Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Няколко noob въпроса
Автор: scrolllock   
Дата:   01-12-08 20:45

Здравейте,

Абсюлютен новобранец съм, за това се извинявам за въпросите, които могат да ви се сторят глупави.

1. От няколко дни имам Panasonic FZ4 и горе-долу успях да изградя зависимостите между осветеността на снимката и A,S настройките. Но така и не успях да разбера как въпросните влияят върху фокуса на снимката.

1.1. Ако да кажем имам един обект, който искам да е макс. фокусиран и фона да е възможно най-разфокусиран. Например като в тази снимка:

https://photo-forum.net/i/456970

1.2. Как бих могъл да постигна обратния на 1.1. ефект [smilie5] - фона да е макс. фокусиран, а обекта да е разфокусиран (сигурен съм, че точно този "термин" звучи на много от вас смешно)

2. Може ли да ми препоръчате възможно най-универсалната настройка за ISO. Беше ми препоръчана най-ниската стойност налична на апарата, мога ли да приема, че тя е възможно най универсалната. Може би Auto...?

3. За съжаление не намерих пример за този въпрос, за това ще се опитам да го обясня някак си.
Ако да кажем искам да снимам даден обект който се намира високо (да кажем орнамент на сграсда), и в снимката влиза и част от небето, което е светло, много светло (да кажем грее силно слънце) обекта, който искам да снимам става черен, а небето става адски светко и мога да снимам само контура на сградата. Какво да направя тогава, за да имам по нормални цветове. Коя настройка или комбинация от настройки на A,S,ISO,W BALLANCE, EXPOSURE да избера???

За сега това са нещата, които не ми се получава да определя с тестовете, които мога да правя с апарата си. Бих ви бил благодарен ако ми отговорите! И още веднъж се извинявам ако въпросите са глупави [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: pmartinov   
Дата:   01-12-08 20:48

Как да правим по-добри снимки

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: scrolllock   
Дата:   01-12-08 20:52

Да, да аз това го изчетох, но някак си не ми стана ясно. Може би прекалено бързо съм го изчел, но наистина тези неща са ми убегнали, независимо че имаше dedicated раздели за подобни настройки. За това питам, ако евентуално се намира по-straight forward начин [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: pmartinov   
Дата:   01-12-08 20:55

Целта не е да го прочетеш [smilie5]


Целта е да го разбереш [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: scrolllock   
Дата:   01-12-08 21:08

Опитах се, човек. Зависимостите, които успях да изградя за настройките на S и A, и влиянията им върху осветеността на снимката, са благодарение на въпросната статия и съветите в упътването на апарата, но така или иначе не успях да си обясня нещата, които питам в тази тема. Съжалявам ако звучи глупаво, но е така ...

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: pmartinov   
Дата:   01-12-08 21:13

Не,не е глупаво !

Никой не се е родил научен .

Стъпка по-стъпка ,с прескачане не става .

Запиши един курс и ще спестиш доста пари за техника и години лутане в търсене на истината [smilie3]

(истината за топлата вода)


[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: scrolllock   
Дата:   01-12-08 21:22

С наййй-голямо удоволствие, днес лутайки се из сайта видях, че хората грижищи се за сайта организират и курсове, с голяяяяяяяяяяямо удоволствие бих се записал на този курс, но съм 100% сигурен, че се провежда някъде в София, а София е на точно 150 км. от Пловдив [smile] , а даже и да има някакъв подобен курс в Пловдив, едва ли би имал стойността и цялостното приятно чувство, което има форума и community-то като цяло, и които със сигурност би имал евентуален курс, при хората грижищи се за сайта, които предполагам са написали и въпросната статия. Имам предвид цялостния feeling, който се създава от форума и евентуален курс, и самия допир с фотоапарата (напълллно нова и уникална вещ като цяло за мен [smile] ).

И така. Наистина не ми се иска всички мои мнения да звучат като оправдания и търсене на извинения. [smile] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: canonio   
Дата:   01-12-08 21:53

Виж ся майна,
два бързи отговора на въпросите ти, щото си готин:

За да отделиш обекта от задният план, фокусираш с по-отворена бленда. Когато светлината минава през по-голяма дупка, имаш по-малка дълбочина на фокуса. Виждаш да речем едно око, пък ухото след него е вече в дефокуса.
Това нещо се постига и със по- "дълги" стъкла, но това го остави за след курса.
Абсолютно по същият начин се постига и обратният ефект. само че не фокусираш в обекта, а във фона.


За исо-то няма много правила. Колкото по високо е то, толкова по-големи скорости на затвора постигаш. По-големи скорости=по-НЕ размазани кадри. Общо взето, при високо исо влошаваш резолюцията на кадъра, но постигаш скорост, която позволява заснемането. Не го мисли това исо. Снимай си на 100-400 и не се шашкай. Най-добре го остави на ауто....



Относно третият ти казус - ако снимаш небето отделно и една къща отделно, ще видиш, че настройките са различни за двете снимки, въпреки че са правени в една и съща минута. Небето дава повече светлина. Добре, ама ако със настройките, с които си снимал небето снимаш и къщата, тя ще се вижда черна. Що? Щото тя отразява по-малко светлина и настройките от небето не вършат работа. Получава се така, че или небе или къща ще имаш в кадъра. :)
Има вариант, при който си сглобяваш снимката от едно небе и една къща и се получава, но това пак е за по-напреднал стадий.:)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: scrolllock   
Дата:   01-12-08 22:13

Благодаря ти много @canonio!

За блендата е разбрано и ще се пробва при първа възможност [smilie24]

ИСОто го оставям на АУТО [smilie24]

За къщата ще ползувам фотошоп.

Така или иначе щях да попитам наййййй-глупавия въпрос вече. Как да фокусирам дадени обекти по мой избор. С зуум лост-рингчето ли се фокусира, това така и не разбрах, апарата ми е Panasonic FZ4?????

Споменаваш и курс, също така се обръщаш към мен с майна и тук идва и мястото на следващия въпрос - Има ли курс, който можеш да ми препоръчаш в Пловдив??

Благодаря още веднъж!

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: maumyha   
Дата:   01-12-08 22:17

[smilie10] Аз си купих читав апарат зада постигам ефекта с кучетата, а някой искат се върнат в първи клас [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: scrolllock   
Дата:   01-12-08 22:24

@maumyha - не разбирам хумора ти, човек, наистина не го разбирам, за съжаление. Също и не мога да си купя друг апарат, ако решението което предлагаш е това [smile] . Към момента искам само да мога да извлеча максимума от апарата, който имам в момента [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: pmartinov   
Дата:   01-12-08 22:28

Ти наистина ли мислиш че така с няколко въпроса в форума ще успеееш да извлечеш максимума от апарата си ?


Доста е наивно това ...


Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: scrolllock   
Дата:   01-12-08 22:34

Не но ще е някаква крачка напред, не съм и имал идея, че ще може с няколко въпроса във форума ще се справя с подобна задача.

Просто искам да премина на ниво в което да не го държа като една мн яка вещ - просто, а и да мога да знам, че съм установил все някакви отношения с машинката, поне да съм горе-долу наясно с правилата в тези евентуални отношинея.

Предполагам, че успеха е комбинация от четене и мнооооооого тестове, както при другите неща... поне за мен тази комбинация действа горе-долу в останалите случаи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hash   
Дата:   01-12-08 23:15

Не мисли, че можеш да разбереш всичко веднага. Отнема време. И времето е по-малко ако експериментираш повече.

На въпросите:

1.1. Снимаш на А на максимално отворена бленда. 2.8 примерно при теб. И на максимално приближение със зуума. Ще трябва да отстъпиш назад вероятно :)

1.2. Ако фонът е далеч, а "обектът" близо, просто трябва да фокусираш на фона.

2. Най-ниското ИСО прави най-качествено изображение. Като вдигнеш се влошава, но чувствителността се увеличава. Това ти помага ако снимаш от ръка на по-тъмно да речем. Няма такова нещо като универсално.

3. Това е въпрос на мерене на апарата. Ако имаш М режим (ръчно нагласяне на скорост и бленда) най-добре е да снимаш на него.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: scrolllock   
Дата:   01-12-08 23:26

Благодаря много за отговора!

Можеш ли да препоръчаш конфигурация на М режима за точка 3.

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   02-12-08 00:10

scrolllock, приятелю, не зная откъде си го намерил това FZ4, но направо ме настрои сантиментално, защото аз използвах един такъв дълго време, а и сега дори чат -пат го нося в раницата.

Та затова ще се опитам да отговоря на някой от въпросите ти, разбира се с уговорката че самият аз далеч не съм корифей на фотографията.

Относно дефокуса:
Колкото по-отворена бленда, толкова по-малка дълбочина на фокуса. Отворена бленда в случая означава 1/2.8 вместо 1/12 примерно. Значи: ако снимаш на бленда 2,8 дълбочината на фокуса (DOF) ще бъде много по-малка и така ще постигнеш акцент чрез фокуса. Ако искаш да постигнеш обратното - по-голяма дълбочина на фокуса, или с други думи повече неща в дълбочина да са ти на фокус - снимай на по-притворена бленда, а това означава 8. 9 и т.н. (разбираш, че сатва въпрос за 1/8, 1/9 ...)
Също така - колкото по-голямо е разстоянието между обекта ти и фона отколкото между обектива ти и обекта - толкова по-изразено ще бъде дефокусирането.
Също така - колкото по-голяма е фокалната дължина при заснимането - толкова по-изразено ще бъде дефокусирането (всъщност - по плитък ще бъде DOF) тоест на 400 мм ще е по-изразено отколкото на 50 мм примерно.

Относно проблема с много светлото небе и много тъмния детайл: способността на носителя да описва правилно и адекватно едновременно много светли и много тъмни детайли е неговата динамика. Добрата динамика е в много случаи все още май препъни-камък за дигиталната фотография. Ти си описал максимално сложния случай. Същевременно колкото е по-малка матричката на един дигитален апарат, обикновено толкова по-слаба динамика показва. Та по въпроса: примири се, че е много трудно с FZ4 да постигнеш върховна динамика. Това ни най-малко не те ограничава: можеш да потърсиш друг подходящ ракурс, можеш да изчакаш момента с по-подходящи светлинни условия - да речем по-ниска динамика на самия кадър (примири се също, че и с каквато и супер камера да снимаш - времето от денонощиято в което решаваш да снимаш винаги е важно във фотографията така или иначе), можеш да потърсиш и да почетеш какво е това HDR вкрая на краищата - FZ4 предлага добър варинат за снимане в клин..

Относно избора на чувствителност: canonio по-горе ти е писал да снимаш в диапазона 100-400. Прекрасен, разумен съвет на добър фотограф! По принцип това е много вярно. Само че той сигурно не е снимал с FZ4. Моят съвет: не използвай автоматично ISO, не използвай ISO400, ограничи се до 64-100 и когато ти се наложи - 200. Забрави за 400. На ISO 200 в много случаи ще намираш много шум - и монохромен и цветен. На 400 във всички случаи ще откриваш много шум. Не повишавай чувствителността на камерата си над ISO100 без това да е съвсем наложително (за FZ серията говоря - не по принцип, нали). Компенсирай когато е възможно по-ниската чувствителност с по-ниска скорост на затвора - помни, че имаш малка шумна матрица (1/2.5 ") и същевременно прекрасен, брилянтен, светлосилен и освен това стабилизиран обектив - просто бижу! А между нас казано - по въпроса защо в камерите FZ на Панасоник са толкова шумни - шумни са колкото всички останали сапунерки, просто за разлика от останалите нямат толкова агресивно шумоподтискане и затова получения от теб jpg има все още шум (обикновено де) но и много детайлност. Просто няма агресивен шумоподтискащ софтуер в камерата, който да замаже хубаво и шума и детайла.

Относно фокусирането и "лостчетата" - в центъра на кадъра имаш зелен знак (той може да е съвсем малко или по-голямо правоъгълниче или почти точица в зависимост от това какво си му задал ти за фокусирането). Натискаш наполовина спусъка и апаратът ти фокусира точно там. Ако си на Р или на най-автоматичния режим - онзи със сърчицето - камерата ти май сама преценява къде да фокусира. Изобщо не се втелявай, ами използвай автоматичния фокус и забрави за лостчета - FZ4 няма ръчен фокус. Повече за различните методи на фокусиране при FZ4 - в ръководството. В случай, че си нямаш ръководство - ето ти:
http://service.us.panasonic.com/OPERMANPDF/DMCFZ5PP.PDF

(Не избързвай с изводите от името на документа - FZ4 и FZ5 са с едно и също ръководство - излязоха заедно на пазара)

И накрая - това дето ти е посочил Мартинов
как да правим по-добри снимки

наистина си го прочел на бързо. Прочети го внимателно и до голяма степен въпросите ти ще отпаднат.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: Rumi_7   
Дата:   02-12-08 19:27

Огледай по менютата дали не можеш да си избереш коя от автофокусните точки да фокусира;

Като задържиш до половината и не ти хареса къде е фокусирало, отпусни, премести леко апарата - докато фокусира обекта, който искаш. Като задържаш така (със заключен фокус) преместваш малко апарата (ако се налага прекадриране) и снимаш.

Внимание: когато веднъж е фокусирал и искаш да задържиш точно този обект на фокус, можеш да мърдаш апарата само наляво-надясно. Ако промениш разстоянието от апарата до обекта, ще ти избяга фокуса.

Малко на лаишки, но дано ти свърши работа [smilie24]

За курс - пробвай тук - не знам дали е актуално, но нищо не пречи да пробваш [smilie3]

Хайде успех![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: asahi   
Дата:   02-12-08 19:38

Браво, Руми [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: scrolllock   
Дата:   02-12-08 20:11

Благодаря ви много, хора.

Ще се възползувам от всеки ваш съвет при първа възможност.

Ако имам някакави допълнителни въпроси ще пиша, но към момента имам доволно неща за учене и тестване [smile]

Още веднъж ви благодаря [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: stoyan_5   
Дата:   02-12-08 20:18

На всеки от въпросите ти има отговор, но с Panasonic FZ4 едва ли ще постигнеш всичко.
Не, не е лошо апаратчето ....
Просто иди на форумските сбирки и питай на място.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: scrolllock   
Дата:   02-12-08 20:35

Къде се провеждат тези сбирки, има ли такава в Пловдив?

Определено смятам, че бих отегчил някой до смърт с глупавите си въпроси.



Публикацията е редактирана (02-12-08 20:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: stoyan_5   
Дата:   02-12-08 20:38

Мисля, че има и в Пловдив.
Може да попиташ кой от Пловдив може да ти обясни това онова .... и да си проведеш лична среща с него в стария град ...
Ех, Пловдив, Пловдив - градът с най-красивите жени ... /и моята е от там/.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко noob въпроса
Автор: asahi   
Дата:   02-12-08 20:58

Май филибарци се събират в сряда. Следи темите в клубЪ.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »