Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   17-06-09 22:52

kolcho
Прилагането на този термин във фотографските среди е от периода, когато щастливо си размахвал опашка като сперматозоид и е резултат от рекламните кампании на фирмите тогава.
Може да благодариш и на недотепания "контекстуален" английски фотографски жаргон (няма да си никак щастлив да те шотна с оптиката с голямо приближение https://photo-forum.net/joro/emoticons/rifle.gif
)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   17-06-09 23:11

Автор: kolcho
Дата: 17-06-09 22:17

Само за протокола да кажа, че наличието на термин "thyristor metering" изобщо не означава, че светлината я мери тиристорът, както щастливо ни обяснява цитираната от г-н Генчо англоезична лахуда. Има си светочувствителни елементи, най-често основани на п/н преход, които вършат тази работа.



Колчовото, да те светна, че меренето е функция, изпълнявана от множество елементи (т.е. цялата измерваща схема). А светлочувствителните елементи, разбирачо недоучен, само преобразуват светлината в някаква друга величина.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kolcho   
Дата:   17-06-09 23:53

Колчовото, да те светна, че меренето е функция, изпълнявана от множество елементи (т.е. цялата измерваща схема). А светлочувствителните елементи, разбирачо недоучен, само преобразуват светлината в някаква друга величина.

........................................


Драги Генчо, това, че аз съм "разбирач недоучен" как променя физически доказуемия факт, че си цитирал като меродавно мнението на кретен?
Хайде, обясни ми, разбирачо кретенопозоваващи се[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   18-06-09 00:22

Бе аз хабер си намам от светкавици но по това което разбрах за thyristor бла бла , е че при този метод се прекъсва подаването на светлинни импулси от светкавицата в момента който датчика отчете, че обектът е получил необходимото количество светлина за правилна експонация. В такъв случай терминът "мерене" е по-добре да се замени с "измерване". Защото меренето предполага, че експонациата ще продължи толкова, колкото е отчетено предварително.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   18-06-09 00:57

Драги Генчо, това, че аз съм "разбирач недоучен" как променя физически доказуемия факт, че си цитирал като меродавно мнението на кретен?

Както съм пояснил по-горе, цитираното обяснение е съобразено с умствения багаж на този, за когото е било предназначено...

Оня че е написал "тиристор мери" вместо "схема с тиристор мери" не е достатъчно основание да го квалифицираш като кретен. Всъщност истинско мерене при тези светкавици не се извършва, а само сравняване. Тъй че може да предложиш да се въведе термина "сравняваща светкавица"... [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   18-06-09 01:05

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   18-06-09 01:52

Автор: tantris
Дата: 18-06-09 00:22

Бе аз хабер си намам от светкавици но по това което разбрах за thyristor бла бла , е че при този метод се прекъсва подаването на светлинни импулси от светкавицата в момента който датчика отчете, че обектът е получил необходимото количество светлина за правилна експонация. В такъв случай терминът "мерене" е по-добре да се замени с "измерване". Защото меренето предполага, че експонациата ще продължи толкова, колкото е отчетено предварително.


Няма такава норма, определяща предварителност на меренето, а при динамична промяна на ситуацията, предварително мерене може да внесе по-голяма грешка.
Само по себе си меренето е процес на съпоставяне на предварително избрани параметри - примерно разграфени деления за см, с дължината на обекта на измерване.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   18-06-09 02:20

Ако съм сложил апарат на статив в затъмнено помещение. Снимам с приоритет на бленда и меренето ми определя ,според осветеноста на сцената, експонация от 10 секунди. Натискам спусъка и чакам. В това време влиза някой и светва всичките лампи. Дали апартът ще намали автоматично експонацията? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   18-06-09 02:31

Естествено, че няма.

А вместо да задаваш негърски въпроси, можеше да си изкараш апарата и да пробваш.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   18-06-09 02:37

Що да пробвам, като знам какъв ще е резултата. С Канон си говориме.Не разбрах добре репликата му под моя пост.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   18-06-09 09:42

tantris
втората реплика не е към теб, а за изясняване на принципа на действието измерване. При тиристорния вариант фоточувствителния елемент нищо не мери, само променя параметъра на тока в зависимост от осветеността си, а следващите компоненти - т.е. примерно тиристора (сравнявайки с предварително зададена контролна стойност ) сработва. Де факто, по действието си тиристора прави съпоставяне, което е мерене на този ток.

Колкото до апаратното измерване, имаше и и такива филмови модели, които мерят по време на снимката отразената от филма светлина и сработват, ако запалиш ламапата по време на експонацията.
[beer]

По интерсен е рекламния момент на фотографските термини.

Я някой Колчо да ми обясни VR на Никон. Коя точно вибрация се редуцира? На фотографа, на обектива, на матрицата ли ...
Всъщност е точно обратното, внася се нова допълнителна вибрация на един компонент от оптиката

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: matasel   
Дата:   18-06-09 10:34

Добро утро на всички.
Тук станало още по интересно през последните 15 часа.
Добро утро Преподобни GenaDP - учителю наш.
Ама не мога да се начудя защо се "пънеш като слаба овца на баир" (нали правилно те цитирам) да ми доказваш, че тиристорите могат да мерят светлина. Благодаря ти за страницата "The manual of photography". Но колкото и да се напъвах да намеря "thyristor metering" във въпросната страница не успях - извинявай Преподобни, но не успях. На много места Google е подчертал "Thyristor" и "flash", но никъде няма "thyristor metering" - всъщност на едно място го има - и това е името, което ТИ, Преподобни, си дал на картинката. Какъв е изводът, Преподобни - ами тази книга трябва да се пренапише и терминът "Тиристорно мерене" да влезе в новото издание както на български, така и на английски.
Всъщност когато помолих Google да намери "Тиристорно мерене" или "Тиристорно измерване" получих препратки само към тази крилата тема във ФФ. Когато обаче го помолих да потърси "Thyristor metering" вече намери мъдри неща
Наистина много мъдри
Ето какво пише един ТИТАН (Bladerunner, Dave) в тази страница: "A thyristor is an electronic device found in most flash units. It is designed to store electric current at a very high voltage level and let it out in a single burst.
Ето това е ТИТАН - ние тук май нямаме чак такива, а Преподобни - какво ще кажеш???
Това наистина е титанично и само мога да съжалявам, че този Dave не е от нашия форум за да го направим ТИТАН на всички времена.
И още нещо, Преподобни, eлектрониката не е за Титани като Теб. Щото едно е да продаваш светкавички, а съвсем друго е да ти е ясно как работят.

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: matasel   
Дата:   18-06-09 10:47

Asahi, защо да минаваме на "лични" - нашата взаимна привързаност е публична.[smilie5]
Но Преподбни GenaDP, освен че си Преподобен си и неуморен - когато ме няма си намираш друг "Ученик" когото да поучаваш.

Автор: GenaDP
Дата: 18-06-09 00:57

Драги Генчо, това, че аз съм "разбирач недоучен" как променя физически доказуемия факт, че си цитирал като меродавно мнението на кретен?

Както съм пояснил по-горе, цитираното обяснение е съобразено с умствения багаж на този, за когото е било предназначено...

Оня че е написал "тиристор мери" вместо "схема с тиристор мери" не е достатъчно основание да го квалифицираш като кретен. Всъщност истинско мерене при тези светкавици не се извършва, а само сравняване. Тъй че може да предложиш да се въведе термина "сравняваща светкавица"...


И какво точно сравнява, Преподобни? Твоят Титанизъм с малоумието на всички останали, или... подскажи ни де - нали и ние душа носим[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: special_k   
Дата:   18-06-09 11:08

Цялата тая работа е доста безсмислена... кой ще седне да снима на няква програма в стая, и то с насочена светкавица

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: gecata   
Дата:   18-06-09 11:26

matasel. не те знам в кой Гугъл гледаш,но в МОЯ ГУГЪЛ терминът "thyristor metering" се споменава поне в 124 теми.
Това , че с Гената не се долюбвате ни най малко не променя нещата, още повече , че и двамата знаете за какво точно става дума. Не превръщайте темата в мерене на пиШки моля!



Публикацията е редактирана (18-06-09 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   18-06-09 11:37


http://i.pbase.com/o4/66/168066/1/62747707.1NW8wE50.CRW_0197.jpg


нещо за канонските флашове

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: Canon   
Дата:   18-06-09 11:49

патент за
фототиристор

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   18-06-09 12:11

Матаселяко, явно при теб положението е по-тежко от предполагаемото. Но за съжаление, трансплантации на мозък още не са почнали да правят. Тъй че явно ще трябва просто да се примириш със ситуацията...

Явно се пънеш да ми доказваш, че термин "тиристорно мерене" няма. Ахам. Нямало "thyristor metering", а имало "auto thyristor" в текста. Мдааааа... Да поразсъждаваме сега (знам, че подобни занимания не са ти по вкуса, но в случая се налага).

Та какво означава "auto thyristor"?
- автоматичен тиристор? Не върви някак си.
- авто тиристор? Надали. Това са светкавици, не автомобили.
- може би тиристорна автоматика тогава? Мдам. Това ще да е най-точният превод. Ама автоматика на какво. Автоматично слага в пералнята? Или автоматично проявява снимките? Мнееее... Това е "тиристорна автоматика за определяне на експозицията", но тъй като не всички са тъпи като матаселяни, "автоматика за определяне на експозицията" най-често се заменя с доса по-краткия термин "мерене".

Прояви търпение, и прочети горното много бавно поне 5-6 пъти. Може и да стоплиш, макар че шансът, като гледам, не е особено голям...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   18-06-09 12:15

Всъщност истинско мерене при тези светкавици не се извършва, а само сравняване. Тъй че може да предложиш да се въведе термина "сравняваща светкавица"...

И какво точно сравнява, Преподобни?


Ох, завалийчето. Пак неразбрало... Само че не водя курсове по електроника за бавно развиващи се. Плати на някой местен 20лв. да ти обясни как точно работи подобна схема, или потърси в книжките за устройство, наречено "компаратор".

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rhyan   
Дата:   18-06-09 12:19

Хора, че всичките имате опит, то това е видно. Ма що трябва да ставате задници не разбирам? Аз не разбирам кой прав, кой крив, не разбирам и от светкавици, тиристорно мерене, но знам, че поради липсата на опит имам проблем със светката. Ама като гледам как си пишат разбирачите, направо не ми се иска да почвам да разбирам[smilie23] [smilie23] [smilie23]

То това ставането на задник, или да го наречем огъзяването явно е право пропорционално на помъдряването ако се съди от подобни теми...
А май всичко започна, че някой искаше да сподели нещо полезно...въх въх..[smilie10] [smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kolcho   
Дата:   18-06-09 12:25

Както съм пояснил по-горе, цитираното обяснение е съобразено с умствения багаж на този, за когото е било предназначено...

Оня че е написал "тиристор мери" вместо "схема с тиристор мери" не е достатъчно основание да го квалифицираш като кретен.
...........................


Уважаеми експерте, подчертаното по-горе демонстрира ясно: не можеш да стоплиш елементарния факт, че тиристорът не мери , понеже мери светлочуваствителният[smilie18] елемент в съчетание със съответната електроника, на базата на чиито импулси УРАВЛЯВАЩАТА схема / чийто силов елемент е именно тиристорът/ регулира светоимпулса.....
Така че - "цитираното обяснение" наистина съответства на нечий умствен багаж: на твоя....
Честито[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   18-06-09 12:30

Господа, най-добре е сега да минете с баданарката и да изтриете обидите в постовете си. Темата повдигна интересни въпроси и не се съмнявам , че е била полезна за мнозина.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   18-06-09 12:45

Колчовото, явно и на теб трябва да се обяснява многократно. ОК - натискам клавишите бавно, щото явно трудно стопляш:

Както и преди подчертах - ако трябва да сме пунктоални, в тези схеми мерене не се извършва. Щото меренето представлява определяне на точното отношение м/у дадена величина и еталонна такава. Тук има само сравняване на 2 величини. А управляващата схема не регулира импулса, а просто го прекъсва...

Само дето "auto thyristor" не се използва при тези светкавици в смисъл "тиристорна регулация", а означава "тиристорна автоматика за определяне на експозицията" , или, по-просто казано, тиристорно мерене.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   18-06-09 12:45

Колчо, кой според теб мери (сравнява) ако не фототеристорът?
Нали фототеристорът си променя съпротивлението под въздействие на интензитета на светлината - дефакто той е светлочувствителния елемент.



Публикацията е редактирана (18-06-09 12:46)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   18-06-09 12:47

Фотостат[smilie6]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »