Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: parasol   
Дата:   15-06-10 19:10

Както си вървях днес по Витошка с фотоапарат на рамо си харесах да щракна една голяма сергия за фиби и шноли на ъгъла на Витошка и и Гладстон (мисля. Каква бе изненадата ми, когато над мен се спуснаха два орела - продавачката и явно собственика на сергията, които изискаха обяснение, много гневни, и настояха да изтрия снимката. Не я изтрих, защото фотоапаратът не беше цифров. Щяха да викат и полиция защото съм нямала право да ги снимам.

Доколкото знам, улицата е обществено място и снимането на каквито и обекти да се намират там не е забранено. Но те ми обясниха, че точно преди няколко дни са имали такъв случай на фотографиране на ценната им високосекретна сергия, дошла полиция и нещастният фотограф е изтрил снимката. В Наказателния кодекс пишело, че е забранено да се снима. Какво точно пише и къде - не казаха.

При моето опъване и заявление, че ще викна аз полиция те омекнаха. Но остава въпроса: какъв е законът в България? Знаете ли какво точно пише в него за снимките на публични места? Искам да го намеря и разпечатам, включително за да избегна подобни бъдещи ситуации. Щото като си тръгвах оттам те отново се настървиха и почнаха да овикват махалата.

Бих искала да се върна и да връча на господина и госпожата въпросния закон. Честно казано, бяха ужасно много агресивни (меко казано).

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   15-06-10 19:25

На публични места можеш свободно да снимаш без да е нужно да даваш обяснение на никого.
Този прословут член от конституцията важи само за специалните разузнавателни средства (скрити камери и микрофони).
Тълкуването на законите от малоумници води до такива глупости.
Само преди някоко дни осъдиха за хулиганство голям актьор (в Америка[smilie5] )налетял на папарак на улицата, която е публично място.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 19:34

А тях хвана ли ги в кадър? Може да са си помислили, че тях си снимала.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: TonevJr   
Дата:   15-06-10 19:34

По немското законодателство,ако някой се опита да ти изтрие снимка от апарата(дори полицай!) можеш да го съдиш за опита![smilie5] Естествено ако не си снимал военни съоражения,тогава само полицай може.Иначе само съдия може да нареди,снимката да бъде изтрита!
На публични места можеш да снимаш всичко и всеки,на частни места собственика решава,но докато си на улицата,си в правото си да щракаш!За да предеви даден човек претенции към твоя снимка,трябва той да е главният мотив,самото разпознаване не е достатъчно.Ако си го снимал с други хора,на фона на сграда или подобни-не важи.
Имаш право да притежаваш снимка на всекиго(дори той да е главният мотив),дори без неговото съгласие,но не можеш да я публикуваш без него.


Пак казвам,това е закона в Германия...съмнявам се този в Б-я да се различава с много.



Публикацията е редактирана (15-06-10 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Skyrider   
Дата:   15-06-10 19:36

Пф, никой човек не може да бъде снимам без неговото изрично съгласие от който и да било! Не можеш да снимаш частна собственост, без значение дали е сегрия или дори кофа, ако ще да се намира не знам си къде. Улицата може да е общинска но парцела в/у който се намира сергията е отблезян с докумен и за него се плаща наем, който е сключен на базата на договор, който договор дава право собственици на сергията да се разпореждат както намерят за добре с нея. Това означва, че щом ти кажат, че не може да ги снимамаш значи не може и това е.! Спорът след това е напълно безмислен!

"Тълкуването на законите от малоумници води до такива глупости. "
Да, така е, категорично го подвърждаваш! [smilie24]



Публикацията е редактирана (15-06-10 19:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: tvk75   
Дата:   15-06-10 19:41

а някой да подкрепи думите си с подходяща извадка от закона,ей така,случайно?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: sir_sky   
Дата:   15-06-10 19:42

Добре де, ми ку зема големия.... зум и отида у отдрещната сергия и щракам, к'о прайм тогаз, а?
[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: S.Paskalev   
Дата:   15-06-10 19:53

С големия нема да те усетят, което значи- отиваш, снимаш и си тръгваш без проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   15-06-10 19:53

Тази извадка от Конституцията няма никаква, повтарям, никаква, потретвам, никаква връзка с фотографията като професия или хоби. Всичко що е на улицата или на обществено място можеш да снимаш БЕЗ ОГРАНИЧЕНИЯ. Трябва да внимаваш обаче, някой хора си мислят, че МОЛ-а е обществено място, но уви не е така. Ако дойдат да те закачат, кажи им да си преместят сергийката, пък ако щат и торпили за подводници да продават.

Скайрайдър, опитай да не даваш съвети, без ти сам да си наясно с нещата. Написал си един куп глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ALBIREO   
Дата:   15-06-10 19:53

Skyrider - далечко си от истината.

Ето мат'рял да четете (давано е около 10^10 пъти в други милион теми):
http://photo-cult.com/articles/law/p1.php

Казусът е засегнат на втора страница.

Тия хора се нервят когато ги снимат, защото бизнесът им не винаги е легален и го правят от страх да не се използват снимките срещу тях (сподели ми го една лелка, която и аз така преди време опитах да снимам, но се разбрахме човешки). Другата причина е, че средният българин е комплексирано същество, което не дава да го снимат, щото е голямата работа и не пропуска възможност да се заяде, ако някой "случайно му отнеме някакво право". Започва да се чувства прецакан, а българинът не може да допусне да е прецакан! ;)

Така че процедираш според ситуацията. Ако насреща са големи и силни - не спориш с тях, защото ще ти приложат правото на силата. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 19:54

На мен в Италия ми се е случвало да искам да снимам сергия и не ми дадоха. Но ако бях купил нещо и ги бях помолил за разрешение сигурно щяха да позволят. Надали тук е по-различно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: shsphoto   
Дата:   15-06-10 19:55

Не мисля, че може да има претенции ако на улицата си снимала само сергията, без някой човек.Ако вземат да се пенят първо му поискай да ти покаже бележка за наема който е платил, много от тези сергийки са незаконни и веднага ще омекне.Ако не омекне от това кажи, че викаш полицай да каже той и тогава може даже да избяга да не го глобят.(ако не ти е показал бележка че плаща.)Ако има бележка/фактура, че си е платил за мястото тогава полицая няма да го притеснява.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: parasol   
Дата:   15-06-10 19:58

Централно на кадъра бяха две клиентки, които си пробваха шапки в гръб, на фона на хиляда и двеста фиби наредени на връв. Но понеже снимката бе на филм, аз не можех да им покажа кадъра и да ги убедя, че те не са главното действащо лице. Казах, че не ме е интересувало да снимам тях, а сергията, което ги разгневи още повече. И нея не можело.

Аз не познавам българския закон. Живея в САЩ и много удобен ми идва един документ, където са синтезирани правата на фотографа според закона. Може човек да си го носи в джоба и при нужда и претенции да го показва. Та според закона в САЩ ако ти самият си застанал на обществено място - примерно улица или тротоар - може да снимаш каквото искаш и можеш от това място. Можеш да снимаш и вътре в някоя къща, ако самият ти си на тротоара. Предполага се, че щом има видимост през прозореца, жителите на къщата нямат против да се виждат отвън. Златното правило е да си на обществено място. Ако си вътре в частна собственост, било то и мол или каквато и да е сграда, зависиш от волята на бодигардовете.

Преди години мъжът ми снимал кучето в парка и внезапно дошла полиция, извикана от родители на дребните дечица наоколо. Те мислели, че той е подозрителен опасен педофил, който им е снимал децата и това е престъпление. Но пристигналата полиция казала на мъж ми (който е бил готов да покаже снимките с кучето и да ги изтрие) да продължава да си снима каквото c иска на обществено място, защото има право.
Въпреки благоприятния край на историята оттогава той има страх и никога не снима улична фотография.

Та, понеже законът в САЩ е такъв, искам да знам как е в България... да не се хващам за косите със собственици на сергии, а полицаи най-добре да не срещам. Пък ако срещна, да има какъв закон да им цитирам. Забранена ли е уличната фотография в България в такъв случай?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: parasol   
Дата:   15-06-10 20:01

ALBIREO,
благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Skyrider   
Дата:   15-06-10 21:31

ksuhorukov
Не ми казвай ако обичай къде съм и къде не съм. Ще ти дам един пример само, че с движимо имущество, надявам се по аналогия да схванеш нещата.

Ако си спра колата пред блока или на паркинг, личния, частен автомобил, той ще е спрян в/у обществена публична собственост, каквата е улицата, тя не е частна, не е моя. Ако ти дойдеш и два часа се навърташ около автомобила ми го щракаш без да си ме питал за това, мога спокойно да си викна ченгетата и да се оплача за посегателство в/у частна собтвеност. Ей както колата си стои в публичното пространство!

P.S. Снимай съм военни конвои, спрени на публични места и се проверявали. За снимки на посолства и подобни също правят проверки. На улицата, когато седнеш и снимаш някой и той ти каже че не желае, по добре се вслушай, защото ако някой ти кажа че не иска, не си в правото си да спориш с него. По същат логича, докато те няма у вас, да дойда да ти наснимам къщата, двора, жената, колата, децата и после да си качвам, където си искам

Винаги, когато се снимат неща по улиците особено хора и то отблизо е желателно да се иска тяхното съгласие. В много страни по света се иска разрешение дори когато се снимат и обекти от национално значение за културата на една страна, не винаги, но на някои особени места, също така снимане на униформени, гвардейци, военнослужещи и т.н.

Не ми се занимава повече с глупави изказвания по тая тема, отивам да си уча по административно право, че в края на седмицата съм на изпит! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ALBIREO   
Дата:   15-06-10 21:41

Skydriver: "мога спокойно да си викна ченгетата и да се оплача за посегателство в/у частна собтвеност".

А те ще ти се посмеят, ще ти благодарят, че си им разведрил деня и ще отидат да си вършат работата. [smile]

Примерите които даваш не са адекватни. До един.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   15-06-10 21:44

Ти ше викнеш ченгетата, пък аз ще им покажа какви готини снимки съм направил на колата ти и ще се кефим заедно. За особен тип обекти, като военни сгради, стратегически обекти и т.н. си има специални правила, едва ли някой би допуснал, че може да си прави снимки на военно летище примерно. Избягвай аналогии, не ти се отдава [smilie21]. Казвам ти го с най-добро чувство...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 21:45

Абе в Конституцията си е написано черно на бяло
Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   15-06-10 22:03

То е написано, ама вложеният смисъл е съвсем друг. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: promis   
Дата:   15-06-10 22:08

Ок, възможно е. А в кой закон пише, че е позволено да бъде фотографиран човек на обществено място въпреки неговото несъгласие?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: dimitar_p   
Дата:   15-06-10 22:10

кои са предвидените от закона случаи?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: deathzone   
Дата:   15-06-10 22:19

Тоес какво излезна, че на публично място нямаш право да снимаш нищо, без тяхното съгласие.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: minolta9   
Дата:   15-06-10 22:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: boni   
Дата:   15-06-10 22:42

A дали не е забранено и да ги гледам а?
Защото разликата между гледането и снимането не е много голяма по принцип.
А какво правим с тези дето взеха да им имплантират матрици в окото и така да лекуват слепота? Колко му е да имат и записващо устройство към чипа в окото?
Щом е на обществено място мога да си гледам колкото си искам и да си снимам колкото си искам.
Дали ще разкажа какво съм видял или ще покажа снимка е все тая - и в двата случая достоверността зависи от честността на виделия/снималия. И разказа и снимката могат да се манипулират.
Ако някой не иска да бъде видян или сниман на улицата, да си стои у дома.

А онези в моловете, които треперят да не изнесе някой търговска информация, са смешни. Ако някой иска злонамерено да заснеме нещо в един МОЛ, няма никакъв проблем да го направи, има стотици видове незабележими устройства, направени точно с тази цел.



Публикацията е редактирана (15-06-10 22:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на публични места - какъв е законът?
Автор: Bumerang   
Дата:   15-06-10 22:48

Абе Маргените как ги снимат в съда[smilie7]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »