Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: UV филтър за и против
Автор: io_bs   
Дата:   05-11-13 12:33

GOSPODIN написа:
> За УВ филтри не мога да кажа,
> защото не се качвам над 2000м. в
> планината и не ползвам.

Колега, и на 8848м да се качиш, пак няма да има файда от него [smile] Необходимостта от такъв филтър край морето или на високо е мит.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър за и против
Автор: landstar   
Дата:   05-11-13 13:15

Заключенията, че картинката деградира от УВ филтър е вярна. Ползвам най-доброто на ХОЯ, но все пак без тях резултата е къде-къде по-добър. ГОСПОДИН е прав абсолютно и ако се чете правилно поста му се налага извода - ползвай УВ само при нужда, в останалото време ползвай сенник! Сенника се препоръчва постоянно още в една книжка от 1938 година, която имам.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър за и против
Автор: milaniki   
Дата:   20-04-18 19:41

Аз лично си взех UV филтър (B+W за 50 лева не знам хубав ли е или не ) защото ще пътувам до Египет и да не попада пясък по челната леща :) Но от прочетеното по-горе не мога да разбера след екскурзията да махам ли филтъра или да го остава да си седи ?

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър за и против
Автор: Бармалей   
Дата:   20-04-18 20:20

Сенникът предпазва колкото три филтъра един след друг[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър за и против
Автор: IDA   
Дата:   20-04-18 20:51

Винаги ползвам предпазен филтър и гумен сенник и така пазя челната леща и резбата за филтъра. Единственият проблем е, че при снимане на тъмно с множество точкови светлинки, например свещи или когато слънцето е директно в кадъра, имам значително повече отражения отколкото без филтъра. Те трудно се чистят, затова, в такива случаи го свалям. Иначе си стои през цялото време на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър за и против
Автор: MarinY   
Дата:   20-04-18 20:55

Защо мешате УВ филтъра с предпазването на обектива?
io_bs, не е мит, но е измислен и работи когато снимаш на филм. Там чувствителността към УВ е силно повишена и като снимаш на чисто небе, високо в планината, фокусът и експонацията са проблем. Честно, не знам защо продължават да се рекламират и ползват при дигиталните камери.
Прах и вода, евентуално влизат не през челната леща, а между ринговете за фокус и зум. (Сложете си найлоново пликче за предпазване)[smilie25]

При удар или изпускане Пластичният сенник е единственото спасение. Омекотява удара. Всякакъв филтър, директно предава напрежението на механиката, вътре в обектива.

Да ползваш "филтър за предпазване" е само подкрепа на индустрията. [smilie3]



Публикацията е редактирана (20-04-18 20:56)

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър за и против
Автор: io_bs   
Дата:   20-04-18 21:10

> io_bs, не е мит, но е измислен и
> работи когато снимаш на филм. Там
> чувствителността към УВ е силно
> повишена и като снимаш на чисто
> небе, високо в планината, фокусът и
> експонацията са проблем. Честно,
> не знам защо продължават да се
> рекламират и ползват при
> дигиталните камери.
Известно ми е, но днес сигурно над 99,9% от снимките са дигитални и точно там ув филтрите са ненужни. А се рекламират като нужни, за да излъжат новобранците да си ги купят [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: UV филтър за и против
Автор: metodiev_martin   
Дата:   20-04-18 21:27

За Н-ти път в Н-та тема ще кажа, че постоянното носене на УВ филтър е анахронизъм и е непрофесионално.
[smilie5] [smilie5] [smilie5]
Добре, че не съм професионалист, че щях да се обидя, както съм дал над илядо лева само за безполезни UV филтри.
Много ми е чудно с "колко" ви се "разваля качеството на снимката", когато ползвате UV филтри? 10%, 20%, 50%? Най-вероятно филтрите са проблем на 95% от фотографите тук, които бълват ли бълват посредственост ден и нощ. Ще направя тема да ги агитирам да си махнат филтрите, че да почнат с шедьоврите.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »