Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: С дрон зад граница
Автор: amza   
Дата:   31-12-17 15:40

Бях на почивка в Италия и когато вдигнах дрона над Колизеума в Рим, ме обградиха карабинерите. Ужас щяха да ми вземат дрона... Добре че бях с приятеля ми, който живее там и говори италиански.

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: asahi   
Дата:   31-12-17 22:43

Странно отношение имаме българите към законите. Не седнеш да си прочетеш законите и наредбите в областта, в която се изявяваш, ами трябва някой полицай да ти казва можеш ли или не можеш. Ами той може, а и доста вероятно е той да е по-некомпетентен от теб. Нещо повече - неговото "разрешение" не е юридически валидно и ако стане нещо си носиш отговорността на 100%. А полицаят ще каже "Ко? Не." - и с право.

Хайде - Весела и по-отговорна!

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: asahi   
Дата:   01-01-18 12:32

В Македония

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: stef7   
Дата:   01-01-18 13:52

Честита Нова Година на всички ! С дронове или без

@asahi - Какво да чете като в България още няма закон за дроновете. Какви разпоредби ти се привиждат ?
Човека се обръща към полицията за да уведоми властите какво смята да прави, да попитата ще създаде ли някакъв проблем, абсолютно културно и цивилизовано, ти му търсиш кусури ?

В новогодишната нощ от телевизията снимаха с дрон над площада. Ето това почти навасякъде е забранено и потенциално опасно. Да летиш над огромно множество от хора гъсто един до друг. Що не идеш да се скараш на телевизията ?

Странен характер имаме ние българите:

За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората - да се преследват един друг и да развалят един другиму работата. (13.12.1881)

Константин Иречек



Публикацията е редактирана (01-01-18 13:54)

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: asahi   
Дата:   01-01-18 14:40

Аз като пиша "Странно отношение имаме българите към законите. Не седнеш да си прочетеш законите и наредбите в областта, в която се изявяваш, ами трябва някой полицай да ти казва можеш ли или не можеш." не си чеша клавиатурата.

Закон за гражданското въздухоплаване
Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1998 г.) (1) Гражданско въздухоплаване е всяко въздухоплаване, извършвано с гражданско въздухоплавателно средство и предназначено за:
1. превоз на пътници, багажи, товари и поща по въздуха;
2. обслужване на селското, горското и други отрасли на стопанството;
3. геоложки, географски и други научни изследвания;
4. оказване на спешна медицинска помощ;
5. културно-просветни нужди, фотографиране и реклама;
6. борба с пожари, наводнения и други бедствия;
7. обучение, спорт и др.
Не е лошо да се прочете целия закон.

Има НАРЕДБА № 2 от 10.03.1999 г. за правилата за полети, и тя трябва да се чете.

Тук малко по-подробно:
https://www.caa.bg/bg/category/633/dronove


Това е законодателната база в момента. Оправданието "това не се отнася за мен" след втори клас не важи.

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: georgioiv   
Дата:   01-01-18 17:26

Само че това законодателство е от времето когато "дронове" е имало само в НАСА [smilie5]
По това време за фотографиране е трябвало да вдигнеш или балон, който е колкото половин самолет или хеликоптер. Смятам усещаш разликата.

Хората правят изпитания на първите едноместни дронове вече, времената се менят.

Спарка се носи в джоба, тежи под килограм. Никой не може да ми забрани да го вдигна на 2 метра да си правя селфи. Сори [smile]



Публикацията е редактирана (01-01-18 18:47)

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: asahi   
Дата:   01-01-18 17:52

За 2 метра никой няма да се впечатли, но като стане произшествие ще те съдят по този закон, дето е от онова време.

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: Ivanpg   
Дата:   01-01-18 18:26

@asahi - а какво става ако имаш разрешително и стане беля? Без последствия?

Този закон е абсурден, на място където живея от години никога не е минавал самолет на ниско разстояние и ако вдигна дрон-а на 200 метра и той спре и падне е алогично последствията да са по-строги отколкото ако имах разрешително. Съгласен съм с gorbi

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: georgioiv   
Дата:   01-01-18 19:01

Не можеш да изплашиш с разпоредби хора които мислят за небета и летене.. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: stef7   
Дата:   01-01-18 23:27

@asahi

Съжалявам но да се приравнява дрон до самолет е смешно.

Закона от 1999 ? Тогава дроновете които ние използваме въобще не ги е имало. Дронове викат и на безпилотни летателни апарати с размах на крилата от десетена метра, нещо като безпилотни самолети. С които американците следят примерно бойците на ислямска държава от въздуха и ги трепят. А поправката от 2014:

„(5) (Нова - ДВ, бр. 80 от 2014 г., в сила от 04.12.2014 г.) Полетите на дистанционно управляеми ВС се провеждат след писмено разрешение на ГД ГВА в резервирано въздушно пространство.“

резервирано въздушно пространство - Т.е. разрешение се иска ако летиш в близост до летище. Примерно. Далеч не цялото въздушно пространство е резервирано за полети. Единсвеното което тази поправка се опитва да каже и то много некадърно е да не се лети до летища. И ако искаш да летиш да искаш писмено разрешение.

Някой е написал няколко реда да отбие номера.
Гражданско въздухоплавателно средство ? Ако дигна хвърчило във въздуха това гражданско въздухоплавателно средство ли е ? Дали дрона е такова ? Кажи го някой и той ще се смее. Ако се стигне примерно до съд дали обвинението ще може да докаже че моя дрон е гражданско въздухоплавателно средство ?

Но липсата на закон е проблем, защото дори и да наруша тази разпоредба както следва ? Нищо. Не може да бъдеш съден или дори глобен ако няма закон който нарушаваш и в който не е указано какви са наказанията за нарушението.

Закона за дроновете които по другите страни приемат е различен от този за въздохуплавателните средства, гражданската и военна авиация. И това е много просто и логично. Те не са такива. Много отдавна има модели на самолети които летят, клубове които си правят и използват тези мини самолети, организират си състезания. Кръжоци по авио моделизъм имаше още в соца. Подобно на дроновете тези самолети могат да летят до няколко километъра и са радио управляеми. На запад тази дейност също е регулирана отдавна и то отделно от въздухоплаването.

Така че закон няма и в момента в общи линии копче не могат да ти кажат ако летиш с дрон.

Проблема в България не е закона а неговото неуважение и неспазване.


Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: asahi   
Дата:   02-01-18 01:18

Представи си следната хипотетична и дълбоко нежелана от мен ситуация - дронът на неизплашения с разпоредби Горби, които мисли за небета и летенето, се разбива фатално в главата на детето ти. Ще поддържаш ли горната теза?

Знам какво би се случило в обратната ситуация - твоят дрон да се разбие в главата на детето на Горби. Категорично ще ти извади главата при първа възможност.

И това в следствие на незачитане на съществуващия в момента закон.

"Резервирано за полети въздушно пространство" е пространството, което резервират за теб съобразно одобрения летателен план. Това означава, че е това пространство на теб няма да ти пречат и ти няма да попречиш на никого.

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: georgioiv   
Дата:   02-01-18 06:47

Егати хипотезите... не просто в човек, а в малко дете. И не просто в детето - ами в главата [smile]
Аз например уважавам науката статистика. А тя казва, че към момента в световен мащаб, няма нито един утрепан от фотографски или видео дрон, колкото и дребни инцидента да е имало с тях, колкото и да е нерегламентирано летенето.
Със същия успех гарга може да си изусне клонката докато лети и да удари някого по главата. Дай сега да регламентираме къде могат да летят гаргите и къде не могат... [smilie5]
Да бе, верно - защо няма ограничения за гаргите и гларусите. Те са по-едри от дрон, особено гларусите и не им дреме къде минават самолети или въртолети. Пък и са малко по-ниско в интелектуалната стълбица от човека, който знае къде може се лети и къде не може.. :) Вопиющ пропуск на законодателството.. Ако те клъвне гларус, докато си ядеш дюнера - кво правим ??? (ситуацията не е хипотетична, а често срещана около "шадраваните" във Варна [smile]

Регламентиране на полети за дронове под килограм не трябва да има, това е моето мнение.По-големите машини, да се регистрират и да си ги следи софтуера, няма какво да ни занимават с бумащина. Ако трябва да летиш някъде - попълваш си онлайн формуляр, софтуера си проверява може ли не може ли - има си го това в DJI. Личният живот си го пазете у дома, зад завесите. Ако е пред завесите, с тая оптика и технологии на пазара, вече и така отдавна не е личен.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: stef7   
Дата:   02-01-18 07:45

@asahi
Последно включване на тема безопастност на дрони. Всеки има глава на раменете си да мисли.

Дори да съм взел разрешително за летене, това не гарантира че дрона ми няма да падне на нечия глава. Ако това се случи въпреки нищожно малката вероятност и предизвика щети и сега съм отговорен и мога да бъда подведен под отговорност по други закони и параграфи за причиняване на телесна повреда. С или без разрешително за летене дрона ми може да падне на нечия глава и за да се намали тази вероятност трябват други ограничения и разпоредби. Например картите на DJI са обозначили стадионите в градовете като No Fly зони поради тези причини.

Не летя и не смятам да летя над главите на хора. Досега съм летял в градски условия 2 пъти всичко на всичко. Поради очевидни причини, не желая никуму да причиня вреда по невнимание. Ако някой на мен или детето ми причини такава, ще си търся законовите права.

Дори в градски условия не е чак такъв проблем да гарантираш полет да дрона който не е над хорските глави.Примерно по средата на улица, където няма пешеходни пътеки, над паркове с дървета, сгради и т.н. Тротоарите и местата по които вървят хора са доста малка част от града. Летене във време когато по улицата няма хора и т.н.

Правил съм си проучване каква е вероятността дрона ми да падне. Първо подобни случаи не са толкова много, машините са доста надеждни. Второ в 90% ако не и повече от случаите на подобни падания, това е грешка на управляващия ги човек. И трето още по-малко са случаите когато дрона пада поради някакви технически причини като камък от небето. Обикновено поне 3 от 4те двигатели работят, падането е плавно и съответно едва ли сериозно ще нарани човек, ако не дай си боже падне върху него.

Много повече се притеснявам, да не предизвикам катастрофа с автомобил или да не попадна в такава. Щото там има закон ама той масово се погазва. И щото дори и да се спазва на 100% понякога секунда невнимание може да има трагични последствия. И щото дрона има 4 електромотора, но автомобила хиляди механични части, всяка от които по някаква причина може да откаже и да предизвика авария или катастрофа.

Ти asahi, като се качваш в колата си да не би да искаш разрешение от МРВ или да ги уведомяваш къде и кога смяташ да шофираш ? Шанса да предизвикаш катастрофа с колата си и навредиш на човек е много по-голям и реален отколкото да направя същото с дрона си. Ако подобни искания ни изглеждат абсурдни за колите, що да е различно за дроновете които са стотици хиляди пъти по-безопасни.

Дрона тежи килограм и двеста грама или по-малко в 99.9% от случаите. Автомобилите почват от тон и стигат, два. Камиони и автобуси да не говорим. Вероятността аз или близките ми да пострадат в автомобилна катастрофа е много много по-голяма отколкото от дрон. Десетки ако не и стотици хиляди пъти по-голяма.

Досега в България няма случай на пострадал от дрон. Не съм чул за такъв нито от медиите нито от приятели.

Но знам случаи на загинали по ски пистите, за потрошени крака и ръце да не говорим. 3-4 само сред приятели и познати. Но правилник или пък закон за каране на ски няма и на никой не му идва на акъла да прави. Същото за велосипедите. За автомобилите има, но това не помага особено.

Та малко реализъм, когато коментираме закони и регулации за дронове няма да е излишен.



Публикацията е редактирана (02-01-18 07:58)

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: imitev   
Дата:   02-01-18 08:52

Ето защо вече не снимат с дронове стартовете за световната купа по ски:

https://youtu.be/xeviAWB0i4Y?t=4

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: orkwideo   
Дата:   02-01-18 10:01

какво голямо реване е за тия дронове от хора нямащи дрон[smilie25]

за ежедневно потрошените от коли има закон и законно се потрошават хората, ама нали голяма част имате коли, се мълчи, аз предлагам колите да се забранят като средство за предвижване и да се върнат файтоните че там поне жертви нямаше

сега ако има закон и има пострадали от дронове, какво правим законно?

тия чужденци дето ни ритат умишленно в главите за тях законче?

или в главите може да ни ритат, ама дронове които все още няма паднали по главите ще има закон, а за ритане нищо

ами тия де си бият жените у къщи? или те жените па не се борят за хора, щото повече има пострадали жени от бой, отколкото пострадали от паднал дрон

ами тия де си бият децата? и ги удрят по главата?
щом имат право да си бият децата по главата, значи и дрон може да пада по главите, като превантивна мярка от боя

може да изпиша още 100 реда, ама каква е файдата като закона дето го няма ще бъде написан от хора нямаше и представа от дрон и виждали го само на картинка

като и тук опозицията е от хора виждали дрон , но нямащи дори и детско дронче
и все тия дронове падат по децата...

ако ви е писано да умрете от паднал предмет то може да е парче от амриканска сувалка, кои ще осъди сащ за парчеето сувалка?

падат също и тераси, ама не ривем за паднали тераси
/за тия де са любопитни за терасите гугал повечко ще каже/

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: imitev   
Дата:   02-01-18 10:08


Понеже ти не приемаш позицията, че аз имам право да те съдя/разбия главата, ако дронът ти падне на главата на детето, нека да погледнем обратно:

Ако аз си потроша дрона в главата на детето ти - дали ще си обърнеш позицията на 180 градуса и ще си търсиш правата чрез физическа саморазправа или съд?

Или ще кажеш - майната му, случва се, какво толкова, голяма работа...

М?

Ако онзи огромен дрон от видеото по-горе беше паднал половин секунда по-рано право на главата на М. Хиршер дали (понеже той не е на някой любител, а е на телевизия, като го гледам какъв е мощен) тв. каналът щеше да го овъзмезди за пропуснатото състезание и да му възстанови точките за световната купа?

Успешна и безаварийна 2018 и мислете с тези глави!!!

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   02-01-18 10:11

gorbi написа:

> Аз например уважавам науката
> статистика. А тя казва, че към
> момента в световен мащаб, няма
> нито един утрепан от фотографски
> или видео дрон, колкото и дребни
> инцидента да е имало с тях, колкото
> и да е нерегламентирано летенето.
> Ако те клъвне гларус, докато си ядеш
> дюнера - кво правим ??? (ситуацията
> не е хипотетична, а често срещана
> около "шадраваните" във Варна [smile]

Статистиката е такава, защото дроновете на глава от населението са много по-малко от гларусите.



Публикацията е редактирана (02-01-18 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: asahi   
Дата:   02-01-18 12:15

"Автор: stef7
Дата: 02-01-18 07:45
Много повече се притеснявам, да не предизвикам катастрофа с автомобил или да не попадна в такава. Щото там има закон ама той масово се погазва. И щото дори и да се спазва на 100% понякога секунда невнимание може да има трагични последствия. И щото дрона има 4 електромотора, но автомобила хиляди механични части, всяка от които по някаква причина може да откаже и да предизвика авария или катастрофа.

Ти asahi, като се качваш в колата си да не би да искаш разрешение от МРВ или да ги уведомяваш къде и кога смяташ да шофираш ? Шанса да предизвикаш катастрофа с колата си и навредиш на човек е много по-голям и реален отколкото да направя същото с дрона си. Ако подобни искания ни изглеждат абсурдни за колите, що да е различно за дроновете които са стотици хиляди пъти по-безопасни."

Даде много добър пример!

Автомобилът се управлява след завършване на сертифициран курс с последваща оценка от държавен орган.
Автомобилът се движи по регламентирани пътища, по регламентирани правила. За безопасността се грижат няколко институции.
Автомобилът е застрахован за нанасяне на щети на други лица.

По същия начин, но по-строго, е регламентирано ползването на летателни средства. Ама не искате да го знаете.

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: georgioiv   
Дата:   02-01-18 14:12

Ама недей слага дрона при всички летателни средства, щото нито по размери, нито по килограми, с нищо не е близо до летателните средства, по които са писали закони и разпоредби 1998 година...
Иначе никой няма против да има нормални регулации и застраховки.

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: asahi   
Дата:   02-01-18 22:08

Спрямо незащитената човешка глава няма особена разлика. Енергията на удара е по-висока от тази на проектил от въздушна пушка, която е в регулация.

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: AndreyIst   
Дата:   03-01-18 02:05

момчета - дори и през новата година продължавате да ме плашите с абсолютното незачитане на законите. нещо повече - гордеете се и се репчите като селски ергени на мегдан.

Имате ли идеи колко хипотетичти ситуации стават реалност, ммм.
Мога и примери да ви дам, но не е момента сега.

Изобщо - имам подозренията, че не сте си играли като деца достатъчно, строги родители сте имали...

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: glndrk   
Дата:   03-01-18 09:10

От къде тръгна тамата къде отиде. Дали може да ти падне дрон на главата...

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: Ivanpg   
Дата:   03-01-18 09:58

Да, много жалко, един куп хора се изказаха тука, без да имат каквото и да е отношение по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: lamerko   
Дата:   03-01-18 10:26

нямам нерви да чета коментарите, понеже имам дрон и се дразня от някои "констатации" и експертни мнения, но да питам какви регулации биха спрели идиотите? А идиоти не е като да няма. Я да видим някое коментарче например за това?

идиот БЕЗ дрон

Отговори на това съобщение
 Re: С дрон зад граница
Автор: Минко   
Дата:   03-01-18 14:29

Здравейте колеги:)
Поздравления за темата, мисля, че е доста полезна, особено сайта на двамата унгарци.
Имам въпрос, някой летял ли е с дрон във Филипините, Тайланд или Виетнам?
Изчетох доста мнения из нета но те са доста противоречиви.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »