Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: MarinY   
Дата:   20-05-19 11:04

Един израз ми остана след прочитане на цялата тема - “личната хигиена” (Богданов). Разбирайки го във възможно най-широкият смисъл.
Проблемът е, че и това, както и всяка друга категория в съвременния свят, е твърде широко и индивидуално понятие.
Просто трябва да приемем наличието на каша със сто нива на възможности, да си харесаме нашият, реален слой. Ако искаме, да се опитваме да изплуваме в по-горен и да оставим доволните да се радват на нивото си.

Т.е., това не е мазохизъм, а самодоволство, от почти винаги, заложена от породата ни, грешна самооценка.



Публикацията е редактирана (20-05-19 11:06)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: cTpaHHo   
Дата:   20-05-19 12:17

Лимитираността на/от възгледи и мнения ме уморява.
Дори и собствената ми.
Какво да коментирам и критикувам като нито ще бъда разбран, нито аз ще разбера.
Така или иначе в настоящето печели посредственото което е с 5-10% по-добро от общото, но достатъчно близо до него, та да бъде харесано от всички.
Пък тези вече се научих да ги правя...
Да ги коментирам - не виждам смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: bogdanov   
Дата:   20-05-19 13:02

Leica, с почти всичко което казваш съм съгласен. Дори и с правилата във фотографията, както и с тяхното нарушаване. Но каноните в най-общи граници са съзвучия. В музиката примерно всички гласове изпълняват една и съща мелодия. Стенописите в Египед канона се е състоял от конкретна стилистика...Тяло в профил, рамене анфас, глава профил, око анфас...Иконописта не е светска форма на изразяване и канона там също определя до голяма степен едно произведение. В литературата е сбор от книги, пак вид съзвучие. Самата дума канон в религиозен план означава модел, принцип, правило... Та в този ред от мисли ако допуснем думата канон във фотографията, трябва да конкретизираме какво точно имаме предвид. А неможем ли да я заместим с дума по-подходяща? Езика ни позволява това усилие. Когато се говори за изкуство, думата "канон" и вкусът който оставя е неприятен. (лично според мен)[beer]



Публикацията е редактирана (20-05-19 13:03)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: egwene   
Дата:   20-05-19 13:25

Аз, лично, изключително рядко си позволявам да критикувам.Да не кажа, броени пъти. Много често в последно време ми се случва да загледам кадър, да имам какво да кажа и то обикновено е за нещо много съществено. После гледам надолу, 35 коментара, връщам се на първа...ми той кадъра минал 100Б,...и се отказвам.Почвам да се съмнявам в собствената си преценка.И като установя, че съм права...Еми...съвсем се отказвам. Какъв е смисъла? Има умопомрачителни кадри с висок рейтинг.Това не разбирам аз.

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: Leica   
Дата:   20-05-19 13:47

Използвам думата канони в смисъл на правила.
Например архитектите създават алей и мостове здрави да не падат, плоски без режещи предмети, стръмни височини и т.н.Това ако се възприема като ограничение е обусловено от гравитацията и човешката природа.
Нали никой не прави алей през които се ходи надолу с главата?
В комфорта на удобната среда вече се разиграват всевъзможни сцени от бита, каквито са нашите снимки.
Не , че понякога не се налага да не се върви по алеята или по моста ... но все ще трябва да има смисъл за да оправдае такова поведение.
Например смисълът може да бъде и бунт срещу правилата.
Но все пак като застанеш до един мост виждаш, че повечето хора вървят по него а не минават около него (освен ако нямат причина за това).
От друга страна Кристо ги опакова .... ма не мога да ти кажа защо.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: Mogila   
Дата:   20-05-19 14:43

Смятам критиката за едно от най-важните неща, помагащи на развитието. Поне за мен е така. А учтивото ласкаене е много контрапродуктивно.
Супер много бих се радвал хора да критикуват или да дават някакви съвети или насоки към снимките ми.
За съжаление подобни коментари не съм срещал под снимките ми от хора, които разбират. И си мисля, че те не го правят защото знаят, че това ще ме развие по някакъв начин, а те не искат това. Всеки си пази знанията!
Може би bogdanov и ти си в това число[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: uri64   
Дата:   20-05-19 14:48

Всичко това вече не е ли говорено/писано n на брой пъти?

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: шдфдшд   
Дата:   20-05-19 15:12

Автор: Leica
Дата: 20-05-19 13:47

...Използвам думата канони в смисъл на правила.
Например архитектите създават алей и мостове здрави да не падат, плоски без режещи предмети, стръмни височини и т.н.Това ако се възприема като ограничение е обусловено от гравитацията и човешката природа.
Нали никой не прави алей през които се ходи надолу с главата?...


...Leica , какво е алей?...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: nislon   
Дата:   20-05-19 15:48

Който носи на критика е творец и някак си, по-изискан.
Кой не носи, си е най-обикновен п*** (потребител)!

Всички сме за критика, айде сега да видим, кой ще първи ще изтрие коментар [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: uri64   
Дата:   20-05-19 15:54

> ...Leica , какво е алей?...[smilie8]
>

Как какво - втори братовчет на Батерий.

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: quazimodo   
Дата:   20-05-19 16:06

uri64 написа:

> > ...Leica , какво е алей?...[smilie8]
> >
>
> Как какво - втори братовчет на
> Батерий.

Ъъъ, браТчеТ, това братовчеТ, как да го тълкувам? Като канон или като правило[smilie18] [beer]



Публикацията е редактирана (20-05-19 16:07)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: uri64   
Дата:   20-05-19 16:39

ТушЕ [smilie8] ...отивам да се срамувам.
Иначе идеята е, че се произнася, както когато Кубрат каже "Продължаваме напреТ!", след като някой му е начукал канчето.

Като цяло се извинявам и за спам-а.



Публикацията е редактирана (20-05-19 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: philip   
Дата:   20-05-19 16:57

Mogila: "... За съжаление подобни коментари не съм срещал под снимките ми от хора, които разбират. ..."

- Или както един от нас (потребителите на Фото Форум) бе казал: "Очаквам критика от Атове, а не от магарета" (цитирам по памет).

На Атовете обаче не им се губи времето, а ние "магаретата" след 1-2 подобни забележки, как да не спрем с критиките?![smilie11] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: MarinY   
Дата:   20-05-19 17:26

Всеобщото очакване на критика е мисия невъзможна.
В девет от десет кадъра, качени във форума, трябва да се пише книга с обяснение на основните правила и принципи на фотографията

Критика има за кадър, в който има потенциал,но нещо го е оставило недовършен. За него винаги се намира някой който да каже какво липсва. Другият случай, в който си заслужава да се пише, е при завършен кадър с достойства, но все пак имащ нещо, което може да се направи по-добре или е пропуснато.

За останалите има книги, ютуб, гугъл и желание за развитие.

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: bogdanov   
Дата:   20-05-19 21:29

...явно е, че много потребители искат критика, предлагам да се въведе тази опция, но при условие,че заявиш опцията, да отпаднат блокираните потребители, защото в противен случай завяваш желание за плюсчета и удивителни!

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: nyamago   
Дата:   20-05-19 22:25

Не е ли достатъчно да се замени думата 'коментар' с 'критика' в менютата? Вече си има опция дали се иска това; а и аз наивно си мислех, че значат едно и също [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: roburt48   
Дата:   20-05-19 23:27

Чета тука, чета ... и нещо не зацепвам... ! Може и да съм прос* ... не знам. Поне доколкото съм чел правилата на сайта... всеки има право на коментар, нали така ? Има и опция, авторът на кадъра да отбележи всеки коментар (критика) за градивен/позитивен ... (полезен). Простичко е ! Защо излишно усложняваме нещата... с фрази ? За какъв мазохизъм иде реч и за каква лична хигиена ? Калояне, фен съм ти, ама в случая не те разбирам... ама никак ! Аз бих те попитал... ти лично колко кадъра си коментирал последната година (разбирай коментар с някаква лична оценка, различна от стандартните) ? Аз ще кажа за себе си (как коментирам)... Откакто добих някакво самочувствие да си позволя изобщо някакъв коментар (имам предвид критичен) мина бая време ... Все пак снимам от твърде малко време за да си го позволявам, нито се взимам на сериозно. Но... от известно време си позволявам да давам личното си мнение по отношение на кадри, които МНОГО са ми харесали, но... според мен в тях има някаква малка ... грешка/нередност/неточност/пропуск... или каквото още се сетиш. ... и си го казвам :) Има и кадри, които според мен са страхотни и ... няма какво друго да кажа освен някакъв стандартен суперлатив :) От сорта на - браво, чудно, екстра, разкошно и т.н. Но то не е ли същото, като +++ или !!! ?? Парадоксално е да се опитваме да бягаме от клишетата, а в същото време да се опитваме да си поставяме такива, забранявайки коментарите от типа +++ ! Всеки изразява одобрението или неодобрението си, както намери за добре ! Няма лошо :) Всеки е такъв, какъвто е и няма смисъл да се вкарваме в калъпи ! ... Така мисля аз [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: mihalo   
Дата:   21-05-19 02:17

Чета си честно темата, ...и не мога да схвана всичко, цялото многообразие.. Очевидно, капацитетът ми.. явно толкова си мога.. но трябва да запазя някакво самоуважение в провала, въпрос на инстинкт е.. И, ето какво измислих:

"Сериозният въпрос може да получи само смешен отговор! Ако отговорът е сериозен, ВЪПРОСЪТ ПРЕСТАВА ДА Е ВЪПРОС."

Шегувам се, но.. Мърфи

Ей, това е добро четиво! [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: bogdanov   
Дата:   21-05-19 07:34

nyamago, така го разбираш и така процедираш за което само можем да ти благодарим.
roburt48, аз също харесвам фотографиите които споделяш. Коментарите се приемат много лично, ако се случи така, че един автор получи два или три негативни коментара от колега, просто го блокира. Така постепенно ни приучават да си мълчим, и да слагаме (+) Съветвали са ме като не харесвам да не коментирам :) Но по този начин започва да изплува на повърхноста едно пошло лице на фотографията. Без критерии, на случаен принцип или още по-лошо. Не рядко във форумната част излизат теми на хора които търсят и искат съвет. Явно не получават достатъчно под кадрите които пускат. Виж и в коментарите се наложи модата +++, !!!, +, ! ...То е като да се отбележим, да не ни забравят. Аз лично съм поставял такива знаци на колеги, които ще се обидят на другото. Знам, че трудно се изграждат критерии, но защо предпочитаме лицемерието? А и не малко теми "Вижте глупостите на първа страница" а под тях само плюсчета и удивителни освен това една и съща общност поставя кадрите там и после се възмущзва как точно тези кадри са на първа страница...позната схема нали? Та какво искам аз...? Искам да намеря съмишленици, искам да започнем да толерираме критичната мисъл, искам свободно да се изразяваме чрез визуални техники, искам човешки работи... Незнам какво има да се разбира или не разбира на темата. Това е тема в която си говорим и всеки взема нещичко за себе си, ако намери разбира се.



Публикацията е редактирана (21-05-19 14:06)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: nislon   
Дата:   21-05-19 10:35

Аз също смятам, че ще е добре да има допълнителна опция от типа "приемам всякаква критика", която да е активна по подразбиране. Идеята, че блокирането на потребители и триенето на коментари, противоречи на желанието за критика, също е логична!
Кито си искат хвалби и плюсчета, също имат своето право, да си ги събират и да им се радват, различни хора сме. Между тях има много добри автори.

Връщането на редакциите, ще е много добра стъпка в тази посока.

Явно има тора, които често имат какво да кажат под кадър, но се въздържат, понеже не знаят, каква ще е ответната реакция. Колкото и да си непукист и перде, всичко си има предел. Смятам, че е по-голяма загуба, такъв човек да се обезсърчи и да престане да критикува, отколкото, че някой се бил обидил.

Разбира се, има си го и риска на живото предаване: риск от лично отношение, завист, малоумници, грешно разбиране.

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: Mogila   
Дата:   21-05-19 12:22

Една критика може да бъде изразена позитивно и да проличи, че е с добри намерения. Ако звучи по-скоро като обида или унижение как да не те блокира човек?

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: rostoshev   
Дата:   21-05-19 12:23

Я и аз да се изкажа... Мисля, че ясно трябва да се разграничат някои понятия. Какво е критика, какво е коментар и какво просто мниение... Критиката предполага по-задълбочен анализ, отделено време, осмисляне и съответно по-конкретни препоръки или напътствия. Мнението може да е плод на моментно настроение или други емоции... Когато нещо много ни харесва и няма какво да кажем, освен да изразим възхищение, как постъпваме?
И критиката, и мненията, и коментарите имат полза само когато ще бъдат разбрани и приети. Що се отнася до ситуацията в този форум огромната част от нещата няма смисъл да бъдат коментирани. За повечето фотографията е само забавление и демонстрация на определена техника или пък повод за гледане на гол модел...
Който иска да се развива и да постига определени резултати ще намери начин...дори и във ФФ!



Публикацията е редактирана (21-05-19 12:30)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: rostoshev   
Дата:   21-05-19 12:28

И тук, в този форум, рядко споделям мнения, а критика никога не правя. Просто не искам да натрапвам вижданията си. Пък и няма как да съм сигурен, че ще бъдат разбрани и приети от човека отсреща... Ако, разбира се, някой се нуждае точно от моя анализ и моите препоръки...няма да му откажа... :)

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: Бармалей   
Дата:   21-05-19 12:57

А...беее... стига с тая критика! Забравихте ли повика на Партията (тия, дет' са били родени тогава? И които не са роднини на д-р Алцхаймер [smilie5] ) - Самокритиката - най-прекия път към самоусъвършенстване - а????

Отговори на това съобщение
 Re: мазохисти ли сме?
Автор: bogdanov   
Дата:   21-05-19 13:58

rostoshev, предполагам, че размивайки понятията колегите искаха да кажат, че нищо не ми пречи да си критикувам в полето за коментар ако ми се критикува чак толкова много :) Иначе понятията са наистина различни. Имам превилегията да знам, колко всъщност е нужно твоето мнение и не веднъж съм се възползвал от него за което сърдечно благодаря. Забелязвам обаче, че поради липса на критерии, много млади автори си ги измислят, като вемат за пример топ фотографиите на първа страница. Това мигом ги потапя в океана на подражанието и те започват да му преподражават. И аз не се интересувам от това на къде се люлее множеството, докато не ме залее. Ако бяхме по-откровенни, дори резки (ама не трима или девет души), щяхме да се превърнем в своеобразно сито, тогава и самокритиката ще се засили, масово участниците ще станат по-отговорни към собственият си труд.



Публикацията е редактирана (21-05-19 14:05)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »