Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: tocheto   
Дата:   14-12-08 14:24

Като човек, който още не е държал в ръцете си собствен dSLR, идвам за съвет при специалистите [beer]
Към края на месеца очаквам да долети през океана едноокото ми съкровище [smilie5] - Сони α700, с китов 18-200.
Като начало се надявам, че ще задоволи пейзажните ми нужди, по-нанатък ще го усъвършенствам в тази насока.
Влече ме още макрото - затова съм решила да си взема добър макро обектив. Тъй като нямам много усет за портретна фотография, 50 мм вариант отпадна, чудя се между два твърди на Сигма - Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF.
Типично по женски окото ми бяга към по-дългия [smilie18](добре, че не е и червен), но бих искала да ми кажете вашето мнение.
В ревюто на popphoto.com 70-тицата е описана доста възторжено, по-нова е, дали тези 35 мм допълнително на другия обектив реално имат голямо значение [smilie11] Иначе разликата в цената не е голяма - около 50 лева.

Мерси предварително за отговорите.

ПП Едвам си удържам краченцата да не хукнат към някой магазин, добре че е гласът на разума, излизащ през устата на мъжа ми - та ще изчакам да пипна тялото в ръцете си, да не стане като циганина с копчето и балтона [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: darksorrow   
Дата:   14-12-08 14:25

за пейзаж - ще ти се наложи да смениш обектива, с който е дошъл. би било добро начало. макрото остави за по-натам.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: tocheto   
Дата:   14-12-08 14:29

Кой ти се струва добър за пейзаж?

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: ecobo   
Дата:   14-12-08 14:32

За пейзаж - най-добре Цайс Дистагон 21мм [smilie25]

Сериозно, за пейзаж трябват хубави твърди обективи, макар че много зависи какво ще ги правиш тези пейзажи - дали ще си ги гледаш на монитора или ще го разпечатваш на фототапети [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: darksorrow   
Дата:   14-12-08 14:32

а, за Сони има кой да ти каже, предполагам, аз не съм човекът. 18-200, обаче, никак не е добър вариант, това е сигурно просто :)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: mitku   
Дата:   14-12-08 14:33

Туй е много индивидуално. Аз лично бих избрал по-късият (т.е. - по-широкият) за макрообектив, просто защото ще има повече "други" приложения, докато "дългият" почти само за макро ще може служи. Съответно повечето хора ще те посъветват да вземеш по-дългия, че дори и още по-дълъг като 150mm/f2.8 Makro да речем, защото ще имаш възможност да правиш макро от по-далеч.
С други думи - СПЕЦИАЛНО за макро, колкото по-дълъг, толкоз по-добре... и толкоз по-малко "други" приложения ще има... и обратното. Въпрос на компромис, който ще трябва сама да решиш. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: tocheto   
Дата:   14-12-08 14:40

За пейзаж - най-добре Цайс Дистагон 21мм [smilie25]

[smilie5] Ааа, накрая ще ме изгонят да спя на изтривалката, барабар с всички тела и обективи, плюс две турбосапунерки (Н1 и Н9), които съм складирала.

Сериозно, първо ми се иска да се оправя с макрото, нарекла съм му една кутия от Лаваца, почти пълна с еднолевки [smilie7]
Пък и да се видя, че си струвам скъпите обективи...

mitku, имаш предвид, че 70-тицата евентуално би била добра и за портрети.



Публикацията е редактирана (14-12-08 14:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: chris73   
Дата:   14-12-08 14:44

Какво макро ще снимаш? Цветя или пеперуди, водни кончета... Или нещо друго?

Ако ще са плашливи животинки, по-добре по-дългия, защото позволява по-голямо разстояние, ако е за цветя - 70 мм си е ОК, като бонус става и за портрети...

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: ecobo   
Дата:   14-12-08 14:46

За ФФ 105мм, за кропка - 70мм [smilie24]

В твоя случай - 70мм-вия [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: mitku   
Дата:   14-12-08 14:51

Не само за портрети. И за любимите ти пейзажи - колкото е по-широк обектива, толкоз повече ще послужи. В този смисъл, бих ти препоръчал дори да погледнеш 50/f2.8 Macro, който ще може да служи и като всекидневен/домашен/светъл обектив. За макро обаче с 50мм обектив, ще трябва да се "забиваш" на 5 см. от обекта, докато с по-дълъг обектив като 105мм, ще си на 10-15 см, което за буби, пеперуди и т.н. си е голямо удобство и понякога ще решава дали една снимка ще стане или бубата ще избяга. Няма как - ще трябва сама да решиш. [smilie5]
А относно туй с изтривалката - почти всички тук май сме в туй положение. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: darksorrow   
Дата:   14-12-08 14:53

колкото е по-широк обектива, толкоз повече ще послужи.

това е доста смело изказване.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: tocheto   
Дата:   14-12-08 14:56

Ами, значи, май ще е 70-тицата тогава.
И без това гледам, че нея я има налична в повечето фотомагазини, няма да се налага да чакам да я доставят, което ми е доста трудно [smile]
chris73, още не ми се е избистрило точно - може би бих искала всичките тези неща [smilie11] Но като хвърлям поглед върху досегашното си "творчество", в повечето случаи съм се ориентирала към статични, без възможност да ми избягат [smile] , обекти



Публикацията е редактирана (14-12-08 14:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: mitakabus   
Дата:   14-12-08 17:51

А защо просто не вземеш Сони 100/2.8 Макро ит шатите заедно с А700 ми се занимващ с глупости..бтв, ако ще е Сигма гледай да е от ИДС и да може да се калибрира към тялото ...[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: tocheto   
Дата:   14-12-08 18:14

Ами неудобно ми е (въпреки, че най-вероятно няма да ми откажат), защото Сонито ще им го изплащам за година и половина (от тези американските оферти без оскъпяване),
и да добавя още една сума, не малка [smilie6]. Мислех си за вариант просто да го взема от тук, пак на изплащане. Ясно ми е, че ще е доста по-скъпо, ама...
И без това ми гласуват доверие, че няма да се дъня, по -добре да не съм нахална.
Погледнах сайта на ИДС, но не ми е ясно - трябва да го купя от дилърите им, нали?
И това с калибрирането - задължително се прави при купуването на обектив, така ли?
Не са ми много умни въпросите, но ще прощавате.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: toc   
Дата:   14-12-08 18:17

Калибрирането се прави ако има нужда - ако фокусира точно няма какво да се калибрира.



Публикацията е редактирана (14-12-08 18:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: landstar   
Дата:   14-12-08 21:43

Тоте, изв. за правописа - не е моя машината, гепи 105! Женския ти нюх правилно те насотва - по-дългото в слутая е по-добре. аз съм със 105 на Д300, това 70 е ни-риба-ни рак. Дълго е за обясняване, ама от собствен опит - 105.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: PeterPAN   
Дата:   14-12-08 22:16

Като фен на марката мога да кажа, че 18-200 е много добър и остър обектив, На А700 ще го използваш пълноценно. Имаш още едно предимство от РАУ може да конвертираш с ДХО и да му коригираш изкривяванията както и да използваш високо ИСО за да компенсираш това, че не е много светлосилен

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: doubleG   
Дата:   14-12-08 22:22

Сигма 70/2.8 макро е перфектна.Остра е в центъра и по периферията на отворена бленда. Имам я в канонски вариант и твърдя,че става за портрети.По универсална е от другите макро на сигма.Иначе ако ще снимаш плашливи животинки най-добре 150/2.8 макро.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: tocheto   
Дата:   15-12-08 20:30

Благодаря ви за отговорите [smile]
Имам още две седмици да помисля,
ще попрочета още малко теория, като ще имам предвид и коментарите ви.
Според мен аналога на Сони е доста скъп, мисля си, че може би Сигмата си е заслужила похвалите с добро държание [smile]
Само още един въпрос - закупувайки го от някой от дилърите на ИДС (Фотопавилион и Фотосинтезис са там също), евентуално мога да ползвам услугите им за калибриране ли? Или просто се има предвид, че са сигурен източник за такава финна техника?

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: asahi   
Дата:   15-12-08 20:35

И двете предположения са верни.

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: batzeto   
Дата:   27-12-08 05:34

а и аз да попитам за тази сигма 105/2.8 само, че за никон за портрети не идва ли малко по-остра? не съм много наясно, но при портретите все пак трябва и малко мекота, а и не искаме да изпъкват всичките неодостатъци на модела, нали? да не ме разберете погрешно сега...питам защото не знам, не споря! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: mitakabus   
Дата:   27-12-08 07:49

Сигмата е идеална за парите си! Остра е колкото трябва - е не е колкото Минолта 100/2.5 Д, но в центъра е добе и на ф2.8! Какво ти пречи остротата не мога да разбера? ф2.8 ти дава достатъчно размазано боке - а колкото е по-остър , толкова по-добре при тази бленда...[smilie24]
..аз лично доста ревюта изчетох и сравнявах . Най-доброто беше ново САЛ 100/2.8! По-добър е от Никонския ВР и от Сигмата 105/2.8 аналог! Обаче ми изпадна Минолтския вариант , който даже е още по добър и отнесох един ...[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: lifelover   
Дата:   27-12-08 14:50

на мен напоследък ми дадоха доста нагледни примери и с Токина 100/2.8 макро. Гледах и бая непрофесионални ревюта и сравнения м/у нея и Сигмата 105/2.8. Интересен е факта,че в БГ Сигма-та е значително по-слъпа от Токина-та, докато в САЩ е обратното, като разликата в цената е почти незначителна. От примерите, които разгледах и с двата не успях да си направя извода коя от двете би била "по-добра", но с тази разлика в цените, ако ще се купува от БГ излиза,че аналогичния, но по-евтин вариант Токина 100/2.8 е по-изгоден и за предпочитане в случая. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: chris73   
Дата:   27-12-08 17:35

Острота можеш да отнемеш, но не можеш да добавиш... На който са му много остри макро обективите, може да използва дамски чорап, сложен отпред на обектива, за да скрие някои дефекти на модела. (Ама Фотошопа за какво е?)

На мен за макрото ми трябва да са бръснач, пък и моделите не са претенциозни...

Отговори на това съобщение
 Re: Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF или Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro AF
Автор: lifelover   
Дата:   27-12-08 17:58

разговора отива в друга посока, а човека си каза "да не ме разберете погрешно сега...питам защото не знам, не споря!"
Празници са бе хора... не може ли поне веднъж да си спестим негативната енергия [beer] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »