгла, дъжд, буря, замръзнали вълни, водопад, мълнии и така нататък. Хубави условия за фотограф не са хубавите метеорологични условия за НОРМАЛНИТЕ хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: nyamago   
Дата:   02-03-21 14:14

Оптималните условия раждат 'оптимални' снимки - правилно експонирани и с добри цветове, но еднообрзни и скучни. Оптималните условия са добри за пощенски картички и туристически реклами за ваканции.

Интересни снимки се получават в 'интересни' условия, т.е. - различни от оптималните. Едни ги търсят нарочно (заклетите 'ловци' на 'уникалния' кадър - те ходят на лов въоръжени до зъби с техника), други ги получават случайно, като печалба от лотарията - но имат рефлекса да ги запечатят с каквато техника имат под ръка.

Всички сме правили такива 'оптимални' кадри и дори им се радваме, а в тоя форум пощенските картички се насърчават и често се награждават като 'добри пейзажи'. Интересните кадри в не-оптимални условия, разбира се, получават заслужено признание - но 'гуру'-та продължават да учат новаците на оптималност [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Don_Diego   
Дата:   02-03-21 14:21

Винаги ми е било интересно какво би се получило при подобна ситуация....

Обратното почти няма смисъл......

* * * *

Доста безсмислено занятие. Едва ли много хора биха се навили, да си губят времето по този начин...
Какво ще докажеш? В единия случай, марките и обективите нямали значение, защото щели да дадат еднакъв резултат при "пейзажни условия"... обаче очевидно се очаква някаква разлика при неидеални? Освен композиционно различие други опции има ли? Или ще си играем с НД филтри и диафрагмите?

Пейзажната фотография изисква търпение, изисква умение, изисква проучване. Техниката и софтуерните фокуси могат само да засилят ефекта... това да насочиш апарата в произволен час, без да си го търсил с цел и да заснемеш ебати кадъра го има... ама рядко.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Slivenski   
Дата:   02-03-21 14:25

Автор: nyamago
Дата: 02-03-21 14:14

Оптималните условия раждат 'оптимални' снимки - правилно експонирани и с добри цветове, но еднообрзни и скучни.

----------------------------------------------------

Мисля, че това е отговорът на въпроса ми. Благодаря! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Slivenski   
Дата:   02-03-21 14:26

Автор: Don_Diego
Дата: 02-03-21 14:21

Пейзажната фотография изисква търпение, изисква умение, изисква проучване. Техниката и софтуерните фокуси могат само да засилят ефекта... това да насочиш апарата в произволен час, без да си го търсил с цел и да заснемеш ебати кадъра го има... ама рядко.

----------------------------------------------------------------


[smilie24]

Само да допълня, във връзка с онази тема за правилата и тяхното нарушаване. Както и за новаците и гурутата...
Нали всички сме съгласни, че едва когато познаваш правилата и си овладял едно нещо според правилата, чак тогава можеш да си позволиш съзнателно да кажеш, че си ги нарушил?
Не говоря за пейзажите конкретно, защото рядко снимам пейзажи, а по принцип. Когато знаеш какъв резултат искаш и знаеш как да го постигнеш, едва тогава постижението е удовлетворяващо.
Другото е случайност. Сори за клишето. :-)
Но пък понякога и случайните резултати са интересни.



Публикацията е редактирана (02-03-21 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Alsand   
Дата:   02-03-21 14:40

Накратко за пейзажната фотография:

Естествено, че техниката е важна. Само да не ми говори някой, че няма значение с какво снимаш. Винаги има значение. Техниката обаче е необходимо, но не и достатъчно условие. Освен да имаш добро тяло, обектив, филтри и статив, трябва да имаш и познания как да работиш с тях, а също и да владееш композицията на пейзажа.

И всичко по-горе да е налице, все още не е достатъчно, без най-ключовото, а именно - дълго култивираното чувство за естетика и културата на фотографа. Без тях, нищо не се получава, освен по случайност. Сигурно ще ви се стори банално и изтъркано, но думите на Ансел Адамс са изключително верни:

"Не правим снимката просто с фотоапарата, влагаме в нея и книгите, които сме чели, филмите, които сме гледали, музиката, която сме слушали, хората, които сме обичали"

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   02-03-21 14:43

Накратко писах за един тест на наличната техника, там където най-добре биха се проявили по-добрите и съответно си отговорим в какво си струва да инвестира ме. Много хора знаят отговора, но не всички.

Разбира се че съм и за тест при оптимални условия, изобщо за всякакви тестове. Лично мен много ме интересуват нощни снимки от ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Alsand   
Дата:   02-03-21 14:46

Автор: geobg
Дата: 02-03-21 14:43

Лично мен много ме интересуват нощни снимки от ръка.



Ето една нощна снимка от ръка. На 3200 ISO


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1611696533__dxl0103_1920.jpg


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »