Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: CDman   
Дата:   02-03-21 15:06

Лично мен много ме интересуват нощни снимки от ръка.

Ще е трудно да се определи дали снимката е от ръка или от статив, освен ако не се присъства лично.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: MAX-1   
Дата:   02-03-21 15:36

Набързо нещо такова ?https://ibb.co/gTbCdzk

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: petervassilev   
Дата:   02-03-21 15:50

Според мен едно от най-хубавите неща, на които се научаваш при опити да снимаш пейзажи (независимо от уменията и от техниката, дори и с телефон или сапунерка), е че започваш да забелязваш интересните неща практически във всяка гледка и при всякакви атмосферни условия и светлина.

Променя ти се разбирането за "оптимални" условия и "хубаво време". Сърфистите например казват: "Времето се оправи, раздуха се яко, има и облаци, вълнички, а и плажуващите се разкараха и е супер!". И пейзажната фотография, като хоби, помага да ти е по-интересно и приятно, например в планината, дори когато богът на атмосферните условия е настинал [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: swqaz   
Дата:   02-03-21 17:29

Почетох, почетох, па се заключих! Джорджановците са навсякъде! Наистина ли не ви се изчервяват бузите от срам като се прочетете :))

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Satsan   
Дата:   02-03-21 18:05

geobg
Дата: 02-03-21 12:56

Винаги ми е било интересно какво би се получило ....
И като предложение на следващата среща на ФФ да направим един такъв експеримент - заснемане при възможно най-неблагоприятни условия на един и същ пейзаж и резултатите да се качат в обща папка.


Интересен експеримент...
Най-добър резултат без обработка според мен) ще дадат няколко колеги, които ползват следните настройки:
1. Снимат в JPEG
2. Използват D lighting (Никон) и съответната функция (за другите марки) за светлите и тъмните участъци...или
3. Снимат в клин (HDR) със 7-9 кадъра с корекция през 1/3.
4. Ползват най-ниската възможна скорост при бленда 11-16
5. Ползват настройката "богати цветове".
И остава единствено да се признае, че Фуджи имат най-богати цветове при едни и същи условия (признато от другите марки и имаше скандал, защото друга марка беше ползвала представянето на Фуджи като "своя" реклама)
Така виждам нещата. Също виждам, че няма кой да се "върже" на подобен експеримент, но това е друга тема.



Публикацията е редактирана (02-03-21 18:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: uri64   
Дата:   02-03-21 18:45

swqaz написа:

> Почетох, почетох, па се заключих!
> Джорджановците са навсякъде!
> Наистина ли не ви се изчервяват
> бузите от срам като се прочетете :))

[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: geobg   
Дата:   02-03-21 20:13

Тъй като темата е и частично за Nikon D7500 (нямам опит с него), преди около 1 год имаше друга донякъде подобна тема:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1924892&t=19248902

Затова и писах това за теста от едно място с различна техника, за да се отхвърлят нещата, а и все пак си остава въпроса за Nikon D7500, добре е колеги които снимат с него да споделят.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Konstantinov   
Дата:   03-03-21 00:22

То трябва и хубав монитор за да гледаш снимките ,аз съм взел за пейзажи 10-18 за а6500 на сони ,мисля че за кропка никон беше по евтин става и с китовия.С никон може да станат същите снимки като с фужи,канон сони и т.н. може да се видят пейзажи с д7500 тука тук .



Публикацията е редактирана (03-03-21 00:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: avo   
Дата:   03-03-21 14:36

Относно скучните цветово снимки и зимния сезон, винаги има моменти, когато и сивата почти безснежна зма изглежда красива, просто е важно да ги издебнеш. Моят скромен опит показва, че снимането с някой около теб, който дава постоянно зор да се ходи напред, е обречено. След това си преглеждаш кадрите, и правиш равносметката, че от не лошо място не си извлякъл максимума, защото не си имал време да композираш правилно кадъра, или да сложиш правилния филтър и да опиташ и с него, или не си имал времето да разгънеш статива с надеждата, че ще стане и от ръка, а то е станало, но и леко се е позамацало, или си забравил да промениш настройките и си снимал на неоптимални такива, от бързане. Според мен намирай време да излизаш сам, цели залезите, когато сам ще се убедиш че и скучните наглед локации се променят коренно със светлината, изгревите изискват повечко мотивация :), или пък цели мъгливите дъждовни дни, или дебни кога е навалял малко нов снежец в планината нощес и сутринта още преди да е изчезнал да си там, и ще видиш, че и без разлистени и цъфнали дървета могат да се получат красиви неща. Иска си само време и спокойствие. Аз имам Д7500, не мисля, че тялото с 18-140 би те ограничило технически с нещо, освен ако не целиш широки мм, за тях има евтин и нелош 10-20 на Никон. Единственият минус на 18-140 е , че не е weather sealed, но на лек ръмеж или сняг не смятам, че ще има драма.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Gecata   
Дата:   04-03-21 22:49

Снимам пейзаж основно с дълги или теле обективи.Това ми помага да прецизирам композицията и да избера и окрупня най-интересната част от нея. Рядко използвам широки обективи защото "мачкат" задния план и "високите сини планини" във фона изглеждат като мижави хълмчета. Използвам диафрагми между 8 и 11. Не свивам повече когато съм с дигиталка защото обективите, дори много скъпите аберират при много свита бленда. Фокусирам на 1/3 дълбочина в предния край на композицията. Това ми гарантира остро идетайлно изображение на предния план и по меко в задния доста приятно за възприемане. По някога използвам ултракъси обективи за пейзаж, когато имам изключително интересен, но дребен преден план който искам да окрупня. Винаги експонирам на ръба на прегарянето - техниката притежава достатъчно динамика към светлото, така, че да си "възвърна" светлите части, но няма тази динамика в тъмното ако се клипне. Винаги, ама винаги обработвам заснетия материал и никога не разчитам на резултати от необработени снимки! Ето и няколко примера:
Пейзаж в преходен сезон зима - дифузно мрачно осветление със 135мм обектив и кроп1,6 камера.

https://photo-forum.net/static/site_pics/2013-11/1385632991_CRW_4532.jpg


168мм + фулфрейм камера вечерна снимка

https://photo-forum.net/static/site_pics/2010-12/c_1291557270_A1CT0316.jpg


12мм ултра къс+ фулфрейм камера

https://photo-forum.net/static/site_pics/2009-07/e_1247667847_A1CT3403.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: quazimodo   
Дата:   05-03-21 07:27

Gecata написа ...


[smilie24][smilie24][smilie24][beer]

Разби всички градски легенди за "пейзажните" обективи [cool].


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: avo   
Дата:   05-03-21 18:40

Gecata, относно експонирането...винаги съм целял точно обратното, експониране така че да няма със сигурност прегоряло, а тъмното да излезе с обработката. Така правя, защото съм чел, че по-лесно се връщат сенките от прегорелите участъци, и на практика също така ми се струва, може би греша?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: asahi   
Дата:   05-03-21 19:20

Гледаш си хистограмата и няма да сбъркаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: petervassilev   
Дата:   05-03-21 19:44

asahi "Гледаш си хистограмата и няма да сбъркаш."

За мен хистограмата и focus peaking-ът са най-ценните функции на цифровите фотоапарати, винаги гледам хистограмата, но при широки обективи и много небе в композицията често не улучвам. Забелязъл съм, че при опити за пейзажи с нормален и по-дълъг обектив хистограмата по-рядко ме лъже.

Трябва да се науча да отмествам хистограмата според относителната част на "небето от коприна" в кадъра (т.е, опитвам се да съм точно "на ръба на прегарянето" - съвета на Гецата), но при бързо щракане от ръка, докато съм с раница на гърба и изоставам от жената, обикновено не успявам.



Публикацията е редактирана (05-03-21 19:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Satsan   
Дата:   05-03-21 22:10

petervassilev
За мен хистограмата и focus peaking-ът са най-ценните функции на цифровите фотоапарати, винаги гледам хистограмата, но при широки обективи....


А на какво мерене е фокуса при снимане на панорама/пейзаж?
При много небе в кадъра?


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: petervassilev   
Дата:   05-03-21 23:11

@Satsan ^

С твърди ръчнофокусни обективи.
Хистограмата се променя незначително при въртене на ринга за фокусиране.

Колкото повече е светлото небе/снегът в кадъра, толкова по-трудно преценявам колко да преместя хистограмата вдясно.
Ако имам време да направя няколко кадъра с различна настройка ("ръчен" bracketing) - проблемът се решава.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: avo   
Дата:   05-03-21 23:32

Защо не направите bracketing-а автоматичен и това да ви реши проблема?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Gecata   
Дата:   06-03-21 00:02

Мнго често пейзажите които снимам са оживени и бракетинга не върши работа.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-01/1610643172_dsc_2836.jpg




Обикновено техниката се справя ако снимате в RAW, подчертавам-на ръба на прегарянето. На дисплея картинката ще е кофти измита, но всъщност имате цялата информация, която процесорът на камерата ви може да изтръгне от матрицата. После обработвате толкова колкото ви стигат уменията. Апропо с филмовата фотография е същото. Избирате по контрастен или по "мек" филм, проявявате меко или контрастно, копирате върху "мека" или контрастна хартия. Използвате маски, филтри, засенчвания, точкови източници на светлина, сандвичи от допълнителни контактни негативи или диапозитиви и прочее "магии" за да изтръгнете най-доброто от заснетото. Общо взето принципът е същия като във фотошоп или лайтрум, но средствата - различни.



Публикацията е редактирана (06-03-21 00:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: petervassilev   
Дата:   06-03-21 00:13

@avo

Обикновено за пейзажи от ръка фиксирам по-висока скорост и променям леко блендата.

Автоматичният bracketing при мен работи в режим S, но не и в режим М - двата използвани от мен режима. А стъпката при автоматичния bracketing е доста голяма и сваля много скоростта за пейзажи.

Дори не съм чел в ръководството как да променя стъпката, свикнал съм да правя това ръчно с блендата, в диапазона 8-11, за да се избегне дифракцията при по-затворена бленда. Понякога и с промяна на скоростта, ако имам време да опра на камък/дърво.

С хубава по-съвременна камера с голям сензор би трябвало да е много по-лесно, защото почти не увеличаваш шума, ако позволиш на ISO да се променя автоматично. При моята стара кропка това не може да се приложи.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: Satsan   
Дата:   06-03-21 00:27

petervassilev
С твърди ръчнофокусни обективи.
Хистограмата се променя незначително при въртене на ринга за фокусирЯвно има какво да се желае.



Тялото, апаратътима няколко режима на мерене при фокусирането. В единич случай взима информация за целия кадър, във втория натежава информацията окло центъра на кадъра (10-20%) , в третия случай се взима информация от централната точка или друга избрана от теб точка на фокусиране. Това не е от обектива, а от софтуера на апарата.
Това е за четене . Да не разводнявам с писане.
Трябва ПЪРВО да опознаете тялото/апарата и неговите основни възможности.
Успех!



Публикацията е редактирана (06-03-21 00:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: petervassilev   
Дата:   06-03-21 01:04

@ Satsan

Сега разбрах, че въпросът ти "на какво мерене е фокуса при снимане" е за режима на измерване на светлината [smile] - в кои точки/зони е "фокусирано" измерването.

Хистограмата при мен не се променя при промяна на режима на измерване - точково, централно, в целия кадър. Хистограмата винаги е за целия кадър.

Посочените от теб режими имат смисъл и помагат при обективи с автоматично управление на блендата. Имам един такъв китов (18-55 мм OSS), но почти не го използвам. При този обектив, обаче, посочените от теб режими наистина помагат - точно тази част от наръчника съм я чел и прилагал [smile] .


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: io_bs   
Дата:   06-03-21 12:13

Gecata, поздравления за кадрите.

Аз също съм фен на пейзажите с дълги обективи. Давам някои мои примери. Първите 2 са с китовия обектив на най-зумнато, 50 мм на кроп формат.


https://live.staticflickr.com/65535/50524932036_b33233676f_b.jpg




https://live.staticflickr.com/65535/50524205988_546592c45a_b.jpg



Тази е с дългия китак на 230 мм.


https://live.staticflickr.com/65535/50987226431_d153fd02c4_b.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: lamerko   
Дата:   06-03-21 16:27

Твоите китаци не са китаци [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: zodiak   
Дата:   13-03-21 12:19

Може ли името на мобилното приложение?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да подобря цветове на пейзажи
Автор: abnorm   
Дата:   18-03-21 18:47

Няколко съвета и от мен (не съм професионалист):

1. Задай някой от ръчните режими PSAM;
в МЕНЮТО ЗА ПРАВЕНЕ НА СНИМКИ задай за Picture Control - "VIVID" и
задай други (засилени)стойности за VIVID.

2. Снимай пейзажи и с обективи над FX35мм(=DX53mm), напр. с FX50-FX85-FX135, но раздели пейзажа например на 2-3 кадъра, които после да слепиш в панорама (напр. с програмата ArcSoft Panorama Maker Pro 5 или друга).

3. В съвременните смарт телефони (напр. Huawei P30-40)са набичкали разнообразни ефекти за снимане на пейзажни снимки (един от които е изравняване на динамичния контраст) и съм чувал фотографи да казват, че снимките направени с такъв телефон изглеждали "по-добре" от направени с ДСЛР. За подобна цел може да използвате програмата "Fotor" - тя прекрасно изравнява динамичния контраст и след нея снимките изглеждат цветно по-добре - по-цветни, по-контрастни, с подробности в тъмните участъци.

Човек трябва да търси и да пробва непрекъснато!

Успех!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Албум преди 6 часа
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: