Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: bpavlov   
Дата:   18-12-08 14:38

Това не е тенденциозна тема и няма за цел да предизвиква спорове или дебати.
Няма и за цел да се дават мнения кой е по-хубавия апарат, особено от хора, които не са пипали нито единия.
Имам и двата апарата и две еднакви Сигми 50/1.4 за двата байонета.
Съвсем естествено е да направя тест в абсолютно еднакви условия за да се види аджеба за какво става въпрос.

Когато съм търсил примери из нета, в сравнителните тестове обикновено дават някакви кропове без RAW файлове, даже и без обяснение как са процеснати, как са шарпени, как е изчислена експонацията и т.н. Когато пък съм намирал RAW файлове, винаги съм се чудил как ли ще се справи 5Д например в точно същата ситуация и със същите настройки. С две думи, това, което съм намирал из нета, никога не ми е давало достатъчно информация.

Аз като дългогодишен Канон-юзер (20Д и 5Д) съм се подтискал основно от няколко неща в Каноните. Първото е наличието на шум още на ISO 100 когато се снима в недобри светлинни условия. Особено неадекватен е шума, там, където има червено и е леко недоекспонирано. Липсата на динамика е второто нещо, което ме е дразнило - например в тъмна кръчма снимаш добре осветено лице, но наоколо си остава бой на негри в тъмна нощ. И третото нещо, разбира се е неадекватния автофокус (изключвам телата 1-ва серия).

Моята крехка надежда, а пък предполагам и на много други, беше, че новото 5Д ще има про-фокусната система от 1-ва серия и матрица около16 Мп. Но това не се сбъдна. Така че една голяма група от хора, които са свикнали на качеството на изображението и ниския шум на 5Д, но искат все пак и про автофокус, фулфрейм и нисък шум, останаха без алтернатива.

Поради тази и гореизброените три причини аз посегнах към обръщане на резбата и си взех Д700. Неизбежно е да не се позадълбая да видя как 4400 лева ми помагат (и дали)да се справя с канонските проблеми.

Искам да отбележа, че в идеални светлинни условия картинките от двата апарата си приличат дотолкова, че не може да се познае коя от кое тяло е (освен в малката разлика на размера). Затова на мен ми е интересно, надявам се и на много други, как тези две камери се справят в недобри светлинни условия, каквито са винаги там, където не грее слънце и не е студио.

Тестът представлява снимка на внимателно подбрана групичка от предмети, силно и неравномерно осветени и заден план в сянка.
Снимал съм на М и ISO 100, 800, 1600 и 3200 с по 4-5 различни експонации през 1/3, така че, ще може да се види какво става при леко пре- или недоекспониране. RAW файлове ще бъдат прикачени. Когато ми остане време да систематизирам информацията, ще я поднеса в D700 vs 5D част Втора.

Някои неща, които няма да могат да станат ясни от теста.

Автофокусът на Д700.
Следящият фокус и снимане на бърст не съм пробвал и надали някога ще пробвам. Не мога да кажа нищо конкретно.
Снимането със всичките 51 точки за мен винаги е било загадка и Тото 2 къде точно ще ти попадне фокуса.
Затова моята голяма надежда бешe Dynamic Area AF - достатъчно малка групичка от точки за да фокусираш задното око на лелята на дясната маса например.
За мое съжаление, обаче, Dynamic Area AF не ми даде абсолютно никакъв адванс пред Single Area AF. Един цял ден се опитвах да намеря ситуация, във всякакви светлинни условия, със статични и движещи се предмети и разлика не можах да усетя. Може и да е въпрос на обектив, не знам. Или пък едната точка просто работи много добре.
С две думи, автофокусът на Д700 за мен се сведе до сингъл пойнт, точно както съм снимал досега и с 5Д-то. Взех двата апарата с двата еднакви обектива, сетнати на сингъл пойнт и почнах да сравнявам. Автофокусът на Д700 работи с около 40% по-бързо и самото моторче на обектива го върти много по-бързо. Неразбираемо е за мен от къде се получава разликата в скоростта на два уж еднакви обектива, може би двете тела подават различно напрежение към моторчетата. Що се отнася до адекватността обаче, двата апарата дават абсолютно аналогични резултати. Там където 5Д не може да фокусира и Д700 не може, независимо в какъв автофокусен режим е.
Неоспорим факт е също, че автофокуса на 5Д работи добре само с определени обективи и липсата на микроаджъстмент може да ти направи неизползваеми иначе прекрасни обективи.

Куцата експонация и още по-куцото Auto WB при 5Д.
Неоспорими факти, които няма смисъл да коментираме.
В тестовите снимки обикновено 5Д-то недоекспонираше със цял стоп спрямо експонацията на Никона при равни други условия. Температурата на бялото беше 3800 (2950 при Никона), което прави бяла латексова стена чисто жълта. Зеленьоч, както обичат да казват по-твърдите Никонци. Този проблем се коригира доста лесно обаче в RAW цнвертора, за разлика от грешната експонация.

Магичната пръчка D-lighting.
Някой ще каже с основание, че не може да се сравняват две тела в тежки условия, без да са включени екстрите, спомагащи именно за тези тежки условия (голяма разлика в осветеността на различни участъци). Също много залагах на тази екстра, която в Д700 има и стойност AUTO. За мен не работи. Даже си съсипах снимки. И я изключих завинаги. По-нататък ще направя специален тест, затова искам да ви помоля да се абстрахираме засега от наличието на тази "екстра".

Също някой с основание ще натърти, че сравненията силно се размиват, тъй като Никон имат Кепчър NX, който води до сигурно преимущество в крайния резултат и трябва непременно да се вземе пред вид. Много ще ви замоля, да оставим казуса RAW converter за специална отделна тема. Примерите, които ще покажа ще са процеснати в ACR и всички настройки ще бъдат изравнени (и описани).

Някой да удари едно рамо и да помогне с качването на раловете, 450 Мб зип, не знам къде да го кача.

Много полезно би било някой от собствениците на новото 5Д да направи подобен тест за да видим разликата между двете петички

И, очаквайте включване, резултатите са интересни [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: ivodam   
Дата:   18-12-08 14:47

Определено интересна тема, чете се на един дъх :) Използването на един и същи 3рд-парти обектив наистина прави нещата много по-обективни и безпристрастни. Нямаше начин да не обърна внимание на този резултат от теста:

Там където 5Д не може да фокусира и Д700 не може, независимо в какъв автофокусен режим е.
- тук приключи сагата за "слабия" фокус на 5Д.

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: djogata   
Дата:   18-12-08 14:51

Дай изводи де, ти само факти, така не е интересно [smilie7]

Нищо не каза за шума, за цветовете, за детайла при висока чувствителност, или за тези работи трябва да прегледаме 450МБ файлове, за да си направим някакви изводи [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: bpavlov   
Дата:   18-12-08 15:02

във следващата тема изводите, нали трябва да се подготвя, да не мислиш, че става за 5 минути [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: E.Stanev   
Дата:   18-12-08 15:03

Качи ги тук:

http://tranz.it/



Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: lucky   
Дата:   18-12-08 15:11

Там където 5Д не може да фокусира и Д700 не може, независимо в какъв автофокусен режим е.

тука приключих да те приемам сериозно...[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: mixmike   
Дата:   18-12-08 15:13

В tranz.it са активни точно 5 дни от качването. Не е много удобно за подобна тема, обещаваща локуми до след коледа [smilie5]
Btw още на представянето на D700 и показаните примери с D-lighting, реших че ако някога си купя Никон, тази "екстра" ще е първото което ще изключа[smilie23]

За темата[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: E.Stanev   
Дата:   18-12-08 15:32

"В tranz.it са активни точно 5 дни от качването. Не е много удобно за подобна тема, обещаваща локуми до след коледа..."

Няма нищо вечно...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: tantris   
Дата:   18-12-08 15:34

www.rapidshare.com - 30дни активни от последното сваляне.



Публикацията е редактирана (18-12-08 15:40)

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: Eol   
Дата:   18-12-08 15:34

Ekстрата е достатъчно читава я някои услоявия да си струва да я има.

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: navy   
Дата:   18-12-08 15:43

Автор: ivodam
Дата: 18-12-08 14:47

Определено интересна тема, чете се на един дъх :) Използването на един и същи 3рд-парти обектив наистина прави нещата много по-обективни и безпристрастни. Нямаше начин да не обърна внимание на този резултат от теста:

Там където 5Д не може да фокусира и Д700 не може, независимо в какъв автофокусен режим е.
- тук приключи сагата за "слабия" фокус на 5Д.



Не сагата, а твоя неспокоен сън [smilie7]

А разлика в АФ има и то голяма [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: ivodam   
Дата:   18-12-08 15:48

navy: Разлика за този, който използва 5Д за целите, за които е предназначен този апарат - спокойна работа за пейзажи, за студио, за сватби, ако щеш, няма. А между другото, надникни в профила на брат Тантрис, да видиш в последно време какви яки снимки прави на пиуета дори с 5Д! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: bpavlov   
Дата:   18-12-08 15:59

Нави, ти май нито Д700, нито 5Д имаш. Как разбра колко е голяма разликата?
А по темата как залагаш бутилка уиски, че Сигмата издухва който и да е 50 мм обектив, мога да те уверя, че е мнооооооого далече от 50/1.2Л

За всички тези, дето не ме приемат сериозно, що не се вържете по 100 лева и да дойдете да ми покажете как точно работи много по-добре фокуса на Д700 с една или 9 точки на тъмно. Имате ли ги и двата апарата, или сте чели повечко ПР статии?

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: Eol   
Дата:   18-12-08 16:06

bpavlov, aз мое ли да дода да гледам сеир [smilie25] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: mixmike   
Дата:   18-12-08 16:34

оп, navy се прави на неразбрал[smilie5] [smilie10] [smilie24]

Pavlov - много си лош, що го режеш така? Пипал ги е и двете тела, ама фулфрейма е безмислен и не ще да се набутва човека.[smilie24] [smilie18] [smilie10] [smilie21] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: tantris   
Дата:   18-12-08 16:39

Айде и аз да пусна една муха:
-струва ми се, че на 5Д фокусът му е по-прецизен от Марк 2 н[smilie8] На централна.

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: mitku   
Дата:   18-12-08 16:45

Аз чакам "развитието" на темата. До тук, мога само да кажа, че няма с какво да не се съглася от думите на bpavlov (не че и после бих имал, след като той ги има и двата апарата, а аз - нито един от тях [smilie2] ). Явно ще стане много добро сравнение, което ми е много интересно какви резултати ще покаже. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: navy   
Дата:   18-12-08 16:46

Яяяяя... bpavlov си купил наскоро 50/1.2 и смяятай, не може да се говори с него ха ха ха....

Ми сори bpavlov , ама с 50/1.2 съм снимал тестове преди ти да си помислиш да си го купиш [smilie5]
Неоправдана мазня си е...

И че сигмата е по добра... по добра е [smilie5]
Като оверал е по добра [smilie7]

А с 5Д съм снимал, с Д700 съм снимал...

Изобщо какво искаш да кажеш?

Ами хубуууууу, Тантрис се е обиграл и прави добри кадри с 5Д !!!

А СМЯТАЙ АКО ИМАШЕ Д700 КАК ЩЕШЕ ДА КЪРТИ, А?

ХА ХА ХА ХА
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: asahi   
Дата:   18-12-08 16:49

В абсолютен тъмник не е необичайно, че никой не може да фокусира. Сравнение трябва да с прави на гранчина стойност н аосветеността, където единия сработеа, а другия - не.

Засега приемам заключенията на БПавлов като субективни. От гледна точка на Големия спор съм за Канон, но дотук не виждам сериозни аргументи за или против.

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: GenaDP   
Дата:   18-12-08 17:06

Прати ми ревюто в някакъв формат, ще го кача на един сървър, и ще ти върна линк - да го сложиш тук.

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: bpavlov   
Дата:   18-12-08 17:07

Асахи, абсолютно прав си... точно такава гранична точка не успях да намеря, където 5Д-то да се бълтави, а Д700 да фокусира. Мисля, че няма нищо субективно в това. И само като оффтопик да кажа, че Марк II N фокусира в тъмното, там където 5-дето даже не почва да движи и мотора на обектива.

Нека повече не го коментираме този фокус, естествено е че всяко едно мнение е субективно. Моето мнение е, че един сватбен фотограф, който е снимал с 5Д/24-70 и мине на Д700/24-70 няма да усети разлика в автофокуса на 1 точка, особено при снимки от около 5 - 10 метра.
Както бях казал и по-горе, има значение с какви обективи се сравняват двата фокуса.Ако се сложат 400 мм например, резултатите със сигурност ще са в полза на Д700.

Аз говорех за тъмното. Там Д700 не помага с нищо, ако изключим наличието на АФ асист лампа, която вади очички


[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: ivodam   
Дата:   18-12-08 17:10

Марк ІІН ни гу закачайте сега, това е друга вселена, до 50Д това беше най-добрият фокус в света, хе-хе! [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: navy   
Дата:   18-12-08 17:16

Аз ще чакам част 7-ма на тази тема [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: asahi   
Дата:   18-12-08 17:34

Абе това Д700 да не е някакво менте?

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Първа
Автор: Canon   
Дата:   18-12-08 18:30

bpavlov
Традиционно Никон поддържат около 1/2 до 1EV по-ниско ниво на осветеност от Канон.
Официалните данни са:

за 5Д, working range -0.5 to 18 EV
за Д700, AF working range: -1 to +19 EV

я да видим колко е това в луксове
- 1EV = 1.25 LUX
-0.5EV = 1.75 LUX

източник: http://www.999-wed.com/pg/pg9-infrared-conversion-tables.htm

Да, това е точно половин лукс разлика, категорично в полза на Д700.



Публикацията е редактирана (18-12-08 18:33)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »