Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: antoan   
Дата:   17-06-09 01:16

Примерче по темата

http://212.36.3.59/site_pics/184/t_1245190306_DSC_5325.jpg


Никон Д80+ СБ900 по пладне с директно насочена светкавица без дифузор....
Снимката е без никакви корекции само кроп.

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: oxcart   
Дата:   17-06-09 01:40

я каква изненада, отваряш тема за канонска светкавица и четеш за никонски...странно, няма нищо за олимпус или пентакс или сони...само никонски спам.....пак

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: bpavlov   
Дата:   17-06-09 01:50

Доста години снимах с Канон и 580 ЕХ, сега съм с Д700 и СБ900. Според мен Канона няма проблем с експонирането със 580 ЕХ. Не съм имал нито една снимка с неправилна експонация, когато светкавицата е била включена с директно насочване. Може би има значение и обектива. Все пак правя корекции и в Роу файла, почти изгорелите булчински рокли се дооправят, никоя система не може да ти направи HDR само защото светкавицата и експонира правилно. Разликата между Д3/700 и Канон според мен е много по-осезаема при снимки без светкавица, когато се касае за сватби и събития и/или слаба светлина

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: borissov   
Дата:   17-06-09 01:56

Ейй, аман от семкаджии-разбирачи.
Аз пък съм снимал достатъчно и с двете системи, и мога отговорно да заявя, че няма абсолютно, ама абсолютно никаква разлика.
О, да... Никон ти дават безплатно дифюзърчето.

Get a life, баси.

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: bard   
Дата:   17-06-09 02:54

Хубаво, само че номера на китайката не е да направиш 1000 кадъра и да отесееш 100, който стават, има една тънка разлика, като успеваемост в реални условия, експоанция и т.н., щото при репортажно снимане са доста важни някой моменти, който няма как да се повторят, както ако снимаш лепотици например, там може да повтаряш на воля, колкото и както си искаш.
Сигурен съм, че всеки от форума може да даде примери с правилно експонирани кадри, но не е това въпроса.
Аз пък отговорно заявявам, че разлика има, най прост пример: безжично командване на светкавици, 3 никонски 5от5 пъти "палят",при едни и същи условия, срещу 3.5 от 5[smilie5] , щото канонските са малко " с характер" и пали тая, която и е кеф, и както и е кеф[smilie5]
Както и да е, темата е за съвсем друго и смятам за полезно, това което е споделил авторът[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: pmartinov   
Дата:   17-06-09 08:19

Ако има нещо в което канон отчайващо загуби битката по всички фронтове това са светкавиците.Само хората които не са снимали достатъчно с двете системи в по-сложнички ситуации могат да твърдят че нямало разлика между тях.Напълно ги разбирам:вярно е външната разлика в светкавиците не е много голяма . Голямата разлика е в резултата от снимане в по-шибани ситуации където се вижда мигът на истината .



Тед :

Ти вместо като снимаш за пари да покажеш кадри и да си вдигнеш авторитета, знам, че си ги пазиш да "не ти ги откраднат"


[smilie5]

Пред кой да си вдигна авторитета [smilie18]

Пред интернет ли [smilie11]

https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonROFL2.gif


Мерси [thankyou]




(рамото ме боли от потупвания и имам мазоли на ръката от ръкостискания...)


Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: didesignbg   
Дата:   17-06-09 08:30

antoan, в комплекта на сб-то трябва да имаш едни цветни листчета като снимаш навън слагай оранжевото, CTO му се вика.

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: Тед   
Дата:   17-06-09 09:10

Автор: gecata
Дата: 17-06-09 00:03

Мммм дааа , наистина Чуков е доста висока летва за теб Тед...но животът е пред теб, ще се научиш [smilie3]
И да те питам, за къФ чеп ти е флаша на кУркудилчето като си му размазал носа?"
----------------------------------------
Гецата, разбирам че си от сърдитите старчета от живота (все нещо им е криво), но не знам какво общо има Чуков тука и личните ти сравнения. Нито ще ми наклониш феса, нито ще направиш скандал.
Ако Чуков не може да снима с флаша или му е проблем - мен това не ме засяга.

Явно, че и на борисов не му пречат Флашовете.[smilie21]
Той пък най-много е ползвал светкавиците и от 2-ете с-ми, от всички драскачи тука.

За тези 3-ите снимки ( а и не само за тях) съм имал буквално секунди време да снимам, тъй като това не са ти моделки или баби, които да те чакат.
За гълъбовата опашка - секундите са 1 до 2-е.
Затова и по-горе съм писал, че нямам никакво време да блея и да правя тестови кадри.

Снимките са добре светнати и експонирани, а по отношение на съдържанието, мнението отвъд океана е положително[ezik]

Накрая разбрахме, че освен апаратите, на много хора им пречат и светкавиците [thankyou]

Поздрави[beer]


ПС. Мартинов, теб от и-нета те е най-много шубе[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: джъмбо   
Дата:   17-06-09 09:43

абе някой дето е чел темата
че нямам нерви...

та настана ли боя?

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: pmartinov   
Дата:   17-06-09 09:45

Тед [smilie5]

Запази смешните си пледоарии за някое утрепано дело барем изкараш някой лев [smilie18]

Още си спомням как даваше в ефир уроци по фотография на Калин Руйчев (смях:)

Тук никой няма да ти плати за напъните [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: cicomanco   
Дата:   17-06-09 09:49

Разтури се.....мятат със светкалата отдалеч с две думи....[smilie2]
Кат са замяткат с обективите е по-интересно![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   17-06-09 12:52

Аз нещо не можах да схвана ... когато включиш светкавицата да мери със собствения си сензор, тя някак научава къде ти е фокуса и го насочва да мери там... или просто меренето на Канон 5Дмк2 със светкавица е тотално омотано?

Не може ли с един прост префлаш да измери със и без светкавица и да реши колко мощност на светкавицата е нужна, за да запази контрасти, динамика и т.н?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: cicomanco   
Дата:   17-06-09 13:09

Писнало му на един от бълхи!Къде ли не ходил , какво ли не правил ....най - накрая намерил продавач , който рекламира перфектното средсто против гадинките!Гледа той една мизерна кутийчица - като на Никон аксесоарче за светкавица , вътре малка сламчица и някакво прахче и пита:
-Колко струва?
-623лв.
-......?!!!!!А как действа?
-Купи си и ще ти кажа!
Купил си човечецът , а оня рекъл:
-Гледай сега , хващаш значи бълхата , гребваш със сламчицата малко прашец , духваш и в носа и я оставяш на мозайката!Тя започва да киха и от 1-вото , до 3-тото кихане смятай че си е разбила главата!
-.....!!!!!??????? АБЕ ЧОВЕК!!! Не мога ли като съм я хванал , просто да я смачкам!За какво ще и духам прах в носа!!!?????
-Можеш бе......, можеш....
[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]



Публикацията е редактирана (17-06-09 13:10)

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: matasel   
Дата:   17-06-09 13:59

Скъпи съфорумци!! И днешния ден не е загубен за мен. Макар и с цели 19 часа закъснение, след публикуването му, успях да науча, че имало светкавици с "ТИРИСТОРНО МЕРЕНЕ". И ако не бях видял кой е авторът на твъдението, щях да си помисля, че това е бръщолевене на поредния "малоумник", както авторЪТ на "тиристорното мерене", често се изразява в този форум. Но когато видях, кой го е написал не ми оставаше нищо друго освен да застана мирно и чинно да си призная, че до този момент не съм чувал за "ТИРИСТОРНО МЕРЕНЕ" и да си посипя главата с пепел.
Благодаря ти ГОСПОДИН преподобни Gena DP, че ме (ни) просветли за пореден път.

Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: GenaDP
Дата: 16-06-09 18:53


Че като ще е така, да си беше взел за 30-тина лева някоя с тиристорно мерене от базара...

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: GenaDP   
Дата:   17-06-09 15:01

Матаселчето, верно си задръстено и очевидно трудно схващаш, но поне ти прави чест, че отдаваш почит на по-знаещите от теб. Браво! Продължавай в този дух. Ако можеш, задъръж в поза "мирно" поне до довечера, та подобаващо да почетеш знанията, които черпиш наготово от постингите ми.

За повишаване на общата култура може да се напънеш да прочетеш например тъдява на кое му викат тиристорно мерене.

Ето ти и картинка за по-голяма убедителност, щото явно не си виждал на живо...

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: matasel   
Дата:   17-06-09 16:07

Благодаря ти Преподобни Господин GenaDP. За къде сме ние без теб в този форум. Ти си ни нещо като:"Наш учител Димитров".
Само че (нали трябва много да ми се обяснява) на онагледяващата картинка за Vivitar 283 Flash не видях да е написано никъде "тиристорно мерене" а видях само "Auto Thyristor", което трудно може да се преведе като "тиристорно мерене" - поне според моите оскъдни познания по английски.
А що се отнася до долните 3 изречения към които ме насочваш не ми е ясно защо тиристорът е външен (external thyristor) и как точно тиристорът мери светлина. А не стига че мери светлината от светкавицата ами после ТО, тиристорчето, прекъсва светлинния импулс, когато свелината е достатъчна. Е, виж преподобни Господин GenaDP, това, че ТО, тиристорчето, може да прекъсне светлината повече го вярвам. Не че прекъсва баш светлината де, ама ефектът в крайна сметка е този.
Thyristor: as the flash fires, an external thyristor (typically mounted on a hotshoe flash) measures the flash light reflected from the scene. When the proper amount is reached, it cuts off the flash. This system is very cheap but not very accurate or reliable. It can give good flash exposure only for certain subject arrangements and distances.

Но в едно съм сигурен, че щом го цитираш, човекът писал твъдението на английски е не по-малко умен от преподобния Господин GenaDP. И още нещо - щом е публикувано в "нета" не може да не е вярно.[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: GenaDP   
Дата:   17-06-09 17:21

Матаселянчето, горе съм се постарал да дам лесносмилаемо обяснение, съобразявайки се с интелектуалното ти ниво.

Е, щом не хващаш вяра на "писаното в нет-а", ето ти извадка от книгата The manual of photography


http://www.varna.net/t1/Thyristor_metering.jpg



Меренето се нарича тиристорно, щото управляващата схема съдържа тиристор, който прекъсва импулса в нужния момент. Ако пак не вдяваш - търси си мозъчен донор...


Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: asahi   
Дата:   17-06-09 17:50

Що не минете на ЛС?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   17-06-09 17:53

Щот матаселянина не ска да ни остави да забравим къв титан на мисълта е... Та викам си - що пък да не му направя кефа. И той душа носи... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   17-06-09 18:40

[smilie5] И в тоз дух:
Тед, нито съм сърдит, нито съм старче. Опитвах се да ти кажа по заобиколен начин,Ентилигентно[smilie3], че опитът ти не е достатъчен и снимките които си показал са слаб илюстрационен материал по тази тема.
Ама ти приятелю си си пъхнал бананите в ушите, сложил си си розовите очила и си тананикаш "Само АЗ съм АЗ"
Айде сега пак с риск да се повторя, кажи за крокодилчето, що ти беше флашът, който владеш до съвършенство, като резултатът е такъв?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Тед   
Дата:   17-06-09 20:10

Гецата, ти се оптиваш да изфабрикуваш нещо, което най-малкото не съм си и помислял.

Но, на такива като тебе мозъкът им сигурно се втечнява в топлото, което е разбираемо, а и кризата удари "про сектора".

Ти сочиш с пръст тоз, онзи, не аз....
Линкнах, не пуснах 3-и те кадъра заради лаладжията", който дори не може да погледне в профил или др. теми.

Автор: pmartinov
Дата: 16-06-09 23:12

Кадри няма,само голи приказки ...
"pmartinov:
"Всъщност ти снимка със светкавица в този форум не си пускал което е напъно разбираемо имайки предвид резултата :)""

Именно - Мартинов не пуска кадри, да не му съдерат кожухчето с Никоня наново, и да не му ги "откраднат" в и-нета забележете.

Моето мнение че кадрите са добре експонирани и светнати, фонът е приятен, няма прегаряние неприятни бликове или др. нежелани ефекти.
Светкавицата се е справила добре.

След като обаче проблемът е в носа на крокодилчето, ще задоволя вашето любопитство.

Снимката не е правена в р.Нил, или др. екзотични обитавания с риск за живота ми и т.н.

Обектът се намираше в напълно неосветен аквариум, в тъмен ъгъл на стаята.
Разположението му не бе успоредно на стъклото.
Снимано е с макро обектив, пълен кадър без кроп. Пред мен имаше стъкло. Обектът не бе успореден на равнината, а не можех да огъна стъклото или да преместя животинчето.
В първия момент не виждах какво изобщо има в този жабуняк, докато не му видях окото.
Носът не се виждаше в тъмното. Над водата в тъмното проблясваше едвам само окото.

Не исках да затварям на макс, понеже очаквах да стане тъмен (черен)фона отзад или другата беда да се видят границите на водата и отсрещното стъкло с някой отблясък и фонът да не е блърнат. Знаех, че няма да мога да правя фотосесия и имах малко шанс да го острелям добре.
Имах 2-е святкания, след което то се потопи. Явно не хареса пробляскванията.
Като я гледам в пълен кадър и сега, надали и 64 бленда щеше да оправи носа.
Разбира се, снимката може да не ви харесва.Но флаша се справи добре.


Сърдитите старчета се заяждат за носове и др. работи, като им е криво нещо по флаша.

Иначе поздрави от Странджа. Забавлявахме се, направихме страхотни снимки и ги предадохме безплатно на Парка. От парка казаха,ч е не им трябват вече "прота" [smilie25]



Публикацията е редактирана (17-06-09 20:18)

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: kolcho   
Дата:   17-06-09 20:31

chukov написа:

Само че и най-ефтината никонска светкавица, сложена на най-ефтиното никонско тяло насочена директно експонира много по-добре от коя да е канонска, забодена на кое да е канонско тяло
.....................................

Е, това горното трябва да се бодне в раздел "виц на месеца!".
На автора да се подари незабавно златен чук.
Тва е[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: pmartinov   
Дата:   17-06-09 20:58

[smilie5]

Тед ходи снимай бубите и тежки мнения за светкавиците не исказвай защото това нито са сложни светлинни условия нито пък резултата може да направи някакво впечатление на някого.Самия факт че прилагаш такива смешни и елементарни сцени най-добре говори за ниските ти критерии относно светкавиците.

Всъщност на нас изобщо не ни пречи това че смяташ тези кадри за някакво постижение...

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: 5D MarkII и 580EXII
Автор: Canon   
Дата:   17-06-09 21:42

Я обяснете за 580 2 първо каква е разликата между "Average" и "Evaluative" (от функциите в менюто на апарата) за измерването и кога и ЗАЩО се прилага:

If you have a version 2 of the 580ex, it supports a new "Auto and Manual External metering". This is the old thyrisitor "average metering" auto, it should work better for what you want.

http://photo.net/canon-eos-digital-camera-forum/00MAZR



А естествено, ако сте го прилагали неправилно, означава ли, че знаете да снимате или очаквате апарата да компенсира недостига на знания.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kolcho   
Дата:   17-06-09 22:17

Само за протокола да кажа, че наличието на термин "thyristor metering" изобщо не означава, че светлината я мери тиристорът, както щастливо ни обяснява цитираната от г-н Генчо англоезична лахуда. Има си светочувствителни елементи, най-често основани на п/н преход, които вършат тази работа. Тиристорът е управляващият елемент в схемата на светорегулирането.
В този смисъл - названието "тиристорно мерене" узаконява една явна глупост, ако се тълкува в прекия му смисъл. Явна, ама законна.....
Айде - спирайте спора[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »