Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За глухарчетата и меренето
Автор: d_ave   
Дата:   26-11-08 09:54

Хора, я си кажете мнението, какво ще стане ако снимаш с М42 обектив и глухарче на 350Д/400Д в режим Р? ще се експонира ли правилно снимката? ами при различни бленди - апарата ще успява ли да настрои скоростта на затвора правилно?

въпроса е подвеждащ, искам да видя какво мислите и тогава ще кажа какво имам предвид:)

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: lizaastar   
Дата:   26-11-08 10:17

на П ще греши меренето, трябва да е на А или М

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: matzo_tn   
Дата:   26-11-08 10:33

аз снимам без глухарче и да, греши меренето.
при бленда 2.8 е ок, обаче колкото повече затварям - толкова по-преекспонирана е снимката и съответно, колкото по-отворена е блендата - толкова по недоекспонирана [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: Orlin   
Дата:   26-11-08 11:34

На Р ще има проблеми. В началото изобщо не можех да се оправя с преходника (глухарчето няма нищо общо).

Слагаш на М. Това означава, че ти ще зададеш скоростта от апарата а блендата ти е от обектива. Доколкото си спомням, работил съм и на приоритет на скоростта, пак става, особено ако снимам на слабо осветление и искам да контролирам и недоекспонацията, която често е неизбежна.


Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: Petri   
Дата:   26-11-08 11:40

Или на М, или на приоритет на бленда [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: VioletaSto100   
Дата:   26-11-08 11:49

Аз знам правилния отговор, но ще си мълча [smilie5] Пробвайте ако имате наблизо едно глухарче [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: d_ave   
Дата:   26-11-08 12:07

Аз за това казах, че въпроса е подвеждащ, за да видя как ще отговорите и вие това, което и аз щях да отговоря до вчера:)
Хайде да хвърля малко светлина по въпроса или прах в очите, вие си решете:)
снощи се заиграх да реставрирам един изтърбушен Зонар 135/3.5 и след като от две развалини събрах един напълно работещ обектив реших все пак и да го пробвам. закачих го на тялото (350Д) и въобще не обръщайки внимание, че е на Р, снимах. гледам какво се е получило, ха, тя снимката идеална, а не съм пипал скоростта. в следващия момент се усетих, че съм на Р, ама все пак реших да си поиграя и бях адски изненадан като видях, че апарата мери и наглася скоростта адски точно както на отворена до край, така и на затворена бленда! бая играчка стана, но всички снимки бяха идеално експонирани. снимах на ИСО 1600 в стая, осветена от две енергоспестяващи крушки, без светкавица естествено, като за малката бленда ползвах статив. довечера ще пробвам с още няколко М42 обектива и ще сложа снимки. адски се очудих, защото и аз знам, че не става тоя номер, но изненадващо стана! при мен глухарчето показва перманентно бленда 2.0, но на Р излиза, че това няма значение и скоростта се задава само според количеството светлина, което влиза през обектива!

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: didesignbg   
Дата:   26-11-08 12:58

канон да не са орязали на 350д приоритета на диафрагмата, че се мъчиш[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   26-11-08 13:19

d_ave .. ами как иначе да мери? Ти нали си му сложил глухарче, чието компютърче казва на компютърчето на фотоапарата че блендата е САМО ф/2.0 и не може да се сменя?

Та то през цялото време си мисли, че си на ф/2.0 и че околната светлина се променя.

Кое беше подвеждащото?

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: Vatman   
Дата:   26-11-08 13:56

Т. нар. глухарче не е ли само за потвърждаване на фокуса и няма отношение към меренето?

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: pc_genius   
Дата:   26-11-08 14:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: ngoht   
Дата:   26-11-08 14:31

Ще ме извините за невежеството , но що е то т'ва нещо наречено глухарче (ясно че не става въпрос за растението[smile])? Все още съм начинаещ и много работи не са ми ясни. Та затова и питам де.

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: dizela   
Дата:   26-11-08 14:37

Аз снимам само с преходник без глухар и меренето ми на режим Р работи на всякакви бленди на обектива.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: Petri   
Дата:   26-11-08 14:41

Ей такава платка (глухарче), която се лепи на прехода за да потвърждава фокуса:



http://store2.data.bg/petri/some/gluharche_side-1.jpg





http://store2.data.bg/petri/some/prehod%20m42%20-%20AF-chip.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: Petri   
Дата:   26-11-08 14:44

Брей, сега тествах и аз - наистина на Р режим апарата си мери правилно!!! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: Orlin   
Дата:   26-11-08 18:55

Ами може и да няма проблеми на Р. Факт е че рядко снимам с М42 и обикновено статични обекти с достатъчно време за нагласяне, та мога да си позволя ръчен режим.

И пак да ви припомня - ГЛУХАРЧЕТО НЯМА НИЩО ОБЩО! Също както и ремъка на апарата. Това, че показва 1.4 или 2 или колкото там, то е просто за да има нещо различно от 0.0 Апаратът не му обръща внимание.

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: neuromancer   
Дата:   26-11-08 20:37

има общо, има, някои апарати мерят грешно ако няма комуникация с обектива
аз глухарче си взех именно за да не се мъча с екпонацията всеку път на МФ обективи

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: lizaastar   
Дата:   26-11-08 20:46

кои по-точно, например при олимпус нама проблем с меренето, глухара е само за потвърждението на фокуса

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: sail_away   
Дата:   26-11-08 23:50

Ей сега и аз пробвах !
Верно си мери точно :)
Интересно, но без глухарче не мери, явно иска задължително комуникация с обектива

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: MarinY   
Дата:   27-11-08 00:11

Тази тема ме накара да си задам един въпрос на който нямам отговор. Има ли някакво обяснение?
Системата беше:
D300 с приоритет на блендата
Никкор MF 105/2.8 Micro
Оригинален пръстен (extension ring) без ел. контакти, без скачаща бленда.
Сменяйки блендата ръчно на самия обектив, във визьора на апарата виждах стойността и.

Тогава ми светна "червената лампичка", че нещо не е много ясно,но вниманието ми беше насочено към новата ми играчка (D300) и прескочих този "феномен".

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: djogata   
Дата:   27-11-08 00:19

Еми ти като въртиш блендата на обектива, тя бута едно лостче, по което камерата съди каква е блендата на апарата. Само трябва да зададеш най-отворената бленда, за да знае откъде да почне да смята [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: MarinY   
Дата:   27-11-08 00:33

Може, но обектива е закачен през пръстен без механични елементи (лостчета) Единственото, което направих е да вкарам данните на обектива в програмата на тялото.
П.П. Излиза, че мери разликата в светлината при свиването на блендата и я отчита правилно?



Публикацията е редактирана (27-11-08 00:35)

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: sail_away   
Дата:   27-11-08 10:50

Ми явно нещо като със глуахчето се получава. Д300 предполагам, отчита фокуса и без да му трябва платка за потвърждение и затова :)

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: burningice   
Дата:   27-11-08 10:52

A някъде в нета може ли да се намери схемата на тази платка-цвете?

Отговори на това съобщение
 Re: За глухарчетата и меренето
Автор: d_ave   
Дата:   27-11-08 11:00

burningice, има guide как да се имплементираш глухарчето в тяло на 300Д, иначе самото глухарче представлява един малък чип с 5 или 6 крачета, който е закачен за платката, която Petri е показал.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »