Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: Synthy   
Дата:   07-12-18 11:14

Светни постановката и с други светлинни източници (импулсно, енергоспестяващо, нажежаемо..). Ще е интересно да се види разликата.

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: asahi   
Дата:   07-12-18 11:18

Артефактите, породени от неравномерен спектър, са постеризация (banding) в някои зони с плавни цветови преходи. Не се оправят с цветокорекция. Донякъде могат да се потиснат с изработване на конкретен цветен профил за конкретната светлинна постановка.

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: stef7   
Дата:   07-12-18 11:19

Импуслно нямам, с всякакво друго включително и дневна светлина ще тествам. И LED разбира се.


Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: Synthy   
Дата:   07-12-18 11:20

Кога ще снимаш (и къде си), аз мога да донеса евтино импулсно. И бира :)

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: stef7   
Дата:   07-12-18 11:49

Мислех да правя теста в къщи с подръчни средства, но сега ми идва идеята да наема фото студио за 2 часа. Мисля ще са ми достатъчни. Ще прежаля едни 40лв за каузата [smile] А и в студиото си има стробове. А в някои и постоянно осветление, т.е. поне два вида професионално осветление. Идеални условия за сравнение. [smile] Инак мисля да тествам другата седмица. Събота и неделя не ми се занимава. Вторник и сряда до обяд са ми свободни. Бяхме замислили и един друг тест - пак с Color Checker да се изравнят цветовете на две или повече различни камери, сенсори и т.н. Имахме пак един спор по темата. Та ако имаш Никон или просто искаш да се включиш и времето е подходящо за теб, драсни един л.с.



Публикацията е редактирана (07-12-18 11:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: asahi   
Дата:   07-12-18 11:56

Подходящ текстов обект:


https://sc01.alicdn.com/kf/HTB1XT4sQpXXXXbrXFXXq6xXFXXXK/PVC-inflatable-9-inch-rainbow-playground-ba


Видни са цветовите проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: stef7   
Дата:   07-12-18 13:24

Който иска да задълбае в мерките и теглилките.

Оригиналната статия на Американската академия за филмови изкуства откъдето е тръгнало всичко за "проблемите" на LED осветлението

Публикувана поне преди 10 години. Статията и видеата към нея акцентират на филмовата емулсия.

Ето едно добро обяснение на параметрите по които се оценят осветленията

И много дълга листа тестове на LED осветления с пълните им замервания включително, CRI и спектралните им характеристики от 2016

Има също спектъра на дневната светлина + спектъра на тунгстен лампи за сравнение. И двата източника имат CRI=100 т.е. почти иделно точно цвето възпроизвеждане.
Ясно се вижда че една огромна част от качествените LED осветителни тела със CRI > 95 покриват изцяло целия спектър на видимата светлина. Под 400нм e ултравиолетовата светлина, тя не се вижда, над 700 е инфрачервената. Почти всички имат един пик в синята част на спектъра, последван от пад след това. ОК не е като дневната светлина спектъра. Ами това е изкуствено остветление, никое такова не може да възпроизведе на 100% спектъра на светлината на слънцето. Ни тунгстен нито пък сигурен съм стробовете. Никакъв проблем до тук.

Някои от цветовете не се възпроизвеждат достатъчно точно. Разликата е толкова малка че обикново без замервания не може да бъде забелязана. Но ако искаме абсолютно точно цветопредаване се прави лека корекция на базата на color chart който има правилните референтни стойности. Може и на око. Колко от вас си мерят точните цветове в снимките ? Всички работим на око.

Екстра са си LED осветленията. Отдавна се ползват във видеото, слабо още във фотографията но натам отиват нещата. Щом някои от водещите производители на коли захвърлиха ксенона и халогена и минаха на LED фарове при това на скъпите си модели, ясно е накъде отиват нещата.



Публикацията е редактирана (07-12-18 15:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: stef7   
Дата:   07-12-18 17:12

И тук дискутираме в детайли спектрите и цветовата коректност на LED осветления, благодарение на силния интерес към тях от страна на филмовата и видео индустрия. Но за стробовете и светкавиците тия параметри нещо липсват. Никъде не ги пишат нито рекламират. С мъка намерих някаква информация тук таме.

И какво излизе:
1. Студийните стробове / светкавици масово си менят цветовата температура в зависмост от мощността/силата (power) която им се задава. От порядъка на поне 500К което е достатъчно за да се появят цветови акценти и отенъци. За точността на 5600К по спецификация да не говорим - много далеч от истината.

https://www.dpreview.com/forums/thread/3576911

Този ефект го споменават и в едно от видеата за използване на Color Checker

2. От единственото място където можах да намеря замерен спектъра и CRI на светкавица и то скъпа от висок клас се вижда че:
- Спектъра на светлината им съвсем не е идеален и също има пикове.
- CRI също не е идеален и е подобен на този на добрите LED
- и двата горни параметъра се менят за всяка степен от мощността/силата на светкавицата. Леле мале за една сесия не трябва да се пипа силата ако искаш консистентно осветление и не се ползва color chart.

The ELB 500 TTL – My experience with the new Elinchrom Flash


Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: Lycan   
Дата:   08-12-18 01:52

CRI

сори, видях, че вече е постнато



Публикацията е редактирана (08-12-18 01:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: quazimodo   
Дата:   08-12-18 09:07

Аз не разбирам от фотография, но все пак, сериозно ли говорите за портрет на жив човек с постоянно осветление при 1/30-та[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: solar_sea   
Дата:   08-12-18 09:37

Да се чуди човек едно време как са ги правели за по няколко минути върху стъкло ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: quazimodo   
Дата:   08-12-18 09:51

написа:

> Да се чуди човек едно време как са
> ги правели за по няколко минути
> върху стъкло ;)

А пък художниците, които са рисували един портрет по две седмици...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: stef7   
Дата:   08-12-18 09:56

1/30 не съм пробвал и сигурно е несериозно и пресилено [smile] Ако е за спорта мисля че мога да го постигна. [smile]
Но от статив разбира се. 1/60 го демонстрира Peter Hurley. Но това е добра забележка и аргумент. [smilie24]

Дори в студио повечето снимат от ръце а не на статив и тогава 1/60 със стабилизиран обектив и 1/125 на нестабилизиран са може би реалистичните минимални скорости за портрет.
Ще пробвам как се справят LED осветленията в това отношение.



Публикацията е редактирана (08-12-18 09:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: burningice   
Дата:   08-12-18 12:20

Като става въпрос за постоянно осветление, някой може ли да сподели опит за дедовото?


Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: stef7   
Дата:   13-12-18 14:51

Днес се замислих за следното нещо. Дали всички, колеги които се съмняват в качеството на LED осветлението си дават сметка, че почти 100% от всички дисплеи за лаптопи, а и за настолни монитори + 95% от тези за телевизори които се произвеждат в момента или са произведени последните 4-5 години са с LED подсветка ? Т.е. за гледате цветовете които гледате сега на екрана си там отзад светят едни LED лампички. Ако те не са способни да възпроизведат някой от основните цветове в спектъра на светлината какво по дяволите ще видим ние. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: solar_sea   
Дата:   13-12-18 16:12

Нека се съмняват :) Аз се впечатлих от големите кръгови постоянни осветления, накупих торба крушки от ИКЕА с хубаво CRI, начертах си https://imgur.com/a/XKh1uJp ей тая рамка и я дадох за изрязване - другата седмица трябва да е готова, ще монтирам крушките и ще видим [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: quazimodo   
Дата:   13-12-18 16:17

А къде по тази рамка трябва да бъдат монтирани крушките?

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: solar_sea   
Дата:   13-12-18 16:21

Лицево, от едната страна, по външния и вътрешния кръг. Не съм оставил отвори, защото още не съм харесал подходящите фасунги. На външен диаметър иначе ще дойде почти 130см. Крушките са 11 ватовите, 1000 лумена, 2700к, димируеми от серията LEDARE.

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: imitev   
Дата:   13-12-18 16:57

Стеф7 - от мен да знаеш: За каквото и да ти говорят, накрая става дума за ПАРИ!

Проблемът с лед осветлението, е че ако имаш 2 нюанса червено (или синьо) един до друг, апаратът ги вижда като един цвят в следствие от дупката в спектъра на лед осветлението, т.е. прави ти бандинг. И това не може да се коригира с евтините любителски решения с по 20 цвята от сорта на ColorChecker.

И не че ледовете не стават като цяло - трябва просто да си затвориш леко едното око... Не ме разбирай погрешно - аз също снимам продукти с лед софбоксове от евтините, но съм наясно с очакваните проблеми и се съобразявам с това.

Все пак продължавам да твърдя, че мощните ксенонови светкавици имат много по-равномерен спектър на излъчване без огромните дупки на евтините лед осветления.

Типичен лед спектър с характерните пикове заради 3те вида луминофори, които се използват (RGB)срещу проста ксенонова газоразрядна лампа без екстри:


Нека ги слагат по коли, да пишат CRI 99% и т.н. маркетингови трикове. Просто няма как да стане работата като хората заради принципът на действие.

Истината е, че козата си сака пръч. Ако снимам професионално (не видео) и държа на качеството със сигурност ще си взема ксенонови светкавици.

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   13-12-18 20:52

Взех си панел с 12 диода.
Ще го използвам за всичко.
Фото. Видео.
Много добро решение. На батерии.

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: tili   
Дата:   14-12-18 22:20

Не съм снимал с LED осветление и нямам представа дали и как променя цветовете?! Честно казано не ми пука особено, но ако това осветление трябва да се ползва за фотография, за мен има много повече недостатъци, отколкото предимства!
От това, което видях в рекламното видео на Westcott https://www.youtube.com/watch?v=rGKV-yvNyy8
с водещ Питър Хърли, има няколко проблема! Основният е скоростта - 1/60 при Ф6,3 и исо 100 е притеснително! Той се е подсигурил със статив и стабилизиран обектив Canon EF 100mm f/2.8L IS, но ако човек мръдне, стабилизацията не помага! Ако например снимаш мода и трябва да развееш нещо (дреха или коса) ще е трагедия! Той разполага осветлението на около половин метър от модела, всеки студиен фотограф се сеща, че ако удвоим разстоянието, а именно на метър от модела, светлината ще падне с цели 70% - познайте на каква скорост и диафрагма трябва да се снима?! Ами ако трябва да снимаме някой в цял ръст, колко далече трябва да са панелите от човека или да си вдигнем исото на 12800 и да си щракаме юнашката:) На практика тези панели стават само за паспортни снимки и предметна фотография на малки предмети, а като гледам колко плоско е осветлението с този сетъп, такава снимка в нашия ФФ няма как да прескочи в избрани [smilie5]
Другото което хич не ми харесва са тези малки зеници и тези тънки отражения около зениците, няма нищо общо с красотата на портрет направен с бюти диш или софтбокс! Разликата между двата вида осветление не е 2-3 стопа, много са "стоповете"! От същото разстояние само с една светкавица 360WS мога да докарам бленда 22, скоростта при импулсното е без значение особено когато светкавицата е с високоскоростна синхронизация, но дори и без HSS ще снимам на исо 100, 1/180 и Ф22 ако искам!
И така, ако осветлението на Westcott с марка Peter Hurley е мнооого качествено и затова струва над 5000$ и постига 1/60 при Ф6,3 и исо 100 на 50см разстояние, в задачата се пита колко хиляди долара би струвало такова осветление за разстояние от модела 2м, исо 100, 1/180 и Ф11?! Може би 50000$, кой знае, математиците могат да го изчислят, проблемът е, че ако изплющя осветление с мощност за 50000$, ще мога да снимам портрети само в Съюза на слепите! А и вместо да дам 50000$, по-добре да си купя две малки китайски светкавици, същата работа ще ми свършат!
Та така, ако не докараме цветовете, винаги можем да избелим снимката, ч/б си е класика, но ако не ни стига светлина...к'во правим тогава?!
Хубава петъчна вечер на всички [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: imitev   
Дата:   14-12-18 23:36

Трудно ще снимаш видео със светкавици...

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: tili   
Дата:   14-12-18 23:39

imitev, прочети моля те първото ми изречение:
"...но ако това осветление трябва да се ползва за фотография, за мен има много повече недостатъци, отколкото предимства!"
А темата е "Постоянно led осветление или светкавица за портрети?"
Това, което съм написал е насочено най-вече към Автора на темата, който пита "Кой е по-подходящият избор за човек без опит с нито едно от двете?" и не се интересува от спектрални анализи!



Публикацията е редактирана (15-12-18 01:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: imitev   
Дата:   15-12-18 10:56

И моята теза е, че светкавиците са правилният избор за снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно led осветление или светкавица за портрети ?
Автор: quazimodo   
Дата:   15-12-18 11:13

написа:

> И моята теза е, че светкавиците са
> правилният избор за снимки.

Ма това е защото си стиснат и не искаш да дадеш нЕколко иляди долара за постоянни ламБи[smilie5][beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »