Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20  21  22 ..  28  29     всички  напред  последна
 Re: електрически коли
Автор: Svsvet   
Дата:   13-02-20 11:05

КПД-то е само един от факторите в една система. През лятото с вакуумните тръби това високо КПД не те ползва, тъй като имаш огромен излишък, който не можеш да оползотвориш, освен ако вкъщи някой не се къпе по цял ден. Както казах, всичко е индивидуално. И през зимата КПД-то на вакуумните тръби изобщо не е три пъти по-голямо, и два пъти не е даже. Аз имам такова КПД, което да оползотворявам непрекъснато, без излишъци, с елементарна инсталация (три стойки и един кабел, прекъсвач), без скъпи бойлери, без никаква поддръжка в рамките на 25 години. Както казах, въпрос на избор е. Цената, може да се каже, е една и съща.



Публикацията е редактирана (13-02-20 11:21)

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: CDman   
Дата:   13-02-20 11:10

Спрете да вярвате на разни клипчета в Ютюб и зарибяващи сайтове.

Учителката ми по руски в средното вярваше, че азбуката е написана от
Ленин и нищо не можеше да я убеди, че не е така.[smile]

Много хора вярват в хороскопи и някои изкарват добри пари от това. [smilie7]

Според една скорошна публикация 40% от американците вярват, че земята е плоска .... [smilie18]

Иначе казано всеки вярва в това, което смята за вярно и сигурно има милион доводи в своя подкрепа.

Извода ... ами сетете се [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: marves   
Дата:   13-02-20 11:14

Слънчеви тръбни водни колектори... да, за греене на вода са по-продуктивни от фотоволтаик, за една и съща площ. Според мен обаче са удачни единствено, ако нямаме достатъчно площ да инсталираме необходимото количество фотоволтаици.

Водните колектори искат повече грижи - трябва им добро съотношение гликол, водна помпа, по възможност захранане през UPS, разширителен съд, медни тръби с изолация (прокарването им през къщата е доста по-сериозно занимение от промушването на кабели за фотоволтаична инсталация), и накрая като ти протече от някъде и спадне налягането в системата, теглиш една майна, защото трябва да викаш специалисти да надуват наново налягането и да проследяват тръбите за течове.
Да не говорим, че цялата инсталация с медни тръби, спойки си е трудоемка, материалите са скъпи и накрая стъпваме като цяло на по-скъпа система спрямо фотоволтаика, по-капризна, и ако не е правилно изпълнена зимата ще има доста ниско КПД, често и никакво.

Фотоволтаик, подвързан директно към нагревател (с подбрано съпротивление) е едно от най-евтините работещи решения. За по-високо КПД - можем да захранваме термопомпа чрез фотоволтаичната инсталация, COP 2.5-5 и реални спестявания. Такава инсталация си избива парите дори с акумулатори в сметките.

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: boni   
Дата:   13-02-20 11:24

Аз имам гравитачен бойлер с вакуумни тръби. 10 години не е имал никакъв проблем, върши чудесна работа.
Ще сложа 3-4квт панели тая пролет , но ще ги вържа към инсталацията на къщата, за да мога да ползвам енергията и за зареждане на кола, за охлаждане с климатици ( зимата отопление ) и т.н.
Максималната енергийна независимост от държавата е хубаво нещо...

За сега, зимата една остъклена зимна градина прави чудеса - акумулира много топлина и като отворя вратите към къщата всички климатици спират:)


https://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD5c10396031886/140326.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: Svsvet   
Дата:   13-02-20 11:26

Точно така. Фотоволтаиците са много дългосрочна инвестиция, защото работят десетилетия без поддръжка, а се избиват максимум до 10-тата година. В момента мога да ги ползвам директно, без контролери; изчислил съм, че на 7-мата година ще са си избили парите. Ако след 10 години цените на инверторите се сринат, мога да им навържа микроинвертори и директно да захранват мрежата на къщата ми. В Англия отдавна се продава ограничител, който препраща директно излишния ток към бойлер за топла вода, за да не се връща обратно в мрежата. Изобщо, фотоволтаици без батерии на този етап е едно от най-готините еко решения.

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: marves   
Дата:   13-02-20 12:28

boni - аз съм наполовина готов с 5kW инсталация, която ще захранва цялата къща, като включвам и тягови акумулатори, за да разполагам и с UPS при спирания на тока, проверявах вариантите за директно подаване към ЧЕЗ, но има доста бюрокрация. Има фирми, които поемат целия ангажимент с подвързването към ЧЕЗ (продаваш им цялата произведена електроенергия на малко по-висока цена от тяхната продажна, най-изогодно е и елиминираш нуждата от акумулатори). Ако планираш такова нещо, задължително първо разпитай някоя фирма, занимаваща се със соларни инсталации, по разпоредби къде можеш да монтираш панелите. Примерно за узаконяване е необходимо конструкцията с панелите да се намира в същия имот (ако помня правилно), ако ги монтираш на покрива на къщата трябва конструкцията да издържа по документация определени нива (не тежестта на панелите е проблем, а подемната сила на вятъра, която буквално може да ти вдигне покрива при силна буря).
На мен понеже ми е изцяло хоби проект, а и идеята за UPS за цялата къща (на място, където често има мигания/спирания на тока) ми се стори добра, избрах "островна" инсталация, като за да ми е по-интересно заниманието си изготвих внимателно план за най-най-най бюджетно решение. По план трябва да избия вложенията за под 4 години, при условие, че всичко си инсталирам сам. А в най-лошия случай ще разпродам техниката и пак ще съм на +.

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: asahi   
Дата:   13-02-20 14:58

Ако от слънце ще правиш топло в помещенията ей това е най-доброто:
"Автор: boni
Дата: 13-02-20 11:24
За сега, зимата една остъклена зимна градина прави чудеса - акумулира много топлина и като отворя вратите към къщата всички климатици спират:)"

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: kjey   
Дата:   13-02-20 21:25

Boni написа:
>
> Кое е наред, коато за отделянето на
> вредни вещества при ел колите се
> смята цялото им производство +
> производството на ток, а за колите
> с ДВГ се гледа само какво излиза от
> ауспуха. За тяхното производство с
> хилядите им детайли няма вредни
> емисии нали? За производството на
> горивото, преработката,
> транспорта , съхранението му и т.н.

> също само въздух се отделя нали?
> Питай бургазлии дали е така:)
> Айде моля ти се...
>

Преди 10 страници качих една графика от доклада на Европейската агенция по околна среда от 2018 г-Въздействия върху изменението на климата.
Сравнение между електромобили (BEVs) и коли с двигател с вътрешно горене (ICEVs).

Така че всичко е включено, от производство до утилизация...нека се придържаме към фактите...


https://i.ibb.co/hFdY3YP/Climate-cars.jpg



Ако искате да ви дам линк към целия доклад, доста интересно четиво...

Енергийния микс в световен мащаб е този...


https://i.ibb.co/9TRs2Wn/Gpec.jpg



Положението е такова, независимо от това дали на някой му харесва или не...


Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: boni   
Дата:   14-02-20 01:10

Именно, то се вижда - дори и при европейски микс от 2018 са в полза на елекетромобилите изцяло. През 2020 още повече. За разлика от оная статия и смешните сравнения за пробег 200 000км за 16 г.
Това в общ план за планетата. За директното въздействие върху здравето на хората в градовете няма даже място за сравнениe, заради изнесеното производство на енергия.

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: aldygreen   
Дата:   14-02-20 13:34

Темата е за електрическите коли. Но доста безцеремонното им налагане минава през една голяма лъжа и тя се нарича глобално затопляне. Преди време бях дал мнението на учен професор, че само Световният океан отделя СО2 400 пъти повече от цялата човешка дейност. А ако прибавим и вулканите, още толкона, растенията и животните и се оказва, че цялата човешка дейност отделя 0.001, т.е. 0.1% от цялото отделяно количество СО2 на планетата. Според мене, ролята на СО2 се абсолютизира неоправдано. Няма да сме живи в близките 50-100 години, поне не и аз, за да видим как, свалили си панталоните с унищожаването на сериозните източници на енергия, просто ще мрем от студ. И ВЕЦ няма да работят, защото водата ще замръзне. За слънце остава да се молим горещо на Господа. И т.н.
Но ако човечеството не послуша здравия разум и, първо, не се самоунищожи, а второ, не осигури достатъчно независими от природните условия източници на енергия, чака го лош и хладен край. Като един шофьор-лигльо, тръгнал във виелицата с готиния си автомобил по трандафори и без топли дрехи, разчитайки единствено на техниката, а не на здравия разум.
[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-02-20 13:52

Електрическите коли са тренд все още.

Времето когато ще станат икономически изгодни и достъпни още не е дошло :) Може би след 10г за развитите страни и след 15-20 за България. Демек като се пенсионирам хаха може да си взема една.

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: petervassilev   
Дата:   14-02-20 14:15

Балканска новина - от Румъния , където с "държавна помощ" изграждат голяма мрежа от (бензино?)станции за зареждане на елмобили в периода 2020-2025 г.

Явно не са прочели коментарите, че една обикновена технология (за батерийна ел. мобилност), в която няма нищо особено, ще унищожи света - нещо, от което се страхува и "болната" Гретхен, както я наричат по-горе, олицетворението на всички беди за тези, които са убедени, че напр. по улиците на хиляди големи градове не се диша не заради човешката дейност, а заради вулканите.

АЕЦ-овете, напр., са били много по-сериозен технологичен скок от парните двигатели, ДВГ, рафинериите и т.н. и решават много проблеми, но засега са в немилост. И в момента различни лобита - ядрени и нефтени, ... - нямат интерес от разработка напр. на водородни горивни клетки и реактори за ядрен синтез, които също ще са "бомби", но поне се очаква да замърсяват много, много по-малко при евентуални аварии.



Публикацията е редактирана (14-02-20 14:26)

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-02-20 14:35

За това казвам че трябва да се разграничават трендовете от реалността :)

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: stukloplast   
Дата:   14-02-20 15:52

Да живеят руските професори и что сказала матушка расия...[beer] весел празник на всички, които не са изучавали климатология... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: aldygreen   
Дата:   14-02-20 19:57

написа:

> Да живеят руските професори и что
> сказала матушка расия...[beer]

Забрави да кажеш най-важното - кой е виновен.
Хайде да ти помогна малко:

Кой е виновен за глобалното затопляне

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: kjey   
Дата:   14-02-20 20:48

Boni написа:

> Именно, то се вижда - дори и при
> европейски микс от 2018 са в полза на
> елекетромобилите изцяло. През 2020
> още повече. За разлика от оная
> статия и смешните сравнения за
> пробег 200 000км за 16 г.
> Това в общ план за планетата. За
> директното въздействие върху
> здравето на хората в градовете
> няма даже място за сравнениe,
> заради изнесеното производство на
> енергия.

Абе явно гледаме една и съща графика, а виждаме различни неща...

Аз виждам следното:

- Твърдението ти в предния ти пост просто не е вярно - както виждаш от графиката се взема целия жизнен цикъл, суровини, горива, утилизация и т.н.
Кое е наред, коато за отделянето на
> вредни вещества при ел колите се
> смята цялото им производство +
> производството на ток, а за колите
> с ДВГ се гледа само какво излиза от
> ауспуха. За тяхното производство с
> хилядите им детайли няма вредни
> емисии нали? За производството на
> горивото, преработката,
> транспорта , съхранението му и т.н


Фактите от официалните източници са такива - аз затова не разчитам на източници от рода...една жена ми каза....

- Широко прокламираните нулеви емисии от производители на електромобили, пишман еколози и политици са нулеви, ама друг път...

Всъщност дори от европейския микс електромобилите имат само около 20% по-малко емисии от дозеловите. и около 30% от бензиновите.
Тук разбира се има и една уловка - какъв е микса електромобилите в Европа - говоря за капацитета на батериите?Предполагам че е нещо от рода на 25-30kWh
Защото ако говорим за Теслата с 90/100kWh батерия, нещата ще са по-различни, но както и да е, това не е толкова важно в случая.

Да видим и какъв е Европейския микс...


https://i.ibb.co/gdWxjsF/Net-electricity-generation-EU.jpg



Изненада няма - 49% от изкопаеми горива, и ако някой си мисли че това ще се промени за година-две-пет, значи си няма никакво понятие за какво става въпрос...
Строят се северни потоци, турски, балкански - ами по тях в европа ще идва газ, не слънце и вятър...
Солари и вятър - скромните 15%[smilie3]

Иначе предполагам че си представяте как изглеждат нещата в Китайско-Индийския микс...гледайте второто стълбче в графиката...[smilie3]

И да, съгласен съм че за мен, като жител на голям град е много по-добре да няма димящи аспуси по кръстовищата и улиците, както и ми се иска като отворя балконската си врата да не се давя от миризмата на горящи дърва, въглища, пластмаси, гуми и прочие..

Само че за мен по-добрия(и по-евтин за потребителя) начин беше развиването на хибридната технология.
Хибриди, с малки батерии за 40-50км, толкова е средното движение на един градски автомобил...[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: X_C   
Дата:   14-02-20 20:56

Scheiße [smilie21] [smilie21] [smilie7] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: petervassilev   
Дата:   14-02-20 21:03

Доказателства и новини тип "партенка" - бол. В търсене на лесен за посочване външен враг на глобалното замърсяване, климатичните промени и т.н., често западни еко-ентусисти показват подобни снимки с надпис, че това се случва напр. в Чукотка (в действителност повечето подобни снимки са от Канада, благодарение на многото фотографи мечкари там). Западният произход на сметището е очевиден. Виждал съм и подобни снимки с мечки в руски сметища, но там боклукът обикновено е доста по-екологичен - дървен и метален, а не пластмасов.


https://www.hakaimagazine.com/wp-content/uploads/header-polar-bear-plastic.jpg


https://www.hakaimagazine.com/news/polar-bears-plastic-diets-a-growing-problem/



Публикацията е редактирана (14-02-20 21:13)

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: X_C   
Дата:   14-02-20 21:23

Ама, в Русия няма ли вносни стоки? [smilie2] [smilie2] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: petervassilev   
Дата:   14-02-20 21:31

X_C : "Ама, в Русия няма ли вносни стоки? [smilie2] [smilie2] [smilie2]"

Чукчи - веган рециклатор.

Чукчи яде нещо и приятелят го пита: Какво ядеш?
- Шоколад.
- А защо така гадно смърди?
- Ям го за втори път.


Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: aldygreen   
Дата:   14-02-20 22:17

Климатът се променя. Америка чака своя пети ледников период.

Лъже ли руснакът?

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: asahi   
Дата:   15-02-20 01:37

"Климатът се променя" - не лъже.
"В Америка се прокрадва пети ледников период" - лъже себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: stukloplast   
Дата:   15-02-20 10:07

Някои хора май още не правят разлика между натрупването на повече енергия в една система, нарушавайки естествения баланс на всичко надолу по веригата и последствията свързани с това.
Същото и с един друг "професор" де каза, че океаните бълвали безобразно много СО2 спрямо човека - да хване да прочете малко за кръговрата на въглерода и как човечетата нарушават баланса му.
И още някой за говедата се присмя - в днешно време да си невежа не е оправдание...

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: agop4o   
Дата:   15-02-20 10:31

Последно освен подобието на електричка на Бони има ли някой от дискутиращите истински електрокар за да ни докаже колко изминава с едно зареждане в градско и извънградско зима лято и т.н.Иначе темата както обикновено се разводни от политика до нападки и нищо конкретно кога ще хвърляме ДВГ за да стане електрокара масово превозно средство.

Отговори на това съобщение
 Re: електрически коли
Автор: aldygreen   
Дата:   15-02-20 11:49

Човекът, каза ясно няколко неща:
- няма корелация между концентрацията на СО2 и температурата,
- СО2 не е парников газ, за разлика от водните пари,
- СО2 се отразява благоприятно върху развитието на растенията,
- влиянието на човешката дейност върху климата е нищожно, докато върху екологията е огромно, като спомена наречената от Обама най-голяма катастрофа на Земята - изпускането на нефта в Мексиканския залив и отражението върху движението на Гълфстрийма,
- Ниагарският водопад не е замръзвал от столетия, но в последните няколко години редовно замръзва,
- САЩ не подписват споразуменията от Киото и Парижкото споразумение, защото това ще доведе до загуба на БВП от 10%. Глупаците да си съсипват индустрията.
- озоновите дупки не са резултат от човешката дейност,
- вредното действие на метана от кравите нарече "идиотизъм".
Сега остава да решим за себе си кой е по-убедителен, руснакът лъжеакадемик и манипулатор, или невинното създание Грета Тунберг. И колко милиарда долара ще опъне тоя от публикациите си, за разлика от хуманно настроените глобалисти.
[smilie11]



Публикацията е редактирана (15-02-20 11:52)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20  21  22 ..  28  29     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »