Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 стари апаратчета
Автор: mitak73   
Дата:   19-01-20 16:53

здравейте!искам да попитам какъв е апарата за този вид филмчета.ако може и снимка за да знам какво търся.явно е друг вид защото със стария ги дава на 90 градуса и не е цял кадър.успех!
https://bazar.bg/obiava-26749642/diafilmi-ot-prozhektsionen-aparat
http://detstvoto.net/index.php?newsid=413

Отговори на това съобщение
 Re: стари апаратчета
Автор: asahi   
Дата:   19-01-20 17:44

Ако не намериш прожекционен апарат за лайка формат (24х36мм) можеш да нарежеш филма и да наредиш слайдовете в рамки за диапозитиви. Тях можеш да прожектираш с проектор за диапозитиви.

Отговори на това съобщение
 Re: стари апаратчета
Автор: quazimodo   
Дата:   19-01-20 18:07

Купи си един фотоувеличител за формат "лайка" и прожектирай с него на стената. Ако действаш по рецептата на Асахи, ще ти трябва и аспектомат[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: стари апаратчета
Автор: nyamago   
Дата:   19-01-20 19:25

Тия диафилми (и прожекционните апарати за тях) не бяха 'Лайка формат' както пише на кутийките, а 'половин Лайка' - 18 х 24мм разположени напреко на 35мм лентата (тя е Лайка - по ширина и перфорация, по-точно е кинолента, за която е бил направен фотоапаратът Лайка).

Не е изключено някъде да е направен и вариант с Лайка формат (24 х 36, с дългата страна по дължината на лентата), но показаният панагюрски апарат (и моят руски от детството ми) не е за такива.

С други прожекционни апарати като такъв за стандартни (Лайка) рамкирани диапозитиви или предложения фотоувеличител, за гледане на тези диафилми (нарязани или не) ще трябва едно 'адаптерче' - напр. от черен картон, което да има прозорче 18 х 24, за да не се гледат едновременно 2 кадъра (или при нарязани кадри да не избива по периферията заслепяваща светлина).
- - - -

Ако има сериозно намерение да се гледа цялото налично съдържание, от повече от един зрител или повече от веднъж - най-смислено е да се дигитализират и да се гледат от компютър - през прожектор или на голям телевизор.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: стари апаратчета
Автор: petervassilev   
Дата:   19-01-20 20:00

Преди години се опитах да дигитализирам старите си черно-бели филми с такъв прожекционен апарат за детски филми [smile], използвайки първата си цифрова камера с ръчни настройки.

Резултатът след бърза обработка и корекции не беше по-лош от сканиране с евтин скенер, въпреки че не бях оптимизирал "процеса". А и качеството на старите ми над 40-годишни филми в повечето случаи не беше добро.

Отговори на това съобщение
 Re: стари апаратчета
Автор: fotorafi   
Дата:   20-01-20 10:41

Мога да се обадя на мой колега, има чисто нов автоматичен, диа прожектор Пентакон. С него могат да се прожектират диапозитиви

Отговори на това съобщение
 Re: стари апаратчета
Автор: BXMarkov   
Дата:   20-01-20 17:08

Трябват ти тези апаратчета [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: стари апаратчета
Автор: Niemand   
Дата:   21-01-20 13:23

BXMarkov написа:

> Трябват ти тези
>
> апаратчета [beer]
>

Да, аз имам такова.
С много силна лапа е и като задържиш по-дълго време лентата на едно място, може да я деформира и стопи, но иначе вършат работа.

Отговори на това съобщение
 Re: стари апаратчета
Автор: quazimodo   
Дата:   21-01-20 14:27

Да, но само ако е снимано с Чайка или Ахат[smilie5].

П.П. Не знам защо си мисля, че това е поредния нескопосан опит за прикрита обява за продажба на тези филмчета. Как точно онзи ден регистриран потребител е попаднал на такава "загадка" - диафилм, сниман по дължината на лентата[smilie10]. Аз никога не съм виждал такова нещо, а вече съм суперстар[smilie19] [smilie18]



Публикацията е редактирана (21-01-20 14:33)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »