Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: graphix   
Дата:   15-12-08 17:33

здравейте всички [beer]
пише ви едно Дъми. хах
дори не знам как по-правино да си задам въпроса:) та така..
що е то кроп и фул фрейм, знам единствено че зависи от големината на сензора и при кроп-а реално получаваме "част" от обрава който снимаме.. също така, има ли значение това за обективите и дали има някаква съвместимост или не-съвместимост??
ае изобщо някой ако има проста и интересна информация, нека сподели, това няма да е полезно само за мен ами и за многото като мен:)

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: asahi   
Дата:   15-12-08 17:41

Чети тука на български


Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: graphix   
Дата:   15-12-08 17:53

то интересна тая информация за матриците, ама не успях да си отговоря на чуденката?

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: canonio   
Дата:   15-12-08 17:58

Гоогле for dummies:

http://en.wikipedia.org/wiki/Crop_factor




http://www.kenrockwell.com/tech/crop-factor.htm





За съвместимостите - ДА, има обективи, които се правят само за кропки. При канон са означени с EF-S и не могат да се нахлузят на фулфрейм тяло.
Ползвай гугъл. Може да ти каже много неща. Дълго е за обясняване в една тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: graphix   
Дата:   15-12-08 18:22

аз минах през чичо си гъъгъл преди да прибегна до вас, повярвай ми, ама е трудно да усетиш нещо без да си го видял и пипнал, дет' се вика: око да види ръка да пипне. За това пуснах тази тема тук, всеки съпричастен да сподели впечатления ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: asahi   
Дата:   15-12-08 18:23

Не са много хората, дето си пипат матриците.

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: graphix   
Дата:   15-12-08 18:26

то и да има, едва ли ще си признаят:) но все пак: някой, нещо любопитно, примери ала бала [smilie11]



Публикацията е редактирана (15-12-08 18:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: graphix   
Дата:   15-12-08 18:27

примерно, аз съм с никон д40 засега, мисля да си взема никор 105мм, как ви се струва тая комбинация?

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: canonio   
Дата:   15-12-08 18:29

Пфффф, ти на Кен статията не искаш да прочетеш, пък мислиш, че някой ще ти обясни по-подробно от него....[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: hav   
Дата:   15-12-08 18:36

Фулфрейм е новото има на стария стандарт на лентовия формат: "Лайка формат", 24х36 mm, 135 и подобни имена. Това е кадър, който се получава върху филмова лента с перфорация, на която правеха навремето филмите - на едни такива големи ролки. Тя е с ширина 35мм, ако не бъркам. Формата се нарича "Лайка" в честа на кучето, което умря в космоса преди да полети Гагарин. Майтап[smilie18] - това е име на една фирма, която е направила първия фотоапарат, който използва такава лента.

Та, сега се приема, че това е пълен кадър, и старите обективи за лентите в този стандарт ще имат същия зрителен ъгъл и на матрица със същия размер. Т.е. за обектива няма значение дали дава образ върху матрица или лента, ако размера им е еднакъв.

Ако имаш матрица по-малка от стандартния кадър, то образа от стария обектив попада извън матрицата, и съответно получаваш картинка която е част от образа, който обектива може да създаде. Това е създава ефект на намаляване на срителния ъгъл, т.е. приближаване на образа. Съотношението на диагонала на стандартния 24х36 кадър към диагонала на матрицата се нарича crop-factor. Може да сравняваш и дългите страни на правоъгълника, ама не винаги матриците са със съотношение 2/3 на страните.

Затова, ако имаш обектив с фокусно разстояние 100мм даващ образ върху матрица с диагонал, който е два пъти по-къс от диагонала на стария лентов кадър (24х36мм) то ще има същия зрителен ъгъл, какъвто би бил на образа от обектив с фокусно разстояние 200мм на лента.

Тук числото 2 е кроп-фактора в случая. Матрица, чиито диагонал е около два пъти по-къс от този на стандартния кадър се ползва от скъпите апарати на Олимпус и Панасоник - и се нарича 4/3" (четири трети инча) - това е размера й в инчове - грубо.



Публикацията е редактирана (15-12-08 18:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: graphix   
Дата:   15-12-08 18:40

hav, имаш 1 бирица от Дъми:)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: psychoiho   
Дата:   15-12-08 18:41

втори олигофренски въпрос за едно денонощие когато някой иска да му се напъха смелена информация в главата под налягане (че да влезе по-бързо).

що се занимавате да отговаряте на такива хора които очевидно не искат да си използват мозъка?

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: hav   
Дата:   15-12-08 18:52

Нали затова е форума? Иначе няма да има абсолутноникаква полза от него - и по-добре да бъде закрит.
[smilie19]

graphix, пия уйски, за да ми работи стабилизатора на образа. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: graphix   
Дата:   15-12-08 18:56

psychoiho извинявай, няма повече [smilie19]

hav, ако тва с уиски-то работи, хората ще спестят сумати пари за non-VR обективи, не ми се вярва ама ЩЕ ПРОБВАМ хаха [smilie25]



Публикацията е редактирана (15-12-08 18:59)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: psychoiho   
Дата:   15-12-08 18:59


http://farm1.static.flickr.com/4/7942538_48903e3585.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: graphix   
Дата:   15-12-08 19:01

psychoiho тая снимка с кроп или фул-фрейм тяло я направи, както разбра тая материя не ми е много ясна [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: graphix   
Дата:   15-12-08 19:05

хм, май е фул-фрейм, иначе щеше да хванеш само главата без тялото на Симпсън-младши [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: asahi   
Дата:   15-12-08 19:14

Уйде темата в реката.

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: hav   
Дата:   15-12-08 19:20

Ама ти не знаеш колко уйски отива, за да не ти треперят ръцете! Направо излиза на цената на жироскопите на международната космическа станция.

Обикновено към края на сватбата чак, правя 1 секунда експозиция без никакво трепкане. Ама не пробвайте, че тогава и ракурса се изменя с един такъв, какъвто имат вече повечето гости.

Само да добавя: фулфрейма сега е хита на есента. Матрицата му има два пъти по-голяма ПЛОЩ от тази на повечето скъпи фотоапарати. Тия скъпите, се викат ДРИСЪЛ, или огледални. Идва от английското осъкращение DSLR (виж гуугъл). Ако разрежеш стандартния кадър на две по вертикала и го завъртиш - такава е общо взето матрицата на повечето Дрисли. Нейния диагонал е около 1.5 пъти по-къс от този на стандартния кадър. Казвам ОКОЛО, щото на Canon е с един размер, на Nikon с леко по-друг - всеки може да си прави каквато си иска матрица. Обикновено тези с кроп-фактор около 1.5 са с размер близък до един неуспешен стандарт за ленти, наречен APS, който е с почти същия размер като напречния кадър на кинолентата, който се използва в киното.

Колкото е по-голяма матрицата или кадъра, толкова по-големи обективи изисква за същия зрителен ъгъл. Т.е. с малката матрица се пести стъкло, мат`рял, пари. Само че се изисква по-прецизно изработена оптика, и за да има голяма резолюция крайния образ - трябва пикселите да са по-ситни. Като са по-ситни, светлината, която получава всеки е по-малко, и съответно електическия сикнал от пиксел е по-слаб и ненадежден - викат му шум, което се изразява в едни петна по тъмните части на образа. Махането на петната води до замацване на снимката, и примерно вместо коса, козина, трева, листа - виждаш един сплескан цвят в който се губи образа. Типичен приблем - снимане на черни котки - стават без козина.

Общо взето в това се състои техниката - останалите подробности са вече като меренето на джиесеми.



Публикацията е редактирана (15-12-08 19:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: caro-anton   
Дата:   15-12-08 19:28

Моля ви, не пишете, че Лайка са направили първият фотоапарат, работещ с филм с двойна перфорация и ширина 35 мм...
И това далеч не е най-хубавият фотоапарат на 35 мм филм...

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: hav   
Дата:   15-12-08 19:37

Бе аз така знам. Тая лайка е 1:1 със Съветското отмъщение, наречено в чест на безименнен шпионин - Зоркий.

Легендата гласи, че въпросния шпионин си купил такава Лайка, дето снима на кинолента. По това време това е било миниатюрно апаратче. Просто да си щрака врага където му падне. После занесъл Лайката в СССР, и я дал на Всесъюзната работилница, и им казал: "Искам същата, ама да пише Canon или Nikon, че ще ми се смеят хората". Естествено, леличката на резепцията на Всесъюзната работилница не запомнила добре, но записала поръчката с името на потеля - Зоркий.

Виждате ли до какво води вградената в тялото уйски-стабилизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Photography for dummies :) или що е то кроп и фул фрейм
Автор: graphix   
Дата:   16-12-08 10:23

Автор: hav
Дата: 15-12-08 19:20


...........

ХАХАХАХАХАХА [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »