Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   16-06-10 00:00

Не, гледането не е различно от снимането. Принципа е един и същ.
Да те питам за 10 -ти път, какво правим като плъзнат достатъчно много хора с бионични очи (с вградена в очното дъно матрица).
Ще им забраниш да гледат ли[smilie18]
Снимането под полата е като гледането под полата - неморално е.



Публикацията е редактирана (16-06-10 00:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bojkof   
Дата:   16-06-10 00:00

Бони, аз съм на същото мнение - имаме право да снимаме на обществено място, но какво може да правим с тези снимки... мисля че не е достатъчно просто да сме ги заснели и в крайна сметка да стоят в компютъра [smilie8]

В предишното ми съощение написах от какви съображения казвам това, но то май остана далеч назад [smile]



Публикацията е редактирана (16-06-10 00:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:02

Абе какви бионични очи бре [smilie18]

Иначе принципът не е един и същ, защото при снимането получаваш материален образ, а при гледането - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: milenmarinov   
Дата:   16-06-10 00:04

Бони прав си....но няма законова обосновка на това което казваш.
Пример:
Купувам миналата седмица един 70-200 и съответно го тествам в куриерската служба.....20-30 кадъра на бърза ръка, плащам и бягам....
Една минута по-късно влиза някакъв и разпитва какъв съм аз, какво съм снимал, от къде съм и т.н.
Оказа се в последствие че точно там е едно от "гъзарските" кафенета, където по-едрите момчета си пият кафето не с жените си.....и какво правим ако се бяхме срещнали на вратата, въпреки че не съм снимал никого от кафето ....да му се обяснявам ли...да му показвам снимки ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-06-10 00:06

bojkof, това важи САМО за комерсиална фотография (например продажба в микросток агенции),а за некомерсиални цели е позволено да снимаш както и каквото си искаш на улицата, в парка и на всички други обществени места.
Представяш ли си туриста снимащ на "Витошка" да пита 20-30 разпознаваеми образи, дали са съгласни...
Умолявам коментиращите да прочетат внимателно законите и разпоредбите , преди да правят тотално погрешни заключения.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   16-06-10 00:08

"Абе какви бионични очи бе"
Абе информирай се бе...

Това, че някоя мутра може да те бие, не означава, че има законово право да има претенции.

Айде пак:

Широко разпространена заблуда

Широко разпространена заблуда е, че към фотографията с комерсиална или некомерсиална цел има отношение чл. 32 ал. (2) КРБ - Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи. Чл. 32 ал. (2) КРБ е норма, която се отнася пряко до наказателният процес и по-точно до веществените доказателствени средства (ВДС), изготвяни по реда на НПК и ЗСРС.

Преведено на човешки език, от тази норма следва, че такива изображения не могат да бъдат използвани като доказателства за вина за извършено престъпление, но акцента е върху „извън случаите предвидени в закона” – НПК и ЗСРС. Теоретично е възможно, в конкретни случаи, лице, което е фотографирано, по реда на ГПК да предяви иск за нанесени материални щети и/или пропуснати ползи в случаите, когато фотографа се е облагодетелствал (получил е пари) за снимка и не е платил на модела за моделстването, но в такъв случай трябва да съществува договор между двамата и това не се отнася за случаите, в които кадърът е заснет на публично място или за целите на СМИ – т.нар. „Редакционни цели”. Възможно е и предявяването на иск за нанесени нематериални щети, когато публикувани или разпространявани кадри накърняват достойнството и честа на лице или са унизителни за него, по реда на ГПК, а в някои конкретни случаи и по реда на НПК – да се образува наказателно производство, ако правните последици от деянието представляват обществена опасност и са престъпление по смисъла на НК, когато случая не е маловажен.

Резултати от фотографиране и филмиране (заснети от любител или професионалист фотограф, оператор за целите на СМИ или чрез охранителни камери), могат да бъдат изискани и иззети от органите на досъдебното производство, в качеството им на УЛИКА с цел да образуват наказателно производство, в хода на което, обаче, трябва да се намерят ДОКАЗАТЕЛСТВА за вината на дееца. Когато за целите на изготвянето на ВДС се използват методи на фотографиране и филмиране, то фотографирането/филмирането се извършва от ДЪРЖАВЕН ОРГАН, а не от любител или професионалист фотограф!

Абстрахирайте се от тази норма когато снимате! Тя няма отношение към фотографията като занятие или хоби!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:10

GOSPODIN, а аз три пъти питах в кой закон пише, че е разрешено да снимаш някой против волята му, но никой не каза. Явно никъде не го пише, а разчитате на "превод на човешки език" от някой си. Защо чл.32 не е валиден?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   16-06-10 00:11

Последно от мене
Нямам никакви морални задръжки да снимам колкото си искам да обществени места и ще продължавам да го правя с кеф.

Лека ви нощ и поздрави:


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ampw7828.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/fblr8610.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/yyvc0260.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2010-06/zejg3176.JPG


http://87.121.7.213/site_pics/110/n_1120136852_sony.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:12

Има нещо много сбъркано тук [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: milenmarinov   
Дата:   16-06-10 00:13

Именно........!
По закон, нямаме никакви права.

Иначе снимката е супер уловен момент[smilie24]



Публикацията е редактирана (16-06-10 00:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: hebros   
Дата:   16-06-10 00:16

Сбърканото е в главите ви[smilie24] В чл.32 става въпрос за следене с различни средства.

следен, фотографиран, филмиран, записван са в случая свързани думи, както и последващата фраза и други подобни дейстивия
Става въпрос за наказателния процес и веществени доказателствени средства.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:17

hebros, потвърждаваш думите ми [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: bojkof   
Дата:   16-06-10 00:24

GOSPODIN, нямах предвид продажба, повече ме интересува използване за изложба. В момента в който бъде продадена една изложена фотография не се ли превръща в комерсиален продукт... или греша? И в такъв случай ще важи условието за писмено разрешение...
Иска ми се да разбера как стоят нещата, поправете ме и ми обяснете.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-06-10 00:25

Съвсем изперкаха някои- и аз още във втория пост съм написал, че става дума за СПЕЦИАЛНИ РАЗУЗНАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА, а не за обикновенно снимане на обществени публични места. За това се иска разрешение от съда , когато трябва да се приложат СРС.
Да се влиза в тази спирала на абсурдни твърдения, че не може да те снимат, гледат, питат колко е часа,поздравяват на публични места ми прилича на истински преживян от мен случай: Един доста почерпен господин ми се развика приближавайки се заплашително - " Ти защо ме псуваш на ум, бе?!"....[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:30

Е, моят въпрос беше и си остава - къде пише, че не става дума за обикновено снимане на обществени публични места? Нали все някъде трябва да е написано, или бъркам? Ако бъркам приемете извиненията ми! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ivodam   
Дата:   16-06-10 00:31

Не знам как е законово, но определено мисля, че някои хора прекалявате с тоя стрийт и желанието всъщност да се завирате в душите на хората. Вероятно не си давате сметка, че това граничи с един вид извратеност, а именно воайорството. Втренченото гледане на някой човек на улицата също е неприятно, досадно за него и му носи отрицателни емоции и дискомфорт, за много хора ще е и източник на заплаха и причина за тревога. Ама какво ни пука на великите творци, ние газим през човешките чувства като през праз лук в името на изкувстфото. [smilie2]

Не си давате стрийтаджийте сметка и за друго нещо, и друг път съм ви казвал. Всеки човек има право на анонимност, в Щатите дори е напълно законно представянето под измислено име и фамилия, стига фалшивата самоличност да не се използва за престъпни цели. С вашия стрийт, снимането наляво и надясно и после публикуването на великите ви шедьоври в средства за масова информация можете да причините сериозни проблеми и нещастия на куп хора по най-различни причини: ще снимате неволно жената на некой тъп рогач с любовника й, или някой човек, излязъл от работа да свърши нещо и хоп рогачът или шефът на служителя вижда великата ви снимка, и т.н. Мислете малко, когато снимате случайни хора, какви всъщност ги вършите...

[smilie2] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: StoyanAtanasov   
Дата:   16-06-10 00:32

Да органзираме ли фотопленер пред въпросната сергия?


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   16-06-10 00:34

ще снимате неволно жената на некой тъп рогач с любовника й

Аха, ама иначе тя се разхожда на публично място и не и пука, че могат да я видят 20 приятеля на "тъпия рогач" и да му докладват.

Ок, желязна ти е логиката[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   16-06-10 00:35

Автор: promis
Дата: 16-06-10 00:10

GOSPODIN, а аз три пъти питах в кой закон пише, че е разрешено да снимаш някой против волята му, но никой не каза. Явно никъде не го пише, а разчитате на "превод на човешки език" от някой си. Защо чл.32 не е валиден?


В случая личностната забрана за снимане от единично физическо лице нарушава волята и правата на снимащия като друго законово защитено лице.
На какво основание снимания си присвоява повече правомощия (да ограничава чужди права) от законоустановените. Той е в правото си да се закрие и подобни действия, но без нарушаване правата на снимащия, защитено му е правото да не бъде публикувана снимка с него при законоустановените норми.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: next_time   
Дата:   16-06-10 00:36

В закона е записано че ако си пъхнеш оная работа в чужд гъз без собсвеника му да е навит те съдят за блудство, а два пръста по-напред ако извършиш същото за изнасилване.Никъде обаче не е упоменато че ти се разрешава да извършиш същите неща ако собственика на дупките е съгласен.Явно по твоята логика следва че след като закона не ми е разрешил със специален текст да правя секс, значи нямам право.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   16-06-10 00:38

А да се завирате в душите на животните и да ги снимате как правят секс в личните си гнезда, може така ли?
Що може? Защото животните не могат да говорят и не могат да се оплачат ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:41

Canon [smilie24]
Мерси за отговора. Въпреки че това пак е едно тълкуване, като има друга гледна точка - На какво основание снимащият си присвоява повече правомощия (да ограничава чужди права) от законоустановените. Той е в правото си да насочи апарата в друга посока или да изчака човекът да се излезе от кадър и подобни действия, но без нарушаване правата на нежелаещия да бъде сниман.

Да разбирам ли, че този въпрос просто не е описан в закон, а подлежи единствено на тълкуване?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ivodam   
Дата:   16-06-10 00:43

Бони, кое място е "публично" всъщност, има ли някъде определение, щото публично може да се тълкува всичко отвъд прага на дома ти. За публични личности, в смисъл политици, разни звезди и т.н. наистина е прието, че имат по-нисък праг на защитеност не само от снимане, но и от характеристики и квалификации, но да ходиш и да снимаш наред обикновени хора, не ми се струва редно.
Всъщност, не вярвам че ще ти е все едно ако забележиш, че някой ти снима децата на улицата. Няма как да знаеш дали не е замисляне на отвличане, или пък не е некой педофил, събиращ "материал". Просто няма как да го знаеш в момента...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Canon   
Дата:   16-06-10 00:43

е бони - това с личните гнезда ми хареса. Ама дали са началните *бачи или са гостуваши сексманиаци не се знае, трябва да питаме иво

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   16-06-10 00:45

next_time, законът ти е забранил да правиш секс с човек, който изрично не иска да прави секс и това е изнасилване. Но ако човек изрично не иска да го снимаш, тогава законът не ти забранява да го снимаш, според логиката на повечето тук.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »