Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Мнения за авто исо!
Автор: flashltd   
Дата:   27-12-08 00:14

Наскоро си купих нов апарат, който има режим на автоматично ИСО. Прави ми впечатление, че апарата поддържа ниска скорост на затвора , което лично ме дразни (1/20) а вдига ИСО то на мах. Има ли логика във всичко това или е грешен алгоритъм?


Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: vgramatikov   
Дата:   27-12-08 00:17

Трябва да има опция да си задаваш минимална стойност на скорост на затвора.
Какъв е апарата?

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-08 00:19

я кажи какъв е апарата?

Авто исо значи че като си гласиш блендата и/или скоростта, апарата дига исото така, че времето да е достатъчно да не се размаже снимката и същевременно да е добре експонирана.

Това е супер полезна опция за употреба по време на екскурзии и други бързо променящи се условия дето между кадрите не помниш какво си настроил.

По принцип ако апарата ти смята скоростта и исо-то - би трябвало да вдига исото до максималната стойност и след това да пада скоростта под критичното за размазване ниво т.е. 1/<фокалната дължина приравненеа към 35мм> ама да е по-бързо или равно на да речем 1/60. Ако е много тъмно в един момент исо-то не помага - дори на 400 или 800 на максимална бленда времемто трябва да са намали на някакви рискови стойности за да се експонира правилно (послендото е най-важно за електрониката на апарата).

За да снима на 1/20 значи е било бая тъмно, апарата е дигнал, колкото е могъл,исо-то и си изключил светкавицата, та просто други опции на апарата не са му останали.



Публикацията е редактирана (27-12-08 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: vgramatikov   
Дата:   27-12-08 00:20

hotsnail залагам че е сапунер [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: deadscreem   
Дата:   27-12-08 00:29

аз пък залагам че грешиш PD

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: vgramatikov   
Дата:   27-12-08 00:30

чакаме.... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-08 00:30

ами дано, че ако е с ДСЛР и е недоволен от авто исо, ама обяснява какви стойности за време му дава апарата .....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: flashltd   
Дата:   27-12-08 00:33

Апаратът е Канон 5д М2. Тази скорост (1/20) беше критична за старата петица, а и не само за нея. А тук смело ми я предлага. Авто ИСО то е от 100 до 3200 , което не е фатално за този апарат .


Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: vgramatikov   
Дата:   27-12-08 00:34

хахаа не е..
Но трябва да имаш опция за задаване на най ниска скорост на затвора и най висока за исото [smile] Поне на никон е така.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deadscreem   
Дата:   27-12-08 00:37

[beer] guess i won! а като ти предлага исо 3200 и скорост 1/20, блендата затваря ли ти я повече от максимално отворента за дадения обектив?
ако блендата е макс отворена, значи снимаш много тъмна сцена... ако ти предлага по затворена бленда, значи има грешка в алгоритмите според мен... много интерестен въпрос задаваш, за човек, който си е купил новия Канон 5д Марк2... не знам... верно си е, че понякога си влиза в игра авто исо-то, но ако имах 5д марк2 това 100% щеше да ми е последния проблем [smilie18] и последното нещо което да ме тревожи... кво да ти кажа снимай на приоритет на скоростта на на макс исо и виж кви бленди ти предлага, дали те устройват... предполагам, че и това правиш!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-08 00:38

т.е. снимаш на приритет на бленда и апарата вместо да вдига исо-то тоя гад смъква скоростта до 1/20 първо? т.е. пробва исо 100 1/20 бленда по твой избор така ли? и след това ако затвориш още блендата вече го вдига на 200, 400 или там колкото трябва (сигурно наа 1.3 ги кара, а не цели)

Еми купи си никон или сони, аз такъв порблем нямам. Описах ти горе как работи тая система при марките дето работи. Верно Канон отскоро я пуснаха ама чак толкова бъгаво да е.....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deadscreem   
Дата:   27-12-08 00:41

а бтв не мога да разбера какво имаш в предвид под "Тази скорост (1/20) беше критична за старата петица"?! за първи път чувам понятието "критична скорост"... хората са измислили стативи - трикраки, еднокраки... стабилизирани обективи... за мен 1/20 хич не е критична скорост: с флаша си праскам на второто перде като "стой 'та гле'й" на 1/15 на 1000 исо и ми тамън за вътрешни снимки...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: flashltd   
Дата:   27-12-08 00:44

Смимам с преоритет на бленда. Може би не обясних добре- авто исото е от 100 до 3200. Това го определя апарата. Скоростта от 1/20 ми я дава на мин.бленда ф4, но е определил исо 2000. Можеше да ми вдигне скоростта, като увеличи и исото , но не го направи.


Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: ivan.draganov   
Дата:   27-12-08 00:47

Вероятно е тъмно ,как да я вдигне ?? Репортерите го използват ,за да "замръзне" сцената [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deadscreem   
Дата:   27-12-08 00:49

това е защото влиза в най-горните граници на исо-то където се предполага, че качеството на картината не е толково добро като при 2000 исо... нямаш ли врътка да смениш комбинацията... Pentax-а ми го позволява това, задава ми някаква комбинация и аз мога да я изменя сменяйки единия параметър... иначе като му задам диапазон примерно от 800 до 3200 исо (като се снимат концерти) почти винаги скача до 3200 исо, но се е случвало да ми даде ниска скорост на 800 исо и аз да го врътна на 2000-3200 за да ми вдигне скоростта... на пентакса има два rear-a и има режим: задавам скорост и бленда и то си определя исото - мн полезно ;)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-08 00:49

deadscream "с флаша" аз и на 1/250 си праскам и нямам грижи по което и да е перде. За какво ти е 1/15?

"критична" го разбирам, като минимална скорост за снимка от ръка.

Току що разцъках сонито ами то го кара по просто правило 1/(1.8*дължината на обектива) т.е. на 17мм 1/30 на 24мм е 1/50 и т.н.

Няма май долен праг като на никона ама има вградена стабилизация та на 1/30 се оказа че на 17мм мога да правя добри снимки. [beer]

За каква дължина на обектива става дума?

Да не си го ограничил авто исо-то до някаква стойност, сигурно има такава опция?

Освен то да е преценило че на исо 2000 ще стане по голяма мазня от шум от колкото от треперене.

П.С. Новите ФФ апарати къртят автоисо до 3200.... моя не му давам да припари на 1600 - стават синмки ама губи детайли на тъмно особенно.



Публикацията е редактирана (27-12-08 00:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: flashltd   
Дата:   27-12-08 00:54

Точно това имах предвид под "критична" скорост. От ръка може да размаже движещи се обекти.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: flashltd   
Дата:   27-12-08 00:55

Обективът - 24 - 105 ис

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: mitku   
Дата:   27-12-08 00:59

Е, туй 5Д Мъка2, няма ли в менюто къде да се зададе минималната скорост при която да вдига ISO-то... дори дъртото ми D80 си има всички необходими за туй настройки (и аз съм си много доволен от ауто-ИСО-то му).
Щом 1/20 не ти е достатъчна - задай по-висока скорост.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-08 01:00

еми би трябвало апарата да си го смята по някаква формула подобна на тая дето ти писах. Ама над исо 2000 може би има по консервативна сметка и разчита на стабилизатора.

Дано някой по-опитен канонец се обади. При моя е лесно каквото зададеш той си има един алгооритъм за действие лесно му научаваш капризите.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: riddick   
Дата:   27-12-08 01:12

Голяма мъка тея Маркове[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: riddick   
Дата:   27-12-08 01:14

Иначе звучи като перфектната комбинация - 5Д Марк2 + 24-105, мхм мечтата на всеки турист[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-08 01:18

риддик моята мечта e A900 + 16-35 + 24-105

наблягаме на 16-35



Публикацията е редактирана (27-12-08 01:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: Canon   
Дата:   27-12-08 02:27

flashltd
Значи си в широката част на вариото.
А смисъла, който се чете като логически извод от думите ти "че апарата поддържа ниска скорост на затвора , което лично ме дразни (1/20) а вдига ИСО то на мах." е, че трябва да сваля исото и да вдига скоростта ли? Ти си на границата на блендата - 4.
Ми това няма как да стане, без да се вдигне осветеността. Логиката на алгоритъма е вярна, от теб се иска само да запалиш лампата. Ако дръпнеш вариото в дългата част, приоритетно се вдига скоростта

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за авто исо!
Автор: ivodam   
Дата:   27-12-08 06:59

При автоматичното ИСО в по-масовите канони, където това вече е внедрено, изборът на скорост става спрямо фокусното разстояние - аз вече го писах в една тема относно 50Д. Интересно ми беше да прочета по-горе, че това се наблюдава и при Сонито. Задаване на минимална скорост, или диапазон на скорост е екстра за елитните Маркове, престанете все пак непрекъснато да искате неща, които са предназначени да отличават собствениците на апарати за 8 хилки и нагоре [smilie3].

По принцип, авто-ИСО има според мен смисъл за снимки на открито, дневно време, в условия, където може да настъпят в рамките на секунди (или части от секундата) големи разлики в осветеността на самия обект или на околната среда на обекта. Примери - снимаш кола в движение, която първо се движи по силно осветен от слънцето участък, но след това влиза в участък под дървета с гъста сянка, или влиза в гора и т.н. Забележи, че през летен ден с ярко слънце при влизане даже в паркова гора ми се е налагало да отивам на ИСО 800-1000, че и нагоре. Друг пример е рязка смяна на фона на снимания обект - снимаш птица в полет, която отначало ти е на фон небе, но в един момент фонът става хълм, гора, трева, вода, или каквото щеш - това неизбежно изисква корекции в експозицията. Ако искаш в такъв момент да запазиш относително висока скорост на затвора, авто ИСО-то може да свърши работа.

Но тая ситуация, при която на бленда 4 и ИСО 2000 ти дава скорост едва 1/20 много ме зачуди, да си призная, какво и как снимаш. Ти си знаеш де [smile]. Но според мен в твоята ситуация си за ръчни настройки.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »